(14.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Čas, paní poslankyně. Děkuji. Pan premiér bude reagovat. Prosím.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: To je složité s vámi, paní poslankyně. Takže ještě jednou. (Ukazuje graf.) Dluh vůči HDP koncem tohoto roku bude nižší, než když jsem nastupoval jako ministr financí. A byl jsem první, který snižoval dluh. Snad to můžete pochopit. Takže já skutečně to odmítám.

Vy jste byla starostka v Chýni, ne? Kolik jste tam investovala? No vůbec nic. Tak si zavolejte paní starostce, kolik investovala ona za Babiše - 260 milionů. Je tam nová krásná hala a škola. Vy vždycky přijdete, když se stříhá páska, abyste si tam mohla promluvit. Ale to je díky mně, paní poslankyně. Já jsem zavedl ten program pro školy v červnu 2014. Takže já to odmítám.

A kdo dal kompenzační bonus obcím? Piráti můžou být rádi, Hřib dostal - on je kraj i město, takže dostal 1,6 miliardy. Proto má 82 miliard na účtech! A řeší tam nějaké lavičky, já nevím, vedle tramvají, nebo co tam dělá. (Ukazuje další graf.) Příjmy obcí a krajů dohromady 204 miliard, vážení, 204 miliard.

A všechno, co jsem řekl, umím zdokumentovat. Mám na to čísla. A je to pravda, protože já jsem jako ministr financí postupně sepisoval všechno, co jsem dělal. Zničení hazardu například, a kontrolní hlášení, a ty karusely, a EET, kolik energie jsem do toho dal. Takže já myslím, že ta čísla jsou jasná. Samozřejmě je důležité, aby v příští vládě, která vzejde z voleb, byl ministr financí, který to bude také umět. Protože vy to znáte teoreticky, a já to znám prakticky. A ta čísla jsou zkrátka úplně jasná, a proto se můžeme pyšnit, a dostali jsme rating. Dostali jsme skvělý rating znovu. (Předsedající: Čas, pane premiére.) Včetně toho, že už věděla ta agentura, jaký máme deficit příští rok.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A nyní bude interpelovat pan poslanec Janda, a to ve věci otevření lyžařských středisek. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jakub Janda: Děkuji za slovo. Vážený pane premiére, já doufám, že jste se na mě také tak těšil jako na kolegyni Kovářovou. Ale obracím se na vás v záležitosti lyžařských středisek.

Jejich provozovatelé, ale i návštěvníci hor, mezi něž ostatně také patříte, jsou v naprosté nejistotě. Koronavirová krize jistě není lehká situace a je potřeba často rozhodovat ze dne na den. Přesto ale musím konstatovat, že se vláda v tomto ohledu chová nezodpovědně. Cestovní ruch je oblastí, která byla kvůli koronaviru zasažena obzvlášť silně, a týká se to i horské turistiky. Jaký je stav? Prakticky jedinou jistotou pro zimní střediska je zákaz provozování vleků a lanovek, který platí do 12. prosince. Co ale bude dál? Postup vlády vyvolává řadu otázek. Proč byly například z jednání vyloučeny dvě klíčové organizace, konkrétně Asociace lanové dopravy a Unie horských povolání? Proč je dál znemožněno lyžování? Vnitřní sportovní aktivity byly povoleny. Přináší tak snad pohyb na čerstvém vzduchu větší riziko? To mně přece nedává smysl. Nejde jen ale o sport. Je tu silné ekonomické hledisko. Bavíme se o sektoru, kde je v sázce 45 tisíc pracovních míst a miliardové obraty. Zmatek navíc vnáší i možný celoevropský zákaz.

Vážený pane premiére, rád bych se vás tedy zeptal, proč byly až dosud z jednání vyloučeny klíčové organizace pro provoz horských středisek? Kdy bude umožněn plný provoz lyžařských středisek? Jaké řešení vláda nabídne v případě, že česká lyžařská střediska zůstanou zavřená? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Děkuji za nevyužití času a prosím pana premiéra o odpověď.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Takže děkuji za dotaz, pane poslanče. No, na vás jsem se netěšil, ale je pravda, že se stáváte po paní Kovářové druhým velkým interpelačním fanouškem. (Pobavení v sále.)

Vy máte ještě jeden dotaz ohledně financování sportu, takže já začnu s tím. (Ukazuje graf.) Koukejte, kolik se dávalo na sport v roce 2013. Vy jste končili: 3 miliardy 673, a příští rok 11 miliard 800. A sportovní agentura je moje dílo. Já jsem to vymyslel a s Hniličkou jsme to dotáhli. A peníze pro sportovce už se nerozdělí v barech InterContinentalu ani v bytech. Takže to na začátek.

A my sportovce podporujeme. Takže právě dnes, a já nevím, kdo s kým nemluví, já mluvím s každým, kdo mě o to požádá, a samozřejmě má to smysl, tak právě dnes bylo setkání prostřednictvím videokonference, kde byl pan ministr Blatný, pan ministr Plaga, pan Hnilička, a za sportovní svazy tam byla paní Havrdová, prezidentka České komory fitness, Tomáš Král, předseda Českého svazu ledního hokeje, Ing. Chvalný, Český svaz házené, Mgr. Šuman, Český florbal, Mgr. Pakosta, Český volejbalový svaz, Mgr. Syrový, ředitel odboru sportu ČOS, pan Varhaník, Český atletický svaz, Michal Konečný, předseda České basketbalové federace, a Lukáš Heřmanský, předseda Českého svazu lyžařů, který mluvil o té problematice, o které vy mluvíte. Takže my jsme si to tam vyslechli. Samozřejmě nejdůležitější rozhodnutí přijímá ministr zdravotnictví, i ten PES je výroba Ministerstva zdravotnictví, vláda ho vzala na vědomí, a my samozřejmě respektujeme, co říká pan ministr Blatný.

Je pravda, co se týče těch areálů, tak o tom je velká debata v celé Evropě, protože Francie zkrátka ty areály nechce spustit, prezident Macron řekl, že vleky během Vánoc nespustí. Tam se snaží domluvit mezi sebou Švýcarsko, Itálie, Francie. A Rakousko spustí vleky 24. 12. Ale oni mají zavřené hotely a restaurace, takže oni spustí tyto vleky, a u nás je o tom debata, samozřejmě i dnes večer bude o tom jednání. Takže já nevím, kdo byl vyloučen. Určitě nebyl nikdo vyloučen, my mluvíme s každým.

Paní Rážová to má za úkol, a zítra bude rada pro zdravotní hrozby, kde už by měl být nastíněn nějaký postup. Víceméně hlavní problém je management fronty na vlek. O tom to je, o managementu fronty, aby tam zkrátka nedocházelo k přenosu. A pokud jsem to pochopil, ale nechci předjímat, tak se uvažuje tím směrem, že budeme kopírovat Rakousko, protože de facto v Rakousku to bude jenom pro místní obyvatele, protože zkrátka v Evropě je ta epidemie všude a pro ty ostatní to ztrácí smysl. Takže je to na stole, je o tom velká debata a určitě to aktivně řešíme.

Takže já si nejsem vědom toho, že bychom s někým nemluvili. Mluvíme s každým. A pokud máte někoho, který chce s námi mluvit, tak samozřejmě já to rád zorganizuji a budu to moderovat, jak jsem to dneska moderoval, kdy vlastně skutečně byla velice aktivní debata, z které vyplynulo hlavně to, že sportovci už nemusí používat PCR testy, že můžou jít přejít na antigeny. Myslím, že u fitnessu to spěje k dohodě, že by trenéři nepotřebovali roušky, pokud budou používat antigenní testy. Takže řeší se to. A samozřejmě ani ministr zdravotnictví nemůže předjímat stovky různých životních situací na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví, toho "psa".

Takže ta situace stále není dobrá. Ty počty nakažených jsou vysoké. Dneska rozvolňujeme, a zkrátka my můžeme jenom poprosit znovu všechny, aby byli zodpovědní, solidární, aby dodržovali ta rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví. A samozřejmě my vnímáme potřeby sportovců a jsme připraveni vést dále tyto diskuse, a tak jsme se i domluvili na dnešní videokonferenci. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP