(19.00 hodin)

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Bratři lidovci, neblázněte. To přece nemůžete myslet vážně, že budete nechávat jenom proto, že nejsme schopni - nebo že Evropská unie není schopna - dodávat očkovací látky do České republiky, tak že necháte umírat lidi. Opravdu, bratři lidovci, neblázněte.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Pan poslanec Válek. Připraví se pan ministr Blatný a dále pan poslanec Marian Jurečka. Všechno faktické poznámky.

 

Poslanec Vlastimil Válek: Já se, prostřednictvím pana předsedajícího, domnívám, že i lhát by se mělo inteligentně. To je k oběma předchozím předřečníkům. To znamená, pokud někdo říká, že nám něco poručí Evropská unie, jasně, můžeme to, pokud to SPD prosadí, když budeme chtít letět letadlem z Brna do Paříže, vykašlat se na koridory, nenechat si nic povolat a poletíme, hotovo, po bolševicku. Tomu rozumím. Solitéři, kteří nepotřebují se na ničem domlouvat, chápu to. Já se chci domlouvat. Já chci dodržovat pravidla. Pokud někdo nechce, je to jeho problém.

A jak vy, prosím vás, víte, prostřednictvím pana předsedajícího, vážení kolegové poslanci, že nám Evropská unie něco nedodala? To jsou řeči "jedna baba povídala, druhá tiše poslouchala". Jak toto víte? Vy jste viděli ty smlouvy? Vy víte, co jsme si objednali? Vy víte, o kolik jsme dostali vakcín míň, než je ve smlouvách? Pokud ano, tak to prosím řekněte na mikrofon, objednali jsme si tolik a tolik vakcín od té a té firmy a Evropská unie nám dodala o tolik a tolik míň. Pokud neznáte ty smlouvy a nevíte, co v nich je, tak jak můžete vědět, že nám jich dodala míň?

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Pan ministr Blatný s faktickou poznámkou, poté pan předseda Jurečka. Prosím, máte slovo.

 

Ministr zdravotnictví ČR Jan Blatný Vážený pane předsedající, jenom velmi krátce ke konkrétním věcem, protože se o tom tady diskutovalo. Do konce června bude do České republiky dodáno tolik dávek, že budeme moci naočkovat oběma dávkami 6 milionů lidí. To znamená, když dospělá populace je někde kolem 8 milionů lidí, tak těch 6 milionů lidí je více než požadovaných 60 až 70 %, respektive to tomu odpovídá, od toho se odvíjí ty odhady, o kterých jsem mluvil.

A byl tady taky vznesen konkrétní dotaz na distribuci další vakcíny, kterou bude Johnson & Johnson. Ten distributor je vypsán, čeká se jenom na zřeknutí se odvolání těch ostatních, takže je vypsán a na tom se pracuje, stejně tak jako na těch dalších, které postupně budou získávat EMA. Ve chvíli, kdy ji třeba získá ruská vakcína, budeme postupovat stejně. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nyní pan předseda Marian Jurečka, připraví se pan poslanec Ondřej Benešík, faktické poznámky. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Jako ministr jsem čtyři roky prožíval spoustu každodenních věcí, kdy jsem s některými věcmi v rámci Evropské unie, evropské agendy nesouhlasil, řešil jsem je, vystupoval jsem proti nim na radách ministrů zemědělství EU. Ale prosím vás pěkně, v případě vakcín - a to říkám především pro veřejnost, která nás tady bude sledovat, protože některým kolegům to nevysvětlíme nikdy - je potřeba si uvědomit, že tady Evropská unie zafungovala naprosto dobře a solidárně, protože kdyby tady byla volná soutěž 27 států, které by si u výrobců kupovaly vakcínu, tak si každý soudný člověk odpoví, kdy by přišlo asi tak na Českou republiku. Jaká by byla cena těch vakcín? A tady se 27 států domluvilo, že už před rokem daly dohromady peníze, oslovily firmy, zaplatily u nich nebo předplatily u nich výzkum těch vakcín, dohodly se na těch dodávkách a začaly se ty dodávky realizovat. To, že některé firmy měly potom v případě výroby problémy a musely nějakou část dodávek omezit nebo pokrátit, to se stalo, ale kdybychom šli sami za sebe, za Českou republiku, tak by tady dneska kromě čínské a možná ruské vakcíny v tento okamžik nebylo vůbec nic. Tak si to prosím vás uvědomte a už neříkejte tyhlety nesmysly, které se hodí, protože to působí na první pohled hrozně dobře.

A to, že tady je EMA, to je stejný příběh, jako je v mnoha jiných důležitých orgánech, které nám certifikují a hlídají kvalitu v jiných případech, u potravin, u jiných typů zboží, protože jsme se na tom společně dohodli. To není žádný diktát. Já bych poprosil, aby tady třeba i některý příčetný poslanec, třeba i za hnutí ANO, který je členem evropského výboru, byl schopen taky vystoupit a třeba tyhle věci uměl říct taky. Protože mně vadí, když se tady vládní koalice, kterou já počítám dohromady s komunisty, vyjadřuje takovýmhle způsobem, protože to nejsou objektivní fakta.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Ondřej Benešík. Připraví se pan poslanec Roman Onderka. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Děkuji, pane místopředsedo. Zazněla tady velmi silná slova. Já se prostě ptám, opravdu se ptám, jakým způsobem KDU-ČSL nebo lidovci způsobují, že tady umírají lidé na covid? Já bych to opravdu chtěl slyšet. Chápu, že tady občas použijeme nadsázky, ale obvinit někoho ze smrti druhého je opravdu silné kafe. Já si tady to vyprošuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Roman Onderka s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Roman Onderka: Děkuji, pane předsedající. Kolegyně, kolegové, prostřednictvím vás, pane předsedající, ke kolegovi Válkovi. On mě možná teď nebude slyšet, protože tam má velmi důležitou diskuzi s kolegou z SPD. Ale my se známe hodně dlouho. Já si ho velice vážím i jako doktora, i jako člověka. Ale, kolego, na to, abychom mohli kritizovat dodávky vakcín, na to nepotřebuji vidět smlouvy. Na to stačí číst veřejné zdroje, pokud jsou aspoň trochu seriózní. Mezi ty já počítám například iDnes. (Reakce v sále.) A je mi úplně jedno, kdo je vlastníkem, mimochodem. Mezi jinými, který uvádí na svých stránkách Českem objednané vakcíny.

Takže pro vaši informaci: Pfizer - počet dávek 4 miliony, což je 2 miliony očkovaných - konec prosince 2020 mělo být dodáno. První čtvrtletí 2021 - Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson a ještě cosi - a bylo to 1,9 milionu vakcín, 3 miliony vakcín, 2 miliony a 1 milion vakcín. To znamená, z tohoto pohledu bychom měli mít dneska naočkovaných v České republice přes 2 miliony osob. To nevyčítám panu ministrovi, protože bezesporu se zpozdila výroba, zpozdily se tyto dodávky. Ale byl bych velice rád, abychom užívali i tyto zdroje a říkali si věci.

Souhlasím se svými předřečníky, nechme to doktorům, nechme to těm vědcům, nechme to lidem, kteří jsou vzdělaní, kteří se tím zabývají skoro celý život, a vložme se do jejich rukou. Já českým doktorům věřím, věřím evropským doktorům a doufám, že to dobře dopadne.

Jenom panu ministrovi chci říct, že logicky, že státy, které vyrobí vakcínu, se snaží na tom dělat PR, od Ameriky počínaje, Johnson & Johnson... (Předsedající: Omlouvám se, čas.) Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan předseda Válek s faktickou poznámkou bude reagovat. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Vlastimil Válek: Já, prostřednictvím pana předsedajícího k panu poslanci Onderkovi, téměř příbuznému, děkuji, jestli to říkám dobře, Romane. Rozdíl mezi námi je v tom, že on jako zdroj informací používá iDnes, já jako zdroj informací používám to, co řekla koordinátorka očkování a osoba, která ty smlouvy má v ruce, na zdravotním podvýboru, co řekla do mikrofonu, co je nahrané. To považuji za validní zdroj informací. Každý z poslanců má možnost si to poslechnout. Zjistí přesně, kolik jsme si objednali vakcín od které firmy, v kterém čtvrtletí, kolik nám jich mají dodat, můžou to porovnat s tím, co dodáno bylo, protože paní doktorka - já jí za to velmi děkuji, paní ředitelce - to tam velmi přesně rozebrala, řekla, vysvětlila. Dokonce řekla, kdo kterou smlouvu kdy podepsal. Je potřeba panu ministrovi poděkovat. Já se za to nestydím, že mu poděkuji, i jako opoziční poslanec, že doobjednal některé ty vakcíny. A zase to tam zaznělo. Myslím, že to tam zaznělo velmi přesně, precizně.

Nevím, kde vzali informace novináři iDnes nebo jakéhokoli jiného periodika. Já se taky v novinách orientuji podle toho třeba, jaké bude počasí, protože některé informace tam považuji za velmi solidní. Nicméně v tomto případě spíš za zdroj považuji informace, které padly od pracovníků ministerstva na podvýboru, a doporučuji to všem.

Co se vakcíny Sputnik týče - a to bych chtěl, abych řekl na mikrofon, ať mně pak nadá z mých kolegů kdokoli - to není nekvalitní vakcína, nikdy tady nikdo na tu vakcínu jako látku neplival a klobouk dolů před panem profesorem, který objevil tu vakcínu. My se pouze bavíme o tom, že existuje nějaký standardní postup, který chceme, aby byl v zájmu našich pacientů zachován, ne u této vakcíny, ale obecně u jakéhokoli léku. A tak, jak bojuji u této vakcíny, budu u každého léku bojovat úplně stejně, a vždy kvůli pacientům. Primo non nocere. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP