(16.40 hodin)
(pokračuje Stanjura)

Já jsem tu debatu o souběhu Antiviru směřoval spíš na vládu, aby si to vláda uvědomila a přišla s novelou. Vím, že to dneska nemůžeme vyřešit, ale ty podmínky jsou výrazně horší! (Velký hluk v sále.) Je přece rozdíl, jestli dostanu 15, nebo 10 tisíc A já chci říct, že my jako občanští demokraté jsme o tom problému věděli. Už na konci prázdnin jsme podali návrh zákona, aby se minimálně do konce roku odpustily minimální zálohy zdravotního a sociálního pro živnostníky, abychom prodloužili Antivirus C, aby zaměstnavatelé nemuseli platit sociální pojištění za své zaměstnance do konce roku. Hlasovali jsme o tom asi osmkrát! Takže nemůžeme říct, že si toho v Poslanecké sněmovně nikdo nevšiml. Opozice jako celek podporovala projednání těchto návrhů. Ale poctivě říkám, že opozice jako celek, to znamená šest poslaneckých klubů, to podporovala, ať to projednáme, abychom o tom mohli debatovat, a tři - komunisté, socialisté a hnutí ANO - zatvrzele odmítají pomoct těm nejmenším živnostníkům a malým firmám. A pak tady přijde paní ministryně a s úsměvem řekne: "Děláme to všechno pro lidi a firmy." Ale ne pro tyhle lidi a ne pro ty malé firmy. To je bohužel smutná pravda.

Proč neříkáte, paní ministryně, že to není 500 na den, ale je to o tu třetinu míň, protože se musí platit odvody sociálního a zdravotního z vašeho rozhodnutí, z toho, že jste nechtěli prodloužit ty prázdniny, kde se platí sociální a zdravotní. A to byla pomoc, která nebyla byrokratická, která byla rychle a která skutečně fungovala a skutečně pomohla.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní faktická poznámka pana poslance Mikuláše Ferjenčíka a poté pan kolega Jan Bartošek. Máte slovo k faktické poznámce, pane poslanče.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Já jsem se jenom chtěl pozastavit nad tou argumentací kolegy Nachera, protože mně přijde skutečně zvláštní vyčítat samosprávám, že ze svého rozpočtu nefinancují kompenzační bonus pro ty, kteří nedosáhnou na kompenzační bonus vyplácený vládou, když současně vláda z těch peněz samospráv, jako třeba z Prahy, financuje ten svůj program. To znamená, že vláda škrtla peníze Praze jakožto kraji, aby měla peníze na kompenzační bonus, a teď vyčítáte pražským zastupitelům a radním, že nedofinancovávají ten nedostatečný vládní kompenzační bonus. To podle mě vůbec nemá logiku. Aspoň nějakou by to mělo, kdyby Praha jako kraj o ty peníze nepřišla.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní pan kolega Jan Bartošek, poté paní vicepremiérka Alena Schillerová a pak pan senátor. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo. Člověk si musí klást otázku, jaká by byla nejlepší zpětná vazba, že to, co činí tato vláda, skutečně funguje. Odezva od podnikatelů a živnostníků, že ta pomoc má smysl, je rychlá a jejich žádost je jednoduchá, nebo žádost o ni. Jaká je realita? Úplně opačná. Tváříte se, že pomáháte malým podnikatelům a středním firmám, ale řada z nich je těmito kroky hnána do bankrotu. To znamená, že se o žádnou pomoc nejedná.

Říkáte, že jste dali obcím, že jste dali krajům. No nic jste jim ze svého nedali! Ta jarní ostuda, kterou jste předvedli, kdy jste se snažili vydrancovat rozpočty obcí a rozpočty krajů, kdy u obcí se to podařilo zastavit, to byla neskutečná lumpárna vůči všem starostům, kteří se snažili, aby covidovou krizi z jara řádně přečkali, všechno zaplatili, a jako odměna od této vlády bylo, že si hanebně sáhla na peníze obecních rozpočtů. To znamená, nedali jste nic navíc. Ani korunu! Dali jste obcím to, co jim po právu náleží.

Nyní se tady handrkujeme o tři stovky na obyvatele pro kraje. Každý z vás, kdo jste ve vedení kraje, víte, jak vypadají krajské rozpočty. A opět, tato vláda nedává nic navíc. Vláda si ty peníze nejdřív vzala a zaštiťuje se, že bude vypisovat dotační projekty. Každý hejtman, každá rada kraje ví, jakým způsobem a kde může peníze utratit, nepotřebuje, aby Ministerstvo financí nebo tato vláda diktovaly, kde se mají peníze utrácet. Nechte krajům svobodu.

