(18.10 hodin)

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Pan poslanec Marian Jurečka. Prosím máte slovo.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Já bych poprosil asi o dvě věci. Jestli by tady někdo ze zástupců vlády, případně koalice, mohl zkusit říci, protože jste to určitě počítali, i na základě odhadů, predikcí, o kolik si ti učitelé v tom roce 2021 reálně polepší oproti té průměrné mzdě, která tedy bude asi predikována z hlediska nárůstu, který lze očekávat. Protože říkat tady argumentaci k roku 2017, když víme, že od roku 2017 i ve všech ostatních profesích výrazným způsobem mzdy rostou, tak by bylo fér říct, kolik vlastně ti učitelé budou mít navíc, jak vyrostou oproti tomu průměru, o který se snažíme, aby povyrostly. To by bylo férové toto říct.

A potom, mně tedy přijde opravdu úsměvná ta argumentace shánět tu podporu pro ten pozměňovací návrh, když váš předseda Jan Hamáček jasně řekl do médií, že tento návrh se prostě nepodpoří, že je o tom koaliční dohoda a že ho sociální demokracie ústy svého předsedy nepodporuje. Tak si to prosím pěkně ujasněte.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. S přednostním právem paní ministryně financí Schillerová. Prosím máte slovo.

 

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Musím reagovat na tuto přestřelku a bohužel tady prát koaliční prádlo. Což dělám velmi nerada, protože upřednostňuji vždycky jednání za zavřenými dveřmi.

Je to tak, jak jste to řekl, pane poslanče Jurečko. Ono to bylo na koaliční radě. Bylo to na koaliční radě minulý týden, kdy jsme se jednoznačně shodli v rámci koaliční rady, které pozměňovací návrhy podpoříme podle těch tří kritérií, která jsem dala. A prostě koaliční partner nás ubezpečil, že tak bude hlasováno. Takže nepodpoříme ten návrh poslankyně Valachové a poslance Votavy. Takto jsme byli ubezpečeni a já věřím koaličnímu partnerovi. Nakonec je to náš společný rozpočet.

Ptáte se na ta čísla, na ten graf. Možná ho tady ukazoval ráno pan premiér, já jsem byla v Senátu a hájila jsem daňový balíček. Jsou jasná. Podívejte se. (Ukazuje graf.) Tady jsou roky. Začíná to rokem 2008 a to modré, kdy se to začalo zvyšovat, to je rok 2015. A teď se podívejte, jak se to zvyšuje tady. A máte to - pojďte se podívat blíž, jestli nevidíte, omlouvám se. Nebo půjdu za vámi, půjdu za vámi, abych... (Poslanec Jurečka přichází k řečnickému pultu.) Děkuji, jste hodný, já bych klidně došla. To poslední je rok 2021 a přesně to kopíruje vládní prohlášení, držíme to, co jsme slíbili. Máme tam 150 % průměru 2017, což vychází - jsou to propočty Ministerstva financí - vychází na 45 342. A ty peníze prostě dostali ti učitelé, ze státního rozpočtu odešly. Z krajů odešly. Bylo to pro rok 2019 15 %, pro rok 2020 je to 10 %, pro rok 2021 je to 9 %, tak abychom splnili ten závazek. A takhle je to jasné a takhle to držíme.

A my máme zodpovědnost prostě za rozpočet. To znamená, já chápu, že opozice chce zvyšovat všem, tomu rozumím, ale my máme zodpovědnost za rozpočet. Předpokládám, že budu vyzývána - zatím tady sedím a trpělivě poslouchám - vyzývána k vyrovnanému státnímu rozpočtu, ale přitom budou navrhovány tyto všechny návrhy.

Takže to je ten důvod. My jsme dojednali rozpočet. Já jsem začala dojednávat rozpočet roku 2020 v lednu roku 2019. Měsíce, týdny, prostě jednání, nebylo to jednoduché. A dojednali jsme ho a já si za ním stojím, že ten rozpočet je dobrý, a řeknu to ještě ve své závěrečné řeči, kde shrnu všechny priority a případně další diskuzi. Takže držíme závazek, koaliční rada to projednávala, bohužel je to věc sociální demokracie. Já nebudu střílet do koaličního partnera, není to můj styl, kdyžtak to dělám za zavřenými dveřmi. Nedělám to v médiích, to jste si doufám všimli. A tam jsme dostali jasnou záruku ze strany pana předsedy, že bude hlasováno tímto způsobem. A my tak hlasovat budeme. Protože my jsme první vláda, která to prostě drží. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. S faktickou poznámkou pan poslanec Marian Jurečka.

 

Poslanec Marian Jurečka: Paní ministryně, děkuji za to, že jste reagovala, za to, že jste uvedla tento graf. Ale já jsem se ptal na trošku něco jiného. Bylo by fér tady zkusit ukázat predikci toho, jak lze očekávat růst té průměrné mzdy. Ať si porovnáme, o kolik v tom roce 2021 budou učitelé při všech těchto bohulibých záměrech mít zvyšovány platy, o kolik budou více nad očekávanou průměrnou mzdou, abychom si řekli, jak jsme vlastně dokázali ty učitele pozdvihnout z hlediska jejich ocenění, fakticky, skutečně. Protože říkat tady tento graf, který roste někde ke 45 tisícům, a když se podíváme na růst průměrné mzdy v České republice, kdy jsme dneska zhruba na 34 tisících korunách, tak pokud budeme růst tímto tempem, tak můžeme očekávat, že se v roce 2021 asi i ta průměrná mzda dokáže přiblížit někam ke 40 tisícům. A pak si řekněme, o kolik tedy ti učitelé jsou nahoru a jestli to je to, jakým způsobem je chceme opravdu ocenit vůči zbývajícím povoláním na trhu práce.

A jsem rád - vidím, že se chystá asi i pan ministr školství taky, aby se vyjádřil. Já bych byl rád, aby se vyjádřil i k tomu návrhu, který tady předkládají jeho koaliční partneři ze sociální demokracie, protože slovo ministra školství, si myslím, je v této situaci opravdu důležité. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. S faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Lukáš Bartoň. Prosím máte slovo.

 

Poslanec Lukáš Bartoň: Děkuji. Já bych jen požádal paní ministryni, kdyby nám příště ukazovala grafy, které nejsou podseknuté. Váš graf začíná na 20 tisících místo na nule, z čehož pak poměrově vypadá, jako když mzdy stoupají dvojnásobně.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: S přednostním právem pan ministr Plaga. Prosím.

 

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Robert Plaga Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Dámy a pánové, já si dovolím reagovat. Tady padlo, že není fér porovnávat něco, respektive konkrétní veličinu, s hodnotou roku 2017. Prosím vás podívejte se do minulosti. Poprvé byla zmínka o tom, že by učitelé měli brát 130 % průměrné mzdy, někdy v roce 2003. Každý se k tomu přihlásil a nikdo se k tomu nedostal právě proto, že stejně jako se vyvíjí to přidávání peněz, vyvíjí se i ta průměrná mzda. Tato vláda je skutečně první, která se zavázala k tomu, že během čtyř let zvýší průměrný plat pedagoga i nepedagoga o 50 %. To je poprvé něco, co je jednoznačně změřitelné. Podívejte se na statistickou hodnotu roku 2017 a pak na statistickou hodnotu roku 2021.

Ale máte pravdu v tom, že pokud se nacházíme v situaci dynamického hospodářského růstu, což se nacházíme, tak já říkám, že musíme - a pokud všichni tady, a já věřím, že myslíme vážně to, že máme být inovativní ekonomikou - přidávat i v tom dalším období. Ano, je férové se podívat, jak se to vyvíjí i k relaci a k průměrné mzdě v hospodářství, protože by bylo ideální, kdyby ta hodnota 130 % byla cílová. Anebo ještě lepší variantou, k čemu to měřit, je to, k čemu se to měří v rámci OECD, a to je k průměrnému platu vysokoškoláka. Tam zaostáváme extrémně mnoho.

Ale myslím si, že ten náš konkrétní příklad ukazuje, že když si dáte konkrétní hodnoty, dá se to samozřejmě dobře rozpočtovat. A 50 % během čtyř let je hodně ambiciózní. Pokud to u Pirátů stačí pouze na čtyřku, tak je to asi hodně dobrá škola, kterou máme. Protože 50 % během čtyř let i v dobách ekonomického růstu ještě nikdo nepřidal. Tu konkrétní hodnotu nevím, ale je férové se nad konkrétními čísly za rok 2019 na jaře roku 2020 i na půdě Sněmovny bavit o tom, jak se daří naplňovat vládní prohlášení, jak se pohnula průměrná mzda, a bavit se také o tom, jak budeme přidávat pedagogickým a nepedagogickým pracovníkům v dalším období.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. S faktickou poznámkou pan poslanec Václav Klaus. Prosím máte slovo.

 

Poslanec Václav Klaus: Tak matematické okénko. Tady to porovnávání, když roste průměrná, jak se to má dohnat. Tady mi někteří kolegové připomínají jednoho pána, kterého jsem viděl v internetové diskuzi, který navrhoval, aby minimální mzda byla o něco vyšší než průměrná, a tím se to jakoby zachránilo. Takže to úplně takhle nefunguje.

A druhá věc. Jako matematik se ještě vyjádřím ke grafům. Graf má znázorňovat nějaký jev a má to znázorňovat výrazně. Čili není žádné pravidlo, že graf nemá být, nebo má být podseknutý. Například v nemocnicích to bývalo, že se tam ukazovala teplota, kterou ten pacient má, a také to začíná někde na 35 stupních, nezačíná to na nula stupňů Kelvina, protože jinak by to byla taková jako zvláštní čára a ti lékaři a ošetřovatelé by z toho nic neviděli. Takže to zase bych si dovolil zastat se - když chce někdo ukázat nárůst, tak že ten graf se lehce podsekne, je zcela normální věc a dělá to spousta lidí, co ukazují jakýkoliv graf. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP