(23.40 hodin)
(pokračuje Michálek)
A teď se dostáváme k tomu nejlepšímu. Dlouhou dobu se vede diskuze, zda mají politici dostávat náhrady. Nepřemýšlíte, že byste je zrušili a šetřili tímto směrem? Pan premiér odpovídá statečně: Dobrý nápad. Doporučím to ministryni Schillerové, aby to navrhla, protože za ty náhrady si třeba jeden pan bývalý premiér koupil byt. To je podle mě fakt přežitek a nechápu, proč by politici měli dostávat příspěvek na kancelář nebo na bydlení. - Takže se chci zeptat paní ministryně Schillerové, která bydlí v bytě, který platí Ministerstvo financí, jestli vezme vážně tenhle návrh pana předsedy vlády, že nemají být příspěvky na bydlení. (Potlesk a smích zprava.) Stejně tak jestli si začnou všichni politici ANO platit kanceláře, ve kterých se setkávají s voliči, ze svého. Vždyť je to úplně absurdní! (Poznámka z pléna.) Tak, není potřeba prý kanceláře. Tak já nevím, kde se pracuje. Výborně.
Takže tohle mi přijde, že jsme se dostali opravdu do situace, kdy naprosto jednoznačně největší rádoby seriózní deník v zemi funguje jako hlásná trouba Andreje Babiše. Je to v podstatě nepokrytá reklama a redaktoři, kteří mají premiéra zpovídat v takto zásadní den, kdy se projednává prodloužení nouzového stavu, kdy se projednává největší daňová změna v poslední době, nejsou schopni položit ani jednu relevantní otázku a nejsou schopni ani reagovat na to, co pan premiér odpoví.
Takže já bych se chtěl zeptat paní ministryně, aby mi odpověděla na to, jak se postaví k tomu návrhu Andreje Babiše, k tomu výbornému nápadu, jak uvedl pan premiér, a chtěl bych vás požádat, abyste skutečně zvážili, co tady dneska provedeme, protože to bude mít důsledky na mnoho příštích let. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Mám tady dvě faktické poznámky a dvě přihlášky s přednostním právem. Takže první faktická poznámka je pan poslanec Roman Onderka. Prosím.
Poslanec Roman Onderka: Děkuji, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já jsem dneska před několika hodinami položil paní ministryni otázku, jak je to s tou dohodou s panem prezidentem o dvouleté platnosti tohoto zákona, který projednáváme. Nic jsem se nedozvěděl, a jelikož zde mohu stát nyní jako zástupce koaličního partnera hnutí ANO a slova pana prezidenta si možná (na rozdíl) od jiných velice vážím, pomůžeme našemu koaličnímu partnerovi a dávám návrh na úpravu účinnosti zákona ve třetím čtení podle jednacího řádu Sněmovny, chci podotknout, po konzultaci s legislativou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
Zní: Do ustanovení o účinnosti zákona se vkládá text: § 16 a § 16a ve znění pozměňovacího návrhu M1 pozbývá účinnosti dnem 31. 12. 2022.
Děkuji za pozornost. A samozřejmě prosím o podporu tohoto návrhu.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: S faktickou poznámkou pan poslanec Juránek. Prosím, máte slovo.
Poslanec Stanislav Juránek: Když jsem tady slyšel kolegu Michálka, tak jsem zjistil, že mu chybí základní vzdělání ještě kdysi z dávné doby, a tak si dovolím prostřednictvím předsedajícího ho oslovit k tomu jeho poslednímu vystoupení. Totiž k základnímu vzdělání v minulosti patřily politické vtipy. A já si dovolím vám teď jeden z nich z té dávné doby, kdysi dávno, vám chci sdělit.
Byla takhle vojenská přehlídka na kremelském náměstí. To bylo vždycky takové krásné a byly tam velké manévry pokaždé, vždycky. A té přehlídky se zúčastnili takoví zajímaví lidé. Byli to Caesar, Alexandr Veliký a Napoleon. Caesar když viděl, jak tam pochodují s těmi samopaly, tak říká: To by bylo, kdybych já měl tuhle armádu, kdybych tady měl tyhle vojáky, tak bych dobyl celý svět. Alexandr Veliký Makedonský, ten byl už takový spíš velký stratég a ten byl nadšen, když tam vezli rakety. To bylo takové krásné, když tam jely jedna raketa za druhou, a on říká: Tohle je ono. To bych nemusel rozetnout ani ten gordický uzel. Tohle kdybych měl, tak bych zcela určitě dobyl celý svět. A Napoleon, dívají se po něm, a on se vůbec nezajímá o tu přehlídku a probírá tam, jak tam ležely na zemi, ty různé noviny a říká: Hoši, to nic není proti té přehlídce. Já kdybych měl tyhle noviny a držel v ruce tu Moskevskou pravdu, tak by se nikdo nedozvěděl, že jsem prohrál u Waterloo. (Pobavení a potlesk.)
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Pan poslanec Mikuláš Ferjenčík s faktickou poznámkou. A poprosím o klid v jednacím sále. Přátelé, jestli se chceme dobrat nějakého zdárného konce, tak bychom se měli zklidnit.
Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já bych chtěl jen načíst legislativně technickou úpravu k pozměňovacímu návrhu J2, sněmovní dokument 6121.
Za prvé. V pozměňovacím návrhu J2 se před bod, který zní: X. § 5 odst. 26 druhé písmeno b) se částka 40 000 korun nahrazuje částkou 80 000 korun, doplňuje bod, který zní: X. v 25 odst. 1 písmeno Sbírky se částka 40 000 korun nahrazuje částkou 80 000 korun.
Za druhé. V pozměňovacím návrhu J2 bod X V 26 odst. 2 písm. b) se částka 40 000 korun nahrazuje částkou 80 000 tisíc korun, správně XV 26 odst. 2 písm. a) se částka 40 000 korun nahrazuje částkou 80 000 korun.
A za třetí. V pozměňovacím návrhu J2 se doplňuje nový bod: 1. V části šesté čl. X. se doplňuje nový bod 7, který zní: 7. U majetku evidovaného u poplatníka přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona se při odepisování postupuje podle úpravy účinné přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona.
Já to předám paní zpravodajce písemně. Jde o odstranění legislativně technické chyby u toho zvyšování odpisů ze 40 na 80 tisíc korun, na což jsem byl upozorněn legislativou Ministerstva financí.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Jestli paní ministryně chce vystoupit s faktickou poznámkou, tak může, protože s přednostními právy tady mám někoho jiného.
Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Prosím vás, kolegové, nebo dámy a pánové, já bych chtěla velmi důrazně varovat před tím návrhem pana poslance Onderky. Já jsem teď byla se s legislativou - prostě překvapeně, že to tedy doporučila. Paní doktorka říká, že to vnímá jako technicky možné, ale co se stane po tomto datu, jsem se teď ptala. Co se stane po tomto datu? Teď to ještě analyzuje rychle moje legislativa, a po tomto datu bude bod nula. Daně budou nula, říká paní doktorka. Takže co? A do té doby... A kolegové říkají, tak se do té doby něco schválí. (Oživení v sále.) Takže to je výborné. Takže jenom abyste věděli. Tak jestli chcete daně nula, to si myslím, že asi nechceme. Takže já upozorňuji, že to skutečně není tak jednoduché. To nelze takto načíst. My jsme na tom právě se zakousli, že by se ty sazby musely stanovit, a spoléhat na to, že se něco potom - a skončíme, to si myslím, paní doktorko, promiňte, ale to asi nebyla úplně ta nejmoudřejší rada, nezlobte se prosím, kterou jste dala panu poslanci Onderkovi. Takže na to upozorňuji. My samozřejmě v naší konsolidační strategii tam nějakou, něco jsme tam prostě napočítali. Napočítali jsme tam stav podle vládního prohlášení, ale prostě nebudeme přece něco podsouvat příští politické reprezentaci. Takže velmi důrazně varuji před tím návrhem. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Dvě faktické poznámky - pan poslanec Roman Onderka a pan poslanec Ferjenčík. Docela se nám to tady začíná rozjíždět. Prosím.
Poslanec Roman Onderka: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já mám ve zvyku jednu zásadní věc. Mohu říct "pokusím se o něco". Mohu říct "přednesu na klubu a poradím se se svými kolegy". Mohu říct "ano, budu to prosazovat", a potom řeknu "ano, prosadím to a dám si na to ruku". To je gentleman´s agreement. A historicky se toto používá tehdy, když dotyčný ví, co dělá, a stojí si za svým slibem. ***