Středa 6. listopadu 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

Předcházející část projednávání bodu pořadu schůze

 

(pokračuje Vojtěch Pikal)

206.
Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony
v oblasti daní v souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů
/sněmovní tisk 509/ - třetí čtení

Prosím, aby místa u stolku zpravodajů zaujala paní ministryně Schillerová a pan zpravodaj Feranec. Skončili jsme kde? Projednávání tohoto bodu jsme přerušili ve středu 6. listopadu tohoto roku. Tento bod byl přerušen před závěrečným hlasováním o celém návrhu zákona - pan místopředseda Filip (hlásí se) - a to během vystoupení předsedy poslaneckého klubu pana poslance Kalouska, nicméně hlásí se pan místopředseda... (Posl. Kalousek: Já protestuji!) Já slyším. Zeptám se pana místopředsedy, jestli chce vystoupit předtím, než vrátím slovo panu předsedovi Kalouskovi, a jestli je to se závěrečným stanoviskem klubu, nebo jestli je to nějak proceduře, nebo k čemu to bude, tedy v tom případě bych potřeboval vědět. (Mpř. Filip: K proceduře.) K proceduře, dobře. Prosím. (Posl. Kalousek: Námitka!) Je tady námitka proti postupu předsedajícího. Dobře, já tady slyším námitku. Prosím pana předsedu Kalouska, aby přednesl námitku.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Opravdu dávám námitku proti postupu předsedajícího, pane předsedající, a rád bych věděl, na základě jakého ustanovení jednacího řádu - nejsme v rozpravě - mimo rozpravu mluví někdo s přednostním právem, v tomto případě já. Chtěl bych vědět, na základě jakého ustanovení jednacího řádu odebíráte slovo někomu s přednostním právem, abyste ho přidělil někomu jinému. To bych fakt rád věděl! Takhle snad už ten jednací řád ohýbat nemůžeme, pane místopředsedo Filipe prostřednictvím pana místopředsedy Pikala!

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Já na ty otázky odpovím. Jsou to dvě oddělené otázky. V rozpravě nejsme podle žádného ustanovení jednacího řádu. V rozpravě nejsme proto, že Sněmovna odhlasovala, že rozpravu ukončila. A slovo vám teď neodebírám, ale většinou před těmi přednostními právy, kdy se pokračuje například v rozpravě s přednostními právy, tak je možnost se... (Komentáře z pléna.) Není rozprava s přednostními právy, zcela souhlasím, ale někdy je třeba načíst nějaké procedurální návrhy předtím, než se pokračuje v přednostních slovech. Proto se pana místopředsedy Filipa ptám - a teď se zeptám, jestli trváte na své námitce, abych ji nejdříve nechal hlasovat v tom případě. (Ano.) Dobře.

Tak v tom případě, než dám slovo panu místopředsedovi Filipovi, tak budeme hlasovat o tom, jestli můj postup, kterým jsem mu chtěl dát slovo předtím, než pan předseda Kalousek naváže ve svém stanovisku klubu před závěrečným hlasováním, byl v pořádku, či nikoliv. Takže já svolám kolegy do sálu. (Gong.)

Budeme hlasovat o námitce proti postupu předsedajícího, kterým jsem dával slovo panu místopředsedovi Filipovi.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. A je zde žádost o odhlášení. Já vás ještě odhlásím. Prohlašuji toto hlasování za zmatečné. Nicméně už jsem kolegy svolával.

 

Takže znovu budeme hlasovat o námitce proti mému postupu jako postupu předsedajícího, kterým jsem přerušil slovo pana předsedy Kalouska, abych dal slovo panu místopředsedovi Filipovi.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro tuto námitku. Kdo je proti této námitce? Já vám děkuji.

hlasování číslo 224 je přihlášeno 174 poslanců a poslankyň, pro 60, proti 77. Takže námitka nebyla přijata.

 

Takže já znovu dávám slovo panu místopředsedovi Filipovi a prosím tedy, aby to nebylo závěrečné stanovisko.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane místopředsedo. Členové vlády, paní a pánové. Myslím si, že to rozhodnutí o námitce bylo správné, protože slovo ještě nebylo uděleno. To slovo bylo ukončeno tím jednáním v dopoledním bloku jiné schůze, jiné schůze, a komu udělí předsedající slovo, je jenom na něm. Já jsem se hlásil dříve než Miroslav Kalousek.

A dovolte mi v tuto chvíli přednést procedurální návrh, aby případná stanoviska jednotlivých klubů k závěrečnému hlasování nebyla delší než dvě minuty. (Potlesk z levé strany sálu.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Ano, to je procedurální návrh. Pan předseda Kalousek se hlásí s protinávrhem, předpokládám.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Nikoliv. Jenom pro pořádek si myslím, že bychom si zasloužili, aby nám pan místopředseda Filip řekl, o jaké ustanovení zákona o jednacím řádu opírá tento návrh, protože jsem přesvědčen, že je s tímto jednacím řádem v rozporu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan místopředseda Filip upřesní.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, upřesním. Protože své vnitřní poměry Poslanecká sněmovna upravuje hlasováním a tento návrh je zcela v souladu. Jinak tady existuje precedens, kdy předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová takto odebrala slovo panu poslanci Babákovi. (Potlesk z levé strany sálu.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. V tom případě zde máme procedurální návrh, a pokud nikdo nebude nic namítat, tak se s ním... Pan předseda Michálek.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Já jsem se teda chtěl zeptat. Protože v jednacím řádu v § 59 máme, že Sněmovna se může k projednávanému bodu usnést bez rozpravy na omezení řečnické doby, která nesmí být kratší než deset minut. Omezení řečnické doby se nevztahuje na poslance pověřeného přednést k věci stanovisko poslaneckého klubu. Tak bych potřeboval vysvětlit, jak je to v souladu s tímto zákonem, na jednu, na dvě minuty. (Potlesk z pravé strany sálu.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji za ten argument. Je pravda, že rozprava a řečnická doba jsou dvě různé věci. (Hlas mimo mikrofon: To není v rozpravě.) A nejsme v rozpravě. Pan předseda Kalousek... Rozumím. Je zde procedurální návrh na omezení řečnické doby pro... Pan místopředseda Fiala.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Ale já namítám, že tento návrh je nehlasovatelný. Je to prostě nehlasovatelný návrh, je v rozporu se zákonem. Jako když já tady navrhnu procedurální návrh, že pan místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip nesmí hlasovat, tak o tom budeme hlasovat? Vždyť to je úplně absurdní! (Potlesk z pravé strany sálu.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan místopředseda Filip.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane místopředsedo, paní a pánové, já budu stručný. Ano, pokud bychom něco takového navrhli, tak by to absurdní bylo. Ale tohle je věc, která není v jednacím řádu nijak upravena, protože není rozprava a je jenom úzus, že poslanecké kluby sdělují své stanovisko před závěrečným hlasováním. Ještě nikdo v minulosti nezneužil toto právo takovým způsobem, aby zablokoval hlasování o návrhu jako celku, když jsou odhlasovány pozměňovací návrhy. Pokud se o to pokusil tehdy pan poslanec Babák, tak mu paní tehdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová sebrala slovo, vypnula mu mikrofon. Na to existuje stenozáznam.

A já jsem řekl, že - ano, mohl jsem uvést i jiné číslo, než jsou dvě minuty, ale vycházím z toho, že poslanecký klub bude hlasovat pro, nebo proti. Ty dvě minuty jako faktická poznámka stačí, protože to je časový úsek, který zná jednací řád. (Potlesk z levé strany sálu.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Já tedy z toho, co tady zaznělo, bych také považoval ten návrh za nehlasovatelný. Samozřejmě to lze namítnout, tento můj postup. (O slovo se hlásí poslanec Faltýnek.) Teď se omlouvám, myslím, že paní poslankyně Černochová byla ale dřív. Má přednostní právo za klub ODS. Pan předseda Stanjura se omlouvá.

 

Poslankyně Jana Černochová: Já mám přednostní právo za pana předsedu Stanjuru. Pane místopředsedo, nebo pane místopředsedo Filipe, pan poslanec Babák nebyl poslanec s přednostním právem. Takže nás tady prosím nemystifikujte.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan předseda Faltýnek.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Já bych dal protinávrh k tomu návrhu pana místopředsedy Filipa, aby ta lhůta byla deset minut.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Je zde protinávrh na omezení na deset minut, ale stále jsme se nevyrovnali asi s tím, že omezená doba přednostních práv... ale to jsou úplně jiná přednostní práva, takže to... (Poslanci namítají mimo mikrofon.) Takže máme zde dva návrhy. Máme zde návrh na omezení doby pro přednesení stanoviska klubu na dvě minuty před závěrečným hlasováním a protinávrh na omezení na deset minut. Paní poslankyně Černochová.

 

Poslankyně Jana Černochová: Pane místopředsedo, já bych požádala sněmovní legislativu, aby nám tedy vyložila § 59, který tady už četl pan předseda klubu Pirátů Michálek. Já vám ho ještě zopakuji: § 59 - Za prvé. Sněmovna se může k projednávanému bodu usnést bez rozpravy na omezení řečnické doby, která nesmí být kratší než deset minut. Omezení řečnické doby se nevztahuje na poslance pověřeného přednést k věci stanovisko poslaneckého klubu.

Snad si, kolegyně a kolegové, nesedíte na uších. Slyšíte to tady podruhé!

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: A stanoviska klubu, tak jak jsou tam adresována, se přednášejí v rozpravě. Takže toto omezení se tam bohužel nedá vztáhnout. Nejsme v rozpravě. Takže nejdříve o protinávrhu.

 

Takže nejdříve o tom, že omezíme dobu pro přednesení na deset minut.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

hlasování číslo 225 je přihlášeno 176 poslanců a poslankyň, pro 83, proti 75. Návrh nebyl přijat.

 

A nyní o původním návrhu, což je omezení této řečnické doby na dvě minuty.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

hlasování číslo 226 je přihlášeno 174 poslanců a poslankyň, pro 95, proti 77. Tento návrh byl přijat.

 

A já bych nyní vrátil slovo panu předsedovi Kalouskovi.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Dámy a pánové, Sněmovna podle mého názoru protiprávně odhlasovala, že - (Výkřik v sále.) Nekřičte na mě. Že stanoviska poslaneckého klubu jsou časově omezena na dvě minuty. Dovolte tedy, abych se vzdal možnosti přednášet stanovisko poslaneckého klubu a abych na základě § 67 zákona o jednacím řádu vystoupil jako osoba s přednostním právem, aniž bych přitom sděloval stanovisko poslaneckého klubu, což je nepochybně vystoupení, které není nijak časově omezeno, ani vaším usnesením. (Potlesk vpravo.) Takže dovolte, abych vám připomněl -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: V tom případě vás, pane předsedo, na chvíli přeruším, odejmu vám to slovo, co jsem vám vrátil, a udělím vám nové slovo. (Pobavení v sále.)

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Ano, já si myslím, že takhle je to správně.

Takže máme před sebou těch deset skupin pozměňovacích návrhů, které jsme hlasovali kolem daňového balíčku. Zastihli jste mě v polovině té první, máme před sebou ještě devět a půl a celou noc. Nebo ne? Víte, kolegové z vládní koalice, vaše chování při jisté míře poezie a zobecnění... (V sále je značný hluk a neklid.)

Pane místopředsedo, já to nepřekřičím.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já vám rozumím. Požádal bych o klid v sále a požádal bych...

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Víte, kolegové, vaše chování při jisté míře poezie a zobecnění připomíná chování teroristů, kteří zamíří zbraň na nevinné rukojmí a říkají svým soupeřům nebo policistům: Teď je to na vás, buď ty rukojmí postřílíme nebo ne, rozhodněte se vy. Ale je to na vás. Takhle se opravdu nechovají slušní lidé. Já sice zastávám názor, že terorismu se neustupuje, že s teroristy se bojuje, ale někdy je těch rukojmí člověku přece jenom líto. A vy jste si, kolegové z vládní koalice, z hnutí ANO a z komunistické strany, vzali rodiny s malými dětmi jako rukojmí pro svoji zvůli. Abyste tu zvůli prosadili, tak jste museli dvakrát porušit zákon. Dvakrát. A jednou se zesměšnit. To je opravdu úžasné vítězství.

Víte, bývaly doby, kdy tady proti mně bývali alespoň soupeři, kterých si mohl člověk vážit. Teď už jsou tu jenom řezničtí psi, kteří umějí porušovat zákony a chovat se jako teroristé.

Poslanecký klub TOP 09 se neúčastní zbytku hlasování tohoto bodu. (Potlesk vpravo.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Já v tuto chvíli nemám žádné přihlášky s přednostním právem, takže mám za to, že bychom se měli přesunout k závěrečnému hlasování. Prosím pana zpravodaje. Je zde žádost o odhlášení, já ještě svolám kolegy do sálu. Přece jenom zde byly přesuny... Ano, takže teď už budeme hlasovat o návrhu zákona jako o celku.

Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákony v oblasti daní v souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů, podle sněmovního tisku 509, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."

Já počkám, až se kolegové usadí ve svých lavicích, abych mohl... Zagongovali jsme, ale jak vidím, tak ještě... Ano, a po závěrečném hlasování, mám zde poznámku od pana zpravodaje, že jsou tam ještě doprovodná usnesení, takže o těch budeme hlasovat následně. Tak snad již jsou v sále všichni, kteří v sále chtějí být.

 

Zopakuji, že budeme hlasovat o sněmovním tisku 509 ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

hlasování číslo 227 je přihlášeno 133 poslanců a poslankyň, pro 96, proti 37. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas.

 

Žádám ještě pana zpravodaje, aby uvedl návrhy doprovodných usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím, pane zpravodaji. A prosím o klid v sále!

 

Poslanec Milan Feranec: Děkuji, pane předsedající. Jenom připomenu, že byla načtena dvě doprovodná usnesení. Já vás s nimi seznámím. (V sále je silný hluk.)

První doprovodné usnesení načetl poslanec Vojtěch Munzar a toto usnesení zní: Poslanecká sněmovna žádá vládu, aby s ohledem na směrnici Rady 2006/112/ES ze dne 28. listopadu 2006, o společném systému daně z přidané hodnoty, a zejména na článek 395 odst. 1 uvedené směrnice do konce roku 2019 požádala o povolení zavést zvláštní opatření odchylující se od článku 287(?) směrnice - (Hluk v sále.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Pane poslanče, já vás přeruším a požádám vaše kolegy o klid, aby slyšeli, jaké načítáme usnesení. Prosím pokračujte.

 

Poslanec Milan Feranec: Článku 287(?) směrnice 206/112/ES, které České republice umožní osvobodit od daně z přidané hodnoty osoby povinné k dani, jejichž roční obrat je nejvýše roven částce 2 miliony Kč.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Zeptám se, jestli k tomu návrhu přijímal... Nepřijímalo se k tomu žádné usnesení.

 

V tom případě zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro toto doprovodné usnesení. Kdo je proti?

hlasování číslo 228 je přihlášeno 134 poslanců a poslankyň, pro 39, proti 6. Návrh nebyl přijat. Prosím další návrh.

 

Poslanec Milan Feranec: Druhé doprovodné usnesení, je to návrh poslance Radka Holomčíka od Pirátů. Návrh zní - nvrh doprovodného usnesení Poslanecké sněmovny ke sněmovnímu tisku 509:

Poslanecká sněmovna

I. konstatuje, že pěstitelské pálení je tradičním způsobem výroby alkoholu v České republice a že realistický daňový režim pro tento způsob výroby je součástí racionální protidrogové politiky, který vede ke snižování celkového množství nelegální a nekontrolované výroby alkoholu;

II. upozorňuje, že současná konstrukce sazeb spotřebních daní určená evropským právem postrádá dostačující flexibilitu;

III. vyzývá vládu, aby se problematikou sazeb spotřebních daní zabývala na úrovni Evropské unie a do dne 1. prosince 2020 seznámila Poslaneckou sněmovnu s kroky, které v této věci učinila.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Já se zeptám, jestli je zájem hlasovat po jednom, nebo jestli to můžeme všechno jedním hlasováním. Pan poslanec Veselý by chtěl po jednom, v tom případě budeme hlasovat po jednom. Takže já poprosím pana zpravodaje, aby nás vždycky seznamoval s tím jednotlivým usnesením. Prosím ten první bod. Je zájem po jednom.

 

Poslanec Milan Feranec: Aha. Takže budeme tedy hlasovat po jednom. Opakuji znovu: "I. Poslanecká sněmovna konstatuje, že pěstitelské pálení je tradičním způsobem výroby alkoholu v České republice a že realistický daňový režim pro tento způsob výroby je součástí racionální protidrogové politiky, který vede ke snižování celkového množství nelegální a nekontrolované výroby alkoholu."

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

hlasování číslo 229 je přihlášeno - prosím klid! - 133 poslanců a poslankyň, pro 43, proti 2. Návrh nebyl přijat. Prosím druhý bod.

 

Poslanec Milan Feranec: "II. Poslanecká sněmovna upozorňuje, že současná konstrukce sazeb spotřebních daní určená evropským právem postrádá dostačující flexibilitu."

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Já zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Já vám děkuji.

hlasování číslo 230 je přihlášeno 133 poslankyň a poslanců, pro 34, proti 5. Ani tento návrh nebyl přijat. Prosím třetí bod.

 

Poslanec Milan Feranec: "III. Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby se problematikou sazeb spotřebních daní zabývala na úrovni Evropské unie a do 1. prosince 2020 seznámila Poslaneckou sněmovnu s kroky, které v této věci učinila."

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Já zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

hlasování číslo 231 je přihlášeno 134 poslanců a poslankyň, pro 33, proti 6. Návrh také nebyl přijat. Děkuji.

 

To byl poslední návrh. V tom případě velice děkuji panu zpravodaji. Děkuji paní ministryni a konstatuji, že jsme se s tímto návrhem zákona vyrovnali. Já tento bod končím.

 

A jako další jsme na dnešní odpolední jednání zařadili bod 207, což je

Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:48.




Přihlásit/registrovat se do ISP