(15.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A budeme pokračovat. Nyní bude paní poslankyně Richterová interpelovat ve věci "z jakých zdrojů čerpáte?". Než dorazí k mikrofonu, seznámím sněmovnu s omluvou pana ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka, který se omlouvá od 14 hodin do konce jednacího dne. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Olga Richterová: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedo vlády, vy jste tady dnes říkal, že strategie očkování je finální. Mě to dost překvapilo, protože za Piráty zasíláme, už jsme zaslali, podrobný dopis s připomínkami. Rozhodně hotová není.

Dále jste nedávno prohlásil, že opozici, včetně nás Pirátů, prý těší růst počtu nakažených a zemřelých. Jenže za prvé bohužel k tomuto neblahému vývoji dochází kvůli zanedbání příprav vaší vlády v létě a za druhé, já jsem se osobně tady na tomhle místě od jara ptala, jak vypadají přípravy na druhou vlnu. Bylo to bagatelizováno i vámi osobně. A od září jsme tvrdě varovali, chtěli jsme větší razanci za celý klub Pirátů. A nic. A v tomhle světle mě překvapuje, co říkáte. A vyplývá mi z toho logická otázka, z jakých zdrojů čerpáte, pane premiére, své informace, ať už jde o boj s covidem, zdroje pro informované rozhodování, anebo ať už jde o zdroje pro názory na kolegy, stejně zvolené poslance, jako jste vy.

A abyste čerpal i z jiných zdrojů, mám tu pro vás, vážený pane předsedo vlády, knihu. (Ukazuje.) Knihu Česko inspirativní, mimo jiné o tom, jak se právě Piráti zapojili do boje s koronavirem, a o jiných skutečných výsledcích naší práce, nikoliv o pouhých snech. Je to práce od Brna po Ostravu, z Chrudimi po Jihlavu a máte ji i s věnováním, ať máte další zdroj informací. (Předává knihu premiérovi.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Čas, paní poslankyně, vypršel. Takže poprosím pana premiéra o odpověď.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Já jsem rád, že Piráti nás kopírují a že taky udělali knihu. Já jsem ty moje knihy rozdal, asi 460 tisíc. A lidi to čtou a je to fajn kniha. Ale naše hnutí dělalo vždycky inspirace pro další a postupně jste se ten marketing naučili od nás, ale já mám radost.

A co se týká názoru na vás jako na Piráty, čerpám z vlastní hlavy. Selský rozum. A vy jste tady skutečně největší ohrožení naší země tou vaší politikou. Z vás jde skutečně strach. Ale dobrý, však vy jste tady ta nová naděje, všichni vám fandí, takže uvidíme.

Co se týče covidu, samozřejmě na to tady máme Ministerstvo zdravotnictví, které to má v gesci. A my samozřejmě ve vládě projednáváme návrhy ministra zdravotnictví, takže čerpáme ze zdrojů Ministerstva zdravotnictví. Já nevím, vy říkáte, že jsme selhali. Tak potom selhaly všechny vlády v Evropě i na světě. Všude je druhá vlna, bohužel. My jsme to určitě dělali s maximálním nasazením, abychom ochránili životy našich spoluobčanů, takže nevím, co nám vlastně chcete vyčítat. Nebudeme se vracet k těm různým výrokům těch vašich lidí. Vy nás kritizujete a dobře víte, že jste nás vždycky kritizovali. Naopak když jsme zavírali, tak jste nás kritizovali, když jsme otevírali, tak jste nás kritizovali, a stále dokola. Takže nevím, co bych na to řekl. Takže my pro to děláme maximum. A můžeme si tady vykládat, kdo co říkal v minulosti a kdo co doporučoval a tak dále. Já skutečně nevím, co byste udělali pro zvládnutí pandemie u nás. Popsali jste plno papíru, teoretických věcí, a to nejenom proto, že nemáte vůbec představu, jak funguje reálný život a jak funguje stát. A to je všechno.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Zeptám se paní poslankyně, jestli má zájem o doplňující dotaz. Je tomu tak. Prosím tedy.

 

Poslankyně Olga Richterová: Děkuji za slovo. Oceňuji ten klidný tón, nicméně neoceňuji, že nejsou dokládané ty výroky, které nám připisujete, pane premiére. Já nevidím žádný z toho, co jsme říkali, co by bylo v nepodporu opatření. Pouze jsme chtěli zdůvodnění a chtěli jsme třeba cílenost, a nikoliv plošnost v okamžicích, kdy to nebylo odůvodněné. A proto se ptám na ty zdroje. Chci, abyste dokládal svá tvrzení o nás. My jsme třeba po vaší vládě chtěli plán a sami jsme na konci dubna 2020 dodali Budoucnost řešíme teď, každý to najde na webu - Budoucnost řešíme teď, komplexní plán postupu. Tiskli jsme štíty na 3D tisku a rozváželi po nemocnicích, naši lidé vyvíjeli eRoušku, chytrou karanténu, tam se také podíleli naši IT dobrovolníci na vývoji plicních ventilátorů CoroVent. Veškeré dobrovolnické činnosti, tam se také všude zapojovali a organizovali je. To jsme dělali, pane premiére. Ty zdroje máte v té knížce.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Čas vypršel. Prosím pana premiéra, jestli má zájem o odpověď na doplňující dotaz. Prosím.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Ten projekt CoroVent - já jsem dal z vlastních peněz milion korun, víte, abych to podpořil. Ale zkrátka ten projekt nedopadl, protože nemá certifikaci.

A můžeme se bavit o tom, kdo co dělal. Já nevím, vy jste už zapomněla, že pan Bartoš nás kritizoval 17. 8. a říkal: vláda opět přichází s plošným nošením roušek, to je asi jediné řešení, které zná, a tak dále. Můžeme si tady jako vyčítat.

A co já si o vás myslím? Já vycházím z toho, že vy jste strana, která je promigrační, vy říkáte, že my tady migranty zvládneme, a já říkám, že my žádné imigranty tady nechceme. Vaše neomarxistické názory jsou známé, váš ministr financí tady vlastně navrhl to zdanění těch podnikatelů, tím je vlastně vyžene úplně mimo, ty startupisty a inovisty. Takže vy jste extrémní levice. A propagujete drogy, já nechci, aby moje děti braly drogy, a tak dále. Viděl jsem to video té vaší europoslankyně, jak říká, že má ráda drogy. No tak to bylo taky zajímavé.

Takže já jen čerpám z těch zdrojů a to je všechno. A proto mám názor, že vy jste největší ohrožení této země, naší kultury. A vy jste strana, která je podporovaná podle mého názoru názory ze zahraničí, a hlavně z Evropského parlamentu. A jste hrozba pro naši zemi a to je všechno. A to budu tvrdit, i když nebudu v politice.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A nyní bude pan poslanec Holík interpelovat ve věci Bečva. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jaroslav Holík: Vážený pane ministře, před dvěma týdny byl tady ve Sněmovně předčasně ukončen bod jednání znečištěná Bečva. Já spolu s poslanci ze Zlínského kraje, tedy konkrétně s kolegy Gazdíkem a Blahou, jsem před závěrečným hlasováním žádal ministra životního prostředí o vystoupení. Žádosti nebylo vyhověno a z tohoto důvodu se obracím na vás.

Od havárie bez tří dnů uplynuly tři měsíce a my stále neznáme viníka. Podotýkám, že jde o největší ekologickou katastrofu v tomto století. V tisku se stále omílají teorie: Deza - ano, ne, Deza - ano, ne, Energoaqua - ano, ne, ano, ne. Je tady ještě další teorie japonská, že reakcí zbytků fenolu a zbytků kyseliny dusité vznikl kyanid.

Vážený pane premiére, já tady nejsem od toho, abych řešil teorie. Já žádám urychlené vyšetření a seriózní informace. Už teď se řada lidí domnívá, že viník se kryje a šlendriánství zůstane nepotrestáno. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP