(12.00 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Václava Klause, Františka Váchy a poté s přednostním právem ministr dopravy Dan Ťok, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a jako třetí s přednostním právem zpravodaj. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Václav Klaus: Já bych zareagoval na obhájce té nuly. Já si myslím, že člověk má být trestán za to, co způsobí, nikoliv za to, co by teoreticky způsobit mohl, protože jinak můžeme zakázat úplně všechno. Když vám jde tak výlučně o bezpečnost, tak třeba předevčírem by měla být zakázaná doprava na celém území republiky, když byla ta ledovka, protože je to tisíckrát nebezpečnější situace, kdy může dojít k úrazům, a tak dále. Čili ta bezpečnost není úplně všechno. A jsou taky takové hodnoty, že jste třeba mladý člověk a jedete na vodu, tak si dáte pivo. Co byste na tom debilním gumovém člunu tak asi dělali jiného? (Veselost v sále.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Františka Váchy. Máte slovo, pane poslanče, k faktické poznámce.

 

Poslanec František Vácha: Děkuji za slovo. Já bych chtěl jenom upozornit, že to je zákon o vnitrozemské plavbě a ne o dopravě. Můžete si představit dva případy. Máme raft, na kterém je dvanáct lidí, kteří na něm jedou a pádlují a všichni mají pivo. Když je někdo někde zkontroluje, tak dostanou pokutu. Každý z nich dostane pokutu za to, že pádloval. Když půjdete na Staroměstské náměstí, kde jezdí takzvaný beer bike, kde máte dvanáct opilých turistů, žádnou pokutu, a to je účastník dopravy, ten, kdo tam šlape, analogicky s tím, co jede v tom raftu a pádluje, žádnou pokutu nedostane. Dostane pokutu ten, co řídí a není opilý? Podle mě taky nedostane. A teď se dostáváme do srovnání: doprava, beer bike, a nějaký raft nebo gumový člun na vodě, kde si prostě pár těch vodáků dá pivo. Já si myslím, že tenhle návrh, ta novela nějakým způsobem zrovnoprávňuje ty, kteří jedou na té vodě, pádlují a dají si to pivo a nejsou tím, kdo ohrožuje nějakou dopravu třeba na Staroměstském náměstí. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. S faktickou poznámkou pan místopředseda Sněmovny Pikal. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já nechci natahovat tu dopravu. Jenom bych chtěl říci, že jedním z důvodů, pro které jsem vstupoval do politiky, bylo to, že věci, které jsou normální, nejsou legální. Tohle je myslím jeden z těch případů. Stejně jako mariáš v hospodě nebo noční hlídky na táborech nejsou legální, ale jsou normální. Pojďme, prosím, sladit realitu s legalitou. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. S faktickou poznámkou paní poslankyně Procházková. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Věra Procházková: Jenom poznámka k mým předřečníkům. Jako lékařka musím říct, že tedy jedno promile je docela značná opilost. Kdybych já měla jedno promile, samozřejmě chápu, že tady někde jsou poslanci, kteří při jednom promile fungují, bez něj ne, ale já si dovedu představit sebe na lodi s jedním promile, já bych se fakt utopila. Já nejsem zvyklá pít alkohol a pro mě jedno promile je naprosto nepřijatelné. To za prvé.

A za druhé, když už si tady říkáme protiklady. Teď jsme myslivcům zakázali pít, dělají se tam kontroly, dostávají pokuty. Tak proč jsme jim taky nenechali tedy to jedno promile? To je tedy dobrý.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Faktickou poznámkou budou reagovat ještě kolegové Bartoň a Holomčík. Pan poslanec Bartoň s faktickou poznámkou.

 

Poslanec Lukáš Bartoň: Děkuji. Budu reagovat na paní poslankyni Procházkovou. Od prvního čtení došlo k tomuto kompromisnímu návrhu o jednom promile. V původním návrhu to bylo právě úplně bez omezení. K jednomu promile jsme došli, že je to hranice mezi podnapilostí a pak už opilostí. (Šum v sále.) To jedno promile, když si vezmete, tak jsme si vzali i obecně silniční dopravu v Evropě. Můžu říci, že hodně západních zemí má polovinu promile, Británie, Irsko má dokonce 0,8 promile. Při 0,8 promile můžete v Británii a Irsku sednout za volant motorového vozidla a pálit to pomalu 130 po dálnici. Proto jsme nastavili o trochu větší promile, než je těch 0,8, co už v některých státech Evropy platí. To je vše.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Holomčík s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Radek Holomčík: Děkuji za slovo. Já bych jenom rád zareagoval na ten příklad, který tady zazněl s myslivci. Já jsem významnou část svého života jezdil na vodu a nevzpomínám si, že bychom tam kdykoliv manipulovali se střelnou zbraní. (Výkřiky z levé části sálu.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nyní budou následovat faktické poznámky pánů poslanců Blažka, Bláhy, Válka v tomto pořadí. Pan poslanec Blažek má slovo.

 

Poslanec Pavel Blažek: Děkuji za slovo. Já bych zareagoval na paní poslankyni Procházkovou. Takové ty bulvární řeči, že jsou tady poslanci, co mají jedno promile, bych si odpustil. A řeknu to natvrdo. Jenom blbec snižuje pověst orgánu, ve kterém sám zasedá. Na to se nedá jinak reagovat. (Výbuchy smíchu v levé části sálu.) Poprosím, abychom si tyhle řeči opravdu nechali, protože jsou bulvární, jsou mimo a nevím, koho mají oslovit, ale určitě normálního člověka skutečně ne.

A za druhé bych rád řekl, že taky je potřeba myslet na ty orgány, co mají u nás na starosti bezpečnost. Protože když budeme neustále přidávat další a další, podle mě podružné, úkoly, tak místo aby se opravdu zabývaly tím, co je potřeba, to znamená, aby se lidi nezabíjeli na ulicích, aby se nevraždilo, neloupilo, nekradlo, tak je budeme posílat, aby dávaly dýchat vodákům. To je úplně absurdní.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Bláha s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Bláha: Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych rád zareagoval na dvě věci, které tady zazněly.

První byla ta, když tady jedna kolegyně prostřednictvím pana předsedajícího hovořila o tom, že když něco nefunguje, tak bychom to měli zmírnit nebo zrušit. To povolíme tedy třeba například močení na veřejnosti, protože hromada lidí močí na veřejnosti, anebo třeba zrušíme daně, Takhle asi ne. I když já jsem zrovna pro to, abychom to nějakým způsobem narovnali a opravdu, když jedu na vodu, abych si to pivo mohl dát.

Co se týče srovnání, co tady zaznělo, to je ten druhý případ. Já jsem rád, že se zase kloníme k tomu, že budeme srovnávat. Já vám to připomenu, až tady budeme mluvit o svátcích, to znamená o práci ve svátek, kde vlastně ta strana, která tady prosazuje povolení alkoholu, i když říkám, že nejsem proti, říká: no nesrovnávejme, přece nemůžeme srovnávat. Takže na jedné straně se nám srovnávání hodí a na druhé se nám nehodí. Vždycky se zamyslete, co říkáte, když argumentujete. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. S faktickou poznámkou pan poslanec Válek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Vlastimil Válek: Děkuji, pane předsedající. Já mám dvě poznámky.

Ta první. Pokud bychom se seriózně bavili o promile alkoholu, tak se musíme bavit o tom, jak se lišíme v hladině alkoholu, kdy je kdo (nesrozumitelné), a museli bychom se taky bavit o tom, kolik kdo z nás váží a jak rychle ten alkohol spaluje. Já myslím, že to je možná na zdravotní výbor a je to asi nad možnosti úplně podrobné diskuse na plénu. A myslím si, že se tady bavíme o tom, kdy je, nebo není člověk nebezpečný okolí, pokud má nějaké množství alkoholu. Buď si řekněme, že je vždycky nebezpečný, když má nějaké množství alkoholu v krvi, a pak ho zakažme úplně, anebo si definujme ty situace, kdy je tomu okolí nebezpečný, a to si myslím, že v případě vodáků není ta situace, kdy malé množství alkoholu je nebezpečné.

A skončím tím, co tady někteří říkají, ať říkám tak nebo tak, na má slova dojde, já si myslím, že tady snad dojde na zdravý rozum. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nyní budou následovat, nebudou, ještě je tady jedna faktická poznámka. Pan poslanec Kobza se hlásí s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Kobza: Děkuji, pane předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, vážené kolegyně, vážení kolegové, jako bývalý aktivní vodák sleduji tuto diskusi poměrně se zděšením, protože jak jsem kdysi slyšel definici civilizace, že spočívá v tom, že nám postupně zakážou všechno, co nás baví, tak se obávám, že posedlost zakazovat a upravovat, prostě sociální inženýrství, začíná dosahovat takových mezí, že skutečně byste měli také naslouchat, co tomu říkají vlastní vodáci. Na první dojem mám pocit, že jsou tady prezentováni jako tlupa nesvéprávných alkoholiků, což rozhodně není pravda. A pokud si dají někde na zastávce k obědu pivo, aby potom za to byli šikanováni, mi připadá naprosto nepřípustné. A myslím si, že méně zákazů znamená i větší svobodu tady, protože není možné prostě ten stát a ten národ sešněrovávat dalšími a dalšími zákazy, jakkoli je tato cesta do pekel dlážděna dobrými úmysly. Děkuji vám.***
Přihlásit/registrovat se do ISP