(2.20 hodin)
(pokračuje Klaus)

A pak je tady ještě morální aspekt, který bych rád zdůraznil. Jestli je někdo zloděj, rozhoduje v České republice, doufám, soud. A dokud soud nerozhodne, tak by se slušní lidé měli vyvarovat nějakých útoků v této oblasti. Tomu se totiž říká demokracie. Jestli vláda dává demisi, to rozhoduje většina v Poslanecké sněmovně, a nikoliv ulice. Tomu se zase říká zastupitelská demokracie. Tak to jsou zase principy, které bych byl rád, kdybychom demokraticky hájili, ač je nám někdo extrémně nesympatický nebo je naším politickým soupeřem.

Slušný člověk také má většinou pozitivní cíle, např. chci lepší vládu. A už ji tady máme - Hamáček, Okamura, Výborný, Fiala, už to sem neseme. Ale to vy nemáte ani nechcete. No anebo druhá možnost - chceme předčasné volby. To je další pozitivní řešení. No ale tady zase spousta politických stran se děsí, že už třeba voliči by došli k tomu, že STAN patří do kempu nebo do přírody a nikoliv do parlamentu, takže radši to ne a předčasné volby taky nechceme. Takže se tady akorát budete slučovat do bezvědomí, ale v jádru podle mého názoru děláte akorát užitečné idioty Pirátům, kteří to samozřejmě s potěšením sledují, tyhlety debaty, co tady vedeme. O tom podle mě byl včerejší den ráno, odpoledne, večer a dnešní noc.

Takže to je asi tolik, co bych k tomu řekl. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. S faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Jan Lipavský. (Ozývá se: To ne!) Nechme prosím osobních komentářů, které jsou nahlas, abychom se nerušili, abychom mohli pokračovat v jednání. Prosím, pane poslanče, máte dvě minuty.

 

Poslanec Jan Lipavský: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, já tedy, ač jsem z opozice, musím zareagovat na projev pana poslance Klause. Mě tam zaujala ta myšlenka s těmi národními parky. Víte, pane poslanče skrze pana předsedajícího, ty národní parky se zřizují na ochranu přírody a ne na ochranu lidí. Tak to je takový zásadní detail. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Pan poslanec Václav Klaus s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Václav Klaus: Pane poslanče Lipavský prostřednictvím pana místopředsedy, já patřím k lidem, kteří si myslí, že i lidé jsou součástí přírody. Zrovna na Šumavě žije mnoho lidí v národním parku. Já jsem tam byl na několika konferencích i s poslancem Zahradníkem z mé bývalé strany. A bylo tam velmi negativně přijímáno to, co tam český parlament i proti vůli Jihočeského kraje a Plzeňského prosadil. K tomu jsem si dovolil se tady vyjádřit. Já na té straně stojím nadále, proto třeba taky nepodporuji tuhle vládu. Tak to je asi tolik, co bych k tomu vysvětlil jaksi pedagogicky.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Vracíme se do obecné rozpravy. Vystoupí paní poslankyně Majerová. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková: Děkuji. Hezké dobré ráno, vážené dámy a pánové. Tady můj kolega předřečník Václav Klaus mluvil za Čechy, tak já zase budu za tu Moravu a Slezsko, zatím jsme pouze dva.

Pravým uměním politiky i života je hledat něco dobrého i v tom nejhorším možném. Je však něco dobrého na této levicové vládě sociálního inženýrství? Je něco dobrého na vládě, která si v době ekonomického růstu schválí rozpočtový schodek 40 miliard? Je něco dobrého na vládě, která neustále omezuje, přikazuje, zakazuje a reguluje životy občanů? Vládě, která si z živnostníků udělala své rukojmí, z učitelů a žáků pokusné králíky v rámci nesmyslného projektu plošné inkluze? Vládě, která zpochybňuje tradiční konzervativní hodnoty, která ekonomicky aktivní ničí a potřebným nepomáhá?

Naši lidé a firmy tvrdě pracují. Jsou úspěšní, platí vysoké daně a za to nepožadují nic víc, než aby jim vláda neházela klacky pod nohy. A tato vláda nevyjde ani s těmito penězi, s penězi daňových poplatníků, ale je závislá na dotacích z EU, a dokonce je na nich závislý i pan premiér.

A tak bych mohla pokračovat další desítky minut. Vládu jsem nepodpořila, když vznikla, a není tedy žádným překvapením, že ji nepodpořím při dnešním hlasování. Jako poslankyně za Trikolóru budu vždy konstruktivně prosazovat náš program napříč Sněmovnou. Budu vždy hájit konzervativní hodnoty, zájmy našich rodin a našich občanů, suverenitu naší země. Budeme prosazovat kvalitní a odpolitizované školství a vzdělání, nízké daně a malý stát. Stát, který má lidem sloužit, a ne jim život, jak současná vláda činí, komplikovat. Jak kdysi řekl Ronald Reagan, první povinností vlády je chránit lidi, a ne řídit jejich životy. A takovou vládu já budu podporovat. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Já vám děkuji, paní poslankyně. Další v pořadí je pan poslanec Martin Kupka. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Martin Kupka: Vážený pane předsedající, vážené členky vlády, vážení členové vlády, milé kolegyně, milí kolegové, vlastně včera ráno, ne dnes ráno, včera ráno na samém začátku Andrej Babiš vystoupil a zmínil, že opozice chce destabilizovat stát. Znělo to jako výhrůžka, připomnělo to jazyk známého článku z Rudého práva Ztroskotanci a samozvanci. Ten jazyk to opravdu připomíná. Sice připustil, že to je naprosto relevantní politický nástroj a že se to od opozice dá očekávat.

Ale Andrej Babiš se v tomto týdnu dopustil ještě jiného silného vyjádření. Zmínil, že čím více peněz pumpujeme, tím víc jsou lidé nespokojení. To je možná míň mrazivá, ale zároveň nejpřiléhavější zkratka o této vládě. Děsivá v tom, že také připomíná tentýž jazyk, o kterém jsem před chvílí hovořil.

Lidé od vlády očekávají, že bude schopná řešit zásadní problémy od zdravotnictví přes daně, důchodovou reformu až např. po administrativu. Pan premiér si stěžuje, že přes všechno pumpování lidé demonstrují. Pravděpodobně, nebo zcela jistě, protože ta vláda ve skutečnosti nenabízí systémová řešení. Nabízí rozdávání, rozdělování a to samozřejmě nestačí. A ono to má i svůj háček. Já tady ještě zmíním jedno důležité číslo, které tu dnes zaznělo, abych ho zdůraznil, a týká se důchodů, protože pořád slyšíme, že vládě se podařilo přidat důchodcům. To je dobře, udělala by to každá rozumná vláda. Ale kdybychom se podívali na to, jak to je vlastně s tím poměrem - a to je relevantní ukazatel - s poměrem vůči průměrné mzdě, tak ten poměr vzrostl, nebo klesl za posledních sedm let? Bohužel klesl. Klesl o čtyři procentní body. A to je přece významná zpráva a znamená to, co si reálně můžou důchodci v současné době dovolit.

Tedy jestli je líp? No podle mého soudu a podle soudu mnoha lidí lépe není. Není, protože jenom ten pojem čerpání a pumpování prostě nepostihuje celou politiku. A nesmí ji postihovat. O tom nemůže být vláda v České republice. Pokud vláda bude opravdu chtít zlepšit podmínky, tak musí řešit systém, musí řešit to, aby se v klíčových oblastech dařilo systémově něco podniknout, a to se nedaří.

Velká priorita vlády zaznívá na mnoha místech - Digitální Česko a jednodušší administrativa. Jaká je pravda? No bohužel zase smutná. Úředníků přibývá. Za posledních šest let přibylo 7 tisíc úředníků. To jsou oficiální čísla Ministerstva vnitra. To je celé malé město. A ročně jsou to více než 4 miliardy korun ze státní kasy navíc. Je prokazatelné, že byrokratizace a byrokracie bují a papírování přibývá. Přibývá administrativních překážek pro lidi, kteří chtějí podnikat, pro lidi, kteří chtějí normálně žít. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP