Čtvrtek 18. dubna 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Petr Fiala)

117.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Dohoda o komplexním a posíleném partnerství
mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii
a jejich členskými státy na jedné straně a Arménskou republikou
na straně druhé, podepsaná v Bruselu dne 24. listopadu 2017
/sněmovní tisk 108/ - druhé čtení

Místo ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka je vládou pověřena paní ministryně Maláčová, aby nám tento návrh představila. Prosím, paní ministryně, máte slovo.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Děkuji. Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, v rámci 26. schůze Poslanecké sněmovny vám můj vážený kolega pan ministr kultury představil Dohodu o komplexním a posíleném partnerství mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Arménskou republikou na straně druhé. Dovolte mi pouze připomenout, že tato dohoda, k jejímuž předběžnému provádění bylo přistoupeno 1. června minulého roku, poskytuje široký rámec pro politickou, ekonomickou a sektorovou spolupráci mezi EU a Arménií a nahradí stávající úžeji zaměřenou dohodu z roku 1999.

Mezi hlavní cíle dohody patří posilování komplexního politického a hospodářského partnerství, přispívání k upevňování demokracie a politické, hospodářské a institucionální stability Arménie, podpora, ochrana a posilování míru a stability na regionální a mezinárodní úrovni, dále pak posilování právního státu a dodržování lidských práv a základních svobod v Arménii, posilování mobility a mezilidských vztahů, podpora Arménie při rozvoji jejího hospodářského potenciálu a sbližování jejích právních předpisů s acquis Evropské unie a posílení obchodní spolupráce v souladu s právy a povinnostmi vyplývajícími z členství stran v WTO.

Dohoda má z pohledu České republiky potenciál přispět k dalšímu rozvoji vzájemných vztahů včetně oblasti obchodu. Ekonomická spolupráce mezi Českou republikou a Arménií dosud není na takové úrovni, na jaké by vzhledem k hospodářské struktuře a nabídce obou zemí mohla být. České firmy projevují zájem o arménský trh, proto má Česká republika zájem na kultivaci podnikatelského prostředí, transparentnosti, odstranění netarifních překážek obchodu i podpoře sdílených hodnot a demokratického zřízení Arménie.

Tuto dohodu mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Arménskou republikou na straně druhé projednal 21. února zahraniční výbor Poslanecké sněmovny, který svým usnesením č. 56 doporučuje Poslanecké sněmovně vyslovit s ratifikací souhlas. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi, abych vás o totéž požádala i já. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, paní ministryně. Usnesení výboru, které bylo zmíněno, máme doručeno jako sněmovní tisk 108/1. Zpravodajem zahraničního výboru je pan poslanec Jaroslav Bžoch, kterému dávám slovo.

 

Poslanec Jaroslav Bžoch: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, zahraniční výbor se tímto tiskem zabýval na své 26. schůzi dne 21. února a po odůvodnění náměstka ministra zahraničních věcí Aleše Chmelaře a zpravodajské zprávě Jaroslava Bžocha a po rozpravě zahraniční výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k ratifikaci Dohody o komplexním a posíleném partnerství mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Arménskou republikou na straně druhé, podepsané v Bruselu dne 24. listopadu 2017.";

II. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky;

III. zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu na schůzi zahraničního výboru.

Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane zpravodaji. Otevírám rozpravu, do které není nikdo přihlášen. Hlásí se pan poslanec Benda. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Marek Benda: Dobrý den, vážený pane místopředsedo, vážená paní ministryně, páni ministři, paní ministryně, dámy a pánové. Já bych to jenom jako předseda česko-arménské skupiny přátelství chtěl velmi podpořit a uvítat, že po tom, co to tady rok leželo před prvním čtením, se nám podařilo poměrně rychle v zahraničnímu výboru projednat a že se můžeme konečně připojit k těm zemím, které schválily partnerskou smlouvu s Arménií. Já to pokládám za velmi důležité. Nový režim, který je dnes v Arménii po té jejich revoluci, které rádi říkají také sametová, a kam se přespříští týden jedeme s ústavněprávním výborem podívat, jak to tam celé vypadá, je také zastáncem této úmluvy, takže pokládám za dobré, abychom prohlubovali vztahy i s takto vzdálenými, a přesto kulturně velmi blízkými zeměmi. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane poslanče. Hlásí se ještě někdo do rozpravy? Nehlásí, rozpravu končím. Zájem o závěrečná slova není. Přikročíme k hlasování. Návrh usnesení byl panem zpravodajem přečten. Nevidím nikoho, kdo by měl zájem ho ještě jednou slyšet, takže můžeme přistoupit k hlasování.

 

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 80, přihlášeno 144, pro 115, proti nikdo. Návrh byl přijat. Děkuji paní ministryni a panu zpravodaji.

 

Zahajuji projednávání bodu číslo

Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.




Přihlásit/registrovat se do ISP