(14.30 hodin)

 

Poslanec Vít Kaňkovský: Dobré odpoledne, vážený pane předsedo, vážení členové vlády, milé kolegyně, vážení kolegové.

Nástup zimního počasí v minulém týdnu potvrdil obavy odborníků i laické veřejnosti, že průtahy rekonstrukce D1 v úseku mezi 91. a 105. kilometrem v okolí Větrného Jeníkova mohou způsobit dopravní kolaps v obou zúžených směrech. Bohužel reálná situace od počátku minulého týdne předčila i ty nejčernější scénáře.

Od pondělí minulého týdne se ve zmíněném úseku kupily nebezpečné situace a vše vyvrcholilo ve středu 12. prosince, kdy se již od odpoledních hodin a následně přes celou noc vytvořily v obou směrech kolony přesahující 30 kilometrů. Kombinace zúžené vozovky, sněžení, rychle namrzající vozovky a nekorektního chování některých řidičů kamionů způsobila kalamitu, kdy ve tmě a v mrazu čekalo v obou směrech na dálnici několik tisíc řidičů a dalších cestujících, a to nejen z osobních automobilů, kamionů, ale také z řady autobusů. Většina čekajících lidí postrádala jakékoliv bližší informace o tom, jak dlouho ještě budou čekat, chyběly jim tekutiny, jídlo a mnohým také dostatek pohonných hmot. Mnozí z čekajících s narůstajícím časem čekání propadali panice. Mohu to doložit několika telefonáty a textovými zprávami, které mi přišly během večerní doby, kdy moji známí žádali o pomoc, protože už po několika hodinách mrznutí bez informací nevěděli, co mají dělat, a hlavně nevěděli, jak dlouho bude ještě ta situace trvat.

Mimo jiné se to týkalo také autobusu s 56 dětmi, které kolem desáté večer měly za sebou již šest hodin čekání, a přes veškerou snahu, kterou vyvinuli následně hasiči a další složky integrovaného záchranného systému, se dostali domů za dalších více než šest hodin. A je třeba zdůraznit, že, jak se později ukázalo, autobusů nejen s dětmi stálo v kolonách víc. A samozřejmě tam také čekalo několik tisíc lidí v osobních automobilech. Není potřeba zdůrazňovat, že ta situace je velmi komplikovaná i pro zdravého dospělého člověka, ale mnohem rizikovějšího jak pro děti, tak pro seniory. Prosím zkusme se v této situaci vžít do situace jak dětí, učitelů, ale i ostatních cestujících, kteří tam několik hodin stáli ve tmě na dálnici bez perspektivy, že se odsud během noci dostanou. A také se zkusme vžít do rozpoložení rodičů, kteří doma čekali na své děti a také oni neměli informace o tom, kdy se jim děti domů vrátí.

Asi bychom tady mohli hovořit několik hodin o těch konkrétních situacích, které tam ti lidé prožívali. Podle mého názoru se jedná o neskutečný hazard, ve který se proměnila liknavost firem, které daný úsek opravují. Ano, takto se situace prezentuje ze strany Ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic, a také takto situaci jak Ministerstvo dopravy, tak ŘSD dlouhou dobu komentovalo a řešilo. Podle mého názoru v uvozovkách řešilo. Tedy ve stylu: "My nic dělat nemůžeme, ale firmám napaříme tučnou pokutu. Firmu potrestáme a budeme doufat, že v letošní sezóně na Vysočině nepřijde zima." Tak zněla taktika Ministerstva dopravy a ŘSD.

Že to zní neuvěřitelně? Ano, ale taková byla realita. A i když se v posledních dnech Ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic snaží situaci už nějakým způsobem řešit a tvrdí, že ji i vyřeší, je třeba se ptát. Je třeba se ptát na to, proč tento neskutečný hazard s lidským zdravím a lidskými životy vůbec Ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic dopustily.

Jak mohly tyto instituce dopustit, aby v klimaticky nejrizikovějším úseku dálnice D1 zůstal úsek 14 kilometrů v obou směrech v zimním období zúžený, takže tam nemůže korektně projet zimní technika? Kdo nese odpovědnost za vzniklý stav a jakou odpovědnost z toho Ministerstvo dopravy dovodí? Všechny tyto otázky si jistě zaslouží odpovědi. Ale tou zásadní v tuto chvíli je, kdy bude vysoce rizikový úsek D1 uveden do stavu, aby se snížilo riziko podobné kalamity, která v minulých dnech nastala.

Za klub KDU-ČSL proto navrhuji nový bod této schůze s názvem Selhání ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic při opravě dálnice D1. Pevně věřím, milé kolegyně a kolegové, že podpoříte zařazení tohoto bodu, abychom jednak slyšeli informaci o těch důvodech, ale hlavně o tom, co má Ministerstvo dopravy přichystáno, aby se situace neopakovala. Protože ta situace se může opakovat v řádech dnů, maximálně týdnů.

Pevně věřím, že nás v tomto bodu podpoříte, a byl bych rád, aby tento bod byl zařazen dnes jako první bod, nebo již po pevně zařazených bodech, alternativně tento čtvrtek v 11 hodin dopoledne. Děkuji vám za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další je přihlášen k pořadu schůze pan poslanec Lukáš Kolářík.

 

Poslanec Lukáš Kolářík: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vládo, kolegyně a kolegové, já budu stručný. Chtěl bych vás požádat o pevné zařazení bodu číslo 82, je to sněmovní tisk 295, novela exekučního řádu, dnes jako první bod, případně za již další zařazené body. (Předsedající žádá o upřesnění, protože přesně nezachytil...) Dnes jako první bod, nebo případně za již zařazené pevné body. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám také děkuji. Jako další je přihlášená paní poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková.

 

Poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková: Děkuji. Hezké dobré odpoledne, dámy a pánové. Já bych vás ráda požádala o zařazení mimořádného bodu na dnešní zasedání Poslanecké sněmovny a to Rozpor mezi veřejným vyjádřením premiéra a hlasováním zástupců České republiky na Valném shromáždění OSN ohledně paktu o uprchlících. Ráda bych tento bod zařadila před pevně zařazené body dnešního programu.

Pan premiér včera sliboval, že žádný globální pakt nepodepíšeme. Žádný. Svůj slib dokonce vyhlásil i veřejně, četli jsme to všichni. A dnes ráno se z tisku dozvíme, že jsme se poníženými a pokořenými signatáři tohoto paktu o uprchlících stali i my.

Stručně. Podepsali jsme mezinárodní smlouvu, se kterou nesouhlasí občané, kterou tento parlament vůbec neprojednal a kterou pan premiér slavnostně a explicitně slíbil nepodepsat. Něco jiného říká a jinak koná. To sice víme už dávno, ale to neznamená, že se s tím smíříme. Jinak mluví on, jinak mluví ministr zahraničí Petříček. Tato vláda sama o sobě je se sebou opakovaně ve velkém rozporu. Zabýváme se tady detaily, definujeme manželství, řešíme, jestli budou obědy zdarma, co děti smí a nesmí ve školách jíst, řešíme restituce, a přitom nejsme schopni si uhlídat bezpečnost naší vlastní země.

Zkusme se alespoň jednou spojit a zabraňme tomuto paktu o uprchlících. Otevřeme dnes prosím jednání o tomto globálním paktu a odmítněme naši účast. Nesmíme přece dovolit, abychom se my tady dozvídali informace z médií, aby se neustále hlasovalo o nás bez nás. Myslím si, že si to naši občané zaslouží, a myslím si, že toho mají opakovaně už plné zuby. Pojďme přijmout usnesení Poslanecké sněmovny s odmítnutím podepsání včerejšího paktu o uprchlících v New Yorku.

Děkuji za pozornost. (Potlesk z řad poslanců ODS.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Jako další je přihlášen k pořadu schůze pan poslanec Marek Výborný. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP