(14.20 hodin)

 

Poslanec Petr Bendl: Hezký dobrý den, kolegyně, kolegové, pane předsedající. Dovolte i mně navrhnout změnu pořadu schůze. Jde mi o bod, který máte na pozvánce pod číslem 62, neboli tisk 556, takzvaný vodní zákon, neboť reflektuje, jak řada poslaneckých klubů se skoro, řekl bych, předhání v tom, jak začneme ústavně chránit vodu, neboť voda je problémem pro Českou republiku navýsost důležitým vzhledem k tomu, co se v oblasti vody v České republice děje. A reálně hrozí, že bychom vodní zákon vůbec neprojednali. Nicméně tam jsou praktické věci, které potřebujeme v legislativě, abychom vodu mohli chránit, abychom se mohli postavit jako český stát k té situaci, která se suchem je spojena.

Proto navrhuji, abychom tisk 556, na pozvánce bod 62, projednali, a to buď 25. září 2019 po pevně zařazených bodech - ale vzhledem k tomu, že jsem slyšel, co vše se tady hrne na to září, dovolím si navrhnout ještě jinou alternativu, a ta alternativa by byla 27. září 2019 po pevně stanovených bodech, čímž by to mohlo přijít v pátek ráno nebo dopoledne. Nemyslím si, že to je bod, na kterém se velmi střetneme, možná, že se střetneme až při projednávání ve výboru, ale považuji za důležité, aby se vodní zákon na jednání Poslanecké sněmovny dostal. A tohle by mohla být alespoň trochu jistota, že jej projednáme.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Jako další je přihlášen poslanec Munzar. Moment, s přednostním právem pan předseda Bartošek. Máte slovo.

 

Poslanec Jan Bartošek: Pane předsedo, děkuji. Omlouvám se, když jsem načítal návrh na úpravu programu, tak jsem si spletl číslo tisku. Je to číslo 463, je to ten bod týkající se zdravotně postižených. Omylem jsem uvedl 436. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Poslanec Munzar k pořadu schůze.

 

Poslanec Vojtěch Munzar: Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolím si navrhnout změnu v programu, a to stávající bod 4, sněmovní tisk 205, to znamená vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, a zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, posunout na závěr bloku zákony vrácené Senátem, to znamená za stávající bod 13.

Důvod je jednoduchý. My jsme tady rok diskutovali o tomto zákonu, nicméně nenašli jsme společnou shodu, sněmovna je stále rozdělená. Teď do toho přinesl Senát svůj pohled a myslím si, že diskuse bude o to košatější. Takže bych prosil, abychom posunuli tento bod na konec zákonů vrácených Senátem, aby se dostalo i na ty důležité zákony, které jsou zatím dnes v programu. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Jako další v pořadu schůze je přihlášen poslanec Feri. Máte slovo.

 

Poslanec Dominik Feri: Děkuji za slovo, pane předsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážení členové vlády, vítám vás po létě. Léto je zejména pro studenty obdobím studentských brigád. Touto věcí jsme se zabývali společně s kolegy ze sedmi poslaneckých klubů - TOP 09, hnutí ANO, dále Piráti, Starostové, lidovci, ODS a sociální demokracie - v návrhu, který najdete pod sněmovním tiskem číslo 182.

O co jde. Jde o zvýšení hranice, od které se platí odvody u dohod o provedení práce, což je ta nejčastější forma výkonu právě té brigády, z 10 tisíc na 11 500 korun. Ta hranice byla takto kategoricky stavěna, zakotvena, nějakým způsobem se nemění, a takto se nemění už od roku 2011. Jistě seznáte, že od té doby se významně zvýšila průměrná mzda a rovněž do toho zasáhla také inflace. Čili vlastně dochází ke zvyšování té daňové zátěže. Podle těchto sedmi klubů je vhodné, aby studentům, a nejenom studentům, toto se týká i pracujících seniorů i pracujících maminek, aby jim zůstalo v kapse více. Tento návrh jsme předložili již 24. května 2018 a i po 16 měsících zůstává stále neprojednán před prvním čtením.

Navrhuji proto, aby byl pevně zařazen k projednání. Je bod číslo 76 návrhu pořadu, sněmovní tisk 182, aby byl pevně zařazen na zítra, středu, od 14.30 hodin jako první bod odpoledního jednání. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Poslanec Kaňkovský ruší svoji omluvu, je již přítomen v sále. Jako další v pořadu schůze je přihlášen poslanec Petr Dolínek.

 

Poslanec Petr Dolínek: Dobré odpoledne, vážené kolegyně, vážení kolegové. Vystupuji s dvěma věcmi. První je návrh na stažení bodu 38, sněmovní tisk 247 ve druhém čtení, a bodu 243 ve třetím čtení. Jedná se o tisk, který mění živnostenský zákon. Je to předklad navržený hlavním městem Prahou. Navrhuji stáhnout tento tisk po dohodě s paní Marvanovou, kterážto je zmocněna městem zastupovat město zde na jednání Poslanecké sněmovny. Po konzultaci s Ministerstvem pro místní rozvoj bylo zjištěno, že probíhá v rámci tohoto zákona notifikace u Evropské komise, která musí proběhnout do poloviny října. Proto žádost, zda bychom mohli vyřadit tento bod a zákon z jednání zářijové schůze, tak aby mohly proběhnout procesy, které Ministerstvo pro místní rozvoj považuje na nutné před možným projednáním zde ve Sněmovně. Pevně doufám, že na toto přistoupíte. Takže opakuji, vyřadit bod 38, sněmovní tisk 247, druhé čtení, potažmo ve třetím čtení. Je to bod 243.

Druhý bod, který zde chci navrhnout, je zařazení nového bodu. Je to zařazení bodu, který navrhuji jakožto Petr Dolínek, poslanec zvolený v hlavním městě Praze. Nenavrhuji to jako poslanec zvolený z řad sociální demokracie ani jako poslanec zmocněný klubem sociální demokracie, ale jako člověk žijící na Praze 6, který strávil mnoho let v tomto skvělém městě. A cítím se nejenom já, ale řada lidí v Praze, kteří mne volili a podporovali, dotčen některými věcmi, které v minulých týdnech a měsících zazněly a které byly zjištěny.

Ten bod se jmenuje poměrně prostě, sněmovní řád v zásadě ani neumožňuje nic jiného než začít tímto bodem. Je to bod Projednání výroku místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Vojtěcha Filipa.

Všichni jsme zde byli zvoleni voliči ve svých krajích, ve svých okresech, ve svých místech, kde žijeme, abychom reprezentovali, a byli jsme sem zvoleni, abychom kromě prosazování našich programových priorit a kromě hlasování o zákonech také plnili své povinnosti vůči vážnosti tohoto úřadu a vůči naší zemi. Mimo jiné jsme jako poslanci zvolili své vedení. Zvolili jsme místopředsedy a předsedu Sněmovny. Předseda a místopředsedové nemají za úkol jen vést jednání dolní komory Parlamentu, Sněmovny Parlamentu, ale jsou zároveň vysokými ústavními činiteli, kteří nás reprezentují uvnitř České republiky i navenek. Obzvláště ve funkci pana místopředsedy Filipa jest tomu tak tím, že by nadán tím, že je místopředseda s odpovědností pro zahraniční záležitosti Sněmovny. Jejich funkce na ně klade vysoké nároky a v tomto volební období jsme již z mého pohledu setkali s několika situacemi, kdy vystupování bylo na hraně důstojnosti. Nebudu zde opět řešit vystupování pana místopředsedy Okamury, již to proběhlo, určitě se tomu dnes vyhnu. Sněmovna k tomu svůj postoj sdělila.

U některých místopředsedů to překročilo únosný rámec, a proto zde dneska vystupuji. Jsme svědky vysmívání se poslaneckému slibu, jsme svědky pošlapávání základní lidské slušnosti a pohrdání jak demokracií, tak základním respektem k Ústavě a zákonům České republiky. To si nemůže podle mne většina z nás nechat líbit. Máme možnost to dát najevo. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP