(10.20 hodin)

 

Poslankyně Alena Gajdůšková: Dobrý den. Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážená vládo, paní poslankyně, páni poslanci, já jsem se původně chtěla jenom přihlásit s faktickou poznámkou, ale byla bych omezená časem, tak přece jenom takto. I já bych chtěla všechny uklidnit: na důchody je, bude a musí být vždycky. Důchody jsou mandatorním výdajem státního rozpočtu, tak prosím vás, nestrašte současné důchodce, nestrašte budoucí důchodce, že by byli bez důchodů. Pokud bude existovat průběžný důchodový systém, tak ty důchody se prostě zaplatit musí a ti lidé bez důchodů nezůstanou. To za prvé.

Za druhé bych se chtěla zeptat, možná někdy jindy, protože teď bychom asi otevřeli hodně dlouhou rozpravu další, ale zástupců SPD a zástupců TOP 09 na to, co si vlastně představují pod termínem důchodová reforma. Sleduji to taky už hodně dlouho. A kromě toho, že byly návrhy na privatizaci důchodového systému, kromě toho, že se jenom doporučovalo lidem, ať si na to ušetří sami, jsem o ničem jiném neslyšela. Takže mě by skutečně zajímalo, abyste definovali to, co si představujete pod termínem důchodová reforma.

Jeden námět možná od našich voličů. Do jednoho mailu mi přišel námět a výpočet toho, jak se promítne to, když důchodce, tedy ten, kdo už má přiznán důchod, dál pracuje. Jak se ta odpracovaná léta, další léta promítnou do výše jeho důchodu. Můžu vám říct, že naprosto minimálně. Ten výpočet je zřejmý. Dávám to jenom k úvazu pro důchodovou komise, případně další, zvážit, jak motivovat lidi, aby pokud mohou a chtějí, pracovali dál, aby se jim to promítlo ale do výše toho následného důchodu, protože ten pracující důchodce si totiž na svůj důchod v podstatě vydělá.

Ještě bych ráda podpořila ten dnešní návrh toho jednorázového příspěvku. Je zde vazba na státní rozpočet. V tomto státním rozpočtu ty peníze jsou. Je potřeba, aby i ti skutečně nejzranitelnější, tak jak o tom tady byla řeč, se podělili, aby tu podporu dostali. Jednoduché to nemají. Ta řeč tady byla. Příští státní rozpočet možná nebude tak jednoduchý. Takže prosím, jestliže v této chvíli ty peníze ve státním rozpočtu, již schváleném státním rozpočtu, pro tento rok jsou, tak nechť to senioři, nechť to důchodci dostanou. Myslím si, že nikdo nepochybuje o tom, že si to zaslouží. Děkuji za podporu toho návrhu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Aleně Gajdůškové. Mám před sebou tři faktické poznámky, jednu s přednostním právem. Nyní s faktickou poznámkou paní poslankyně Pekarová, poté pan kolega Kalousek, poté pan kolega Martínek. Nyní tedy paní poslankyně Peková Adamová s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Byli jsme tázáni. Já považuji za slušnost odpovědět. Takže vaším prostřednictvím, pane předsedající, k paní poslankyni Gajdůškové. Reforma, kterou vy jste zrušili, což je jediné, co jste dokázali za ta dvě volební období, byla postavena na pilířovém systému. Vy tomu říkáte zprivatizování, to je váš přívlastek, ale šlo o skutečně jedinou skutečnou větší reformu penzí, která tady za poslední desítky byla posazena. Vy už jste ve vládě více než dvakrát tak dlouho, než byla ta vláda, která zavedla tu tehdejší penzijní reformu. A kromě toho, že jste to uměli zrušit místo toho, abyste to třeba vylepšili, abyste ten systém tedy jenom upravili, tak jste nepřišli s řešením. Důchodová komise, ve které, dovolím si tvrdit, se sice na nějaké částečné shodě dál, o nějaké se dá hovořit, tak ale nemá šanci prakticky nic prosadit, protože zásadní problém je, že se ve vládě nejste schopni dohodnout mezi sebou. To je úplně ten klíčový problém, který je tady potřeba říci.

A strašení. Můžeme samozřejmě všichni dát hlavu do písku, dělat, že se nic neděje, a říci si, bude dobře, bude líp, uvidíme, nějak to dopadne. To je jedna z variant, to je takové odmítnutí reality, i to určitě má své nějaké fanoušky, že tohle fungovat bude, ale i když bychom přijali ten fakt, že vždycky na důchody prostě ta společnost mít bude, anebo respektive na to ty peníze dá, tak je pak také férové se zeptat, na co jiného ty peníze už nebudou, na co jiného je nedá, co jiného bude společnost obětovat. Bude to ta sociální péče? Bude to ta zdravotní péče? Budou to silnice nebo vzdělávání? Co to bude? To je potřeba k tomu dodat.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Miroslav Kalousek s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Jenom dvě poznámky k vystoupení paní poslankyně Gajdůškové. Ona nás ujišťovala, že ve státním rozpočtu na to peníze jsou. Dovolím si říct, že ve státním rozpočtu na to peníze nejsou. Vláda si vyžádala od Poslanecké sněmovny při poslední novelizaci zvýšení výdajů o 137 miliard na zápas s covidovou epidemií. Těch 15 miliard, o kterých teď hlasujeme, na jednorázový příspěvek důchodcům, prosím pěkně, nemají se zápasem s covidovou epidemií nic společného. To je prostě předvolební tah a jednorázový úplatek. Na boji s koronavirem se to nijak nepodílí, navíc jsou to peníze, které si půjčujeme. To nejsou peníze, které máme k dispozici.

Za druhé, paní poslankyně Gajdůšková nás vyzvala, abychom řekli svoji představu důchodové reformy. My jsme ji řekli mnohokrát a já vám ji, paní kolegyně, rád zopakuji a budu plně respektovat, že se vám nelíbí. To plně respektuji. Nicméně když to řekne poslanec vlády, která šest let má důchodovou reformu jako svoji první prioritu v programovém prohlášení a dodnes nepředložila vůbec nic, ani tu představu, tak to je velká odvaha říct: my jsme zatím neuměli říct ani ťuk, i když vám to šest let slibujeme, ale opozice, ty předlož svoji variantu. Takhle ten svět neběhá mezi opozicí a vládou, paní poslankyně.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Tomáš Martínek, poté paní kolegyně Gajdůšková. Máte slovo.

 

Poslanec Tomáš Martínek: Děkuji za slovo. Já bych chtěl poděkovat prostřednictvím pana předsedajícího paní Gajdůškové za ta slova o podpoře pracujících seniorů, protože to samozřejmě je nutné, a to přesně řeší můj pozměňovací návrh pod písmenem E, takže já doufám, že i sociální demokracie, minimálně paní Gajdůšková, pro něj bude hlasovat, protože to je přesně to, o co si říká podpora pracujících seniorů, alespoň symbolická, abychom ukázali, že doopravdy to myslíme vážně, a ti, co se dobrovolně rozhodnou pomáhat společnosti, tak mají dostat alespoň nějakou odměnu, když jim nechceme dát ani to rouškovné - nebo nechcete dát vy ani to rouškovné, protože prostě když přesluhují, tak se na ně nevztahuje. Takže já budu rád, když tady vyjádřila paní Gajdůšková podporu pozměňovacímu návrhu E, že pro něj bude sociální demokracie hlasovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Martínkovi, nyní paní poslankyně Alena Gajdůšková. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.***




Přihlásit/registrovat se do ISP