(12.00 hodin)
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nechal jsem ty dvě věty domluvit, ano.
Prosím vás, máme dvanáct hodin, takže přeruším projednávání tohoto tisku, třeba se k němu ještě vrátíme. A nyní tedy máme pevně zařazený bod a jedná se o
28.
Návrh poslanců Stanislava Grospiče, Hany Aulické Jírovcové, Daniela Pawlase
a Pavla Kováčika na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb.,
zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 317/ - druhé čtení
Dne 2. prosince 2020 na 72. schůzi Poslanecké sněmovny jsme souhlasili s návrhem na opakování druhého čtení tohoto návrhu zákona. Jedná se o usnesení Poslanecké sněmovny číslo 1388. Prosím, aby místa u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele pan poslanec Stanislav Grospič a zpravodaj garančního výboru, což je výbor pro sociální politiku, pan poslanec Petr Beitl.
Táži se navrhovatele pana poslance Stanislava Grospiče, zda chce vystoupit v úvodu tohoto druhého čtení. Chcete vystoupit, tak prosím, máte slovo.
Poslanec Stanislav Grospič: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, vážení členové vlády, vážené kolegyně a kolegové, jsem velice rád, že došlo k opakování druhého čtení a je možné načíst pozměňovací návrhy, které by posunuly a umožnily přijetí předloženého návrhu zákona, kterým je krátká novela zákoníku práce, která ve své podstatě by měla srovnávat určitou diskriminaci, která dnes je v možnosti čerpání délky dovolené, a to tak, že by stanovila základní výměru dovolené na pět týdnů. Tím by se odstranila určitá nerovnost, která dnes poškozuje zaměstnance zaměstnavatelů provozujících podnikatelskou i nepodnikatelskou činnost oproti zaměstnancům uvedeným v § 109 odst. 3 zákoníku práce. Nárokovou délku dovolené mají tito zaměstnanci totiž o týden kratší a předkládaný návrh rozdíl v nárokové délce základní výměry dovolené smazává, když se stanovuje základní výměrou dovolená nejméně v délce pěti týdnů.
Hovořím o tom proto, že mezitím jsme přijali jako Poslanecká sněmovna novou novelu zákoníku práce. Jsme rádi, že máme možnost opakovat druhé čtení, abychom načetli pozměňovací návrh, který reaguje právě na přijatou novelu zákoníku práce, která nabývá účinnosti - nebo nabyla účinnosti - od 1. 1. letošního roku. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní tedy se táži, zda se chtějí postupně vyjádřit zpravodaj garančního výboru výboru pro sociální politiku, pan poslanec Petr Beitl, a následně také zpravodaj hospodářského výboru, pan poslanec Petr Pávek. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Petr Beitl: Vážený pane předsedající, jenom velmi krátce bych zde uvedl, že po vráceném druhém čtení výbor tento bod neprojednal, a platí tedy původní usnesení, které je ve sněmovním tisku 317/2, to je doporučení neschválit původní tisk. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Zpravodaj hospodářského výboru - nevidím zájem. Otevírám obecnou rozpravu, do které mám přihlášeného jednoho poslance, a to je opět pan poslanec Petr Beitl. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Petr Beitl: Děkuji za slovo ještě jednou. Vážený pane předsedající, vážené kolegyně a kolegové, nevím, kolik z vás si všimlo včera při hlasování pro pozměňovací návrhy během schvalování zákona o navýšení nemocenské v karanténě, že jste zaměstnavatelům poslali další povinnost, a to posílat hlášení volných pracovních míst na úřad práce - povinnost i se sankcí, povinnost, která je nadbytečná, protože by přece mělo být plně na vůli zaměstnavatelů, zda chtějí při obsazování volných míst v jejich firmách s úřadem práce spolupracovat, anebo ne.
Dnes máme ve druhém čtení další pokračování štvanice a utahování podmínek podnikání v naší zemi, další nadbytečné opatření, které vstupuje do vztahu zaměstnanec a zaměstnavatel. Já každému opravdu přeji takovou dovolenou, kterou si se svým zaměstnavatelem domluví, třeba šest týdnů, je to totiž na těchto dvou stranách, ale oni si můžou domluvit nejenom dovolenou, ale také výši mzdy, stravné, sick days, vzdělávání a další benefity, které zaměstnavatelé svým zaměstnancům nabízejí.
Nám tady leží návrh, který nebyl projednán v tripartitě, který nemá podporu ani jednoho ze subjektů, které se vyjadřovaly, tedy ani vlády, ani Hospodářské komory, ani Ministerstva financí, ani Ministerstva průmyslu a obchodu, ani Konfederace zaměstnaneckých a podnikatelských svazů, ani hospodářského výboru, ani garančního sociálního výboru. Možná mají kolegové předkladatelé z KSČM podporu pana odboráře Duška. To je totiž člověk, který má za prospěšné, aby naši podnikatelé a živnostníci zkrachovali, zavřeli své firmy a živnosti a nechali se někde zaměstnat. To je totiž situace, do které takové návrhy naše podnikatele ženou. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní dám prostor panu poslanci Kopřivovi, protože se chce vyjádřit ještě k hlasování u předešlého tisku 800, je to tedy po dohodě. Prosím, pane poslanče.
Poslanec František Kopřiva: Děkuji mnohokrát, pane předsedající, a děkuji i sněmovní legislativě. My jsme to zaznamenali se zpožděním, že pan zpravodaj u předchozího bodu u Vojenského zpravodajství nedal hlasovat o pozměňovacím návrhu D4. Nicméně ten se stejně vylučoval s přijatým pozměňovacím návrhem ústavně-právního výboru. Byť se měl dát hlasovat dřív, nedal se hlasovat. My to hlasování nezpochybňujeme, jenom pro záznam, že k tomu nedošlo. Díky.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Ano, děkuju. Budeme pokračovat v projednávání. Nyní jsme v obecné rozpravě, ale hlásil se mi taky pan poslanec Petr Pávek. Dáma má přednost. V obecné rozpravě vystoupí paní poslankyně Aulická a připraví se pan poslanec Petr Pávek. Prosím.
Poslankyně Hana Aulická Jírovcová: Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, my jsme slibovali, že vás při druhém čtení nebudeme zatěžovat, takže já jdu opravdu jenom s technikálií. Chtěla bych říci za sociální výbor, že se nezříká toho, že by po druhém opakovaném čtení to výbor projednal opakovaně, ale budeme projednávat tedy po tomto proběhlém druhém čtení už garančním a budeme se opět tedy vyjadřovat k upraveným, nově předloženým pozměňovacím návrhům. Takže to bych jenom chtěla říci, že je potřeba, aby tady bylo řečeno. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní pan poslanec Petr Pávek, zatím poslední přihláška do obecné rozpravy. Prosím, máte slovo.
Poslanec Petr Pávek: Děkuji za slovo. Milé kolegyně, kolegové, já vás chci jenom seznámit se stanoviskem hospodářského výboru, který tento návrh projednal a vyslovil k němu zamítavé stanovisko z podobných nebo stejných důvodů, které tady řekl kolega Beitl. Děkuji. (Rozruch v sále.)
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Je všechno v pořádku? Ano. Takže se podívám, zdali chce ještě někdo vystoupit. (Reakce, že se má přečíst usnesení hospodářského výboru.) No, on právě pan poslanec Petr Pávek teď vystoupil jménem hospodářského výboru, ale už v obecné rozpravě, protože když jsem vyzýval pana poslance, tak tady před otevřením obecné rozpravy nebyl. Ale prosím. Máte slovo ještě jednou.
Poslanec Petr Pávek: Ještě jednou. Milé kolegyně, kolegové, takže usnesení hospodářského výboru ze 37. schůze ze dne 5. února 2020 k návrhu poslanců Stanislava Grospiče, Hany Aulické Jírovcové, Daniela Pawlase a Pavla Kováčika na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 317. ***