Čtvrtek 18. dubna 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Petr Fiala)

118.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s přístupem České republiky Meziamerická úmluva
o vzájemné pomoci v trestních věcech (Nassau, 23. května 1992)
a Opční protokol k Meziamerické úmluvě o vzájemné pomoci
v trestních věcech (Managua, 11. června 1993)
/sněmovní tisk 121/ - druhé čtení

Pan ministr spravedlnosti Jan Kněžínek je už připraven. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr spravedlnosti ČR Jan Kněžínek Děkuji. Vážený pane předsedo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, meziamerická úmluva, resp. to, že k ní Česká republika přistoupí, nám rozšíří smluvní základnu o celkem 25 států, s nimiž dneska žádnou smlouvu o spolupráci v trestních věcech nemáme, a jedná se přitom o státy zejména Latinské Ameriky a karibské oblasti.

Jedná se tedy o poměrně výrazný posun a díky tomu, že s nimi budeme mít uzavřenu tuto smlouvu o spolupráci v trestních věcech, se naše orgány činné v trestním řízení podstatně snáze dostanou k vykonání takových úkonů formou dožádání na území těch cizích států, jako je třeba doručování písemností, ohledání místa, výslech osob a tak podobně. To znamená, velmi by to mělo usnadnit a zejména zrychlit spolupráci tam, kde tedy bude nějaký mezinárodní prvek právě směrem ke státům, s nimiž tu smlouvu zatím nemáme. Příklad - můžu uvést několik států, je tady Kolumbie, Mexiko, Brazílie, Argentina atd., atd. To znamená, opravdu zásadním způsobem se rozšíří naše smluvní základna.

Zároveň k té smlouvě jsou navrženy dvě výhrady ze strany České republiky, jednak výhrada oboustranné trestnosti pro provedení úkonů a výhrada, podle které nebudeme povinni umožnit průvoz státního občana České republiky, pokud bude tedy v režimu této úmluvy transportován.

Pokud jde o opční protokol, tak ten potom rozšiřuje smluvní základnu i na trestné činy v daňové oblasti, které jsou jinak tou základní úmluvou vyloučeny, takže díky opčnímu protokolu bude možná spolupráce v trestních věcech i zde.

Jedná se tedy, jak už jsem říkal, o velmi prospěšnou věc z hlediska efektivity spolupráce v oblasti trestní a moc prosím o souhlas k ratifikaci jak samotné úmluvy, tak i opčního protokolu. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane ministře. Zpravodajkou zahraničního výboru je paní poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková, kterou zde nevidím. Usnesení výboru máme doručeno jako sněmovní tisk 121/1. Opět bych poprosil některého z přítomných členů zahraničního výboru, aby nás s usnesením výboru seznámil. Pan poslanec Zaorálek je opět k tomu připraven. Děkuji. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Lubomír Zaorálek: Děkuji. Dámy a pánové, já tedy tady mohu stvrdit, že skutečně zahraniční výbor se zabýval tímto vládním návrhem, kterým se předkládá Parlamentu souhlas s přístupem České republiky - je to Meziamerická úmluva o vzájemné pomoci v trestních věcech a opční protokol k této úmluvě o vzájemné pomoci v trestních věcech. A skutečně zahraniční výbor po projednání doporučil Poslanecké sněmovně, aby dal souhlas k přístupu České republiky k této úmluvě o vzájemné pomoci v trestních věcech s tím, že při uložení listiny budou učiněny určité výhrady - dvě, které potom možná ještě mohu přečíst, to přesné znění potom, až to bude potřeba nebo až se bude hlasovat.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Dobře, děkuji panu zpravodaji v tomto případě. Otevírám rozpravu. Do rozpravy se nikdo nehlásí, rozpravu končím. Zájem o závěrečná slova není, tak teď bych poprosil pana zpravodaje, pana poslance Zaorálka, aby nám upřesnil to, o čem budeme hlasovat.

 

Poslanec Lubomír Zaorálek: Ano. To usnesení, teď ho přečtu tedy celé, protože je o něco delší, zní takto: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k přístupu České republiky k Meziamerické úmluvě o vzájemné pomoci v trestních věcech (Nassau, 23. května 1992) a k Opčnímu protokolu k Meziamerické úmluvě o vzájemné pomoci v trestních věcech (Managua, 11. června 1993) s tím, že při uložení listiny o přístupu budou učiněny následující výhrady:

Česká republika si vyhrazuje právo odmítnout poskytnutí pomoci, jak je vymezeno v článku 5 Meziamerické úmluvy o vzájemné pomoci v trestních věcech v případě, ve kterém by vyřízení žádosti o pomoc vyžadovalo v České republice užití jakéhokoli donucovacího opatření, pokud se pomoc týká činu, který není trestným činem dle vnitrostátního právního řádu České republiky.

Česká republika si vyhrazuje právo povolit průvoz přes území České republiky, který by se měl uskutečnit dle článku 21 Meziamerické úmluvy o vzájemné pomoci v trestních věcech, a to na základě žádosti podané v dostatečném předstihu, ke které budou připojeny nezbytné dokumenty a která bude zaslána Ministerstvu spravedlnosti České republiky. Česká republika si vyhrazuje právo nepovolit průvoz občanů České republiky."

A to je teď celý text toho usnesení.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane poslanče. Slyšeli jsme nyní návrh usnesení. Budeme o něm hlasovat.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

hlasování číslo 81 přihlášeno 146 poslanců, pro 115, proti nikdo. S návrhem usnesení byl vysloven souhlas.

 

Děkuji panu poslanci a panu ministrovi a končím projednávání tohoto bodu.

Další omluvy. Paní poslankyně Zuzana Ožanová se omlouvá z dnešního jednání od 14.30 do 18.00 z pracovních důvodů, paní poslankyně Pavla Golasowská od 14.30 hodin do konce jednacího dne z osobních důvodů, paní poslankyně Taťána Malá dnes od 11.45 do konce jednacího dne.

 

Nyní se budeme věnovat bodu číslo

Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.




Přihlásit/registrovat se do ISP