Středa 23. ledna 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Pikal)
4.
Návrh zákona, kterým se mění volební zákony, zákon o místním referendu,
zákon o krajském referendu a soudní řád správní
/sněmovní tisk 137/5/ - vrácený Senátem podle § 97 odst. 6 a 7 (tzv. člunek)
Senát vrátil návrh zákona s pozměňovacími návrhy. Jeho usnesení jsme obdrželi jako sněmovní tisk 137/6. Informace k pozměňovacím návrhům vám byly rozdány do pošty. Připomínám, že se jedná o návrh volebního zákona. Sněmovna nemůže Senát přehlasovat, může pouze akceptovat znění navržené Senátem nebo může postoupit návrh zákona Senátu znovu, a to v původním nebo pozměněném znění. Pokud Sněmovna neschválí žádné z navržených znění, bude legislativní proces ukončen.
Vítám mezi námi senátora Jiřího Dienstbiera. Prosím, aby se za navrhovatele k usnesení Senátu a k předloženým pozměňovacím návrhům vyjádřil místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček. Prosím, pane ministře. Možná ještě chvíli počkejte, jestli se sněmovna neuklidní. (Neuklidnila se.)
Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Já to zkusím překřičet.
Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, já bych velmi stručně chtěl připomenout vládní návrh zákona, kterým se mění volební zákony, zákony o místním a krajském referendu a soudní řád správní. Poslanecká sněmovna tento návrh zákona schválila 14. září loňského roku a byl vrácen Senátem. Chci říci, že pozměňovací návrhy, které jsou obsažené v usnesení Senátu, jsou z mého pohledu spíše legislativně technické povahy a Ministerstvo vnitra s nimi souhlasí, tudíž si vás dovoluji požádat, abychom schválili zákon tak, jak nám jej Senát vrátil. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. Nyní prosím, aby se slova ujal senátor Jiří Dienstbier. Prosím, pane senátore.
Senátor Jiří Dienstbier: Vážený pane místopředsedo, vážené paní poslankyně, páni poslanci, jak už tady bylo řečeno, ty přijaté pozměňovací návrhy ze strany Senátu jsou v zásadě drobného charakteru. Dalo by se říct, že jsou víceméně legislativně technického charakteru, byť to možná není úplně přesné, protože drobný věcný dopad mají, ale týká se to takových věcí, jako že např. u volebních zákonů bylo ze Sněmovny, resp. původně od Ministerstva vnitra a vlády navrhováno, aby se odlišily volební lístky a obálky barevně, a tato věc nebyla dotažena např. v zákonu o volbách do obecních zastupitelstev.
Pak se to týká účinnosti, kdy standardně podle zákona o Sbírce zákonů má být účinnost patnáctým dnem po vyhlášení, kratší může být pouze, pokud je nějaký naléhavý důležitý obecný zájem. Ten zřejmě původně byl spatřován v tom, že se spěchalo před obecními a senátními volbami, ale ty už proběhly, čili k tomu nebyl důvod.
A ze stejného důvodu například Senát navrhuje vypustit přechodné ustanovení, které se týká již proběhlých senátních voleb. To znamená, že je vlastně neaplikovatelné.
Žádné jiné zásadní změny nebo žádné jiné změny v zásadě se v tom návrhu zákona ze strany Senátu nenavrhují, a proto vás žádám o podporu senátní verze. Jak už zaznělo, jedná se o zákon podle čl. 40, kde musí být souhlas obou komor Parlamentu. Pokud souhlas dáte, tak zákon bude schválen a projednávání tím může končit.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já děkuji. Nyní bych se zeptal, jestli se chce k předloženým pozměňovacím návrhům Senátu vyjádřit zpravodajka garančního výboru, což byl ústavněprávní výbor, paní poslankyně Zuzana Ožanová, pokud je přítomná. Ano, prosím. A zároveň ji žádám, aby spolu se mnou sledovala rozpravu a případné pozměňovací či jiné návrhy zaznamenávala. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Zuzana Ožanová: Dobrý den, dámy a pánové. Návrh Senátu je pouze drobnou legislativně technickou úpravou. Doporučuji v každém případě schválit tak, jak je to předloženo.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji a nyní se táži, zda se chce ke znění navrženém Senátem vyjádřit také zpravodaj dalšího výboru - jako další výbor jsme určili výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj - pan poslanec Martin Kupka, kterého v tuto chvíli nevidím, takže předpokládám, že nechce, pokud ho nechce někdo z výboru zastoupit, což asi ne.
Takže v tom případě otevírám rozpravu a připomínám, že pozměňovací návrhy je možné podávat pouze k návrhu zákona ve znění, ve kterém byl postoupen Senátu. V tuto chvíli nemám žádné přihlášky do rozpravy. Já jsem se původně chtěl přihlásit, ale myslím si, že se bez toho obejdeme, takže pokud se nehlásí nikdo jiný, tak rozpravu končím. Konstatuji, že pozměňovací návrhy nebyly předneseny, takže přistoupíme k hlasování o znění navrženém Senátem.
Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s návrhem zákona, kterým se mění volební zákony (zákon o místním referendu, zákon o krajském referendu a soudní řád správní), podle sněmovního tisku 137/5, ve znění schváleném Senátem, podle sněmovního tisku 137/6."
Doufám, že jsme připraveni. Žádost o odhlášení vidím, takže vás odhlásím. Prosím, přihlaste se znovu svými kartami. Až se náš počet ustálí, zahájíme hlasování. Vypadá to, že by to mohlo být vše.
Takže já zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro schválení ve verzi Senátu. Kdo je proti?
V hlasování číslo 45 bylo přihlášeno 163 poslanců a poslankyň, pro 128, proti 30, 5 se zdrželo. Návrh byl přijat.
Takže já bych konstatoval, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas a je tak schválen. Já vám děkuji, tento bod končím. Děkuji panu senátorovi, děkuji panu ministrovi, děkuji zpravodajům.
Posuneme se k poslednímu zákonu, který nám předložil Senát, nebo vrátil Senát, a to je bod číslo 5.
Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.