(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 39. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás zde vítám.

Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a prosím, abyste se přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.

Sděluji, že o omluvení své neúčastí na jednání požádali tito poslanci: Radek Vondráček zahraniční cesta, Dana Balcarová zdravotní důvody, Jiří Běhounek osobní důvody, Ondřej Benešík zahraniční cesta, Jan Birke pracovní důvody, Jiří Bláha pracovní důvody, Pavel Blažek zdravotní důvody, Dominik Feri pracovní důvody do 10.00, Petr Gazdík zdravotní důvody, Monika Jarošová zdravotní důvody, Adam Kalous do 11.00 zdravotní důvody, Jiří Kobza do 12.00 zdravotní důvody, Radek Koten do 13.00 osobní důvody, Věra Kovářová do 10.00 pracovní důvody, Helena Langšádlová do 11.00 osobní důvody, Levová Jana osobní důvody, Matyášová Eva rodinné důvody, Jana Mračková Vildumetzová pracovní důvody, František Navrkal do 11 hodin osobní důvody, Miroslava Němcová zahraniční cesta, Tomio Okamura do 11 hodin pracovní důvody, Ladislav Okleštěk zdravotní důvody, Roman Onderka pracovní důvody, Zuzana Ožanová od 14.30 do 18 hodin pracovní důvody, Jana Pastuchová do 10.40 a od 15 hodin pracovní, osobní důvody, Markéta Adamová Pekarová do 11 hodin pracovní důvody, Kateřina Valachová pracovní důvody, Jiří Valenta do 10.30 pracovní důvody, Helena Válková pracovní důvody, Veselý Ondřej pracovní důvody, Jan Volný zdravotní důvody, Ivo Vondrák od 14.30 do 18 hodin pracovní důvody, Václav Votava osobní důvody, Radek Zlesák do 11 hodin pracovní důvody.

Členové vlády: do 14.30 pracovní důvody Andrej Babiš, Jan Hamáček do 11 hodin pracovní důvody, Karel Havlíček zahraniční cesta, Jana Maláčová zdravotní důvody, Tomáš Petříček zahraniční cesta, Robert Plaga pracovní důvody, Miroslav Toman pracovní důvody, Adam Vojtěch do 10.30 pracovní důvody, ministr obrany Lubomír Metnar dnes od 9 do 14 hodin z důvodu naléhavých pracovních povinností se omlouvá.

Pan poslanec Radek Holomčík dnes od 9 do 10 hodin z osobních důvodů, pan poslanec Jiří Mihola z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, pan poslanec Pavel Pustějovský od 9 do 11 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Rostislav Vyzula od 9 do 11 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Lukáš Kolářík z celého dne z pracovních důvodů.

 

Dnešní jednání zahájím bodem

 

291.
Odpovědi členů vlády na písemné interpelace

Upozorňuji, že nejpozději do 11 hodin je možno podat přihlášky k ústním interpelacím a poté proběhne jejich losování.

Na pořad jednání 39. schůze Poslanecké sněmovny bylo předloženo celkem osm odpovědí na vznesené interpelace, s nimiž poslanci nebyli spokojeni, a z tohoto důvodu požádali o zařazení na pořad schůze Poslanecké sněmovny. Pro dnešek nám zbývá projednat ještě čtyři odpovědi na písemné interpelace. Upozorňuji všechny poslance na ustanovení § 112 odst. 6 jednacího řádu Poslanecké sněmovny, které zní: "Není-li interpelující poslanec na schůzi Sněmovny přítomen, nekoná se o odpovědi na jeho interpelaci rozprava a Sněmovna k ní nezaujme stanovisko ani o ni dále nejedná."

A nyní přistoupíme k projednávání odpovědi na písemné interpelace. První písemná interpelace je na prvního místopředsedu vlády. První místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček odpověděl na interpelaci poslance Zdeňka Ondráčka ve věci údajného prodeje lázeňského domu Mercur u Mariánských Lázní. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 611. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno do přítomnosti prvního místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka. Jelikož pan ministr vnitra Jan Hamáček je řádně omluven, nelze tuto interpelaci projednat a bude nadále přerušena.

Další písemná interpelace. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová odpověděla na interpelaci poslance Vojtěcha Munzara ve věci aktuálního čerpání evropských fondů v České republice v období let 2014 až 2020. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 628. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno do přítomnosti ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové. Zahajuji rozpravu k této písemné interpelaci. Prosím pana poslance Munzara, aby se ujal slova. Prosím.

 

Poslanec Vojtěch Munzar: Děkuji za slovo, pane předsedající, děkuji, paní ministryně, za vaši přítomnost. Dobrý den, kolegyně a kolegové, po té krátké noci, děkuji také, že jste přítomni.

Já jsem se ptal paní ministryně, stejně jako před rokem a půl, na aktuální čerpání a stav evropských fondů. Já bych chtěl v prvé řadě poděkovat paní ministryni za detailní odpověď, opravdu i za tu velice dobře zpracovanou tabulku. A díky tomu, že jsem interpeloval i před rokem a půl, tak mám příležitost si srovnat, jaké jsou trendy. Takže děkuji za dobře zpracovanou odpověď po formální stránce. Přesto jsem nechal zařadit tuto interpelaci na jednání Poslanecké sněmovny, tak abychom se pobavili, jaké jsou vlastně hrozby, co se týká evropských fondů, co se týká nedočerpání evropských fondů a případných korekcí.

Podle té odpovědi, kterou jsem obdržel, tak zřejmě podle těch čísel to vypadá, že nejhorší je operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, kde pro vaši představu, kolegyně a kolegové, údaje, které jsou tedy k březnu tohoto roku - a paní ministryně mi určitě odpoví, zda se nějak situace posunula - bylo o něco více než polovina prostředků v závazcích, to znamená v aktech, které doprovázejí poskytování dotací, ale pouze necelých 18 % finančních prostředků bylo teprve vyúčtováno v žádostech o platbu. Což vzhledem k tomu času, vzhledem k tomu, v jakém období se nacházíme, tím, že máme sice pravidlo N+3 a evropské fondy se musí dočerpat do roku 2023, tak přece jenom jedna pětina, necelá jedna pětina proplacených prostředků vyúčtovaných právě v tomto operačním programu, tak to není moc dobrá zpráva.

Všichni víme, že před rokem jsme tady řešili problém certifikace a na ministerstvu řešili problém certifikace operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Tak se chci zeptat, jak to bylo vyřešeno. A vlastně jsem se chtěl doptat obecně, zda nehrozí korekce v České republice z chybných postupů. Vzhledem k událostem posledních dnů samozřejmě částečně odpověď na tu otázku máme, že zřejmě hrozí, řekl bych, že to hraničí se 100% jistotou, že hrozí korekce evropských fondů.

Takže se chci zeptat na několik doplňujících otázek, které se váží obecně k evropským fondům. První, jestli hrozí ještě nějaké další korekce kromě těch korekcí kvůli auditu a kvůli střetu zájmů premiéra, a skutečně to myslím i na jiné typy případů a z jiných důvodů, a případně v jaké výši. Jaké předpokládáte tedy krácení celkové alokace v jednotlivých operačních programech, a to jak díky korekci z toho auditu, tak díky případným dalším korekcím. Jestli jsou s korekcemi spojeny ještě nějaké další sankce pro Českou republiku, jestli je tam nějaká hrozba dalších sankcí typu pokut, přímých sankcí nebo i nepřímých sankcí. Třeba že nám budou kráceny finanční prostředky na další programovací období. A poslední otázka zatím. Jak se standardně postupuje vůči příjemcům dotací a projektům, které jsou příčinou té korekce? A znovu, myslím to na obecné případy, nemyslím jenom konkrétně teď na ten audit. Děkuji.***




Přihlásit/registrovat se do ISP