(13.50 hodin)
(pokračuje Gajdůšková)

Zkracování pracovní doby je ale určitě tématem, kterému se budeme muset velmi intenzivně věnovat a velmi brzy věnovat. Nyní srovnejme alespoň podmínky zaměstnanců pro čerpání dovolené a podpořme návrh na navýšení dovolené na pět týdnů pro všechny.

A ještě přece jenom si dovolím poznámku. Pan vážený kolega Beitl tady hovořil o číslech, o tom, že náklad by byl 28 miliard. Když to srovnáme s odhadovanými 300 miliardami, které odplývají z naší ekonomiky na dividendách, tak si myslím, že to naše ekonomika unese.

Dámy a pánové, jsme v 21. století a zaměstnanci by měli mít stejné podmínky všichni. Já se přimlouvám za schválení tohoto návrhu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Budeme pokračovat v rozpravě. Jako první je zde s faktickou poznámkou paní poslankyně Langšádlová, poté se mi hlásila s přednostním právem paní předsedkyně Pekarová, pak pan poslanec Bauer. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Helena Langšádlová: Hezké odpoledne, dámy a pánové. Mě velice mrzí neustálé porovnávání toho, kolik se například vyplatí na další dovolené, s dividendami. Velmi často jsem se tady setkala i s tím, že někteří kolegové, a dokonce členové vlády, i pan premiér to používal několikrát na evropském výboru, porovnává dokonce výnosy, dividendy s tím, kolik my získáváme a odvádíme do evropského rozpočtu. My jsme zemí, která je otevřená, která na tom nebyla ekonomicky dobře před 30 lety. A jsme zemí, kam zkrátka přišli investoři, ano, a přišli převážně, a to je dobře, především ze západních zemí, ze zemí západní Evropy, ze Spojených států. A je naprosto přirozené, že pokud někdo investuje, investuje do kapacit, investuje do českých firem, tak je naprosto přirozené, že každý investor má nějaké výnosy a že ty výnosy zkrátka má právo si převést. A samozřejmě že my bychom se měli snažit o to, aby tyto prostředky znovu reinvestoval v České republice, aby tyto výnosy přispěly ke zlepšení technologií, aby tyto výnosy byly zkrátka pro nás pro všechny cestou vpřed, aby vytvářely pracovní místa. Ale myslím si, že neustále tady napadat to, že někdo má nějaké výnosy, je vlastně proti principům a proti zájmům i České republiky. Děkuji.

Tady někdo nechal mobil. Nevím, paní kolegyně? (Oslovená: Já ne.) Tak někdo tady má mobil.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Dobře, děkuji za upozornění na ztrátu a nález. To byla faktická poznámka. A nyní tedy s přednostním právem paní poslankyně a předsedkyně Pekarová ve zbývajících sedmi minutách. Prosím. (Zpravodaj si bere z řečnického pultu svůj mobil.)

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Já je asi ani nevyčerpám, protože se domnívám, že tady ta debata v okamžiku, ve kterém ji vedeme, i když moc nás tady už není, kdo by ji vedli, je zkrátka naprosto nevhodně načasovaná. Tento návrh v tomto čase ekonomické krize, kterou prožíváme a zdaleka ještě prožívat dlouho budeme, nic si nemalujme narůžovo, se absolutně míjí s tím, co je reálné.

Pojďme si to říct na rovinu. Pokud jsou dopady 28 miliard korun vyčíslené Hospodářskou komorou, 28 miliard, tak to je zkrátka darda i v dobrých časech. Ale v těchto časech, kdy tady mnozí balancují na hraně propasti, kdy mnozí už za ní dávno jsou, už nikdy neotevřou svoji provozovnu, tak se bavit o něčem, co dá ještě jako další ťafku, je prostě, nezlobte se na mě, úplné ignorantství vůči současné době. To nemůže nikdo myslet vážně. To je zkrátka něco, co nemůžeme nikdy podpořit, protože ve finále ti, kterými se tady ohánějí předkladatelé a podporovatelé, na to doplatí ze všech nejvíc. Na kom si myslíte, že budou ti zaměstnavatelé muset ušetřit ty peníze? Na čem to bude nejjednodušší? Kromě investic, které by modernizovaly jejich výrobu, modernizovaly jejich podnikání, držely je konkurenceschopné, tak to bude samozřejmě na lidech. Budou muset propouštět. Tak co je lepší? Mít práci, anebo ji vůbec nemít? To je jednoduché, tak si vyberme. Zkrátka tohle je dneska něco, co jsme vůbec neměli připustit. My trváme na návrhu na zamítnutí tohoto zákona, této novely zákona.

A myslím si, že bychom měli vystoupit z nějakého bludu, že tohle je v této době vůbec relevantní debatovat. Já chápu, že je to programový cíl některých stran tady ve Sněmovně, který mají dlouhodobě, ale zkrátka je potřeba dívat se na to optikou roku 2021, kdy tady rok máme dopady celosvětové pandemie na ekonomiku naší země, stejně jako ji prožívají i jiné země. Já si myslím, že tady v tomhle případě si musíme uvědomovat, že ty náklady jsou tak obrovské, že to skutečně teď jenom pomůže mnohým do toho, aby firmu úplně zavřeli, místa rozpustili a ti lidé skončili kde? No na pracovních úřadech! A budou nákladem státu, koho jiného. Takže pojďme si to říct úplně na rovinu, že to takhle je. A proto navrhujeme zamítnout, byť samozřejmě v dobách dobrých o tom pojďme debatovat znovu, ale to si myslím, že bude tak za pár let. Takže teď v tuhle dobu prostě opusťme tady tenhleten blud, opusťme jej úplně, nežijme v něm a neudržujme v něm reálně lidi, kteří by třeba na to mohli slyšet. Řekněme jim férově, že to pro ně může být úplné ohrožení jejich pracovních míst, že už pak třeba také tu práci nenajdou, že už ji nebudou mít. To je férové jim říct.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Budeme pokračovat v rozpravě. Samozřejmě návrh na zamítnutí budeme případně hlasovat po jejím skončení. Nyní pan poslanec Bauer ve zbývajících minutách. Poté by opět došla řada na pana poslance Grospiče, který ovšem není přítomen. Prosím.

 

Poslanec Jan Bauer: Vážený pane místopředsedo Poslanecké sněmovny, dámy a pánové, já v této chvíli, protože můj příspěvek je o něco delší, než je časový prostor, toho nevyužiji. Nicméně využiji svého práva jako místopředsedy poslaneckého klubu, abych vás požádal na pauzu v době trvání tří minut, což je prakticky do konce dnešního jednacího dne. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Já té žádosti rozumím. Takže pokud nikdo nic nenamítá, já této žádosti vyhovím. Současně konstatuji, že pak již nebude možno pokračovat v projednávání tohoto návrhu, protože vyprší doba určená pro projednávání třetích čtení. Nezbývá mi než projednávání tohoto bodu přerušit. Po třetích čteních bychom se teoreticky mohli zabývat dalšími body, nicméně je zvykem v tuto dobu končit jednání Sněmovny. Nebyla mi doručena žádná dohoda, která by toto měnila, a vzhledem k situaci v sále nevidím jiné cesty, než že přeruším 87. schůzi do úterý 9. března, kdy budeme pokračovat buď po skončení, nebo přerušení mimořádné 90. schůze, která je tam zařazena ve 14 hodin, měli bychom pokračovat přímo blokem prvních čtení, protože krizový zákon, který je tam zařazen, bylo avizováno, že bude stažen. Takže v úterý budeme projednávat první čtení. Děkuji vám a přeji příjemný víkend.

 

(Schůze přerušena ve 13.59 hodin.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP