Středa 25. září 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Radek Vondráček)
180.
Návrh poslanců Barbory Kořanové, Martina Kupky, Ivana Bartoše,
Pavla Jelínka, Pavla Kováčika, Jana Chvojky, Jana Bartoška,
Heleny Langšádlové, Věry Kovářové a dalších na vydání zákona,
kterým se mění zákon č. 21/1992 Sb., o bankách, ve znění
pozdějších předpisů, a zákon č. 253/2008 Sb., o některých
opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti
a financování terorismu, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 554/ - prvé čtení
Stanovisko vlády bylo doručeno jako sněmovní tisk 554/1. Já poprosím paní poslankyni Barboru Kořanovou, aby nám předložený návrh uvedla.
Poslankyně Barbora Kořanová: Děkuji za slovo, pane předsedo. Je to do třetice další digizákon, tak snad si na chvilku odpočineme. Tato navrhovaná právní úprava vytváří podmínky pro vznik takzvané bankovní identity. Ta představuje jednoduchou a bezplatnou formu přístupu ke službám eGovernment, ale také k online službám soukromého sektoru. Vznik bankovní identity by znamenal, že 5,5 milionu uživatelů internetového bankovnictví u nás bude mít možnost, kromě výkonu běžných bankovních operací, získat bezplatný přístup k elektronicky poskytovaným službám státu a územních samosprávných celků. Také zřízení bankovní identity pro klienty bank nebude zpoplatněno. Důsledkem tohoto se předpokládá, že online služby státu, ale také soukromého sektoru budou pro uživatele mnohem atraktivnější.
Projekt SONIA však nepřinese benefity pouze občanům, tato úprava umožní omezený přístup bank také do základních registrů. Tento přístup umožní bankám lépe předcházet legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu a rovněž bránit zneužití identity. Všechny tyto přínosy projektu SONIA, jak je nazýván, z něj činí skvělou ukázku toho, jak může spolu kooperovat spolupráce soukromého a veřejného sektoru. Pro jeho uskutečnění vás tímto prosím o podporu této úpravy zákona. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Poprosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení, pan poslanec Dolejš.
Poslanec Jiří Dolejš: Už kvačím, nebojte, blíží se devatenáctá hodina, nechci zdržovat. (Veselí v sále.)
Já myslím, že tento návrh směřuje do oblasti, která nás nepochybně všechny zajímá. Pokud to někdo chce vyprecizovat, bude mít nepochybně šanci ve druhém čtení. Má to samozřejmě obě strany té rovnice, jak tu klientskou, která, řekněme, rozšiřuje ty možnosti a nabízí celou řadu novinek, tak i tu bankovní, zejména ze strany ochrany, a obojí je poměrně specifická záležitost, kterou asi nemá cenu příliš rozebírat v prvním čtení. Je to poslanecký návrh, ale je to návrh, který vstupuje do zóny, která zatím není ošetřena z vládní dílny, takže si myslím, že by měl dostat šanci pro to, abychom se o něm mohli pobavit ve druhém čtení. Toť vše.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Omlouvám paní poslankyni Šlechtovou od 18.40 hodin do konce jednacího dne.
Otevírám obecnou rozpravu. Ptám se... Pan poslanec.
Poslanec Ondřej Profant: Jen velmi krátce. My za Piráty vítáme tenhle zákon. Je to důležitá součást toho, že otevřeme eGovernment lidem, protože my dneska máme nějaké služby eGovernmentu, ale lidi se k nim nemají jak dostat. A tento zákon to změní.
Nicméně chci upozornit na to, že víme o jistých nedostatcích, které tam ještě jsou, o kterých je nějaký jejich politický konsenzus, že se to změní ve druhém čtení komplexním pozměňovacím návrhem. Tak jsem na to chtěl upozornit. A jinak ten zákon vítáme. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Má ještě někdo zájem o vystoupení v obecné rozpravě? Pan poslanec Kupka.
Poslanec Martin Kupka: Dovolím si jen velmi stručnou poznámku pro představu objemu, kolik lidí díky tomu zákonu by mělo možnost využívat služby státu. Těch lidí, kteří dnes věří svému bankovnímu elektronickému účtu a ovládají svoje peníze přes počítač přes internet, je více než 5 milionů. Pokud by toto platilo, tak by to znamenalo, že se ti lidé prostřednictvím své identifikace, kterou znají, které důvěřují, budou dostávat i ke službám státu. To je významné rozšíření reálných možností jak pro občany, tak samozřejmě i pro stát, který generuje elektronické služby. Teď ještě jde o to, aby ty elektronické služby měl kdo a jak konzumovat.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Ještě někdo v obecné rozpravě? Nikoho nevidím. Obecnou rozpravu končím. Zájem o závěrečná slova? Není. Žádné návrhy nepadly a budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům. Organizační výbor navrhl přikázat návrh k projednání rozpočtovému výboru jako garančnímu. Navrhuje někdo jiný garanční výbor? Paní poslankyně Kořanová.
Poslankyně Barbora Kořanová: Děkuji za slovo. Jako garanční výbor navrhuji výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Ještě nějaký návrh na garanční výbor? Nejprve tedy budeme hlasovat o protinávrhu. (Gong.) To znamená, aby garančním výborem byl výbor pro veřejnou správu. Zagongoval jsem.
Hlasujeme o tom, kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. (Poslankyně Mračková Vildumetzová z lavice: Žádost o odhlášení.) Je tady žádost o odhlášení. Poprosím vás, abyste se znova přihlásili. Počet je ustálený.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 204. Přihlášeno 103, pro 95, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj jako garančnímu výboru.
Ptám se - organizační výbor nenavrhl jiný výbor. Je zde návrh, aby některý jiný z výborů projednal tento návrh? Žádný... Paní poslankyně Kořanová.
Poslankyně Barbora Kořanová: Abych zachovala dekorum, tak já navrhuji jako druhý výbor výbor rozpočtový. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Budeme hlasovat o tom, aby tento návrh byl přikázán jako dalšímu výboru výboru rozpočtovému.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování číslo 205. Přihlášeno je 103 poslanců, pro 88, proti nikdo. Tento návrh byl přijat. Konstatuji, že návrh byl přikázán k projednání rozpočtovému výboru jako dalšímu výboru.
Žádné návrhy na zkrácení lhůty nezazněly, tím jsme vyčerpali tento bod. Já vám všem děkuji a končím projednání prvního čtení.
Pan poslanec Kubíček.
Poslanec Roman Kubíček: Děkuji za slovo, pane předsedající. My jsme zde udělali takový gentlemen's agreement o jednání po devatenácté hodině na bod 89, NKÚ, takže já žádám jménem dvou poslaneckých klubů, KSČM a ANO, abychom jednali po 19. hodině, mandatorně a procedurálně hlasovali do dokončení bodu 89.
Předseda PSP Radek Vondráček: O tomto procedurálním návrhu nechám bezprostředně hlasovat.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti?
Hlasování číslo 206. Přihlášeno 102, pro 79, proti 5. Návrh byl přijat.
S přednostním právem pan předseda Bartošek.
Poslanec Jan Bartošek: Pane kolego prostřednictvím pana předsedajícího, když se dělá gentlemanská dohoda, dělá se se všemi. (Souhlasné hlasy z pravé části sálu.) A to jste neudělal. Máte sílu to prohlasovat, my to respektujeme, ale ne se všemi jste udělal gentlemanskou dohodu. Bohužel tak to je.
Předseda PSP Radek Vondráček: (Poslanec Kubíček jde k řečnickému pultu.) Nacházíme se mimo rozpravu, pane poslanče. Nemáte přednostní právo. Já jsem respektoval, že jste vystoupil jako zástupce klubu. (Poslanec Faltýnek odbíhá ze sálu. Smích v sále.) To nepomůže, budeme pokračovat.
Otevírám bod
Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.