(16.40 hodin)

 

Poslanec Zdeněk Podal: Děkuji za slovo, pane předsedající. Kolegyně, kolegové, já bych to vrátil na zem. Chtěl bych poděkovat všem zdravotníkům i panu ministrovi, protože to, co máme před námi, tak v tuhle chvíli ani není důležité, jak rychle budeme očkovat, ale jestli budeme předpokládat, co nás čeká. V Izraeli masově očkují a nakažených stále více a více přibývá. V Izraeli, protože je to srovnatelná země s námi, mají naočkováno daleko více lidí, a přesto mají tyto problémy. A je to dané novým druhem koronaviru, který se k nim rozšířil a masově se šíří dál. Tím chci jenom upozornit na to, že to nejdůležitější je předpokládat tento nový druh koronaviru, který k nám dorazí. Takže mluvit o nějakém rozvolňování, odstraňování roušek je podle mě absolutně nesmysl. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Jiří Kobza s faktickou poznámkou. Připraví se David Kasal, poté Hana Aulická Jírovcová. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Jiří Kobza: Děkuji, pane předsedající. Rád bych jenom připomněl, že v podstatě pro ten zmatek, který je ohledně očkování, není žádná omluva, protože jednak je zde precedens ze španělské chřipky o tom, jakým způsobem šly jednotlivé vlny a jakým způsobem byly časově od sebe vzdálené. A 30. září jsem zde vystoupil s dotazem, že by mě moc zajímalo, když se vláda snaží bojovat proti druhé vlně covidové infekce, co dělá proti tomu, aby nepřišla ta třetí. Předpokládal jsem, že dostanu odpověď: ano, sháníme vakcíny, ano, sháníme stříkačky, jsme připraveni, máme systém na to, abychom proočkovali celou populaci. Nicméně nic z toho se nestalo. A myslím si, že to je neomluvitelné, protože v té době už byla k dispozici veškerá data k tomu, co se chystá. A samozřejmě nyní, kdy nastupují čtyři další mutace koronaviru, kdy nejsou známé reakce jednotlivých vakcín na tyto mutace, tak vláda zase jenom čeká, až rozhodnou v Evropské unii. Není ochotná jít vlastní cestou. Není ochotná hledat něco, co bude fungovat. Ale ta rozhodnutí, která k nám chodí z Bruselu, jsou zpožděná, zmatečná a v podstatě nám vnucují něco, nějaké řešení, které bychom mohli mít sami daleko pružnější a daleko lepší. Takže bych chtěl vyzvat vládu, aby začala přemýšlet taky třeba na téma maďarské cesty a hledala nějaké řešení, i jiné, než co dostane naservírované na stříbrném tácu.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka Davida Kasala. Připraví se Hana Aulická Jírovcová. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec David Kasal: Děkuji za slovo. Vážená paní kolegyně Pekarová, jenom jsem vám chtěl říct, že jsem ze žádné jahody nespadl. Jsem ve zdravotnictví 27 let, takže fakt jsem nespadl.

Souhlasím s tím, co říkal pan doktor Čižinský. Já se tedy sám za sebe přiznám, že nejsem nadšený z nějakých velkých očkovacích center. Když si to spočítáte, a bavili jsme se o tom, že je potřeba oočkovat rizikové skupiny, tak pokud bude zapojených jenom 5 000 praktiků, kteří jsou, a nebudu se bavit o dalších, tak každý praktik naočkuje 20 lidí denně od pondělka do pátku. Musíme z těch 10,6 milionu 1,8 milionu odečíst, protože to jsou děti do 18 let. Zbývá 8,8 milionu. 30 % až 40 % se nechtělo očkovat, což je 5,2 až 6,2 milionu obyvatel. V tom prvním případě by to praktici v tomto tempu oočkovali někde kolem šesti sedmi měsíců, v tom druhém kolem devíti měsíců. Pokud se tam dají ještě další lékaři, tak to bude kratší.

Ale já sám nejsem nadšen z toho, že jsou v tomto v některých případech zapojení politici. Je fungující struktura primární péče. Tam dostávají přes fungující systém distribuce očkovací látky. A tady to bylo na začátku vyvoláno tím, že bohužel Pfizer je v minus 70 stupních a nelze jít běžnou cestou. To bylo celé. Tím jenom odpovídám na tohle.

A jinak souhlasím s tím, že praktici mají všechny informace. Já ani sám o své mamince nevím všechny informace, které ví její obvodní lékař. Je jí 83 let.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka Hany Aulické Jírovcové. Připraví se kolega Čižinský. Máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Hana Aulická Jírovcová: Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně a kolegové, mám tedy málo času. Každopádně my jsme samozřejmě za klub KSČM k tomu chtěli vystupovat daleko rozsáhleji. Ale chtěla bych se tady vyjádřit k té diskusi, především ke kolegovi Čižinskému. Z informací, které máme třeba i my, ano, bylo by to určitě skvělé, kdyby očkovali především naši obvodní lékaři. Na druhou stranu, a to je spíš otázka na pana ministra, nevím, jestli nám stihne ještě odpovědět, je, kolik se samotných praktiků zapojilo do očkování a kolik procent jich odmítlo. To si myslím, že je ta zásadní věc, kterou by pan ministr dneska mohl sdělit, abychom si mohli udělat obrázek. Tady je docela značná neochota právě těch praktiků, vůbec se nezapojit do toho očkování. Tak to jenom na váš dotaz. Vím, byl jste i v reportáži Prahy 7, že u vás to funguje. Pro mě bylo zase docela divné, že jste dostali vakcínu a mohli jste takhle fungovat, ale to už je otázka, jak už si to potom zprostředkovala příslušná fakultní nemocnice, a otázka na pana ministra.

Nás by ale také zajímalo, proč se pořád jenom vážeme na ty dvě vakcíny od Pfizeru a Moderny. Přece víme, že na trhu už jsou další vakcíny. Proč tedy naše vláda, respektive i SÚKL, nezačne jednat i s těmi ostatními tak, aby prověřila kvalitu a bezpečnost vakcín, mohli jsme zabezpečit pro naše občany dostatek vakcín a mohlo se konečně začít očkovat právě z důvodu, že budeme zabezpečovat dostatek vakcín a samozřejmě dalších věcí.

To, že je tady nějaký systém, který se vytvořil, a můžeme se o něm dohadovat, to je věc druhá. Ale pokud nemáte, pardon, co podávat, tak bych to možná nazvala jinak, ale budeme se chovat slušně, tak je možná teď těžké a zbytečné okamžitě řešit ten systém, který já doufám, že se daleko zlepší. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Vím, že na sebe reagujete, ale zásadně tak dělejte prostřednictvím předsedajícího, nebo tady ten pořádek neudržím. Kolega Čižinský, poté kolega Plzák. Máte slovo.

 

Poslanec Jan Čižinský: Děkuji. Já bych také tedy prostřednictvím předsedajícího zareagoval na své předřečníky. Já jsem rád za to, že jsou velká očkovací centra. A volám po doplnění toho systému o praktické lékaře.

Ohledně kolegyně Procházkové: to, co je možné v Praze 7, je možné v Karlovarském kraji, je možné všude. Všude jsou obětaví praktičtí lékaři, kteří jsou ochotni se do toho zapojit. Já nevolám po povinném zapojení, volám po dobrovolném zapojení. Ta vakcína je v minus 70 stupních, pak se rozmrazí, pak je nutné ji udržovat ve 2 až 8 stupních Celsia a musí se spotřebovat do pěti dnů. Skutečně promiňte, paní poslankyně, prostřednictvím pana předsedajícího, Karlovarský kraj není tak rozlehlý, aby během čtyř dnů nebylo možné ten kraj přejet. Je možné to rozvézt. Skutečně je možné, aby praktičtí lékaři měli v lednici vakcínu, aby si ji ředili a svým pacientům ji podávali. To mě nikdo nepřesvědčí, že to možné není. A že je mnoho praktických lékařů, kteří jsou obětaví a ochotní se do očkování zapojit, tak na to prosím skutečně vemte jed, protože to tak je.

My jsme to prakticky ověřili. Jak říkám, za dva dny byly naočkovány dvě třetiny seniorů nad 80 let. Ulehčilo by to nemocnicím. Odhaduji, že pokud by ta možnost dobrovolně byla, že by se skutečně podařilo během týdne oočkovat třeba právě seniory od 65 let výše. A nedovedu si představit, jakým způsobem jinak naočkovat imobilní pacienty, kteří nejsou schopni vycházet z domu. To nepůjde jinak než zapojit praktické lékaře. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Pavel Plzák. Připraví se pan poslanec Válek. Máte slovo, pane poslanče, k faktické poznámce.

 

Poslanec Pavel Plzák: Děkuji za slovo. Reaguji na pana kolegu Čižinského. Na Praze 7 se asi dějí zázraky, protože mě zaujalo, že lékařka oočkovala za dva dny 200 lidí, jestli jsem slyšel dobře. To je 100 lidí na den. Já už jsem očkován byl, takže vím, jak celý ten proces probíhá. Lékař se vás zeptá, jestli nemáte nějaké zdravotní potíže a tak dále, něco se vyplní, kartička vyplní, pak samotné očkování. Trvá to zhruba šest až osm minut. Já jsem si spočítal, že ta obvodní lékařka musela očkovat nějakých dvanáct až třináct hodin bez nároku na jídlo, na stravu a na to, aby si odběhla na záchod. Mě by zajímalo, jestli očkovala v sobotu, v neděli, anebo jestli ještě po normální pracovní době. A pak je to tedy neuvěřitelný výkon. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP