(9.30 hodin)
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Návrh na přerušení zazněl. Já o něm nechám hlasovat.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro přerušení této interpelace? Kdo je proti?
Hlasování číslo 65, přihlášeno 77, pro 30, proti 1. Tento návrh přijat nebyl.
Ptám se, kdo má zájem o vystoupení v rozpravě k tomuto bodu. Pan poslanec Michálek.
Poslanec Jakub Michálek: Já si toho opravdu velmi vážím, že Poslanecká sněmovna má zájem moji interpelaci projednat. A v podstatě možná předdiskutovat předtím, než přijde pan premiér.
Takže já bych se chtěl zeptat pana premiéra, doufám, že některý z ministrů mu to vyřídí, nebo případně prostřednictvím předsedy Poslanecké sněmovny, jakým způsobem vlastně funguje plánování od dlouhodobého programu, kterým tedy, předpokládám, je ten volební manifest, ta knížka O čem sním, když zrovna spím - já ho tady mám dokonce vytištěný, už jsem se s ním seznámil - a jak se to potom propisuje do té reality. Protože největším problémem všech vlád na světě je, že ony sice slíbí různé sliby, ale potom neexistuje jasný mechanismus, jak je dohnat k tomu, aby ty sliby plnily.
Chtěl jsem ocenit, že vláda zřídila informační systém, ve kterém zachycuje plnění jednotlivých volebních slibů. Údajně je to rozpracované až na úroveň úkolů pro jednotlivá ministerstva. Dodávala to společnost Microsoft. A tento software funguje na Úřadu vlády a umožňuje sledovat, jakým způsobem, v jaké úrovni se plní jednotlivé úkoly, které jsou v programovém prohlášení. Já jsem poprosil Úřad vlády, aby mi poskytl výstup z tohoto informačního systému. Nicméně bohužel jsem dostal pouze obecné údaje o tom, kolik je tam úkolů, které jsou rozpracovány, které jsou nějakým způsobem zadány, které jsou plněny, které jsou neplněny, ale už jsem se nedostal na tu úroveň, abych věděl, co konkrétně vláda plní a co konkrétně vláda neplní.
Takže vláda má tyto údaje k dispozici, ale odmítá je dát nám poslancům, abychom ji mohli kontrolovat. Asi tedy předpokládá, že my si budeme dělat výpisky z toho čtyřicetistránkového programového prohlášení vlády a kontrolovat tedy tu konkrétní věc a budeme posílat stošestku na každou tu danou záležitost. Já si myslím, že to je poněkud nehospodárný přístup, který by zatěžoval veřejnou správu, protože v okamžiku, kdy vláda má ty informace k dispozici, tak není důvod, aby si každý poslanec dával žádost o informace k tomu, jakým způsobem je naplněn ten který bod programového prohlášení.
Takže to je asi ta nejdůležitější věc, abychom my jako poslanci měli možnost kontrolovat vládu, aby bylo nějakým rozumným, přehledným způsobem znázorněno, jak na tom vláda je s plněním těch svých slibů. Ony samozřejmě existují různé neziskové projekty, které to mapují. Já jsem se koukal na některé projekty, které má třeba organizace Demagog.cz. Ta skutečně mapuje, do jaké míry jsou plněny některé sliby. Ale myslím si, že to nedosahuje úplně toho rozsahu, který má vláda k dispozici v tom informačním systému.
Ono totiž pro odpovědnost vlády za plnění toho programového prohlášení je potřeba, aby ty informace byly skutečně přehledné, vizualizované, protože se ukazuje, že když se tyhlety věci v podstatě zanoří do nějaké nečitelné změti toho, že to je někde v nějakých usneseních, a člověk si to musí dohledávat, tak pak tam skutečně ta zpětnovazební smyčka odpovědnosti nefunguje. Takže proto je ideální, aby se to vizualizovalo nějakým dashboardem, třeba i semaforem u každého toho úkolu, jestli je plněn, nebo není plněn z toho programového prohlášení vlády. A možná by to dalo i bič panu předsedovi vlády, který tedy kandidoval do voleb s tím, že bude dobrý manažer, že se bude moct obracet na jednotlivé ministry, kteří třeba neplní úplně ty úkoly, jak by je plnit měli, aby trošku zrychlili realizaci těch cílů, které jim vláda uložila.
Ono když se podíváme totiž na tu publikaci O čem sním, tak tam je celá řada různých slibů. A myslím si, že velká část z nich vlastně vůbec není plněna, není realizována. A myslím si, že by bylo dobré, abychom měli skutečně hodnověrná data, na základě kterých můžeme podložit, doložit a třeba i trošku zrychlit ty vnitřní úřední mechanismy v rámci vlády, protože samozřejmě máme různá připomínková řízení a tak dále, aby se to posunulo.
Já si pamatuju, že jsme tady interpelovali pana předsedu vlády, aby předložil zákon o whistleblowingu. On tady na to reagoval, že to je jeho absolutní priorita, že chce, aby skutečně whistleblowing se probíral tady v rámci Poslanecké sněmovny, aby byl předložen ten zákon. Ale realita je taková, že do dnešního dne ten zákon nebyl do Poslanecké sněmovny předložen, a co hůř, nebyl předložen ani na vládu, dokonce ani na Legislativní radu vlády. Ten zákon zkrátka Ministerstvo spravedlnosti nepřipravilo. Zdůvodňovalo to tím, že čekalo na nějakou evropskou legislativu, která bude přijata, která bude upravovat whistleblowing. Takže se to samozřejmě protáhlo. A výsledkem je absurdní stav, kdy zákon o whistleblowingu bude přijat nebo nabude účinnosti na konci volebního období. To znamená, ta vláda vlastně sice kandiduje do voleb s tím, že bude prosazovat nějaké priority, jako že třeba něco zprůhlední a tak dále, ale šibalsky to zkrátka zrealizuje tak, že to nabude účinnosti až na konci volebního období, tak aby to případně platilo pro ty nástupce. A to ještě nevíme, jestli se vůbec podaří, že ten zákon o whistleblowingu v tom volebním období bude schválen.
Takže to jsou věci, které bychom měli mít zmapovány, jestli skutečně pan premiér a jeho vláda dělají to, co říkají, nebo jestli jsou to jenom proklamace. Protože jsme to tady viděli v celé řadě případů, kdy premiér třeba slíbil, že bude prosazovat přísnější postihy za týrání zvířat, a pak ve výsledku tady v Poslanecké sněmovně se ukázalo, že to poslanci neodhlasují. Samozřejmě se vyrojila řada různých spekulací, jestli to nějakým způsobem souvisí s tím byznysem, kde v Agrofertu je chov velkého počtu zvířat.
Ale myslím si, že pro nás jako pro opoziční poslance úplně postačí, pokud budeme mít tu základní informaci o tom, jak je realizován který bod v programu. Vzhledem k tomu, že ta problematika je široká, tak bych rád nechal i možnost ostatním poslancům se vyjádřit. A já věřím, že pan premiér se seznámí s tou rozpravou a že nám poskytne informace, které od něho požadujeme, a myslím si, které by měl představit i svým voličům, protože ti jeho voliči se samozřejmě také ptají, jakým způsobem jsou realizovány ty věci, které slíbil ve svém volebním programu.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Ptám se, zda je někdo další do rozpravy. Pan poslanec Ferjenčík. Faktická poznámka pan poslanec Valenta, omlouvám se. Prosím.
Poslanec Jiří Valenta: Děkuji za slovo, pane předsedo. Mně stačí jenom ta faktická poznámka, dvě minuty.
Já musím říci, že si do jisté míry práce pana předsedy vlády Babiše vážím. Na druhé straně jsem měl obdobné problémy jako kolega Michálek. Čekal jsem na projednávání své odmítnuté interpelace skoro rok, takže jsem byl nucen pana premiéra Babiše zhruba v listopadu, myslím, že to bylo 6. listopadu, zde interpelovat ústně kvůli jeho nepřítomnosti. A možná by vás mohla zajímat jeho písemná odpověď, kterou vám v této souvislosti přečtu:
Vážený pane poslanče, interpeloval jste mě ve věci absencí na jednání Poslanecké sněmovny. Ano, máte pravdu v tom, že vyjádřeno v procentech nevypadá má přítomnost na jednání Sněmovny ideálně. Nicméně vy sám v interpelaci nepopíráte, že by penzum vládou odvedené práce ve prospěch našich občanů bylo malé. A přesně to si myslím, že je mnohem podstatnější fakt než má absence na jednání Sněmovny. Navíc reprezentuji naši zemi nejen doma, ale často také v zahraničí. ***