(16.20 hodin)
(pokračuje Vondrák)

Ale co si myslím? Že je důležité, jak se ten systém v čase mění. A mění se tak, že to, co říkáte, že dotyčný senior se bude muset znovu a znovu hlásit, to není pravda. Od dvaadvacátého už začíná fungovat systém, kdy senior dostane výzvu s PINem číslo 2 proto, aby se přihlásil už na konkrétní místo, které bude vykryto vakcínou.

Já bych chtěl říct, že problém nebyl na straně systému, ale tak jak to bývá vždycky, vždycky je to mezi klávesnicí a židlí. Prostě spousta lidí a uživatelů do toho dala data, která neměla potvrzena z hlediska vakcín, a v tom případě se celá věc zkomplikovala. Prosím vás, buďme k tomu objektivní a zkusme se soustředit na to, hledat chyby, odladit je a napravit ty chyby. To je cíl, na kterém se teď intenzivně pracuje, a já si myslím, že se tak i děje. Takže prosím, nemluvme o amatérismu, protože si myslím, že tým, který to připravuje, je velmi profesionální. Netvrdím, že by se nedaly věci dělat jinak, ale myslím, že je nefér jim říct, že to je amatérismus. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Jana Volného, dále David Kasal a Markéta Pekarová Adamová s faktickými poznámkami, pan ministr počká. Máte slovo.

 

Poslanec Jan Volný: Děkuji za slovo. Já navážu na svého kolegu předřečníka. Chtěl jsem také to slovo amatérismus a neschopnost vlády tady otevřít a zmínit, které tady padlo asi osmkrát nebo desetkrát z úst paní kolegyně z TOP 09. Je to opravdu nehoráznost. Kde bere paní kolegyně odvahu o tom takhle mluvit? No, já se tomu nedivím, protože kouká pouze na Českou televizi, kde se takové věci dozvídá, a nemá odvahu se zvednout a jít se podívat do terénu.

Já jsem včera v rámci svého poslaneckého dne měl možnost jedno takové očkovací centrum vidět, kde sedm lékařů a sedm sester deset hodin, já jsem tam byl jenom hodinu, prostě očkovali, očkovali, očkovali, venku stálo vždycky pět šest starých dědečků a babiček, vždycky docházeli zvenku a průběžně odcházeli, to znamená, každou minutu vcházel do tohoto prostoru jeden člověk. Ti dědečkové a babičky se tam nezdrželi déle než pět minut v té očkovací zóně, potom museli půl hodiny sedět, jestli nebudou mít nějaké příznaky. To byla prostě radost se na to podívat. A vy svým projevem a svými názory degradujete práci těchto lidí, kteří to dělají perfektně, a určitě nějaký systém oni museli přijmout, musel být na něco napojený, protože přístup těch lidí, samotná operativa toho očkování a odchod byl tak plynulý a nádherný, že to svědčilo o prvotřídní práci, nikoliv o amatérismu nebo neschopnosti. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já také děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Davida Kasala. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec David Kasal: Děkuji za slovo. Musím říct, že jsem se chtěl zdržet nějaké reakce, ale přece jenom na paní kolegyni Pekarovou Adamovou prostřednictvím pana předsedajícího musím. Už to tady zaznělo, to znamená amatérismus. Já vám řeknu, jaký amatérismus, který jsem zažil zase na úrovni města. Ve chvíli, kdy - a nebudu teď, aby to nebylo... abych neříkal, která strana navrhla to, že očkovací centrum bude v hospicu. Úžasná záležitost. Ti lidé, které máme ochraňovat, já jsem proti tomu jako zdravotník vystupoval, tak se mně pomalu smáli: my to musíme udělat. Z našeho nejmenovaného kraje očkovací centrum na krajském úřadě, který nebyl vhodný, a tak dál. Tomu já říkám amatérismus.

Buďto tedy chceme očkovat ty, kteří to potřebují, a tam je pravda, že je potřeba rychle očkovat ty rizikové skupiny, ale za lékaře zase řeknu, že očkování není žádný závod. Není to závod o to, kdy to bude, ale aby to bylo včas a bezpečně. Jestliže mně stejný politik řekne: oni podepíšou papír, a tím to je vyřešené, tak jsem se ho ptal: vy si chcete být jisti, že je to v pořádku vůči vám, nebo chcete bezpečně očkovat? A takhle vypadá amatérismus, který já jsem viděl.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Také děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní paní poslankyně Pekarová Adamová s faktickou poznámkou a poté pan ministr Blatný. Máte slovo.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Ke všem třem předřečníkům prostřednictvím předsedajícího bych chtěla uvést na pravou míru to, co se tady snažíte zase posunout a demagogicky říkat jinak, zejména pan poslanec Volný. Já jsem neříkala nic o tom, že amatérismus vztahuji na očkovací centra, na lékaře a zdravotní sestry, na všechny ty, kteří pak samotné očkování provádějí. Ten amatérismus předvedla tato vláda v systému, který spustila, v tom registračním systému.

A tady k panu Vondrákovi prostřednictvím předsedajícího. Vy jste určitě potvrdil, že každý takovýto systém se předtím otestuje, že probíhá vychytávání všech těch chyb tak, aby nemohlo dojít například k tomu, že se tam dá zadat jedna osoba dvakrát se stejným rodným číslem nebo že se tam dá zadat termín, kdy ještě nemá projít člověk mladší osmdesáti let, a podobné věci se prostě stávaly. To, že vy tady teď přesně předvádíte to, co jsem zmiňovala, že tu realitu odmítáte vnímat - já chápu, že je to pro vás nepříjemné, je nepříjemné si občas přiznat to, že něco se nepovede, že jsou tady chyby, to ale tu situaci nezlepší. To, že dochází k postupnému zlepšování toho systému třeba tak, aby esemesku zaslal těm lidem, to jsem také zmiňovala. Takže stačilo poslouchat moje vystoupení, a nikoliv si tam dosazovat to, co chcete slyšet, ale opravdu z těch slov a z té reality, kterou, i když se budete snažit sebevíc a donesete si deset kyblíků růžové barvy, tak ji prostě na tu růžovou nepřetřete. Lidé to vidí, lidé to zažili na vlastní kůži, všichni ti, kteří chtějí v pátek zaregistrovat své příbuzné, nebo dokonce sebe samé, pokud to ve svém věku zvládají, je obdivuji. A ještě jednou velký obdiv všem těm, kteří jsou do těch očkovacích center zapojeni.

Ale další věc. Některá z nich ještě v pátek vůbec na ten systém nebyla připojena. Vakcínu měli, ale nemohli lidi objednávat -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Paní poslankyně, skončil čas k vaší faktické poznámce. Děkuji vám. Nyní ještě faktická poznámka pana poslance Davida Kasala a Marka Výborného, Ondřeje Profanta. Chudák pan ministr, který chtěl reagovat, zatím nemá šanci. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec David Kasal: Děkuji. Já budu velice krátký, ještě se trošku zmíním o softwarech ve zdravotnictví.

Vážená paní kolegyně Pekarová prostřednictvím pana předsedajícího, pokud zavádíme nový software do zdravotnictví, například v nemocnici, trvá to i půl roku, než je to vychytané. Vy totiž hovoříte o něčem, co vůbec nevíte. A vzhledem k tomu, co se teď podařilo, tak to je neuvěřitelná záležitost. Během jednoho roku se podařily elektronické žádanky na vyšetření covid, kdy si tam můžete zadat cokoliv v celé republice, a jestliže já zaregistruji v Chrudimi, tak můžu vytírat klidně v Ostravě a je jedno, kde ten dotyčný bude vytřen. A to samé je teď s tím registračním (systémem). Samozřejmě, že jestliže (je) předpoklad nebo jestliže všichni si myslí, že se přihlásí celá republika najednou, tak se nemohla přihlásit, to je logické. Za mě to je logické.

A druhá věc za mě. Jestliže se bavíme o tom, jestli někdo proklouzl, tak jestli tam bude zaregistrovaných 200 000 lidí nad 80 let a jeden, který tam proklouzne, tak fakt to v tuhle chvíli není podstatné. Pro mě je podstatné, že tam budou lidé, kteří mají z rizikové skupiny být, aby se k tomu očkování dostali. A je to poukazování, samozřejmě je to technika, je to software, který nějakým způsobem nemusí být dokonalý, ale za tak krátkou dobu, jak to bylo vytvořené, to funguje úžasně.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce, ale ty se množí. Nyní pan poslanec Marek Výborný s faktickou poznámkou, poté Ondřej Profant a další tři přihlášení. Máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Marek Výborný: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Jenom velmi krátce ke kolegovi Davidovi Kasalovi vaším prostřednictvím. Když teď pan poslanec říkal o těch systémech, všichni jsme věděli, že vakcína je tou jedinou cestou, která nás z covidové krize může vyvést. A to tedy vláda, respektive Ministerstvo zdravotnictví mohlo chystat už od loňského léta. Všichni jsme to věděli, vakcíny se objednávaly někdy v květnu nebo v červnu loňského roku, mohlo se na tom pracovat. To je jedna poznámka.

Druhá poznámka k tomu, co tady zaznívá v kritice na paní předsedkyni Pekarovou Adamovou. My jako AntiCovid tým, ODS, KDU-ČSL, TOP 09, opakovaně podáváme vládě vstřícnou ruku. Nechodíme každý týden na tiskovou konferenci s kýblem kritiky, který bychom vylévali na vládu, ale dáváme jasné podklady, jasné návrhy. Bohužel, z druhé strany neslyšíme vůbec nic kromě: vy tady akorát do nás kopete a neděláte nic pozitivního. To není pravda. Návrhů jsme předložili tolik. A stejně tak ten dnešní bod. Jediné, co jsme chtěli po panu ministrovi Blatném - a já mu děkuji za jeho úvod, který tady přednesl, kde některé naše otázky zodpověděl - chtěli jsme, kdy budou jasná čísla, kdy také bude možné se rezervovat ve věkové kategorii minus 80, tedy pod 80 let, protože to jsou otázky, které my dennodenně dostáváme, tak jako je, pane poslanče, dostáváte zcela jistě i vy a další tady ve Sněmovně. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP