Středa 6. března 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Petr Fiala)

155.
Připomenutí významu a zásluh Aloise Rašína

Prosím, aby se slova ujal navrhovatel tohoto bodu pan poslanec Jan Skopeček, který se, pokud bude souhlasit, stane posléze i zpravodajem. (Hluk v sále trvá.)

 

Poslanec Jan Skopeček: Ano, děkuji pěkně za slovo. Já bych na úvod chtěl poděkovat všem kolegyním a kolegům, kteří souhlasili se zařazením tohoto bodu na probíhající schůzi. Myslím si, že z něj -

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Pane poslanče, já se omlouvám, ale není tady dostatečně slyšet. Dámy a pánové, prosím o klid, ať můžete vyslechnout návrh pana poslance Skopečka. Děkuji.

 

Poslanec Jan Skopeček: Děkuji ještě jednou za zjednání klidu.

Ještě jednou děkuji všem poslancům a poslankyním, že souhlasili a v drtivé většině schválili zařazení tohoto bodu na stávající schůzi. Stejně tak bych chtěl poděkovat za to, že byl dneska bod pevně zařazen.

Vážení kolegové, v těchto týdnech a měsících slavíme sto let od vzniku české měny, díky které máme i dnes v peněženkách českou korunu. Otcem československé měny je bezesporu Alois Rašín. A já bych nerad zúžoval roli Aloise Rašína pouze na vznik československé měny. Jeho historický význam je mnohem širší.

Byl to jeden z významných mužů 28. října, měl velký podíl na vzniku Československa. Jeho role dalece přesahovala to, s čím si ho dneska spojujeme jako prvního ministra financí, který ve velmi složité poválečné době a rozpadu Rakouska-Uherska dokázal českou ekonomiku nasměrovat dobrým směrem, a československá tehdy ekonomika se stala stabilním ostrůvkem v jinak poměrně složitém a turbulentním světě. Proto si myslím, že v době, kdy ubíhá sto let od 25. února 1919, kdy tehdejší zákonodárný sbor schválil zákon č. 84, který přinášel nebo ukotvoval českou korunu jako národní měnu, následně od 3. března začalo kolkování rakousko-uherské měny a de facto měnová odluka, v průběhu dubna byla vydána první československá stokoruna s první i grafickou podobou, tak si myslím, že bychom mohli vyjádřit úctu a připomenout význam Aloise Rašína, který je otcem československé koruny.

Proto navrhuji usnesení, že v době stého výročí české národní měny a zároveň v době nedávného výročí úmrtí jejího otce, prvního ministra financí Aloise Rašína, se Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, vědoma si důležitosti národní měny, usnáší na tomto slavnostním prohlášení: Doktor Alois Rašín se zasloužil o národní měnu, českou korunu.

Děkuji pěkně za pozornost a budu rád, když v co největším počtu takové usnesení podpoříme a vyjádříme tak úctu k Aloisi Rašínovi a české koruně. Děkuji pěkně za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji panu poslanci Skopečkovi. Prosím ho tedy, aby se stal zpravodajem tohoto bodu. Otevírám všeobecnou rozpravu, do ní se hlásí pan předseda Kalousek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Vážené dámy, vážení pánové, já jsem hlasoval pro zařazení tohoto bodu i pro zařazení na tento čas. Doktor Rašín samozřejmě patří mezi historické postavy, na které je dobře si po sto letech vzpomenout. Koneckonců v okamžiku, kdy byl zvolen Miloš Zeman prezidentem republiky, tak v pracovně ministra financí Miroslava Kalouska nevisela hlava státu, ale visel tam obraz Aloise Rašína po celou dobu, co jsem administroval tuhle pozici.

Já jenom velmi prosím, abychom tuhle vzpomínku, která skutečně patří k mimořádné historii českého státu, Československa, ke 100. výročí založení samostatného státu, neposouvali směrem k diskusi, zda euro ano, či ne, nebo koruna navěky.

Doktor Rašín se nepochybně zasloužil o československou korunu, byť samozřejmě bychom mohli vést teoretické diskuse, zda o českou korunu, kterou dnes používáme, se více zasloužili pánové Klaus a Tošovský, nebo doktor Rašín, ale to je na samostatný seminář. Ale doktor Rašín se nepochybně zasloužil o československou korunu, nepochybně se zasloužil o národní měnu, nepochybně - na rozdíl od mnoha jiných zemí bývalého Rakouska-Uherska - svou politikou odvrátil inflaci od České republiky.

Já mám jednu jedinou prosbu, aby v tom usnesení, které pan kolega Skopeček napsal - je to můj pozměňující návrh - tam je dvakrát zmíněna národní měna. Půjčíte mi to, pane kolego? (Bere si text návrhu od poslance Skopečka.) Tam je napsáno: V době 100. výročí české národní měny a zároveň v době výročí úmrtí jejího otce, prvního ministra financí Aloise Rašína, se Poslanecká sněmovna České republiky, vědoma si důležitosti národní měny, usnáší na tomto slavnostním prohlášení: Doktor Alois Rašín se zasloužil o národní měnu, českou korunu.

Doktor Alois Rašín se nepochybně zasloužil o národní měnu, českou korunu. Já dávám pozměňující návrh, aby z první věty, nebo z první části souvětí vypadla slova "vědoma si důležitosti národní měny". Někteří z nás se domníváme, že je mnohem důležitější uvažovat o přijetí eura. Já bych byl nerad, kdyby tohle usnesení bylo bráno tak, že o něm uvažovat Poslanecká sněmovna nechce, jakkoliv respektuji i ten druhý názor. Prosím, berte to jako pozměňující návrh. Souhlasím s tímto návrhem s tím, že vypadnou slova "vědoma si důležitosti národní měny". Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, rozumím. Já bych, pane předsedo, potom ještě poprosil, abyste to zmínil v podrobné rozpravě, abychom o tom mohli hlasovat.

S faktickou poznámkou nejprve vystoupí pan poslanec Skopeček. Máte slovo. Prosím.

 

Poslanec Jan Skopeček: Děkuji za slovo. Já jsem určitě nechtěl otevřít debatu výhod a nevýhod přijetí společné evropské měny. Také jsem to v úvodním slově ani jednou nezmínil. Nezmínil jsem to, že já osobně mám názor, že česká koruna je to nejlepší, co v tuto chvíli můžeme mít, a že pro nás není výhodné euro. Vůbec nechci tuto debatu otevírat, byť ji považuji za důležitou. To jsem si odehrál například na seminářích, které proběhly nedávno k 25. výročí vzniku eura, nebo právě když jsme 28. října slavili sto let, tak jsem takový seminář, kde jsem hájil českou korunu proti euru, uspořádal tady v Poslanecké sněmovně.

Do tohoto bodu vůbec nechci téma debaty o společné měně tahat, nicméně nemůžu souhlasit s tím pozměňujícím návrhem pana ministra Kalouska, protože si myslím, že by to byla urážka České národní banky, jejího guvernéra, bankovní rady, která se dnes a denně stará o stabilitu české měny, abychom řekli a vypustili z usnesení, že si jsme vědomi důležitosti národní měny. Dneska národní měnu používáme, měnová politika je jedna z nejdůležitějších součástí hospodářské politiky, a pokud připustíme to, že národní měna není důležitá, že národní měnová politika je zbytečná, tak si myslím, že můžeme Českou národní banku zrušit, a to já myslím, že nikdo z nás nechce.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Nyní budeme pokračovat ve faktických poznámkách v pořadí: páni poslanci Klaus, Plzák, Ferjenčík, Čižinský a pak se hlásí pan předseda Kalousek. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Václav Klaus: Já bych se obrátil vaším prostřednictvím k poslanci Kalouskovi, abych mu řekl, že jste propásl příležitost mlčet. My jsme chtěli uctít českého vlastence Aloise Rašína. Nikdo z nás se nehlásil do jakékoliv diskuse. Slibovali jsme, že to bude krátký a důstojný akt. Vy přijdete, řeknete "nechci tuto debatu, aby se nezatížila debatou o euru", a pak to sám otevřete a začnete tady horovat, aby tam nebyla zmínka o národní měně. Takže když už jste tu rukavici hodil, tak já bych kromě k smrti odsouzenému panu Rašínovi, vlastenci, zmínil jiného českého vlastence, muže 28. října, dlouholetého poslance Stříbrného, který v rakouském parlamentu řekl: Byli jsme před Rakouskem, budeme i po něm. Takže my budeme i po Evropské unii, pane Kalousku, bez ohledu na to, co tady budete vyvádět v této chvíli, kdy chceme uctít hodnotu české měny!

A z ekonomického hlediska je jasné, že je to v zájmu České republiky. Podívejte se na Řecko, jak dopadlo. Možnost dělat si vlastní měnovou politiku je jedním ze symbolů vlastního státu, za druhé je to účinná metoda oblastí, které jsou chudší nebo nějaké jiné než zbývající části toho, kde měnová unie působí. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Plzák, po něm pan poslanec Ferjenčík. Máte slovo.

 

Poslanec Pavel Plzák: Děkuji za slovo. Kolegyně a kolegové, já jsem nebyl na tu debatu připraven, ale nikdo samozřejmě nezpochybňuje zásluhy pana Aloise Rašína o naši národní měnu. Ale on měl, tuším, tři spolupracovníky - jeden z nich byl, myslím, bankéř Preiss -, kteří se možná o měnu zasloužili ještě více než on. (Ozývají se nesouhlasné hlasy ze sálu.) Myslíte si, že ne? Já si to dohledám. Pardon. Ale zase abychom historicky někomu neupřeli zásluhy. Ale jinak samozřejmě to usnesení podpořím.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Ferjenčík, připraví se pan poslanec Čižinský. Máte slovo.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo. Já osobně nemám s tím usnesením problém, nicméně vnímám, že někteří kolegové ho vnímají jako hlasování částečně i o podpoře koruny vůči euru. Chtěl bych apelovat na pana předkladatele, jestli by nemohl nějak konsenzuálně upravit usnesení tak, abychom skutečně hlasovali pouze o Aloisi Rašínovi, jehož zásluhy jsou, myslím, nezpochybnitelné. Navíc je to, tuším, jediná oběť atentátu mezi českými politiky. Chtěl bych jen apelovat na předkladatele, jestli nemůže najít nějakou konsenzuální verzi, se kterou bude spokojen i pan Kalousek jako příznivec přijetí eura.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Čižinský, připraví se paní poslankyně Valachová. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Čižinský: Děkuji za slovo. Měna, která byla v roce 1919 vytvořena, se jmenovala československá koruna. Domnívám se, že pokud bychom to přijali takto, tak dáváme vlastně signál, jako kdyby Alois Rašín se svými spolupracovníky vytvořili měnu, která se jmenovala česká koruna. Domnívám se, že by se to také dotklo všech, kteří Československo vnímají jako svůj stát.

Dávám pozměňující návrh, že tam bude napsáno československá koruna, protože to bude historicky správně a určitě se to nedotkne nikoho, kdo má v úctě Československo.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Paní poslankyně Valachová, po ní pan předseda Kalousek. Faktické poznámky. Máte slovo.

 

Poslankyně Kateřina Valachová: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, my jako sociálně demokratický klub podpoříme usnesení tak, jak tady zaznělo na půdě Sněmovny.

Chtěla bych přerušit tu debatu a říci několik slov. Státnost, národní uvědomění, statečnost, hrdinství a nezlomnost - to byl Alois Rašín. A tyto jeho kvality jako člověka, jako osobnosti, jako národního hrdiny, tak ho tehdejší pamětníci vnímali při procesu s Omladinou. To jsou všechno vlastnosti, které ho předurčily podle mého soudu k úspěchu. Vyzývám Sněmovnu, abychom si s úctou tuto osobnost připomněli a připomněli si statečnost tohoto člověka, který po vyslechnutí rozsudku c. k. mocnářství se smál tomuto rozsudku smrti a nikdy mocnáře nepožádal o milost. Vraťme se k respektu a k uctění jeho památky.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan předseda Kalousek. Máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Mě teď dojalo vystoupení poslankyně za sociální demokracii, protože my, co jsme něco četli o měnové a fiskální politice začátkem 20. let, tak dobře víme, že jestli někdo opravdu Rašína nenáviděl, ale strašně, tak sociální demokraté. A jsem rád, že po těch sto letech se to nasvítilo pod úplně, úplně jiným úhlem.

Přihlásil jsem se z jiného důvodu. Nemyslím si, že jsem propásl příležitost mlčet. Chtěl jsem se ujistit, že v tom usnesení nikdo, ani ten, kdo ho psal, nemyslel ani chvíli na to, že tím chce zdůraznit, že musíme mít českou korunu na věčné časy. Opravdu si tady nechci vyměňovat ekonomickou polemiku s poslancem Klausem, to by byla ztráta času, ale vysvětlení poslance Skopečka mi stačilo. Ujištěn předkladatelem návrhu usnesení, a protože to usnesení má ve stenu svoji debatu, já ten pozměňovací návrh, který jsem avizoval, nepředložím. Není k tomu důvod poté, co jsme si vysvětlili, jak ten návrh usnesení myslíme.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nyní poslanec Skopeček, po něm poslanec Onderka a poslanec Rakušan, faktické poznámky. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Skopeček: Děkuji. Zareaguji na paní kolegyni Valachovou. Děkuji pěkně za ten v uvozovkách státotvorný přístup. Skutečně to mé vystoupení dneska nechce otevřít debatu o výhodách či nevýhodách přijetí eura, jakkoli si já osobně a při každé příležitosti budu myslet a zdůrazňovat, že česká koruna je výhodnější měnou než euro a neměli bychom euro přijímat. To si jsem stoprocentně jistý.

Na druhé straně nejsem schopen vypustit z toho svého usnesení, pokud to někdo udělá prostřednictvím pozměňovacího návrhu a získá to většinu, nechť, ale nejsem schopen vypustit slovíčko národní měna, protože já národní měnu považuji za důležitou součást české svrchovanosti a považuji to za jednu z nejdůležitějších aktivit, za nejdůležitější přínos, který Alois Rašín při vzniku české státnosti měl, byť jsem v úvodu zdůraznil, že ta jeho historická role byla samozřejmě mnohem širší než jenom ohledně vzniku československé koruny, národohospodářské politiky, jakkoli byla z jeho rukou úspěšná, ale celkově jeho přínos ke vzniku československého státu je prostě neopominutelný.

K panu kolegovi Čižinskému. Myslím si, že bez československé koruny a Rašína bychom neměli ani českou měnu. Je to její následovnice, takže já nepovažuji za nic proti ničemu, že se zasloužil o českou měnu. Stejně jako dnes slavíme 28. října vznik Československa nebo vznik české státnosti, byť žijeme v jiném státě, než v roce 1918 vznikl, stejnou logiku má i použití slůvka česká měna. Myslím si, že to není nic proti ničemu.

Děkuji pěkně. To snad jako reakce na ty výtky, které zazněly.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Poslanec Onderka. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Roman Onderka: Děkuji, pane místopředsedo. Kolegyně, kolegové, Alois Rašín byl v mládí radikál a ve stáří konzervativec. Ale celý život byl vlastenec. To je odpověď prostřednictvím vás, pane místopředsedo, kolegovi Kalouskovi. A proto sociální demokracie jako úctu a respekt k této osobnosti bude hlasovat pro toto usnesení. A já bych chtěl poděkovat kolegovi Skopečkovi, že vůbec navrhl tento bod a toto usnesení. Myslím si, že tímto způsobem každý demokrat v této místnosti jeho snahu vnímá. A já mu za to ještě jednou děkuji. (Potlesk zleva.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Poslanec Rakušan, po něm pan předseda Radim Fiala s faktickými poznámkami. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Vít Rakušan: Děkuji vám za slovo. Vážený pane předsedající, vaším prostřednictvím k panu kolegovi Klausovi. Já se svým jménem se tak nějak automaticky dlouhodobě zajímám o veškeré výroky, které se týkají Rakouska, toho, co bylo před ním, a toho, co bylo po něm. A ten výrok o tom, že byli jsme před Rakouskem a budeme i po něm, podle mých informací řekl v roce 1856 František Palacký, nikoli Jiří Stříbrný. Pokud mě dokáže opak, veřejně se mu omluvím, ale jen tak pro pořádek, ať uvádíme správné údaje. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Pan předseda Fiala. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Radim Fiala: Děkuji za slovo. Vážené poslankyně, vážení poslanci, dovolte, abych se vyjádřil k tomuto návrhu usnesení také za hnutí SPD. Nejdřív ale musím říct, že se mi líbí, jak se začíná ta Sněmovna dělit, jak část Sněmovny by byla nejraději, kdyby tam zůstalo jméno Rašín, ale kdyby tam nebyla ani zmínka o české koruně. A já si myslím, že je to správně, že každý říkáme, co si skutečně myslíme, a já věřím, že si z toho občané vezmou každý to, co chce, a že je to obrázek toho, jak to skutečně v té Sněmovně je.

Za hnutí SPD můžu říct, že my si velmi vážíme vlastenců, vážíme si Aloise Rašína, vážíme si také české koruny. Považujeme českou korunu za pro nás lepší měnu než euro, a proto pro to usnesení budeme všichni také hlasovat. Chci také poděkovat panu Skopečkovi, že to navrhl, a myslím, že je to správně Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Poslanec Klaus s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Václav Klaus: Já bych chtěl velice ocenit státotvorné vystoupení ze strany sociálních demokratů. Koneckonců byli také jedním ze svorníků první republiky. Nechci tuto chvíli znevažovat, že bych se tady poměřoval s poslancem Rakušanem. Co řekl Palacký, nebo neřekl, o tom jsem nemluvil, odkazoval jsem na slavnou řeč poslance Stříbrného za války v parlamentu, která vzbudila velký skandál. Až to přesně najdu, tak vám to budu citovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Poslanec Jan Volný s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Volný: Kolegové, kolegyně, já jenom velice krátce. Chtěl bych za klub ANO poděkovat panu Skopečkovi, že s touto iniciativou přišel. Myslím si, že Alois Rašín byl opravdu velká osobnost České republiky, Československa, a významně se zasloužil o vznik Československé republiky a byl to velký hrdina.

Samozřejmě ta polemika o tom, jestli to nějakým způsobem zavážeme nebo nezavážeme, následné přijetí eura, si myslím, že je irelevantní, a já věřím tomu, že ani předkladatelé takto neuvažovali. A pokud takto neuvažovali, pak to velice rádi podpoříme, protože je to pro nás opravdu osobnost a byl to zlom v dějinách Československa.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Nyní do rozpravy pan předseda Stanjura. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, neříkám to často, ale fakt jsem z té debaty smutný. Fakt chci říct, že se mi nelíbí, že nejsme schopni udržet své politické půtky i v tak navrženém slavnostním bodě. Já vím, že je to proti jednacímu řádu, já to sice navrhnu, a pak to hned stáhnu, ten návrh, abych vyhověl zákonu.

Ale když si představím, že si někdo bude za deset, dvacet let číst naši debatu k tomuto bodu ve stenozáznamu, tak bych řekl, že jako celek bychom se měli stydět. Říkám my jako celek. Nebudu ukazovat na jednotlivé členy či členky Poslanecké sněmovny. Nejraději bych navrhl, že z této rozpravy nebude pořízen stenografický záznam, aby si to nikdo nemohl číst, až se bude připomínat 120 let nebo 150 let od vzniku české koruny nebo při jiné příležitosti se bude připomínat výročí narození Aloise Rašína.

Chtěl bych poprosit poslance Čižinského, aby stáhl svůj poslanecký návrh. Nechme si debatu o výhodách různých měn na jinou příležitost. Dneska z mých úst v tomto bodě určitě nepadne název společné měny, protože to sem nepatří. A poprosím všechny, aby nám nepřekládali z češtiny do češtiny, jak to klub ODS, a za náš klub to navrhoval poslanec Skopeček, myslel, aby tam nehledali skryté významy, něco mezi řádky. Nic takového to není a je to nedůstojné tomuto bodu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Faktickou poznámkou bude reagovat pan předseda Bělobrádek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Bělobrádek: Děkuji, pane předsedo. Já bych naopak podpořil návrh kolegy Čižinského z toho důvodu, že Alois Rašín zcela objektivně stál za vznikem československé koruny, a tím pádem v podstatě i za tím, že pokračovatelkou je česká koruna. Bylo to v době, kdy byla založena Československá republika a měla československou měnu. Mně to přijde, že je to věcně správné. Samozřejmě můžeme to vzít od konce. Oboje je správně. Mně přijde tedy jak pocitově, tak logicky daleko přesnější, když tam bude uvedena československá měna. Možná že je to příliš banální a může tam zůstat třeba, pokud by si to osvojil třeba i pan předkladatel, národní měna. Tím bychom vyřešili i tuto otázku. Takže abyste to zvážili. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Hlásí se prosím ještě někdo do všeobecné rozpravy? Ne, všeobecnou rozpravu končím. Je zájem ještě o závěrečné slovo po všeobecné rozpravě? (Poslanec Skopeček: Ano.) Ano, prosím.

 

Poslanec Jan Skopeček: Já musím reagovat. Já v tom skutečně nevidím problém. Myslím si, že bez československé koruny Aloise Rašína bychom dneska neměli českou korunu, tak jak ji používáme. Stejně jako 28. října slavíme den české státnosti, jakkoliv Česká republika existuje od roku 1993. Čili já v tom žádný problém nevidím. Budu trvat na svém původním návrhu. Nicméně můžeme samozřejmě hlasovat o vašich pozměňovacích návrzích, kde se změní místo české koruny československé koruny.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Teď otevírám podrobnou rozpravu. A slovo má pan navrhovatel, aby nás seznámil s návrhem usnesení.

 

Poslanec Jan Skopeček: Takže já ještě jednou zopakuji to usnesení, se kterým jsem vás seznámil už v obecné rozpravě.

"V době 100. výročí české národní měny a zároveň v době nedávného výročí úmrtí jejího otce, prvního ministra financí Aloise Rašína, se Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, vědoma si důležitosti národní měny, usnáší na tomto slavnostním prohlášení: Doktor Alois Rašín se zasloužil o národní měnu - českou korunu."

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Hlásí se ještě někdo do podrobné rozpravy? Pan poslanec Čižinský. Prosím máte slovo.

 

Poslanec Jan Čižinský: Děkuji za slovo. Já jsem učitel, učitel hospodářských dějin. Proto mi to prostě nedá. Nemůžeme klamat všechny, kteří si to přečtou. Proto můj pozměňovací je, aby to byla prostě pravda, že se zasloužil, že vytvořil československou korunu. To znamená nahradit slovo českou československou.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano děkuji. Hlásí se ještě někdo do podrobné rozpravy? Pan předseda Kalousek. Prosím máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Já nejsem učitel a už vůbec ne dějin. Tak mi dovolte prostý pohled administrátora přes peníze. Národ československý víme, že vlastně nikdy nebyl. Že to byl konstrukt. A ta národní československá měna platila na území, kde se dnes platí hřivnou, eurem a českou korunou. A jestliže slavíme 100 let samostatného státu a vzpomínáme na jednoho z mužů 28. října a zakladatele té měny, tak tam prostě v tomto kontextu patří slovo česká, nikoliv československá. Toť můj názor.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Je prosím další přihláška do podrobné rozpravy? Není. Tedy podrobnou rozpravu končím. Zájem o závěrečné slovo? (Poslanec Skopeček: Není.) Také není. Budeme tedy postupovat tak, že nejprve budeme hlasovat o protinávrhu, který zazněl od pana poslance Čižinského, abychom nahradili slovo českou slovem československou, a pak budeme hlasovat o návrhu usnesení tak, jak ho předložil pan poslanec Skopeček. Je prosím souhlas s tímto postupem? Nebo někdo něco namítá? Ne, je souhlas, budeme tak postupovat. Já vás všechny odhlásím, protože je tu žádost o odhlášení. Přihlaste se všichni svými hlasovacími kartami. Jsme připraveni na hlasování.

 

Takže nyní hlasujeme o protinávrhu pana poslance Čižinského.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 100. Přihlášeno 166 poslanců, pro 66, proti 14. Návrh nebyl přijat.

 

Nyní budeme hlasovat o návrhu usnesení, tak jak ho přednesl pan poslanec Skopeček. Požaduje prosím někdo, aby ještě jednou byl přečten návrh usnesení? Ne, takže můžeme hlasovat.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 101. Přihlášeno 173 poslanců, pro 154, proti nikdo. Návrh byl přijat. (Potlesk napříč sálem.)

 

Poslanec Jan Skopeček: Děkuji pěkně. Kéž by bylo víc takových příležitostí, kdy bude absolutní shoda. Děkuji pěkně.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji a otevírám bod číslo

Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.




Přihlásit/registrovat se do ISP