(Schůze zahájena v 9.00 hodin.)
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji 51. schůzi Poslanecké sněmovny a všechny vás zde vítám. Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.
Schůzi svolal předseda Poslanecké sněmovny podle § 51 odst. 4 našeho jednacího řádu na základě žádosti 64 poslanců. Pozvánka byla rozeslána elektronickou poštou dne 10. června tohoto roku.
Nyní přistoupíme k určení ověřovatelů této schůze. Navrhuji, abychom určili poslance Jaroslava Holíka a poslance Leo Luzara. Má někdo jiný návrh? Žádný jiný návrh nevidím. Poprosím přicházející poslance, aby se registrovali svými kartami.
A v tuto chvíli nechám hlasovat o ověřovatelích zápisů - pana poslance Jaroslava Holíka a Leo Luzara.
Zahájil jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování pořadové číslo 1, přihlášeno 91 poslankyň a poslanců, pro 84, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že jsme ověřovateli 51. schůze Poslanecké sněmovny určili pana poslance Jaroslava Holíka a pana poslance Leo Luzara.
Sděluji, že do zahájení schůze požádali o omluvení své neúčasti na jednání tito poslanci a poslankyně: Babišová Andrea - pracovní důvody, Běhounek Jiří - pracovní důvody, Bělobrádek Pavel do 13 hodin bez udání důvodu, Birke Jan - pracovní důvody, Bláha Jiří - pracovní důvody, Blažek Pavel - pracovní důvody, Bojko Marian - zdravotní důvody, Černochová Jana - pracovní důvody, Čižinský Jan - zdravotní důvody, Dražilová Lenka do 16 hodin - pracovní důvody, Dvořák Jaroslav - zdravotní důvody, Fridrich Stanislav od 12 hodin - zdravotní důvody, Hnilička Milan - pracovní důvody, Juránek Stanislav - zdravotní důvody, Juříček Pavel - pracovní důvody, Kolovratník Martin - zdravotní důvody, Kozlová Lenka - zdravotní důvody, Králíček Robert do 10 hodin - pracovní důvody, Levová Jana - zdravotní důvody, Martinů Jaroslav - pracovní důvody, Matyášová Eva - rodinné důvody, Mihola Jiří - pracovní důvody, Mračková Vildumetzová Jana - zdravotní důvody, Nacher Patrik - zdravotní důvody, Okleštěk Ladislav - pracovní důvody, Pastuchová Jana - zdravotní důvody, Pávek Petr - zdravotní důvody, Pojezný Ivo - pracovní důvody, Pošvář Jan - zdravotní důvody, Schwarzenberg Karel - zdravotní důvody, Sklenák Roman - zdravotní důvody, Staněk Antonín - pracovní důvody, Staněk Pavel - rodinné důvody, Válková Helena do 13 hodin - pracovní důvody, Veselý Ondřej - pracovní důvody, Vích Radovan - zdravotní důvody, Volný Jan - zdravotní důvody, Volný Lubomír - zdravotní důvody, Votava Václav - osobní důvody, Vrána Petr - zdravotní důvody, Výborný Marek do 10 hodin - rodinné důvody, Žáček Pavel do 11 hodin - pracovní důvody, paní poslankyně Majerová Zahradníková od 12 hodin do konce jednacího dne - pracovní důvody.
Členové vlády: Benešová Marie - pracovní důvody, Hamáček Jan - pracovní důvody, Maláčová Jana do 14.30 - pracovní důvody, Petříček Tomáš - pracovní důvody, Plaga Robert - pracovní důvody, Schillerová Alena - pracovní důvody, Vojtěch Adam - pracovní důvody, Zaorálek Lubomír - pracovní důvody.
S hlasovací kartou číslo 17 bude hlasovat pan poslanec Holomčík.
Nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 51. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze navrhnout žádnou změnu ani doplnění pořadu. Rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad.
Mám tady dvě přihlášky s přednostním právem s žádostí o vystoupení před schválením pořadu dnešní schůze. První je pan poslanec Jan Farský a druhý je pan poslanec Ivan Bartoš. Takže já poprosím pana poslance Farského. Třetí bude pan poslanec Jurečka.
Přečtu ještě další dvě omluvy. Pan poslanec David Pražák se omlouvá dnes mezi 14.30 a 19.00 z důvodu jednání ve volebním kraji a pan ministr obrany Lubomír Metnar se omlouvá dnes z celého jednacího dne z důvodu naléhavých pracovních povinností v rámci rezortu Ministerstva vnitra (?).
Vážené kolegyně, vážení kolegové, jsme ve fázi před schválením pořadu této schůze. Budou vystupovat poslanci s přednostním právem. Já vás poprosím o klid v jednacím sále, abychom mohli začít jednat. Tak prosím, pane poslanče, máte slovo. (Není zapnutý mikrofon.) Pardon, teď jsem vás zapnul.
Poslanec Jan Farský: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, předně děkuji všem, kteří se podepsali pod svolání této mimořádné schůze, a doufám, že předem můžu poděkovat všem těm, kteří podpoří schválení jejího programu, abychom mohli těch osm bodů navržených dneska projednat. (V sále je silný hluk.)
Abych tady co možná stručně a snad i přesvědčivě vysvětlil, co nás vedlo k tomu, abychom tuto schůzi navrhli svolat, a proč je tak důležité, aby proběhla. V České republice podle vyjádření hydrologů zažíváme největší sucho za posledních pět set let. Možná by mnohým po čtrnáctidenních deštích mohlo přijít, že problém je vyřešen a můžeme nad tím mávnout rukou a jet dál, ale to skutečně pětisetleté sucho čtrnáct dní deště nevyřeší. Jen se podívejte, když pojedete českou krajinou na ty vztyčené prsty kmenů borovic, které prostě uschly, protože podzemní voda klesala tak rychle, že jejich kořeny nestíhaly v té klesající hladině dorůst.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Pane poslanče, já vás přeruším. Já vás přeruším, protože vás neslyším. Já bych poprosil všechny poslance, kteří nechtějí se účastnit tohoto jednání v jednacím sále, ať jdou do předsálí a tam pokračují ve svých rozhovorech, ať v tomto jednacím sále máme klidnou a důstojnou atmosféru a můžeme se posunout z místa. Já si myslím, že bod, který máme projednávat, je docela vážný a zaslouží si naši pozornost. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Jan Farský: Je to největší sucho za pět set let a vodu, a to se, myslím, všichni shodneme, můžeme považovat za to nejcennější, co máme. Nenahradí ji ani štěrk, nenahradí ji lithium, nenahradí ji cokoli jiného. Prostě bez vody není život.
Další číslo, které bych vám chtěl říct, je to, které vychází z měření Českého hydrometeorologického ústavu, a to že 83,5 % podzemních vrtů na podzemní vodu vykazuje znečištění. Skutečně podzemní voda je zasažena zvláště pesticidy a z této skupiny herbicidy těch, které se používají primárně na kukuřici a řepku. Ale není to jenom o vodě, je to samozřejmě i o půdě. Samotná eroze nás stojí ročně 10 mld. korun. Taková škoda je odhadnuta tím, že z České republiky ročně odejde působením eroze až 22 mil. tun ornice. Část z ní odchází klasickou vodní erozí, část i větrnou erozí. ***