(9.20 hodin)
Poslanec Jan Volný: Děkuji za slovo, pane předsedající. Včera jsme skončili hlasováním bodu N710 a dnes... Pardon. (Poslanec Volný si jde pro hlasovací kartu.) Tak a můžeme začít případně hlasovat bod N711.
Předseda PSP Radek Vondráček: Jenom vás ještě poprosím, vždycky jak jste říkal, že se to týká toho a toho.
S přednostním právem pan předseda Kováčik.
Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Paní a pánové, přeji hezký dobrý den. Nejen že jsme skončili u onoho bodu, o kterém pan zpravodaj tady už přede mnou informoval, ale skončili jsme za okolností, které přerušily do té doby slibně se vyvíjející hlasování na těch posledních návrzích pana kolegy Stanjury. A vzpomeňte si, byli jsme vyzýváni, abychom vzhledem k tomu, že jde o sociální služby, změnili svoje dosavadní stanoviska na podporu těchto posledních návrhů. Poslanecký klub KSČM si vzal přestávku, zjistili jsme, jaká je skutečná situace v terénu, protože tam je vždycky nejlepší zjistit, jak to bude doopravdy fungovat, a nyní mi dovolte, abych vás seznámil s krátkým stanoviskem poslaneckého klubu KSČM, který se už při tom minulém projednávání rozhodl přece jenom tyto návrhy nepodpořit, protože jsme tak neučinili ani u dalších podobných oblastí - zdravotnictví, školství a tak podobně. Ale to není to důležité. Důležité je, že je třeba uvést hlavní důvod.
EET se bude týkat pouze poskytovatelů sociálních služeb, kteří jsou obchodní korporací a nespadají do neziskového sektoru, kam se řadí i obecně prospěšné společnosti a příspěvkové organizace. Dopad zavedení EET má tedy zhruba na 2 % poskytovatelů sociálních služeb v České republice, a to na ty, kteří provozují svoji činnost za účelem zisku, a navíc ještě drtivá většina plateb se buď provádí bezhotovostně, anebo je do 600 tisíc, to znamená, že stejně pod režim EET nespadají. Podpora takovéhoto návrhu by byla nadbytečná, protože bychom podporovali něco, co skutečně v reálném světě je velmi, ale velmi mizivé. Proto se budeme držet svého dosavadního stanoviska a dohod. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji a s přednostním právem se přihlásila paní ministryně, poté pan předseda Výborný. Připomínám, že v 9.30 budeme mít pak pauzu.
Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Děkuji, pane předsedo. Dámy a pánové, já jsem byla zaskočena tou situací ve středu, neříkám, že ne, takže mě zaujalo v řeči, kdy jsem si říkala, proč po celou dobu připomínkového řízení tenhle problém nikdy nezazněl, a to ani předtím, kdy se zákon poprvé projednával, ani nyní. Já jsem si skutečně nechala předložit detailně připomínkové řízení a řeknu vám analýzu k těmto nejskám (vytvořeno od NACE?), k těm sociálním službám.
Tak za prvé, proč to není problém. U organizačních složek státu a příspěvkových organizací, typicky zdravotnických zařízení, domovů důchodců, pečovatelských domů, tam je absolutní výjimka, jsou osvobozeny všechny tržby těchto subjektů. Co se týče neziskových organizací, pod EET nespadá to, co se týká hlavní činnosti neziskových organizací. Pokud mají vedlejší příjmy a podnikatelskou činnost, tak tam už dnes zákon říká, že tomu nepodléhá příjem z této činnosti do 5 % celkových příjmů a finanční správa má nastaveno ve své metodice do 300 tisíc tržeb, hotovostní. To znamená tady je vlastně taky výjimka a nedělá to v tuto chvíli žádný problém. Řešilo se to už v souvislosti s druhou vlnou.
Co se týká fyzických osob, tak ty všechny spadnou do limitu 600 tisíc, pokud bude hotovostní platba, tam nebude problém. Takže nám zůstává jediná skupina podnikatelských subjektů se sociálními službami, to znamená ti, kteří to dělají soustavně za účelem dosažení zisku, protože jenom podnikatelská činnost podléhá EET, to je potřeba si uvědomit. Pokud by to nebyla podnikatelská činnost, nepodléhá EET. To je základní podmínka vlastně pro uplatňování EET.
Takže já jsem si včera - nezaznělo to nikdy v připomínkovém řízení, nikdy jsme nezaznamenali, že by tady byl problém. Těch podnikatelských subjektů se sociálními službami, rychle jsme to včera ověřovali, je zhruba v republice asi 200. Já bych chtěla varovat před tím - včera jsem se spojila se šéfem Asociace poskytovatelů sociálních služeb, ani on mi nesignalizoval, že by to problém byl, několikrát jsme spolu telefonovali.
A upozorňuji na jednu věc. Pokud uděláme výjimku, tak dopadne v podstatě na všechny, ta výjimka, a dopadne i na takové ty pseudosociální služby. Pozor na to! Viděli jsme v médiích hodně těchto případů, kdy na v péči o seniory chce někdo nekale vydělat, a viděli jsme, co to kolikrát způsobuje. Takže já před tím velmi varuji a nevidím důvod, proč bychom měli prostě tady tu výjimku zavádět. Děkuji vám. (Potlesk v levé polovině sálu.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem pan předseda Výborný.
Poslanec Marek Výborný: Děkuji za slovo, pane předsedo. Vaším prostřednictvím k panu předsedovi Kováčikovi. Ta argumentace je úplně stejně nesmyslná jako u kosmických služeb nebo kosmické dopravy, kterou jsme tady taky měli.
A jenom abychom si řekli, jak to skutečně je - nejsou to 2 %, ale je to 6 % těch poskytovatelů a popravdě řečeno, když tady paní ministryně hovořila o tom, že se jedná - kdyby jich bylo dvě stě, kdyby jich bylo sto, tak je to taky o nějaké rovnosti podmínek. A jenom si řekněme, v případě, že tady odhlasujeme, že tam to EET spadá, no tak ti poskytovatelé budou u těch lůžek často lidí umírajících (rozruch a protesty v sále) vytahovat naprosto nedůstojně tu e-kasu a vyjíždět tu účtenku a další věci. Takhle to skutečně bude a pro to budou poslanci KSČM, ANO a další hlasovat. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Není zde žádné další přednostní právo. Já poprosím pana zpravodaje, když nás bude provázet hlasováním, stihneme tak dvě, myslím. Pan zpravodaj má slovo.
Poslanec Jan Volný: Dobře, já si svůj příspěvek odpustím, i když to, co tady řekl pan Výborný, je naprosto za vlasy přitažené. Já tady jenom zopakuji, my tím nedáváme žádné daňové zatížení, ale evidenci tržeb. (Protesty a bouchání do lavic v pravé části sálu.)
Dobře, prosím vás, takže hlasujeme o pozměňovacím návrhu N711 - sociální péče a zdravotnické zařízení, ústavní péče.
Předseda PSP Radek Vondráček: Stanovisko? (Nesouhlasné.)
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
V hlasování 841 přihlášeno 191, pro 97, proti 71. Návrh byl přijat. (Potlesk vpravo.) Prosím.
Poslanec Jan Volný: Dále pak N712.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vás přeruším. Je tady žádost o odhlášení, já jí vyhovím a poprosím o nové přihlášení.
Poslanec Jan Volný: Takže dále pak hlasujeme o bodu N712 - sociální péče v zařízení pro osoby s chronickým duševním onemocněním a osobami závislými na návykových látkách.
Předseda PSP Radek Vondráček: Stanovisko? (Nesouhlasné.)
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
V hlasování 842 přihlášeno 190, pro 98, proti 74. Návrh byl přijat. (Potlesk vpravo.)
A vzhledem k tomu, že je 9.30 a byla zde žádost klubu ČSSD o přestávku, přerušuji jednání Poslanecké sněmovny do 10.00. O omluvu požádal pan poslanec Josef Hájek mezi 13.30 a 14.00 z důvodu návštěvy lékaře.
(Jednání přerušeno v 9.31 hodin.)***