(17.10 hodin)
(pokračuje Pikal)
Budeme hlasovat o námitce proti postupu předsedajícího, kterým jsem dával slovo panu místopředsedovi Filipovi.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. A je zde žádost o odhlášení. Já vás ještě odhlásím. Prohlašuji toto hlasování za zmatečné. Nicméně už jsem kolegy svolával.
Takže znovu budeme hlasovat o námitce proti mému postupu jako postupu předsedajícího, kterým jsem přerušil slovo pana předsedy Kalouska, abych dal slovo panu místopředsedovi Filipovi.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro tuto námitku. Kdo je proti této námitce? Já vám děkuji.
V hlasování číslo 224 je přihlášeno 174 poslanců a poslankyň, pro 60, proti 77. Takže námitka nebyla přijata.
Takže já znovu dávám slovo panu místopředsedovi Filipovi a prosím tedy, aby to nebylo závěrečné stanovisko.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane místopředsedo. Členové vlády, paní a pánové. Myslím si, že to rozhodnutí o námitce bylo správné, protože slovo ještě nebylo uděleno. To slovo bylo ukončeno tím jednáním v dopoledním bloku jiné schůze, jiné schůze, a komu udělí předsedající slovo, je jenom na něm. Já jsem se hlásil dříve než Miroslav Kalousek.
A dovolte mi v tuto chvíli přednést procedurální návrh, aby případná stanoviska jednotlivých klubů k závěrečnému hlasování nebyla delší než dvě minuty. (Potlesk z levé strany sálu.)
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Ano, to je procedurální návrh. Pan předseda Kalousek se hlásí s protinávrhem, předpokládám.
Poslanec Miroslav Kalousek: Nikoliv. Jenom pro pořádek si myslím, že bychom si zasloužili, aby nám pan místopředseda Filip řekl, o jaké ustanovení zákona o jednacím řádu opírá tento návrh, protože jsem přesvědčen, že je s tímto jednacím řádem v rozporu.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan místopředseda Filip upřesní.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, upřesním. Protože své vnitřní poměry Poslanecká sněmovna upravuje hlasováním a tento návrh je zcela v souladu. Jinak tady existuje precedens, kdy předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová takto odebrala slovo panu poslanci Babákovi. (Potlesk z levé strany sálu.)
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. V tom případě zde máme procedurální návrh, a pokud nikdo nebude nic namítat, tak se s ním... Pan předseda Michálek.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Já jsem se teda chtěl zeptat. Protože v jednacím řádu v § 59 máme, že Sněmovna se může k projednávanému bodu usnést bez rozpravy na omezení řečnické doby, která nesmí být kratší než deset minut. Omezení řečnické doby se nevztahuje na poslance pověřeného přednést k věci stanovisko poslaneckého klubu. Tak bych potřeboval vysvětlit, jak je to v souladu s tímto zákonem, na jednu, na dvě minuty. (Potlesk z pravé strany sálu.)
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji za ten argument. Je pravda, že rozprava a řečnická doba jsou dvě různé věci. (Hlas mimo mikrofon: To není v rozpravě.) A nejsme v rozpravě. Pan předseda Kalousek... Rozumím. Je zde procedurální návrh na omezení řečnické doby pro... Pan místopředseda Fiala.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Ale já namítám, že tento návrh je nehlasovatelný. Je to prostě nehlasovatelný návrh, je v rozporu se zákonem. Jako když já tady navrhnu procedurální návrh, že pan místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip nesmí hlasovat, tak o tom budeme hlasovat? Vždyť to je úplně absurdní! (Potlesk z pravé strany sálu.)
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan místopředseda Filip.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane místopředsedo, paní a pánové, já budu stručný. Ano, pokud bychom něco takového navrhli, tak by to absurdní bylo. Ale tohle je věc, která není v jednacím řádu nijak upravena, protože není rozprava a je jenom úzus, že poslanecké kluby sdělují své stanovisko před závěrečným hlasováním. Ještě nikdo v minulosti nezneužil toto právo takovým způsobem, aby zablokoval hlasování o návrhu jako celku, když jsou odhlasovány pozměňovací návrhy. Pokud se o to pokusil tehdy pan poslanec Babák, tak mu paní tehdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová sebrala slovo, vypnula mu mikrofon. Na to existuje stenozáznam.
A já jsem řekl, že - ano, mohl jsem uvést i jiné číslo, než jsou dvě minuty, ale vycházím z toho, že poslanecký klub bude hlasovat pro, nebo proti. Ty dvě minuty jako faktická poznámka stačí, protože to je časový úsek, který zná jednací řád. (Potlesk z levé strany sálu.)
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Já tedy z toho, co tady zaznělo, bych také považoval ten návrh za nehlasovatelný. Samozřejmě to lze namítnout, tento můj postup. (O slovo se hlásí poslanec Faltýnek.) Teď se omlouvám, myslím, že paní poslankyně Černochová byla ale dřív. Má přednostní právo za klub ODS. Pan předseda Stanjura se omlouvá.
Poslankyně Jana Černochová: Já mám přednostní právo za pana předsedu Stanjuru. Pane místopředsedo, nebo pane místopředsedo Filipe, pan poslanec Babák nebyl poslanec s přednostním právem. Takže nás tady prosím nemystifikujte.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan předseda Faltýnek.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Já bych dal protinávrh k tomu návrhu pana místopředsedy Filipa, aby ta lhůta byla deset minut.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Je zde protinávrh na omezení na deset minut, ale stále jsme se nevyrovnali asi s tím, že omezená doba přednostních práv... ale to jsou úplně jiná přednostní práva, takže to... (Poslanci namítají mimo mikrofon.) Takže máme zde dva návrhy. Máme zde návrh na omezení doby pro přednesení stanoviska klubu na dvě minuty před závěrečným hlasováním a protinávrh na omezení na deset minut. Paní poslankyně Černochová.
Poslankyně Jana Černochová: Pane místopředsedo, já bych požádala sněmovní legislativu, aby nám tedy vyložila § 59, který tady už četl pan předseda klubu Pirátů Michálek. Já vám ho ještě zopakuji: § 59 - Za prvé. Sněmovna se může k projednávanému bodu usnést bez rozpravy na omezení řečnické doby, která nesmí být kratší než deset minut. Omezení řečnické doby se nevztahuje na poslance pověřeného přednést k věci stanovisko poslaneckého klubu.
Snad si, kolegyně a kolegové, nesedíte na uších. Slyšíte to tady podruhé!
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: A stanoviska klubu, tak jak jsou tam adresována, se přednášejí v rozpravě. Takže toto omezení se tam bohužel nedá vztáhnout. Nejsme v rozpravě. Takže nejdříve o protinávrhu.
Takže nejdříve o tom, že omezíme dobu pro přednesení na deset minut.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
V hlasování číslo 225 je přihlášeno 176 poslanců a poslankyň, pro 83, proti 75. Návrh nebyl přijat.
A nyní o původním návrhu, což je omezení této řečnické doby na dvě minuty.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
V hlasování číslo 226 je přihlášeno 174 poslanců a poslankyň, pro 95, proti 77. Tento návrh byl přijat.
A já bych nyní vrátil slovo panu předsedovi Kalouskovi. ***