(16.30 hodin)
(pokračuje Jurečka)

Já se přiznám, že jsem tedy nepochopil, když jsme byli na sociálním výboru, to, proč paní ministryně tento návrh odmítala, pak tady na plénu Poslanecké sněmovny říkala, že s k němu můžeme vrátit, tak jsem neporozuměl tomu, proč v situaci, kdy jsme věděli, že příběh karantény, příběh ošetřovného tady není záležitost jednoho, dvou či tří týdnů, ale bude to dlouhodobější záležitost, proč od začátku jsme těmto rodičům, maminkám samoživitelkám, domácnostem nedali tuto podporu alespoň ve výši 80 %.

Nerozumím jedné věci. Proč, když tento návrh přichází teď, proč je zpětně pouze od 1. dubna tohoto roku, když ta opatření a to, že rodiče museli zůstat doma, tato vláda rozhodla, na jedné straně logicky v rámci boje proti šíření koronaviru, aby děti zůstaly doma, aby tito rodiče s nimi byli doma, aby dostali ošetřovné. Já ale nerozumím tomu, proč jim to ošetřovné nepřiznáme zpětně od 11. března, kdy tato opatření na ně vláda uvalila. Proto navrhuji tuto záležitost napravit pozměňovacím návrhem, ke kterému se potom přihlásím v podrobné rozpravě, abychom opravdu od začátku, kdy tito rodiče jsou doma, poklesly jim příjmy - píšou mi maminky samoživitelky, že jim ty příjmy poklesly výrazně - tak abychom toto napravili od začátku této situace.

Také chci, abychom ještě napravili záležitosti, které se týkají i toho budoucího výhledu. Mnoho rodičů mi říká, že mají velkou obavu, mají doma třeba děti se sníženou imunitou a podobně, a říkají, že i když se u nich otevře škola, tak aby případně ještě mohli tyto své děti si ponechat doma v domácím vzdělávání, a byli by rádi, aby mohli čerpat ošetřovné dál. V těchto situacích také chceme za KDU-ČSL vyjít požadavkům těchto rodičů - a ony jsou celkem logické, oprávněné, já jako táta pěti děti jim rozumím, že mají tento problém, abychom mohli...

Teď jsem tady slyšel od vedlejšího (zpravodajského) stolku, že to jsou kecy. Přiznám se, já to nevnímám, že to jsou kecy. Já si myslím, že když rodiče tyto věci píšou, tak je píšou celkem oprávněně. Tak bych byl rád, abychom i těmto případům mohli vyjít vstříc, aby tady mohl v případě, kdy rodič podá toto čestné prohlášení, si z těchto důvodů dítě ponechávat doma, je s ním doma, nechodí do práce, aby tady mohli čerpat také ošetřovné.

A pak bych chtěl také ještě upravit jednu věc, abychom mohli umožnit to, že pokud jsou lidé na nemocenské v karanténě, tak aby těch prvních 14 dnů toto neplatil zaměstnavatel, ale aby to platil stát, abychom dokázali i touto formou pomoci firmám a zaměstnancům.

Takže to jsou některé oblasti, které bych chtěl parametricky u tohoto návrhu napravit. Samozřejmě je v této situaci velmi, ale velmi nekomfortní to, že vlastně tímto rozfázováním těchto dvou kroků se přidává i práce úředníkům, kteří jsou dneska velmi přetíženi a budou prostě muset zase zadávat ještě platbu navíc, která tady nemusela být, a ty finanční prostředky ti lidé už mohli dostávat v té původní výši, jak jsme je tady navrhovali za KDU-ČSL.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Jurečkovi za jeho vystoupení. S přednostním právem paní ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Děkuji. Jen stručná poznámka. Pan předseda slyšel kecy. My jsme teda s paní předsedkyní říkali "to tam je". To znamená, že ti rodiče, kteří nesplní regule Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a jejichž děti nenastoupí do školy, tak mohou nadále ošetřovné pobírat.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak s přednostním právem ještě pan kolega Jurečka.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Tak pokud jsem se přeslechl a místo kecy jsem měl slyšet "to tam je", tak za to děkuji. A omlouvám se.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní už v řádné rozpravě pan poslanec Jan Bauer. Připraví se paní poslankyně Šafránková. Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jan Bauer: Děkuji za slovo. Pane místopředsedo Poslanecké sněmovny, vážené dámy, vážení pánové, poslanecký klub Občanské demokratické strany podpoří návrh na zvýšení ošetřovného na 80 % denního vyměřovacího základu. Podpoříme tento návrh i přesto, že přichází pozdě. Já určitě nemusím připomínat, že i náš poslanecký klub byl ten ze tří, který před necelým měsícem navrhoval toto ošetřovné v úrovni 80 % vyměřovacího základu. A mimo jiné jsme navrhovali změnit ještě jeden parametr, to je těch současných 13 let na 15 let. Tyto návrhy nebyly přijaty.

Víte, já rozumím tomu a nevadí mi tolik, že vláda opisuje u mnoha návrhů zákonů od opozice. Bohužel mě mrzí, že některé návrhy tak strašně dlouho trvají. Já si musím říct, nebo připomenout jednu osobní vzpomínku. Já jsem zažil jako tehdejší starosta krizi, kterou vyvolala povodeň v roce 2002, a zažil jsem krizi, kterou vyvolal pád Lehman Brothers v roce 2008. A mimo těch mnoha životních zkušeností si pamatuji jedno velmi rozumné a moudré rčení, které už tady také dneska jednou padlo. Kdo rychle dává, dvakrát dává. Respektive kdo rychle pomáhá, dvakrát pomáhá. A proto my před tím necelým měsícem, kdy jsme koncipovali parametry změny ošetřovného, jsme chtěli především rychle pomoci, proto jsme navrhovali těch 80 %, protože - a to si řekněme na rovinu - cílem toho všeho, co tady děláme, určitě není to, abychom se přetahovali o procenta ošetřovného. Cílem je, aby se Česká republika poté, co zvládneme koronavirovou krizi, navrátila opět do normálních poměrů. Cílem přece je, aby rodiče začali chodit do práce. A cílem je, aby děti začaly chodit do školy.

Z toho důvodu - a to je možná můj jediný dotaz, který bych chtěl, aby tady zazněl - bych se chtěl zeptat, jestli tady není - a já tomu nevěřím - nějaký politický kalkul, protože vy v této chvíli přicházíte se zvýšením ošetřovného v úrovni 80 %, a zároveň pravděpodobně někdy v polovině měsíce května posíláte část českých dětí do škol. Takže logicky z toho vyplývá, že na jednu stranu přidáváme, nebo přidáváte a slibujete lidem více peněz, na druhou stranu okruh lidí, kteří si na ty peníze sáhnou, z těch důvodů, které jsem řekl, že některé děti budou chodit do školy, se zmenšuje. I z tohoto důvodu mám v poslední době opravdu velké množství dotazů ze strany rodičů, jestli za tím není nějaký finanční politický kalkul.

Děkuji předem za odpověď.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Janu Bauerovi. Nyní paní poslankyně Šafránková. Připraví se Roman Sklenák. Pardon. Omlouvám se. Omlouvám se. Pane předsedo, chcete využít své přednostní právo? Ano. Tak paní kolegyně Šafránková, to je moje chyba. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Když jsme mluvili o tom, kdo má jaké stranické tričko, tak možná paní ministryně jako výraz pokání si dneska vzala modrou. Protože vzal jsem si stenozáznam a porovnal jsem to s dnešními slovy paní ministryně, která vlastně říkala, ono to trvá déle, než jsme čekali, takže já a vláda jsme zareagovali a přicházíme s návrhem zákona. Co nám řekla paní ministryně 24. března poté, co jsme odhlasovali ten návrh zákona? To může trvat týdny a dlouhé měsíce. To nám řekla 24. března, když jsme kritizovali, že třikrát řekla paní ministryně tady od toho stolku "nesouhlasím". Nejprve byl návrh pana předsedy Jurečky 80 %. Nesouhlas. Poté návrh pana poslance Bauera 80 %. Nesouhlas. Poté byl třetí návrh paní předsedkyně Markéty Adamové Pekarové. Nesouhlas. 24. března. Dneska vláda v legislativní nouzi nás zatěžuje tím, co mohlo být dávno vyřešeno. Ale to už říkali moji předřečníci.

Já mám konkrétní dotazy na paní ministryni. Je 21. dubna. Paní ministryně, kolik občanů požádalo o ošetřovné za měsíc březen? Kolik těch žádostí je vyřízeno? Kolik peněz se odeslalo? A proč ta žádost má šest stran pro jednoho zaměstnance, když to dělá zaměstnavatel? Šest stran, které se musí naskenovat a poslat například přes datové schránky. Šest stran!

Co jste dělala 24. března? Proč jste byla proti, když jste už tehdy vy sama říkala, že to může trvat dlouhé týdny a měsíce, abyste nám dneska řekla "ono to trvá déle, než jsme čekali"? Vy, členka vlády, která už v té době říkala "budeme žádat o prodloužení nouzového stavu"? Už v té době jste veřejně členové vlády říkali, jak ty školy budou pravděpodobně dlouho zavřené. Jenom politická pýcha vás vedla k tomu, že jste řekla nesouhlas!

Není tady superministr všeho možného - průmyslu, obchodu, dopravy, vicepremiér pro vědu, výzkum, inovace, vrchní slibotechny, který, nevím proč, se rozhodl, že ošetřovné pro OSVČ bude vládním nařízením. Budiž. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP