(18.50 hodin)
(pokračuje Feri)

Podle mého názoru je soukromou akcí, na kterou toto ustanovení dopadá, například když si uděláte něco, čemu se říká uzavřená společnost. Prostě si zamluvíte nějaké zařízení nebo si uděláte firemní večírek. Tak to bych chápal. Ale dopadá toto skutečně například na rodinná setkání? Anebo ještě konkrétnější příklad, na to, když se potkáte se svými známými v parku nebo na ulici? Dobře, dva tři dny se handrkovali přes média právníci, pan ministr popíral, že tomu tak je. Tvrdil, že v parku se ve víc než dvou lidech nemůžete potkat, jenže zdá se, že tomu tak úplně není, nebo respektive že ten autentický výklad ministerstva je takový.

Jenže včera večer, a já nevím, jestli jste to zaznamenali, Policie České republiky na svém Twitteru sdělila, že v otázce shlukování osob v počtu dvou na veřejnosti i v soukromí má Policie České republiky jasno. Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví váže omezení pouze k hromadným akcím. Pohyb osob na ulici, náhodná neorganizovaná setkání nelze tímto opatřením pokrýt. Pandemický zákon i zákon o ochraně veřejného zdraví nemůže plošně regulovat a omezovat volný pohyb osob, to jest ani jejich počet. Policisté tak nemohou a ani nebudou svoji kontrolní činnost orientovat tímto směrem.

A to je jeden z důvodů, proč tu dneska jsme a proč se o tom bavíme, protože ministr tu říká: My máme za to, že se nemůžete sejít v parku ve více než dvou lidech, aspoň to je to poslední vyjádření, které jsem v médiích zaznamenal, a proti tomu policie, která má ta opatření vynucovat, říká: No, ale my se na to díváme jinak. A to si vezměte, že jak tady sedíme, tak my to sledujeme, my v tom žijeme 24 hodin denně sedm dní v týdnu, ale jak k tomu má pak přijít někdo, kdo má každodenní problémy - živobytí, zdravotní situace, obava o své blízké - a ještě má řešit to, jestli je správný výklad policie, nebo výklad ministerstva? To je něco, co bychom tady dneska měli postavit najisto a v čem by měl pan ministr jasně říci, co platí a neplatí. A já už přejdu k těm dílčím otázkám.

Tak například, bylo již toto mimořádné opatření podle pandemického zákona napadeno u Nejvyššího správního soudu, kterému je dána působnost ohledně přezkumu? Pakliže ano, podalo již Ministerstvo zdravotnictví v této věci vyjádření? Ono totiž co se stane: Stane se to, že to někdo napadne u Nejvyššího správního soudu, a v případě, že tomu Nejvyšší správní soud vyhoví, pak to má samozřejmě konsekvence toho, že to opatření bude zrušeno, případně Nejvyšší správní soud konstatuje, že bylo protizákonné. No ale jsou s tím spojené například i konsekvence ve smyslu povinnosti k náhradě škody, samozřejmě, za to nezákonné opatření.

Upravilo ministerstvo ve světle toho vyjádření Policie České republiky to opatření? To prostě není udržitelné, aby ústřední orgán státní správy, Ministerstvo zdravotnictví, říkal něco jiného než Policie České republiky. To není udržitelné. Jednalo Ministerstvo zdravotnictví s policií? Co je tedy to, čím se mají ti lidé řídit a v čem budeme následující týdny žít?

A teď k tomu konkrétnímu, co věřím, že se objeví pak i ve sdělovacích prostředcích, tak konkrétní otázky. Lze konat následující akce? Za prvé, posezení či procházka v parku ve více než dvou lidech za účasti za a) rodiny z více domácností, za b) přátel. Za druhé, pobyt na chalupě ve více než dvou lidech za účasti za a) rodiny z více domácností a za b) přátel. Setkání doma ve více než dvou lidech za účasti za a) rodin z více domácností, za b) přátel. A samozřejmě to, co vyčerpávalo nejvíc mediální pozornost, ale asi ne k uspokojení těch, kterých se to týká, a to je sportování. To znamená, můžou se víc než dva lidi sejít na veřejném prostranství, když jsou přátelé nebo když jsou rodina, a sportovat? Konkrétně například, můžete si jít zaběhat s více lidmi, třeba s přáteli? Můžete vyjet na kole s více lidmi?

Já to nevím, já to prostě nevím a myslím si, že to neví nikdo v tomto sále kromě pana ministra, který ale může dát nějaký výklad, který pak Policie České republiky popře. Takže to jsou otázky, které jsem již dneska dopoledne panu ministrovi poslal, a věřím, že tady sdělí odpověď. To je jedna věc, která se týká konkrétních opatření.

Další je plán rozvolňování. Jak víte, my jsme asi před měsícem a půl představili naši představu o tom, jak by se mělo vracet opatřeními k normálu, jak by se měla uvolňovat postupně. Určili jsme i konkrétní ukazatele, například sedmidenní incidenci tak, jako to určil Kochův institut v Německu, a další tak, aby to bylo přesně na něco navázané. Ne konkrétními daty, ale nějakými vlnami, kdy se budeme vracet postupně k normálu.

Pan ministr Blatný sliboval, že se upraví takzvaný PES a že ho do Velikonoc dostaneme. Nevím, jak vy, ale já jsem nedostal vůbec nic, jenom jsem pod rukou dostal nějaký návrh, který se ale ukázal být dnešním pohledem neživotaschopný, protože pan ministr zdravotnictví řekl - na "psa" zapomeňte. Dobrá, ale tak co? Jak se budeme vracet k normálu? Co nás čeká dál? A prosím, nechci být obviněn z toho, že chci konkrétní data, že chci snad, aby pan ministr řekl: No, tak 1. května otevřeme zahrádky restaurací a pak povolíme akce o 30 lidech od - nevím - poloviny května, to ne. Ale co bude tedy tím ukazatelem, podle kterého se budou moci lidé orientovat?

Prostě společnost a ekonomika není na klíček. Některé oblasti lidského života lze spustit pohotově téměř ze dne na den, ale některé - prostě tam potřebujete přípravu a vyvolá to, myslím si, pozitivní ohlasy, když bude nějaké vodítko ze strany Ministerstva zdravotnictví a ze strany vlády, kdy se k nějaké té konkrétní aktivitě budeme moci vrátit. To znamená, pane ministře, jaká je konkrétní představa o podobě systému rozvolňování? Bude se jednat o nějaký modifikovaný PES? Nebo například jenom o nějaké obecné, obecný vlnový systém? Když si vygooglujete například to, jak je to v Severním Irsku, tak to je ten systém vln, abstraktních nějakých parametrů toho, jak se budeme vracet zpátky.

A potom tu mám ještě dotazy, konkrétní dotazy od občanů, které, myslím, pan ministr může nějak heslovitě osvětlit. Ta například - a to je jedna věc, která prostě taky není ze dne na den - představte si, že chcete vstoupit do manželství, že si chcete udělat svatbu. Mně psali lidé, kteří už svatbu odkládali třikrát, a nevědí, jestli na konci května nebo na konci června budou moci pozvat víc než 15 lidí. Prostě neví. Pan ministr také nemá křišťálovou kouli, ale aspoň by mohl osvětlit, jak to bude vypadat, jestli to má prioritu, nemá prioritu, s čím mají lidé počítat.

Konkrétní služby: například segment, který úplně prostě padá na ústa a ti lidé jsou úplně vyždímaní, jsou třeba fitness centra, restaurace a další, obchody s oblečením. Kdy budou moci otevřít? Já vím, že to je možná banální tady na plénu Poslanecké sněmovny, ale když mi napíše maturant, že jde k maturitě a nemá oblek, ve kterém by mohl odmaturovat, tak to taky ilustruje prostě tu situaci a já mu na to nedovedu vůbec nic říct.

Dále by mě rovněž zajímalo, které budou ty ročníky, které se nestihnou do konce školního roku vrátit do škol, nastoupit. To je taky pořád v abstraktním nějakém pojetí, ale nevíme, kdy konkrétně to bude. Kdy dojde k obnovení praktické výuky? Kdy dojde k rozšíření možnosti se setkávat? Kdy se tedy dostaneme konečně k těm 10 nebo 20 a v jakém to bude pojetí?

A věc, která je minimálně pro mou generaci velmi citlivá a která bohužel tedy není komunikována, tak je to, kdy se lidé do 30 let dostanou výhledově k očkování. Tím zase nemyslím, že pan ministr řekne: 1. července, ale kdyby aspoň rámcově naznačil, kdy podle... v nějaké konkrétnější představě, kdy konkrétně by bylo možné spustit registrační systém. A jak to vlastně bude dále? Bude to jako na Slovensku, že půjdeme a budeme umožňovat registraci třeba 50, 45, 40? To taky pořád nebylo ještě jasně komunikováno, nebo to bude hromadně?

Prioritní skupiny mají naprostou důležitost. Lidé nad 80 let, slyšeli jsme tu údaje o očkování, krizová infrastruktura, lidé s chronickým onemocněním, ale musíme myslet i na to, že jsou tu lidé, kteří jsou v produktivním věku, také mají zájem o očkování a rádi by aspoň rámcově věděli, kdy se na ně dostane.

Takže toto jsou otázky na pana ministra zdravotnictví. Máme čas do 9 hodin, a pakliže by to nestačilo, tak myslím, že bude vhodné, kdyby nám to pan ministr poslal písemně.

K paní ministryni financí: velmi si vážím toho, že tu je, paní ministryně, děkuji. Je to důležité z toho důvodu, že pandemický zákon obsahuje speciální úpravu náhrady škody za ta opatření. Paní ministryně na jednání, které jsme absolvovali během přípravy, zmiňovala, že se bude jednat o cca 50 miliard ročně... 50 miliard měsíčně, pardon, což s sebou nese velké množství - to jste, paní ministryně, říkala - což s sebou nese velké množství administrativní zátěže, protože těch žádostí, důvodných či nedůvodných, bude velké množství. Proto bych se rád zeptal, jestli už je vše připraveno, to znamená nějaký informační systém, to, jakým způsobem se to bude administrovat, a samozřejmě samotné formuláře a nějaký metodický plán, metodický pokyn pro to, co by ti žadatelé o náhradu škody měli obsáhnout, jaké skutečnosti by měli tvrdit a jaké důkazy by pro ty skutkové přednesy měli označit. Já vám velmi děkuji a těším se na rozpravu. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP