(0.10 hodin)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní požádám o vystoupení pana poslance Aleše Juchelku a připraví se pan poslanec Vít Kaňkovský. Stále jsme ve faktických poznámkách. Vaše dvě minuty.

 

Poslanec Aleš Juchelka: Děkuji, pane předsedající. Paní kolegyně Maxová už spoustu věcí řekla. Úplně jenom takovou doušku předtím, než se dostanu k meritu věci. Když tady vadí v Poslanecké sněmovně a v tom plénu oslovení Verunko, anebo že je někdo mladý, tak oslovovat paní ministryni, že je hloupá, tak to si myslím, že paní Černochová prostřednictvím pana předsedajícího, že to je malinko přes čáru. Tak si myslím, že byste se měla trošičku omluvit paní ministryni. (Potlesk části poslanců vlevo.)

A co se týká průběžného důchodového systému, my musíme říct samozřejmě i tu druhou věc. Protože se neobejdeme bez těch dalších generací. To znamená, že když chceme zachovat průběžný důchodový systém, tak musíme k tomu mít ty lidi, kteří ho budou jednoduše do budoucna financovat. To znamená podporovat rodiny s dětmi. V tuto chvíli máme 1,67 dítěte na matku. Potřebujeme 2,1 dítěte pro to, abychom dodrželi nějaký demografický růst v České republice. K obhajobě můžu říct, že to nedosahuje vůbec žádný stát v EU. Nejblíž je tomu Francie 1,7 dítěte. A to znamená, že bychom měli podporovat rodiny se dvěma až třemi dětmi. A v tuto chvíli my víme, že u třetího dítěte se nám samozřejmě láme ekonomika rodiny, potřebujeme větší auto, potřebujeme větší byt, prostě jednoduše se nám nevejdou do osobáku tři sedačky dozadu, potřebujeme větší auto atd. Myslím si, že obecně podpora rodinné politiky právě pro rodiny s více dětmi by měla hrát možná i v národní koncepci rodinné politiky opravdu prim. A myslím si, že je to ten absolutní základ právě pro to, abychom mohli udržet, pokud to chceme v rámci důchodového systému, ten průběžný systém, ale hlavně my prostě potřebujeme děti. Potřebujeme děti. Děkuji moc.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji i za dodržení času panu poslanci Juchelkovi. Takže nyní vyzývám pana poslance Víta Kaňkovského na faktickou a připraví se pan poslanec Jan Bartošek. Tak prosím, vaše dvě minuty, pane poslanče.

 

Poslanec Vít Kaňkovský: Vážený pane předsedající, milé kolegyně, kolegové, dobré ráno. Mně také nedá, než reagovat na paní ministryni Maláčovou. Paní ministryně Maláčová možná ví, možná neví, že jsem se jí tady v řadě ohledů v minulosti zastával. Bohužel po estrádě, která tady proběhla při závěrečném projednávání dofinancování sociálních služeb, jsem musel tento svůj postoj přehodnotit. Neříkám, že to je navěky, ale to vystoupení, které tady měla paní ministryně dnes, mě znovu zase nabádá k tomu být velmi ostražitý.

Chápu, paní ministryně, že obhajujete svoji stranu, to je naprosto v pořádku. Že obhajujete svůj resort, to je taky naprosto v pořádku. Ale to, co jste tady předvedla, to byla míra arogance, drzosti, pololží, polopravd, prostě to se nedělá.

Ano, sociální demokracie má samozřejmě na řadě věcí v sociální politice svoji zásluhu. Zmiňovala jste tady rodičovskou, ta ale ještě nedospěla do finále. Zmiňovala jste příspěvek na péči, ano, na tom má sociální demokracie svoji zásluhu, na zrušení karenční doby. Ale dofinancování sociálních služeb, to je jeden velký průšvih. A to, co jste tady zmiňovala ohledně rodinné politiky - no to snad nemyslíte vážně! Zákoník práce, který připravili vaši úředníci, jste smetla pod stůl. V tuto chvíli tady není připravena novela zákoníku práce. Flexibilní úvazky? Co jste pro ně udělala?

Takže paní ministryně, nezlobte se, chlubte se tím, co si chloubu zaslouží, ale nepoužívejte tady tu směsici populismu a všeho možného odporného, co tady dneska zaznělo. Omlouvám se, ale bohužel je to tak. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Další s faktickou poznámkou vystoupí poslanec Jan Bartošek a připraví se paní poslankyně Pekarová. Tak pane poslanče, vaše dvě minuty. Prosím.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji, pane místopředsedo. Ono slovy klasika: "To neděláš dobře, s těma sirkama, Jaromíre." Paní ministryně, víte, přesně tohle chování, které jste předvedla, je právě to chování, které pohřbívá sociální demokracii a vede ji do vytracena. Ta míra arogance, přezírání a neschopnost vidět věci v souvislostech je právě to, co sociální demokracii nejvíce ubližuje.

A za co vás chci pochválit? Vy jste skvělý koaliční partner hodný obdivu. My tady řešíme střet zájmů premiéra a sociální demokracie nastoupí a prsama odvrátí útok, který jde na premiéra, a říká: My jsme koaliční partner, my ho budem chránit! A všechno se to otočí proti sociální demokracii. Kde je premiér, kde je hnutí ANO? Nikde! Tady ano, já vás vidím, já vás vidím. Nikde! Všichni jdou do sociální demokracie. Skvělá práce, skutečně jako koaliční partner k nezaplacení. (Potlesk zprava.) A je třeba říct, že - jak to vypadá v praxi? No, všechno to, co jste zde říkala, co se vám povedlo, si prodal Andrej Babiš. Vám zůstává jenom ostuda. Měla jste možnost mlčet a odejít se ctí. Promluvila jste a tohle jste sklidila. A myslím, že po zásluze. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Další s faktickou poznámkou poslankyně Pekarová a připraví se předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Paní poslankyně, vaše dvě minuty. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, a pánové, já jsem vlastně chtěla říci podobná slova jako už můj předřečník. Ten důvod, proč jsme svolali jako opozice dnešní zasedání, dnešní mimořádnou schůzi k vyslovení nedůvěry vládě, je zejména enormní střet zájmů Andreje Babiše. To už je teď zapomenuto, protože tady v tuto chvíli probíhá defilé, demonstrují se tady názory ohledně rodičovského příspěvku, důchodů a dalších sociálních dávek a vlastně ten střet zájmů je zapomenut. Andrej Babiš, možná, tady není, tak asi v teple své kanceláře, protože tam je opravdu určitě tepleji než tady, se tomu všemu musí smát a musí si říkat: Jo, tak skočili zase na špek.

Prosím, vraťme se k tomu tématu, kvůli kterému tady dneska zasedáme už od 10.30, a pojďme se vrátit k tomu, co skutečně je zásadním problémem, byť samozřejmě ty věci, které tady probíhají a které tady řešíte, jsou problémem nemalým. Ale skutečně tím zásadním, proč tady dneska jsme, to není. A nechme si prosím tu věcnou debatu ohledně reformy důchodů a dalších věcí na ty debaty, které k tomu budou určeny. Teď se věnujme té aroganci moci, kterou tady předvádí Andrej Babiš, byť mu tady směle konkuruje jeho stranická ne, ale vládní kolegyně paní Maláčová.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní požádám o vystoupení předsedu poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjuru a připraví se předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Tak prosím.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já volně navážu na to, co říkala má předřečnice. Nejdřív krátký komentář a pak konkrétní dotazy na paní ministryni. Tak sociální demokraté dostali 7,3 % ve volbách - nepříjemné, rozumím tomu, taky se nám to stalo. Před rokem se rozhodli, že budou svůj skvělý program prosazovat ve vládě, pak byly senátní volby, ze 13 okrsků jeden. Mimochodem odpůrce vstupu ČSSD do vlády. Pak byly komunální volby. V Praze ani zastupitel, ani na magistrátu, ani na jedné z 15 velkých městských částí. Teď jsme měli evropské volby a podívejte se, jak voliči tu skvělou politiku paní ministryně ocenili - 3,9. Sedm, šest, pět, čtyři, myslím, že můžeme počítat dál, tři, dva, jedna.

Mě k těm otázkám inspirovala i barva šatů paní ministryně. Paní ministryně, jaké jsou vaše red lines pro vaše působení ve vládě? Jaké to je pracovat pro trestně stíhaného premiéra? Jaké to je pracovat pro člověka, jehož firma bere na dotacích ročně zhruba tolik, kolik vám chybí na sociální služby? Jaké to je nechat se ponižovat, že nejste schopni za šest týdnů vyměnit ministra z vaší strany? To mě dneska zajímá! Ne vaše jájínkovství, já, já, já, první, který tady něco dělá v sociální oblasti. Jaké jsou vaše red lines? Budete pracovat i pro obžalovaného premiéra? Budete pro něj pracovat i v okamžiku, kdy se potvrdí podezření, která jsou v auditorské zprávě? Na to chceme slyšet dneska odpověď. Neodvádějte pozornost! Vy sloužíte Andreji Babišovi, my ne! (Silný potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní požádám o vystoupení ministra vnitra a předsedu ČSSD Jana Hamáčka. A připraví se pan poslanec Jan Skopeček. Tak pane ministře, vaše dvě minuty. Prosím.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, já si kladu otázku, zda má v tuto časnou hodinu smysl vystupovat, ale musím. Já chci ocenit průběh té debaty, protože až do doby před nějakými osmi minutami jsem měl pocit, že tady probíhá relativně kultivovaná výměna názorů. A nebyl to jenom můj názor, já také sleduji sociální sítě a celá řada uživatelů sítě Twitter si pochvalovala, že v pokročilou noční hodinu tady Poslanecká sněmovna kultivovaně diskutuje o reformách penzijního systému. To celé vzalo zasvé vystoupením paní poslankyně Černochové. (Protesty v lavicích ODS.)***
Přihlásit/registrovat se do ISP