A jestliže se vám nelíbí kalkulačka, která, říkáte, že počítá špatně, já vám, paní ministryně, nabízím součinnost. Já vám moc rád se svými lidmi pomůžu sestavit kalkulačku, jakým způsobem se kroky vlády zařízly do rozpočtu krajů, potažmo Prahy, jakým způsobem jste si ty peníze vzali. A jestliže říkáte, že jim něco dáváte - vy jim nic nedáváte! Stačí když krajům necháte to, co jim po právu náleží. Neprodávejte tady to, že krajům něco vracíte, když jste jim to předtím vzali. Ten svět je velmi jednoduchý. Vy jste si peníze vzali, a teď se tváříte, že jim něco vracíte. Tak aspoň mluvte pravdu směrem k těm krajům.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní paní ministryně financí a vicepremiérka Alena Schillerová. Připraví se pan senátor Vilímec. Máte slovo.

 

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo.

Proč se bavíme o Praze? Musíme se bavit o Praze, protože Praha nevyřešila ten problém průvodců, na které se pan poslanec Jiránek ptal. Tak to prostě musela vyřešit vláda, muselo to vyřešit Ministerstvo pro místní rozvoj. Tuším, že kompenzace v dotačním programu je nějakých 40 tis. korun, pokud se nemýlím.

A říkáte, pane předsedo Bartoši, průvodci do škol. Proč ne? Proč by nemohli pomoci? Proč ne průvodci do škol? Já na tom nevidím nic špatného, aby pomohli ve školství, aby prostě předali svoje obrovské vědomosti z celých různých oborů, ať už historie, jazykové a tak dále, v oblasti, kde máme nedostatek pracovních sil. To byla nabídka, to nebyl žádný příkaz. Proč ne? Jak my víme, jak dlouho ta situace bude trvat? Vyřeší se v lednu? Já jsem jim to říkala. Upřímně, vrátí se ti turisté do Prahy? Víme všichni, že nevrátí, že v lednu se určitě nevrátí. Tak si nemažme med kolem úst, hledejme. Čeká nás stejně obrovská přirozená restrukturalizace ekonomiky v momentě, kdy prostě postupně vypneme vládní podpory. A vy to všichni víte, že pořád máme striktní nedostatek lidí v průmyslu, v zemědělství a v celé řadě dalších segmentů a někde prostě budou přebývat. A ta armáda těch lidí se přesune z jednoho segmentu do druhého. Tak proč zrovna ne průvodci do školství? Mně se to zdá jako skvělý nápad. Notabene průměrný plat tam příští rok bude 45 450 korun, opakuji. Zítra to budeme řešit u rozpočtu. A my jsme se do toho museli zamontovat, protože pan primátor nás několikrát vyzval na videokonferenční rozhovor. Tam se hrdlil o pár milionů korun, byť má 75 mld. na účtu. Praha dostala kompenzační bonus, dostala stejně jako všechny obce 1 250 korun na hlavu, bylo to asi 1,8 mld., pokud se nemýlím, k těm všem miliardám, co má na účtu. Takže co? A ještě by chtěla za kraj? To snad ani nemůžete prosím myslet vážně? (V sále je obrovský hluk a neklid.)

My jsme tady na jaře ty kompenzace srovnávali, všechny byly plošné - budeme se tady bavit o kompenzačním bonusu, ale i ty další - a v podstatě se až na nějaké výjimky nevylučovaly. To znamená, že živnostníci měli jak kompenzační bonus, tak ošetřovné. Pokud měli v té jarní úpravě děti do třinácti let, tak mohli čerpat COVID - Nájemné, případně, teď nevím co, ještě jsem možná na něco zapomněla. Prominuli jsme minimální sociální a zdravotní na šest měsíců, což bylo zhruba asi 30 tis., a pak se u těch malých firem zákonem promíjelo sociální u zaměstnanců(?) do 50 zaměstnanců.

Sám jste řekl, pane předsedo Stanjuro, že rozumíte tomu, že to není tentokrát plošné, ale zdá se vám to striktní. Definovat to do zákona nějakým způsobem musíte, čili jsme to definovali způsobem, že se to týká těch, kterým jsme - a připomínám prosím, že vláda reaguje na závažnou zdravotní situaci, takže to pořád nezapomínejme - v podstatě vládním opatřením zakázali činnosti, a oni měli z této činnosti více než 50 % příjmů, čili většinu příjmů, uváděla jsem tady ty příklady, anebo byli na této činnosti navázaní alespoň 80 procenty. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP