Středa 17. června 2020, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Radek Vondráček)

217.
Návrh poslance Jana Hamáčka na vydání zákona, kterým se mění zákon
č. 320/2015 Sb., o Hasičském záchranném sboru České republiky
a o změně některých zákonů (zákon o hasičském záchranném sboru),
ve znění zákona č. 183/2017 Sb.
/sněmovní tisk 794/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2

Jak už zaznělo, upozorňuji, že je tady návrh, abychom vyslovili se zákonem souhlas již v prvém čtení. Stanovisko vlády bylo doručeno jako sněmovní tisk 794/1. Pan místopředseda vlády a v tuto chvíli poslanec, protože je to poslanecký návrh, Jan Hamáček uvede svůj návrh. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Děkuji. Vážený pane předsedo, kolegyně, kolegové, dovoluji si vám předložit jako poslanecký návrh návrh zákona, kterým se mění zákon č. 320/2015 Sb., o Hasičském záchranném sboru České republiky a o změně některých zákonů, ve znění zákona č. 183/2017 Sb.

Tím základním důvodem změny je snížení - a to zásadní snížení - administrativní zátěže u Hasičského záchranného sboru České republiky, ale dá se říci i u jednotlivých pojišťoven, a zpřesnění právní úpravy spojené s úhradou nákladů vzniklých při zásahu jednotek požární ochrany u dopravní nehody. Návrh je předkládán na základě návrhu Ministerstva vnitra upraveného s Ministerstvem financí a částečně projednaného Českou kanceláří pojistitelů. Některé návrhy České kanceláře pojistitelů nebyly do textu zapracovány zejména z důvodu toho, že by měly být řešeny až v prováděcí právní úpravě.

Chtěl bych vás velmi požádat o to, abyste i vzhledem k tomu, jak se projednávání tohoto zákona posunulo v důsledku koronavirové krize, souhlasili s tím, že vyslovíme souhlas s tímto zákonem už v prvém čtení. Tím důvodem je, aby zákon platil od 1. ledna příštího roku v rámci rozpočtového roku a aby opravdu od Nového roku zásadním způsobem klesla zátěž hasičských jednotek, které teď jsou u technických zásahů zavaleny papírováním a administrativou. Toto jim zásadním způsobem ulehčí a místo papírování, dokazování a vyčíslování nákladů pojišťovnám se budou moci věnovat smysluplnější práci, popřípadě zdokonalování své kvalifikace.

Takže bych vás chtěl požádat, abyste s tímto návrhem vyslovili souhlas, a samozřejmě děkuji všem, kteří se na tomto návrhu podíleli.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Poprosím pana zpravodaje pro prvé čtení pana poslance Pavla Růžičku, aby se ujal slova.

 

Poslanec Pavel Růžička: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, předkladatel zákona, pan ministr a poslanec Jan Hamáček, uvedený zákon předložil Sněmovně 25. 3. 2020. Návrh byl vládě zaslán 30. 3. 2020 a vláda zaslala souhlasné stanovisko 21. 4. 2020. Organizační výbor návrh zákona projednal a doporučil 22. 4. Stanovil mě zpravodajem a navrhl výbor pro bezpečnost jako výbor garanční.

Chtěl bych zde zopakovat, že navrhovatel navrhuje, aby s tímto zákonem byl vysloven souhlas již v prvém čtení podle § 90. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane zpravodaji. Otevírám obecnou rozpravu. Prosím, pan poslanec Žáček se do rozpravy přihlásil z místa.

 

Poslanec Pavel Žáček: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, v tomto volebním období se nám zde rozmohla praxe, kdy nám první místopředseda vlády a ministr vnitra předkládá poslanecké návrhy, a vyhýbá se tak standardnímu mezirezortnímu připomínkovému řízení. Takové jednání považuji principiálně za špatné a nepřijatelné. Obcházení standardních procesů je podezřelé a nevidím důvod, proč tento postup tolerovat, či dokonce aktivně podporovat, navíc když je navrhován zkrácený režim projednání. Vznáším proto veto dvou poslaneckých klubů, ODS a TOP 09, vůči tomuto postupu.

Můžeme se na výborech bavit o obsahu, ale návrh by měl být zamítnut zcela. Pokud nám ministr chce navrhovat zákony, měl by tak činit jako ministr, ne jako poslanec, a měl by se vypořádat s připomínkami rezortu dříve, než přijde s návrhem novely do Poslanecké sněmovny. Až u třetiny zásahů jsou dobrovolní hasiči, jednotky, které zřizují a platí obce. Dále jsou u dopravních nehod policisté, záchranka a tak dále. Plánuje pan ministr lomeno poslanec, že všem těmto skupinám budou pojišťovny platit veškeré náklady jako profesionálním hasičům? Kolik to bude? A pak je tu skutečná výše nákladů Hasičského záchranného sboru. Takové otázky návrh poslance a ministra Hamáčka neřeší a zaslouží si proto zamítnutí. Dávám návrh na zamítnutí návrhu zákona.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Eviduji námitku proti postupu dle § 90 a návrh na zamítnutí. S přednostním právem pan ministr.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Já tedy musím říct, že jsem překvapen, protože jsem nezaznamenal takovýto odpor ze strany kolegů z ODS, když jsme se o tom bavili. Já samozřejmě respektuji to, co tady pan poslanec Žáček přednesl, akorát mě to mrzí a doufám, že profesionální hasiči poslouchali to, co jste tady říkal.

Já mám pocit, že jste ne úplně pochopil, nebo že jsme si nebyli schopni úplně vyjasnit, co je předmětem tohoto návrhu. Ten návrh má za cíl de facto otočit důkazní břemeno, aby hasiči, kteří zasahují u dopravních nehod, a jejich náklady jsou hrazeny z povinného ručení viníka nehody, tak místo toho, aby teď museli papírovat, aby museli papírovat jako doteď, že fotí všechno, dokazují, kolik tam vysypali sorbentu, proč tam byla dvě auta a ne jenom jedno, tak to důkazní břemeno otáčíme a pojišťovna v případě, že bude chtít tu částku rozporovat, tak ji bude muset dokázat ona.

Je to projednáno s Ministerstvem financí, je to projednáno s Českou kanceláří pojistitelů. Všichni s tím vyjádřili souhlas a de facto se těšili na ten nový zákon. A já vůbec nevím, proč do toho motáme policii a záchranku. Tady je nějaké jasné stanovení vyčíslování nákladů pro Hasičský záchranný sbor. Funguje to. Akorát je to prostě spojeno se šílenou administrativou.

Já jsem věnoval poslední rok tomu, abych toto znění zákona vyjednal, a vy to navrhnete zamítnout. Tak v pořádku, ale pak nechápu, proč tady vystupoval Zbyněk Stanjura a vyzýval mě k tomu, ať bojuji s administrativou. Tohle by zlikvidovalo obrovské stohy papírů u hasičů a místo toho, aby se hádali s pojišťovnami, tak mohli cvičit nebo odpočívat. A vy mi to teď navrhnete zamítnout. S tím já nic neudělám. Akorát mě to mrzí. Říkám, věřím, že hasiči to sledují.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Přečtu omluvu. Omlouvá se paní poslankyně Jana Pastuchová z dnešní schůze od 14. 30 do konce jednacího dne ze zdravotních důvodů.

Faktická poznámka paní poslankyně Černochová, poté pan poslanec Kott.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane předsedo. Dámy a pánové, já se tady chci zastat pana poslance Žáčka, protože jsme v bezpečnostním výboru dva, pan poslanec Žáček a já, a s nikým z nás ta záležitost projednávána nebyla. Takže pan ministr nemá pravdu, když říkal, že to s námi bylo projednáváno. To zaprvé.

Zadruhé, kolegu Žáčka naštvalo to, že tady pan ministr říká, že kvůli covidu to musí tady projednávat ve zrychleném řízení. To není pravda. Ten návrh byl v devadesátce předkládán od samého začátku. Tak se prosím nevymlouvejte pořád na covid. Nemáte pravdu. Podívejte se do toho systému. Vy jste tady tu devadesátku předložil dávno před covidem.

Co se týče věcného obsahu zákona, předpokládám, že zamítnutí neprojde. Budeme se tomu věnovat na výborech. Budeme to diskutovat. Pan Hamáček je poslanec, který tady byl i v minulém volebním období, teď je vicepremiér, ale předtím jako poslanec, takže si i pamatuje, že podobné návrhy měl pan ministr vnitra Chovanec a tato Sněmovna tyto návrhy nepodpořila. Takže znova máme obavy a chceme s vámi diskutovat o tom, jestli se tam vypořádaly všechny ty argumenty, které tady zaznívaly, když se ten návrh projednával už jednou. Vy vlastně zkoušíte stejný návrh předkládat podruhé.

Takže prosím neházejte tady na ODS nějakou vinu za to, že tady může za nějaký stav, který je. To není pravda. Poslanecká sněmovna, kde vy jste měli většinu, se naprosto legitimně rozhodla, že nechce jít touto cestou. A teď to předkládáte znova. Tak pochopte naše obavy.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Zapomněl jsem zapnout časomíru, ale myslím, že paní poslankyně dodržela limit dvou minut. Teď pan poslanec Kott.

 

Poslanec Josef Kott: Děkuji za slovo, pane předsedo. Vaším prostřednictvím bych se chtěl zastat pana ministra, protože samozřejmě ten zákon se podle toho, jak to prezentoval pan Žáček, skutečně netýká sboru dobrovolných hasičů. Týká se to integrovaného záchranného systému, profesionálních hasičů jako takových. A ta znalost tam asi trošičku chybí. A samozřejmě nevím, do jaké míry to poškozuje, nebo o čem tady chceme diskutovat, když pan ministr to tady myslím zcela zřejmě osvětlil. A snaha byla to tady jenom nějakým způsobem projednat tak, aby skutečně integrovaný záchranný systém, hlavně ti hasiči měli uvolněné ruce a nemuseli zbytečně papírovat. Děkuju.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Do rozpravy mám přihlášeného pana zpravodaje, poté pan poslanec Ondráček.

 

Poslanec Pavel Růžička: Já bych se pokusil ještě k tomu zákonu, jak tady obšírně a přesně vysvětlil ministr, říct takový příklad. Hasič je od toho, aby zachraňoval. Když přijede na místo zásahu, tak by měl myslet zejména na to, jakým způsobem efektivně a rychle zachrání lidi z dopravní nehody, v případě požáru, jakým způsobem rychle zamezí poškození životního prostředí. Tato novela umožňuje to, že ten hasič, ten velitel zásahu, který je na místě, může v prvním počátku pustit z hlavy to, jestli a jak rychle má udělat fotodokumentaci pro pojišťovnu, aby pojišťovna vůbec tyto náhrady proplatila.

Dám příklad. Jestliže spadne vozidlo do rybníka na návsi, přijedou hasiči, vozidlo vytáhnou, nevznikne škoda třetí osobě, tak to hasiči udělají za nulu, protože nedostanou od pojišťovny ani korunu. A tento návrh měl tyto věci eliminovat a udělat tak, aby pro Hasičský záchranný sbor jejich činnost byla komfortní a skutečně se zbavili jakékoli administrativní zátěže a to důkazní břemeno bylo na straně pojišťovny. Je škoda, že se to takovýmto způsobem vyřešilo, že se to nepustilo v devadesátce, protože opravdu hasičská veřejnost se na tento zákon od 1. ledna 2021 těšila, protože té administrativy by výrazným způsobem ubylo. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Pan poslanec Ondráček do obecné rozpravy.

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, pane předsedo. Vážená vládo, kolegyně, kolegové, já jsem si materiál sněmovní tisk 794 prostudoval ještě předtím, než vůbec byl zařazen do schůze a ještě než v podstatě dala vláda k tomu stanovisko. A ty sporné věci jsem zkonzultoval. Proto jsem bez problémů souhlasil s tím, že můžeme postupovat ve smyslu § 90 odst. 2, protože ty věci jsou pro Hasičský záchranný sbor, ale i pro sbory dobrovolných hasičů, nebo jednotky sborů dobrovolných hasičů, důležité.

Samozřejmě jsou věci, které bych i já chtěl zodpovědět, například jestli už vláda tuší, jaké budou paušální výše náhrad nákladů za každou započatou hodinu zásahu, jestli by tam neměla být spíš každá započatá půlhodina zásahu, aby to nebylo takové, že tam ještě tedy za chvilku budeme zametat o tři minuty déle, abychom započali tu hodinu. Jsou to vždycky věci, o které se pak vedou ty spory, když někdo řekne, uklízeli jsme tak, nebo tak. Ale to jsou věci... A jsou to malichernosti.

Takže akceptuji to, že bylo stanoveno veto, nebo bylo vysloveno veto pro projednání podle devadesátky. Dovolím si tedy navrhnout zkrácení lhůty pro projednávání. Po dohodě s předkladatelem panem poslancem Hamáčkem, ale i po projednání s předsedou výboru pro bezpečnost navrhuji zkrácení lhůty na 10 dní, abychom to mohli projednat už příští týden ve čtvrtek na výboru pro bezpečnost, tím pádem jsme schopni to ve druhém čtení zařadit na červencovou schůzi. A pak se samozřejmě uvidí. Tím bychom mohli docílit i toho požadovaného efektu, že projednáme, resp. schválíme tento návrh ještě do konce roku, resp. aby účinnost mohla nastat od 1. 1. 2021.

Takže navrhuji zkrácení lhůty na 10 dní i po dohodě s předkladatelem. A žádám, aby na jednání výboru, jestli pan předkladatel by byl schopen nám říct, jestli už vláda zvažovala, jaká bude výše paušálních náhrad. A poté bych se tedy ještě, když už o tom budeme diskutovat, tak jestli když teď už bude výše paušálních náhrad pro jednotky sborů dobrovolných hasičů nejen za výjezdy k dopravním nehodám, ale i k těm řekněme úmyslným jednáním, kde ten paušál tam bude dávat, tak jestli máme nějakou představu, jaký objem, byť vím, že samozřejmě záleží na každé jednotce, jestli to je JPO2, nebo JPO5 a kolik hodin tam odpracuje, ale jestli se zvažuje i právě to rozdělení podle těch jednotek, protože JPO2 má určitě jiné technické vybavení a provádí jiné technické zákroky než JPO4 nebo JPO5, tak jestli i tam bude nějaký rozdíl v paušálních náhradách. Ale to jsou věci, které můžeme v rámci diskuse vyřešit. Ale když už tedy nastala ta situace, kdy o věci nemůžeme rozhodnout podle devadesátky, tak tyto informace, pane předkladateli, jestli byste byl schopen příští týden už nám zodpovědět. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. S přednostním právem pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Poslanecký klub TOP 09 se nepřipojí k návrhu na zamítnutí. Chceme o tom nezaujatě diskutovat, ale nemyslíme si, že ta situace je tak nezbytná, aby bylo nutné zkracovat lhůtu na deset dní. Jménem poslaneckých klubů ODS a TOP 09 vetuji zkrácení lhůty na deset dní.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Registruji tuto námitku. Pan zpravodaj...

 

Poslanec Pavel Růžička: Vážený pane předsedo, navrhuji zkrácení na třicet dnů.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Registruji tento návrh a předávám řízení schůze současně.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobré dopoledne. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, budeme pokračovat. S faktickou poznámkou se přihlásil pan kolega Marek Benda. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Marek Benda: Vážený pane místopředsedo, vážené dámy, vážení pánové, já poprosím pana zpravodaje, aby zvážil svůj návrh na zkracování na třicet dnů. Co to dává za smysl? Budeme se začátkem srpne scházet k projednávání druhého čtení tohoto zákona. To fakt nedává vůbec žádný smysl a žádnou logiku, abychom zkracovali před prázdninovou pauzou na třicet dní, když je zcela zjevné, že těch třicet dní do prázdninové pauzy neuplyne. Tak to se na mě nezlobte, ale ty návrhy by měly mít nějakou logiku.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, rozumím vaší námitce. Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. S faktickou poznámkou se hlásí ještě pan poslanec Zdeněk Ondráček. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji. I těch třicet dní může něco znamenat, protože máme před sebou ještě minimálně dva výborové týdny. Ve dvou výborových týdnech můžeme jednat. A v podstatě máme příští týden výborový, pak je poslanecký, pak je Sněmovna, pak je ještě výborový týden, takže nic nebrání tomu, abychom tu věc projednali. (Předsedající: Děkuji.) I když není příští týden, je výborový týden. Takže můžeme to klidně zařadit. Já v tom zase takový problém nevím.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času...

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Kdo hledá cestu, najde i cíl.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Marek Benda a poté eviduji přihlášku paní poslankyně Černochové. (Hluk v sále.) Prosím o klid sněmovnu. Pane poslanče, ještě chviličku, než vám začnu měřit čas, protože je tady nesmírný hluk. Děkuji. Máte slovo.

 

Poslanec Marek Benda: Já jsem rád, že pan poslanec Ondráček hledá cestu a cíl, možná současně, možná zvlášť, ale jenom upozorňuji, dnes je sedmnáctého. Lhůta třicet dnů uplyne sedmnáctého, tím pádem 17. července. Schůze Poslanecké sněmovny končí 10. července podle plánovaného toho. Takže myslím, že to, co jsem řekl, má naprostou logiku, a nesnažme se zkrátit lhůtu jenom proto - výbor může projednat samozřejmě dřív, to je věcí toho výboru, kdy projedná - ale jenom proto, abychom měli pocit, že jsme naplnili nějaké zrychlené řízení. To fakt nedává žádný smysl.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Ptám se, kdo dále do rozpravy. Evidoval jsem přihlášku paní kolegyně Černochové. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Já jsem jenom chtěla říct vaším prostřednictvím panu kolegovi Ondráčkovi, že do konce, v uvozovkách, prázdnin zbývá pouze jeden výborový týden. Neměl pravdu, když říkal, že jsou ty týdny dva. Je to pouze příští týden, pak už výborový týden je až v září podle harmonogramu schváleného organizačním výborem. Tak bych ráda uvedla toto na pravou míru.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Ještě zpravodaj se hlásí do rozpravy. Pane zpravodaji, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Růžička: Stahuji svůj návrh na třicet dnů.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. (Potlesk zprava.) Tím pádem je to zjednodušené jak pro zpravodaje, tak pro celou sněmovnu. Pokud se... ano, ještě eviduji přihlášku k faktické poznámce kolegy Brázdila. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Milan Brázdil: Děkuji. Dovolte, abych se vrátil k té podstatě - snížení administrace pro jednu složku integrovaného záchranného systému. Máte pravdu, prostě ti lidé se mají zabývat něčím jiným než vypisováním papírů, ale tady vyřešíme možná hasiče, ale pak jsou tady ti záchranáři, kde ta administrace je úplně stejná. Oni by měli a oni i rádi jezdí k výjezdům, kde umí punktovat hrudník a intubovat a zajistit žílu a resuscitovat. To jim nikomu nedělá problém, ale ta administrace je obecně v tom integrovaném záchranném systému prostě veliká. Takže já jsem rád za to, že to budeme projednávat, na druhou stranu jsou tady ještě ty další dvě složky hlavní, tam by se to taky mělo řešit. Nevyřešíme to tady, jen jsem na to chtěl upozornit. Děkuji, že jste mě vyslechli.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Vyvolal jste další přihlášku, řádnou přihlášku paní kolegyně Gajdůškové. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Alena Gajdůšková: Vážený pane předsedající, vážená vládo, kolegyně a kolegové, já musím říct, že mě tato debata tedy skutečně velmi překvapuje a velmi mrzí, protože skutečně když se bavíte s profesionálními hasiči, když se díváte, co dělají, tak administrativní zátěž je skutečně veliká. A to je stížnost, se kterou se na nás obracejí už delší dobu. Takže já jsem velmi ráda, že je na stole tento návrh. A docela mě překvapuje a myslím si, že je signifikantní teď to, kdo na které straně stojí.

My tady zprava slyšíme zase až urputný boj za to, aby náhodou pojišťovny nepřišly o své zisky. Ale takto přece ten návrh není. Tady jde jenom o to, jak se to bude vykazovat nebo nebude vykazovat. A hasiči stojí dneska v první linii. Hasiči, záchranáři, policisté, městské policie stojí dneska v první linii, já to říkám pořád. A jsem přesvědčena o tom, že by měli mít stejné podmínky, jako má třeba armáda. A do dneška to nemají. Tohle je věc, která jim může minimálně ulevit v administrativě, v tom, aby nemuseli měřit, jak říkal pan ministr, sorbenty, jestli tam dají o deko víc nebo míň. Já jsem přesvědčena o tom, že tento návrh jsme měli projednat v devadesátce. Já jsem přesvědčena o tom, že jsme měli zkrátit lhůtu na projednávání tak, aby to 1. 1. 2021 mohlo vstoupit v platnost. Doufám, že se to podaří i přes ta veta i přes ten urputný odpor tady ze strany ODS a TOP 09. (Potlesk zleva.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni. Mám tři faktické poznámky, pak eviduji přednostní právo pana kolegy Kalouska. První je kolega Zdeněk Ondráček, poté kolegyně Černochová, pak kolega Marek Benda. Pak s přednostním právem Miroslav Kalousek. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Vážené kolegyně, slibuji, že vystoupím naposledy, ať budou reakce, jaké budou. Víte, když se dohaduje program schůze výboru pro bezpečnost, tak se sejdeme, předseda a místopředsedové, a jsme schopni, řekněme, operativně zařadit na jednání i informace, které vycházejí z nějakého článku polobulvárního deníku, a řešíme i věci, které bychom v podstatě ani řešit nemuseli, to jsou organizační změny na jednotlivých policejních útvarech anebo přesuny lidí mezi jednotlivými odděleními. To je pro nás strašně důležité. Ale jakmile máme udělat něco pro hasiče a pomalinku jim pomoci k odbourání administrativy, tak hledáme důvody, proč to nejde. Je mi to trošku líto, paní kolegyně a pane kolego z ODS, že se k tomu takhle stavíte.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní paní kolegyně Jana Černochová, také s faktickou poznámkou.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Já nevím, co nám tady kolegové podsouvají. Paní Gajdůšková, paní poslankyně Gajdůšková, já se na to její vystoupení vždycky hrozně těším, protože ona tady opravdu vždycky objeví Ameriku jako teďka.

Paní poslankyně Gajdůšková prostřednictvím pana místopředsedy, všimla jste si, že vaše vláda tady vládne už šest let? A že máte ve své vládě několik ministrů vnitra, kteří se tam střídali? Konkrétně pan Hamáček, předtím pan Metnar, předtím pan Chovanec. Šest let řídíte Ministerstvo vnitra! A teď chcete návrh zákona projednat v devadesátce? A ještě nás obviníte tady z nějakých nekalých praktik, že podporujeme pojišťovny? Proberte se. Probuďte se. A nepovídejte tady hlouposti. Protože šest let vaši ministři mohli ten zákon změnit, mohli ho předložit. Nám nejde o nic jiného než o jeho řádné projednání. Takže buďte tak hodná, přečtěte si Ústavu, přečtěte si jednací řád Poslanecké sněmovny a dovolte poslancům z opozice, aby se řádně účastnili legislativního procesu při projednávání zákonů, a nebraňte jim v tom! (Hukot z řad sociální demokracie, potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce a prosím o klid! Kolega Miroslav Kalousek změnil svou přihlášku na faktickou poznámku. (Hluk v sále.) Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, než dám slovo dalšímu řádně přihlášenému, prosím o klid ve sněmovně. Myslím, že jsme schopni v důstojné atmosféře projednat i tento zákon. Děkuji. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Vaším prostřednictvím, pane předsedající, jsem chtěl paní poslankyni Gajdůškovou požádat o zdrženlivost. Jestliže setrváváme na tom, že chceme projednat poctivě tenhle návrh zákona podle jednacího řádu ve lhůtách, které jednací řád stanovuje, tak to přece není zarputilý odpor. Zarputilý odpor vypadá jinak, paní poslankyně. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan poslanec Petr Dolínek, poté pan místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček. Máte slovo, pane poslanče, k faktické poznámce.

 

Poslanec Petr Dolínek: Mně to přijde celé líto z jednoho prostého důvodu. Je to návrh pana poslance Hamáčka, není to návrh ministerstva, není za tím žádný složitý legislativní proces, který nám je tady podsouván. Myslím si, že v tuto chvíli já bych mohl říci, kolik ministrů vnitra bylo za ODS a že si nevšimli takovéto chyby a nenapravili ji, ale nebudu to tady dělat. Já si myslím, že je dobré, když se zjistí v jednu chvíli, že lze něco napravit, tak to pojďme napravit. Argumentace, která se týká toho, že máme před sebou prázdniny... Já osobně jsem zastáncem, že Sněmovna by se v srpnu měla sejít, protože ta země to potřebuje. Jsem tady v menšině, tak se asi v srpnu nepotkáme. Ale jinak si myslím, pojďme jednat podle toho, ne že si někdo chce vzít prázdniny, ale podle toho, co standardní je. A standardní je zkracovat lhůtu, když si o to někdo řekne, a funguje to. Takže nepodsouvejme si prázdniny, dejme si radši práci před sebe než prázdniny. Děkuji. (Potlesk zleva.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček v roli předkladatele.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Já se přiznám, že tu debatu nechápu. Já vám samozřejmě můžu říct, jak to vzniklo. Vzniklo to tak, že když jsem já nastoupil do funkce, objížděl jsem samozřejmě, protože to je náplň mojí práce, jednotlivé hasičské stanice, mluvil jsem s hasiči a z logiky věci jsem se jich ptal, co je trápí a jak jim můžeme pomoct. Všichni unisono říkají: Jeden z největších problémů je přebujelá administrativa při vykazování zásahů u dopravních nehod. - Říkám: Výborně, tak co by vám pomohlo? - Tak mi hasiči řekli, co by jim pomohlo.

Šel jsem za Českou kanceláří pojistitelů a říkám: Pánové, pojďme se nějak rozumně dohodnout, protože mi nepřijde smysluplné, aby hasiči vyplňovali papíry, aby ta jednotka trávila dvě hodiny u zásahu a pak ten velitel to čtyři hodiny papíroval. - A Česká kancelář pojistitelů říkala: Ano, my to vnímáme, tak najdeme nějaké rozumné řešení. - Tak jsme ho našli. Řešili jsme to s Ministerstvem financí, připomínky byly vypořádány, poslal jsem to do Sněmovny, a bum, problém.

Mně by zajímalo, komu to vadí. Pojišťovny jsou spokojené s tím, jak je to vyřešeno, protože jsme se dohodli, hasiči se na to těší, a vadí to panu kolegovi Žáčkovi, který to navrhuje zamítnout, protože to pravděpodobně ani nečetl. Já s tím samozřejmě nic neudělám, holt si to tady odbudeme ve třech čteních. Já jenom upozorňuji na to, že ta Sněmovna je přetížená, takže se nám taky může stát, že to nestihneme projednat do konce roku. Pak to někdo těm hasičům půjde vysvětlit. Mně to v principu nevadí, já budu jezdit po těch stanicích, a až se mě někdo zeptá, proč musí papírovat a fotografovat, tak je pošlu za panem poslancem Žáčkem, který to navrhl zamítnout. A ono se to hodí do té kampaně. Ale je to úplně zbytečné. Tohle byl rozumný návrh, který byl se všemi projednán, a jenom proto, že se tady někdo zašprajcoval, tak to prostě pošleme do třech čtení.

A když tady paní poslankyně Černochová říkala, že ta koaliční vláda má Ministerstvo vnitra šest let. Má. A my jsme na to hrdí, protože to Ministerstvo vnitra díky tomu, že tam šest let byli ministři za tuhle vládu, tu krizi zvládlo. Zvládli to hasiči, zvládli to policisti, zvládli to další, protože na to byli připraveni a zvládli to. (Výrazný potlesk poslanců sociální demokracie a potlesk z řad ANO.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. To byl zatím poslední přihlášený do rozpravy. Pokud se nikdo nehlásí, tak rozpravu končím. Ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova za navrhovatele. Pan kolega Hamáček nemá zájem o závěrečné slovo, pan zpravodaj také ne. V tom případě konstatuji, že organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru pro bezpečnost jako výboru garančnímu. Má někdo jiný návrh na garanční výbor? Není tomu tak.

 

Přistoupíme k hlasování. Kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání výboru pro bezpečnost jako garančnímu výboru? Zahájil jsem hlasování číslo 229 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování číslo 229, z přítomných 174 pro 144, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání výboru pro bezpečnost jako garančnímu výboru.

 

Organizační výbor nenavrhl, aby byl tento návrh přikázán dalšímu výboru. Má někdo jiný návrh? Ano, pan kolega Černohorský. Prosím.

 

Poslanec Lukáš Černohorský: Pane předsedající, tam padl ze strany kolegů z ODS návrh na zamítnutí a ten by měl být jako první, pokud se nepletu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Aha. Já se omlouvám, v tom případě jsem špatně spolupracoval s panem zpravodajem při převzetí řízení schůze. V tom případě se vrátíme k tomuto bodu. Já vás ještě všechny odhlásím, požádám vás o novou registraci. Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami... Počet přihlášených se ustálil.

 

O návrhu na zamítnutí budeme rozhodovat v hlasování číslo 230, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro návrh na zamítnutí. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování číslo 230, z přítomných 151 poslanců pro 11, proti 112. Návrh nebyl přijat.

 

Ptám se, jestli je požadavek, abychom hlasovali znovu o přikázání garančnímu výboru. Není takový požadavek.

Teď se ptám ještě znovu, navrhuje někdo, aby byl přikázán tento tisk dalšímu výboru. Není tomu tak. Můžeme tedy konstatovat, že byl přikázán pouze garančnímu výboru, výboru pro bezpečnost.

 

Padl návrh na zkrácení lhůty na 30 dnů, který byl vzat zpět, jiný návrh legitimně podán nebyl, čili mohu ukončit bod číslo 217. Děkuji panu ministru vnitra, děkuji panu zpravodaji a končím tento bod.

Teď se s přednostním právem hlásí předseda klubu hnutí ANO pan kolega Faltýnek. Máte slovo, pane předsedo.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezké dopoledne, kolegyně, kolegové, já bych využil této kratičké pauzy mezi dvěma zákony k jedné záležitosti. Když člověk udělá chybu, tak - to mně říkala moje maminka - základní slušnost je se omluvit. A já jsem na mimořádné schůzi, kterou svolala opozice, chybu udělal. Ta chyba se týkala párování.

Já bych se chtěl z tohoto místa prostřednictvím pana předsedajícího v prvé řadě omluvit kolegyni Janě Černochové a samozřejmě i ostatním kolegům, kteří zajišťují párování, protože já jsem prostě zpanikařil, když jsme prohrávali všechna hlasování, a povolal jsem bohužel i lidi, kteří byli vypárováni. Matematicky to sedělo. Bylo vypárováno celkem 15 lidí, nás chybělo 29 v tu chvíli, to je moje chyba samozřejmě, a já jsem zpanikařil a za tuto svoji chybu se všem omlouvám a prohlašuji, že se mi to už do konce volebního období nestane. Omlouvám se. (Potlesk napříč sálem.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu kolegovi Faltýnkovi. (Poslanec Faltýnek předává kytici poslankyni Černochové. - Potlesk.) Doufám, že to zklidní napjatou atmosféru po projednání předchozího tisku.

 

A pokračovat budeme podle pořadu schůze bodem číslo

Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:48.




Přihlásit/registrovat se do ISP