(12.30 hodin)
(pokračuje Fiala)

Na 12.30 hodin máme zařazeny volební body, kterými se budeme zabývat. První volební bod je bod

 

226.
Návrh na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny

Já tento bod zahajuji, protože už 12.30 je, a prosím, aby se slova ujal předseda volební komise pan poslanec Martin Kolovratník. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Dobré odpoledne. Děkuji za slovo a předstupuji před vás, kolegyně, kolegové, tradičně s volebními body. Ten první, jak bylo řečeno, jsou změny v orgánech Poslanecké sněmovny, bod, který hlasujeme veřejným hlasováním. U tohoto bodu volební komise obdržela tentokrát pouze dva návrhy. Lhůta byla do 5. listopadu do 12.30 a obdrželi jsme nominace, návrhy na nominace: do stálé komise pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny pan poslanec Ondřej Babka, navržen hnutím ANO, a do výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj pan poslanec Václav Votava za sociální demokracii. Proti tomu nebyly žádné rezignace. Je to z toho důvodu, že tato dvě místa byla delší dobu volná a podle politického rozdělení náleží těmto dvěma poslaneckým klubům. Volební komise tyto návrhy přijala v usnesení číslo 143 ze dne 5. listopadu.

Pane předsedající, prosím, abyste otevřel rozpravu a poté nechal o návrzích hlasovat.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano. Otevírám rozpravu. Hlásí se někdo do rozpravy? Nikdo se do rozpravy nehlásí, rozpravu končím.

 

Budeme nyní o těchto návrzích hlasovat veřejným hlasováním, tak jak to navrhl pan předseda Kolovratník.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

hlasování číslo 64 přihlášeno 182 poslanců, pro 146, proti nikdo. Návrh jsme schválili. Končím projednávání tohoto bodu.

 

Dalším bodem 227 je

 

227.
Návrh na volbu předsedy stálé komise Poslanecké sněmovny
pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny

Pane předsedo, prosím.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji. U tohoto orgánu Poslanecké sněmovny jsme obdrželi dopis paní poslankyně Jany Pastuchové, která, když se stala předsedkyní sociálního výboru, rezignovala na funkci předsedkyně této stálé komise. Já jsem plénum Sněmovny o této skutečnosti informoval 16. října. Tady připomenu, že stálé komise volí tajnou volbou, je to podle jednacího a volebního řádu Sněmovny, Poslanecká sněmovna ze členů těch komisí. Takže volební komise vyhlásila 16. října lhůtu na nové nominace do 5. listopadu a poslanecký klub hnutí ANO poslal nominaci na pana poslance Aleše Juchelku. Toto volební komise přijala v usnesení číslo 145 ze dne 5. listopadu, a jak jsem řekl, je to obsaženo i v usnesení, v souladu s volebním řádem se jedná o volbu tajnou, která může proběhnout od 6. listopadu. Lhůty jsou tedy splněny.

Nyní prosím, pane předsedající, o otevření rozpravy a poté o přerušení tohoto bodu. O návrhu na tajnou volbu se zde nehlasuje.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Otevírám rozpravu. Žádnou přihlášku nevidím, rozpravu končím a přerušuji projednávání tohoto bodu pro uskutečnění tajné volby.

 

Otevírám bod číslo 228. Jde o

 

228.
Návrh na jmenování člena Kontrolní rady Grantové agentury České republiky

Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji. Jak u Kontrolní rady Grantové, tak i Technologické agentury se jedná o novou volbu, první volbu. My jsme během tohoto roku několik členů v obou orgánech doplnili, ale nyní se uvolnila další místa. U Grantové agentury České republiky je to jedno místo, kdy 16. září skončilo funkční období paní Věře Kalvodové. Výzvy na podání nominací v tomto případě podle zákona zajišťuje výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu.

Na základě výzvy místopředsedy pana poslance Karla Raise byly nominace podány a volební komise obdržela 14. října od zmíněného výboru doručenou nominaci. V tomto případě je to jeden kandidát a je to pan prof. Libor Jan, který byl navržen Masarykovou univerzitou v Brně. Volební komise tuto nominaci přijala v usnesení číslo 141 ze dne 15. října. Konstatuje zde, že případně zvolenému členu započne čtyřleté funkční období dnem jmenování Poslaneckou sněmovnou a volební komise i v tomto případě navrhuje volbu tajnou.

Nyní tedy prosím, pane předsedající, o otevření rozpravy a poté budeme hlasovat o návrhu na provedení tajné volby.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Otevírám rozpravu. Žádnou přihlášku nemám ani nikoho nevidím, rozpravu končím.

 

V souladu s návrhem volební komise nyní budeme hlasováním rozhodovat o tajné volbě.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro tajnou volbu? Kdo je proti?

hlasování číslo 65 přihlášeno 184 poslanců, pro 127, proti 19. Budeme tedy volit tajnou volbou.

 

Přerušuji projednávání tohoto bodu pro uskutečnění tajné volby.

 

Bod 229 je

 

229.
Návrh na jmenování členů Kontrolní rady Technologické agentury České republiky

Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji. Jak jsem řekl, je to stejná situace. Je to nová první volba, kdy se v Kontrolní radě Technologické agentury uvolnila dvě místa, 21. října skončilo funkční období dvěma členům - panu Václavu Havlíčkovi a prof. Ivanu Ohlídalovi. I v tomto případě proběhla výzva výboru pro vědu, vzdělání, kulturu a mládež. Návrhy byly doručeny do 10. října a následně 14. října pan místopředseda výboru Karel Rais doručil tyto návrhy k nám na volební komisi.

Zde Sněmovna obdržela tři návrhy. Je to pan dr. Martin Kobert, nominován Technologickým centrem Akademie věd, pan prof. Ivan Ohlídal, nominován Masarykovou univerzitou, a Ing. Mirka Wildmannová, nominovaná opět Masarykovou univerzitou v Brně. Volební komise tyto tři návrhy přijala v usnesení číslo 142 ze dne 15. října. Podle usnesení případně zvoleným členům započne čtyřleté funkční období dnem jmenování Poslaneckou sněmovnou a volební komise opět navrhuje volbu tajnou.

Prosím tedy o otevření rozpravy a poté o hlasování o návrhu na tajnou volbu.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Otevírám rozpravu. Hlásí se někdo do rozpravy? Nikdo se nehlásí, rozpravu končím.

 

Nyní budeme hlasovat o provedení tajné volby.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

hlasování číslo 66 přihlášeno 184 poslanců, pro 124, proti 19. Návrh byl přijat.

 

Já přerušuji projednávání tohoto bodu, abychom mohli provést tajnou volbu.

 

Zahajuji projednávání bodu číslo 230. Jde o

 

230.
Návrh na volbu zástupce Veřejného ochránce práv

Prosím, aby se opět ujal slova pan předseda volební komise Martin Kolovratník.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji za slovo. Tak u zástupce ombudsmana, ombudsmanky jsme už ve třetí volbě. Poslanecká sněmovna v předchozích dvou dvoukolových volbách zatím nebyla úspěšná. Ta situace je složitější v tom smyslu, že podle zákona v případě nezvolení ať ombudsmana, nebo jeho zástupce běží nová šedesátidenní lhůta, kdy musí být Poslanecké sněmovně podány návrhy, a v tomto případě Sněmovna volí z návrhů od prezidenta republiky, ze dvou návrhů od prezidenta republiky a ze dvou návrhů od Senátu.

Volební komise po těch dvou neúspěšných volbách požádala jak Kancelář prezidenta, tak Senát o nové nominace. Ty jsme obdrželi postupně v čase. První návrhy jsme obdrželi 21. srpna od prezidenta a jsou to návrhy na paní Lenku Marečkovou a paní Moniku Šimůnkovou, což volební komise přijala ve svém usnesení číslo 140. Následně jsme po korespondenci čekali na volby Senátu, ty proběhly až 30. října, později, a Senát Sněmovně doporučil Moniku Šimůnkovou, je to tedy druhá nominace pro jednu z těchto dvou kandidátek. Toto volební komise přijala návazně ve svém druhém usnesení ke stejné věci. Je to usnesení číslo 146.***




Přihlásit/registrovat se do ISP