(10.20 hodin)

 

Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo. Já jsem chtěl reagovat ještě na pana kolegu Volného prostřednictvím vás, samozřejmě.

Tak já doporučuji všem týdeník Respekt z minulého pondělí. Je to týdeník, kde občas s těmi články, které tam jsou, souhlasím, občas s nimi nesouhlasím, ale minulý týden v pondělí to číslo bylo velmi výživné a bylo tam šest nebo osm stránek o tom, jak jste panu Baldovi v tom vašem SPD vymyli mozek. To byl celkem normální pán, který 70 let svého života fungoval jako oblíbený člověk ve své obci, hrál na akordeon nebo na harmoniku, neměl nikdy žádný problém. A pak, když vstoupil do SPD, nebo sympatizoval s SPD, tak se z něj stal s prominutím blázen. Protože vy jste mu vymyli mozek. Vy jste mu začali posílat maily o tom, jak tady hrozí islámské nebezpečí. On je potom začal rozesílat a přeposílat svým přátelům a kolegům a tohle vlastně všecko, a je to koneckonců na těch odposleších, kde vaše tajemnice s ním probírá v podstatě věci, které jsou trestního charakteru. Tohleto je přece na kriminál! A koneckonců, pan Balda se do něj bohužel nejspíš dostane díky vám, díky SPD. A mě by zajímalo, jestli těch 200 nebo 300 tisíc, které on bude muset uhradit v rámci samozřejmě náhrady škody, kterou způsobil Českým dráhám nebo Správě dopravní železniční cesty, jestli mu s tím pomůžete. Protože on tohle, co udělal, vlastně způsobil díky vám. A ta vaše argumentace, že jako chtěl upozornit, nebo dokonce někdo říká, že to je snad nový Jan Palach - no to snad nemyslíte vážně! Já jsem snad neslyšel za devět let svého působení tady ve Sněmovně větší drzost, že to je jako jakýsi novodobý Jan Palach, který chtěl upozornit na to, co se tady děje.

A když jste říkal o těch různých kyselinách, to, co se děje, samozřejmě s tím nesouhlasí vůbec nikdo. A tak měl pan Balda upozornit na to, co se děje v různých zemích, že měl polít nějakou ženu například kyselinou, aby jako upozornil na toto nebezpečí. To je přece mimo logiku! Vy jste mu vymyli mozek a takhle dopadl, chudák. Je mně ho líto! A je mně líto i vás! (Potlesk části poslanců zleva a zprava.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Mám tady jedno přednostní právo pana místopředsedy Okamury. Ale jsou tady čtyři faktické poznámky, nejdříve Pavel Růžička, potom kolega Birke, Lubomír Volný a Jaroslav Holík. Nyní pan kolega Pavel Růžička, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Pavel Růžička: Pane předsedající, vážené kolegyně, kolegové, já jsem jeden z těch z výboru pro bezpečnost, který hlasoval pro tento pozměňující návrh pana předsedy Kotena. Musím si tady trošičku posypat popel na hlavu, protože už bych tak neučinil. Neučinil bych tak z toho důvodu, protože ty informace, které nám byly sděleny na výboru pro bezpečnost od předsedy výboru, se nezakládají na pravdě, anebo byly značně zkreslené. On už tady o tom mluvil před chviličkou, jednalo se o tajné služby a nějaké doporučení. Já k tomu chci říct, že návrh, který předložilo Ministerstvo vnitra, je kvalitní návrh. Výbor pro bezpečnost ho schválil těsnou většinou a já jako zpravodaj klubu ANO u tohoto zákona ve třetím čtení budu navrhovat stažení tohoto bodu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Jana Birkeho. Připraví se Lubomír Volný. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Jan Birke: Děkuju moc, pane místopředsedo. Vaším prostřednictvím panu poslanci Volnému (Lubomírovi) se velmi omlouvám a poprosím pana poslance Volného, aby se na mě podíval. Děkuji. Abychom se mohli dívat do očí.

Velmi se omlouvám, že jsem na něj pokřikoval z lavice. Ale na druhou stranu, pane poslanče Volný, vaším prostřednictvím, já mám takový pocit, že za 30 let vy jste prolomil něco, co se v této Sněmovně za novodobých dějin nikdy nestalo. Abyste pokřikoval na demokraticky zvoleného poslance Pojď ven! Pojď ven! asi tím způsobem, že si to tam vyřídíme, a vtahoval ho českého parlamentu hlášky z restaurací IV. cenové skupiny, možná i nižší. Víte, já jsem zvyklý úplně na všechno... Může se pan poslanec Volný na mě podívat? Děkuju. Já jsem zvyklý úplně na všechno, já se ničeho nebojím. Ani vás ne, pane poslanče, věřte mi. Ale prosím vás, už nikdy v českém demokratickém parlamentu nepokřikujte na kohokoliv ze 198 vašich kolegů Pojď ven! To je něco nepřijatelného! Ať jste tady řekl cokoliv.

Děkuji vám. (Potlesk z lavic vlevo a vpravo.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu kolegovi Birkemu. Pan poslanec Volný s faktickou poznámkou. Připraví se kolega Holík, taky k faktické poznámce. Máte slovo, pane poslanče, k faktické poznámce.

 

Poslanec Lubomír Volný: Děkuji, pane předsedající. Já bych se chtěl pana kolegy Birkeho vaším prostřednictvím zeptat - co jste to na mě primitivně vyřvával z té lavice? (Poslanec Birke odpovídá z lavice: Už běž pryč.) Takže až vy, pane kolego Birke, nebudete používat slovník IV. cenové skupiny prostřednictvím pana předsedajícího, tak se vám nedostane úplně stejné odpovědi. Já jsem jenom tomu vašemu primitivismu a agresivitě nastavil zrcadlo. A jestli máte problém se mnou něco řešit, tak pojďte ven! A tam si to můžeme vyřešit. A vyřešíme si to způsobem, který začne tím, jak se budete chovat vy. Protože já jsem nezačal. Tuto agresivní situaci jste vyvolal vy svým primitivismem. Tak si to laskavě uvědomte!

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení -

 

Poslanec Lubomír Volný: Opět opakuji, opět opakuji, že jste to vy, vítači, kteří jste vytvořili pana Baldu. Protože vy jste ho vyděsili reálnou možností toho, že tady bude spáchán teroristický útok. List Mladá fronta DNES napsal, že čeští muslimové o Dominikovi, kterého policie viní z přípravy bombového teroristického útoku, věděli, že je radikální. Tyto informace místní muslimové měli už loni v lednu. Nikdo však na to policii neupozornil. Ano, této republice hrozí reálný muslimský teroristický útok. Z této republiky odcestovalo minimálně 11 muslimských teroristů do Sýrie, aby se zapojili do bojů v rámci ISIS, nebo Al- Káida, nebo An-Nusrá. A to je skutečný bezpečnostní problém této země, který vy zamlčujete. Který bagatelizujete. A který, když se k němu realisticky k této reálné informaci dostanou občané této země, je vyděsí natolik, že když mají psychické problémy, tak zkratkovitě jednají a porušují zákony této země.

My v SPD jednoznačně odmítáme násilí jako prostředek k řešení politického boje na rozdíl od Antify, spřátelené -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane poslanče, skončil vám čas k faktické poznámce! Vážení páni kolegové... Nemůžete mluvit, přihlásil jste se k faktické poznámce, váš čas skončil, pane poslanče! (Poslanec Lubomír Volný od pultíku při vypnutém mikrofonu: Vy jste mě předtím zkrátil! Třicet sekund jsem nemohl mluvit, protože se bouchalo do lavic.) Ne, já jsem vám nezkrátil ani minutu. Ani vteřinu jsem vám nezkrátil! Ani vteřinu jsem vám nezkrátil! (Poslanec Volný namítá mimo mikrofon.)

Vážený pane poslanče, vážení kolegové, kolegyně, jakmile se přihlásíte k faktické poznámce, počítejte s tím, že každý z nás, kdo předsedá schůzi, musí dodržet jednací řád! A my nemůžeme připustit, že někdo bude zneužívat faktickou poznámku k vystoupení, které není faktickou poznámkou. Věřím, že předsedové klubů mi rozumí a že to jinak ani není možné. Jinak by se naše jednání rozpadlo. (V sále je vzrušená atmosféra.)

Požádám kolegy a kolegyně, aby zaujali svá místa, případné debaty, které se netýkají předmětu jednání, vedli mimo sál,

K faktické poznámce je přihlášen pan kolega Jaroslav Holík. A ještě mu neudělím slovo, abych ho nekrátil na čase, protože tady není dostatečný klid. Pane kolego, ještě vyčkejte! Máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Jaroslav Holík: Dovolte, abych se vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, obrátil na kolegu Chvojku. Pane kolego, já si vás velice vážím. Známe se řadu let, vždycky si vážím vašich názorů. Ale musím říct, že to přirovnání, že naše hnutí někomu vymylo mozek a my jsme vinni, že nějaký pomatený člověk někde házel stromy na trať, považuji to za opravdu hodně slabé. A mohl bych přesně stejným způsobem říct, že např. advokát Altner zemřel jenom proto, že mu ČSSD dluží peníze. Já to neudělám, protože se nechci stavět do této roviny. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji kolegovi Holíkovi za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Veselého, potom paní kolegyně Langšádlová, Marek Výborný, Pavel Žáček, Jan Bartošek. Nyní tedy kolega Ondřej Veselý. A prosím opravdu sněmovnu o klid! Pane poslanče, máte slovo. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP