(14.30 hodin)

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezké odpoledne, dámy a pánové. Já už jsem tedy trošku vychladl, takže nebudu osobní. Jenom bych chtěl krátce reagovat na vystoupení, vaším prostřednictvím pane místopředsedo, pana kolegy Jurečky, s kterým jsem měl možnost čtyři roky spolupracovat jako s ministrem zemědělství a kterého si stále ještě vážím.

Pane předsedo Jurečko prostřednictvím pana předsedajícího, kdybych já měl věřit všemu, co čtu v různých médiích o sobě, ale i o vás, tak bych musel být dávno v blázinci. Vždycky je lepší si přečíst to, co je někde relevantně dáno. My jsme dostali, asi všichni poslanci, předpokládám, pokud se týká volby mediálních rad, medailonky kandidátů do Rady České televize. Znáte ten materiál všichni, předpokládám. Minimálně naši poslanci ho mají, protože jsem jim ho všem poslal.

No, a tady mě třeba zaujala věta, vteřinku, než to najdu, u kandidáta, pana doktora Ivana Doudy. Jo, neřekl jsem, kdo to poslal - Rekonstrukce státu nám to všem poslala. Douda - to jsou kontroverze jako, jo. My říkáme jenom doporučení, není to o tom, koho máte volit, je to prostě medailonek toho kandidáta. Jo? A já je proberu všechny, když na to máme čas, tak v pohodě.

Tak Ivan Douda. Názory, postoje, kontroverze. Bojí se západních univerzit a dekadence, která tam vzniká. U některých mladých lidí vidí stejné nadšení svazáků jako v padesátých letech, jenom má podobu korektnosti nebo boje proti změně klimatu. Další kontroverze - rád se seznamuje s názory Václava Klause mladšího a s drtivou většinou souhlasí. (Smích v sále.) Já to nijak nekomentuji, pouze cituji z materiálu, který jsme všichni obdrželi. (Reakce z pléna.)

Správně. Říkáte, kolegové, proč vám to čtu. Nebudu to číst, nemá to smysl, protože jste to všichni četli, takže jenom moje krátká reakce. Jsou tajné volby, předpokládám, každý z nás jsme skládali nějaký slib, takže bychom měli všichni v tajné volbě volit asi podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. A to je tak asi všechno. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem pan předseda Stanjura. Připraví se pan předseda Bartošek. Všechno přednostní práva.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Tolik inspirací v předchozích vystoupeních, to jsem ani nečekal. Nejdříve bych chtěl popřát dobré ráno a ocenit budíček pana poslance Veselého. Vynikající nápad. Trochu pozdě. Já jsem zvyklý na jistou míru kreativity, že vládní poslanec ukradne návrh opozice, nebo vláda jako celek vydává to za svou, ale tady ta míra už trošku překročila vkus. Pan místopředseda Filip se pak k tomu přidal a pokračoval.

Tak si zkusme něco říci o dopadu bonusu na města a obce. To je přece jasné od prvního okamžiku, že to tak je. A je to nezasloužený dopad na města a obce. Nebavíme se o poklesu sdílených daní díky nižšímu výkonu ekonomiky. Tomu rozumí každý starosta, každý zastupitel, že pokud klesá celkový výkon české ekonomiky, klesají celkové daňové příjmy, skoro všechny daně s výjimkou spotřební daně nebo daně z nemovitostí jsou daně sdílené, tudíž to má dopad do rozpočtu měst, obcí a krajů.

Stejně nefér je říkat, že v minulých letech rostly příjmy obcí a krajů. Ano, ale opět díky výkonu české ekonomiky, díky podnikatelům a zaměstnavatelům, a rostly všem, zhruba v 70 % státu, 23,5 % obcí a měst a 9 % krajů. Takže to není fér argument.

20. dubna, pane poslanče Veselý prostřednictvím pana předsedy, jsme jako občanští demokraté na ten problém upozornili a navrhli jsme jednoduché řešení. Dnes je 27. května, to je měsíc a týden, a vy přicházíte s návrhem bezzubého usnesení. Ten náš návrh je poměrně jednoduchý a vláda ho může udělat když ne dnes, tak zítra. Do konce týdne zcela jistě a do konce týdne starostové ty peníze mohou mít na účtech. Použijme jednoduchý klíč - tisíc korun na jednoho občana, to je 10,5 mld. do rozpočtu měst a obcí. Tak jak se dvakrát měsíčně posílají zálohy na sdílené daně, tak to stát pošle. Z vládní rozpočtové rezervy, kde jsme přesunuli zákonem stovky miliard korun. Nemusíme vymýšlet složité dotační tituly, jak už jsem slyšel - MMR připraví nový dotační titul. K ničemu. Dlouho to bude trvat. Byrokracie. Nebude to pro všechny.

Pokud chceme zavázat vládu, a je to především úkol pro vládní poslance, protože opozice sama to nezvládne, tak zavažme vládu, aby tento týden vyplatila z vládní rozpočtové rezervy 10,5 mld. městům a obcím podle toho jednoduchého klíče. Klidně tam dejme na investice a údržbu majetku, protože investice nestačí. Velmi často je ta hranice mezi údržbou majetku a investicí tenká a záleží na konkrétním výkladu ekonoma a auditora či daňového poradce. A budou starostové a občané v těch městech a obcích vědět, že kompenzační bonus skutečně vyplácí stát.

Jinak není pravda, Pětadvacítka, 500 korun denně. Když to rychle spočítáme, tak je to 330 korun ze státního rozpočtu denně, ne 500. Necelých 50 posílají krajská zastupitelstva a zhruba 120 korun posílají obecní zastupitelstva. Přesto jsem to nikdy neslyšel, když vláda říkala "my máme Pětadvacítku". No to není Pětadvacítka. A když tak musíme říci, že ta Pětadvacítka je ze tří dílů, zhruba 66 % stát, 9 % kraje - zaokrouhluji to, ať tady nejsou setiny - a 25 % města a obce. To je korektní informace. A já si myslím, že je korektní, aby náklady nesl stát, abychom těch 34 % městům, obcím a krajům kompenzovali. A víte, že nemáme ani jednoho hejtmana, takže to není politicky motivované nějakou stranickou politikou

Takže stačí jednoduchý příkaz, 14 krajům, protože Praha má i charakter kraje, 400 korun na občana, tento týden to může odejít, tisíc korun na občana v každé obci, tento týden to může odejít, a debata o bodě 2 bude velmi jednoduchá a podpoříme stejně jako poprvé tu sněmovní verzi.

Ale nestavte prosím ve svých vystoupeních dvě skupiny občanů proti sobě. Nestavte starosty a samosprávy proti živnostníkům a malým s. r. o. Tak to prostě není. Pomoc potřebuji ti i ti. A to řešení, které navrhujeme my a které dáváme zadarmo jako dobrou radu vládě, je jednoduché, proveditelné a může být opravdu tento týden. A nemusíme vymýšlet nové dotační tituly s tím, že je bude někdo psát, někdo vyhodnocovat, někdo kontrolovat. Stejně se na všechny nedostane. Jaký je rozdíl mezi obcí, která má 2 900 obyvatel a 3 100 obyvatel? Žádný. V našem poměru by byl rozdíl 200 tis. korun. Ta první by dostala 2,9 mil. a ta druhá 3,1 mil. A je to spravedlivé. Všichni to pochopí. Každý z těch občanů se pak může ptát svého starosty a svého zastupitele: Jak jste použili ty peníze? Jak jste je použili v mé obci, která má 1 800 obyvatel, tedy 1,8 mil. Co jste z toho udělali? Opravili jste chodník, posekali jste třikrát trávu, spravili jste hasičskou zbrojnici? To jsou peníze, který si každý představí. A dá se to vyřešit opravdu jednoduše.

Ano, kolegové v Senátu podle mě v zoufalství - já to myslím v dobrém - připravili návrh zákona, který tady doputuje, který vlastně řeší totéž. Na to nepotřebujeme zákon, na to stačí vůle Poslanecké sněmovny a vůle vlády. A máme ten problém vyřešený. Pokud vláda říká ústy svých ministryň "jsme připraveni těch 10 mld. obcím dát", tak nevymýšlejme dotační tituly a pošleme to. Bude to spravedlivé pro všechny. Vůbec v těch menších obcích mají problém napsat žádost o dotaci, přihlásit se včas, vyřídit všechny dokumenty, správně vést evidenci, pak to vyúčtovat pak se potýkat s kontrolou. Proč to dělat tak složitě, když to jde jednoduše?

Takže prosím i pana poslance Veselého, abychom - klidně, my pro to budeme hlasovat - zavažme vládu, aby to tento týden vyplatila, nebo buďme velkorysí, do konce příštího týdne. Vláda to zvládne, ty peníze ve vládní rozpočtové rezervě má, ušetří čas všem, i svým úředníkům, i úředníkům měst a obcí, starostům i zastupitelům. A pak bude spravedlivé říkat, živnostníky, OSVČ, malá eseróčka podpořil pětistovkou denně stát. Samozřejmě že z daní. Samozřejmě to vlastně platí daňoví poplatníci. Žádné jiné peníze stát totiž nemá. To někdy vláda říká, někdy ne, podle toho, jak se jí to hodí. Když nechce něco dát, tak říká "to jsou vaše peníze, podívejte se, oni jdou po těch vašich penězích". A když to chce dát, tak říká "my jsme vám dali, my jsme našli tu 10 mld., tu 20, tu 200". A pravda je jednoduchá. Jsou to peníze daňových poplatníků. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP