(16.40 hodin)
Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Mnohokrát děkuji za přednesení návrhu.
Zagongovala jsem, takže v tuto chvíli všichni víme, o čem budeme hlasovat, o předneseném návrhu.
Já si v tuto chvíli dovolím zahájit hlasování. Kdo je pro návrh? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti návrhu? Kdo se zdržel hlasování?
V tuto chvíli konstatuji, že při hlasování číslo 101 bylo přihlášeno 168 poslanců, pro bylo 164, nikdo nebyl proti, 4 se zdrželi. Návrh usnesení byl schválen.
Poděkovala bych paní ministryni a paní zpravodajce a tím končím projednávání bodu číslo 5.
Dostáváme se k bodu
6.
Návrh rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu na rok 2022
/sněmovní tisk 146/
Poprosím opět, aby ke stolku přišel pan ministr zemědělství Zdeněk Nekula a zároveň zpravodaj zemědělského výboru pan poslanec Tomáš Dubský. Poprosím, aby materiál, návrh rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu, uvedl ministr zemědělství pan Zdeněk Nekula. Pane ministře, máte slovo.
Ministr zemědělství ČR Zdeněk Nekula: Dobré odpoledne. Děkuji za slovo, vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci. Předložený materiál, návrh rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu na rok 2022, byl zpracován na základě § 6c zákona č. 256/2000 Sb., o Státním zemědělském intervenčním fondu a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Návrh rozpočtu SZIF na rok 2022 respektuje a v souladu s výše uvedenými právními předpisy celkové dotace z kapitoly Ministerstva zemědělství pro Státní zemědělský intervenční fond na rok 2022 ve výši téměř 42 miliard korun, z toho na společnou zemědělskou politiku cirka 35 miliard korun, na zemědělské národní dotace cirka 5 miliard korun, na marketingovou podporu značek kvality 200 milionů korun a na správní výdaje 1,85 miliardy korun. Návrh rozpočtu SZIF na rok 2022 vychází z přidělených dotací z kapitoly Ministerstva zemědělství pro Státní zemědělský intervenční fond oznámených správcem kapitoly.
Základní příjmy v návrhu rozpočtu SZIF na rok 2022 představují dotace z kapitoly Ministerstva zemědělství na rok 2022 ve výši cirka 42 miliard korun, z toho dotace ze státního rozpočtu více než 10,6 miliardy korun a dotace z rozpočtu Evropské unie cirka 31,2 miliardy korun. Ostatní příjmy, které byly použity k sestavení návrhu rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu na rok 2022, činí celkem 545 milionů korun, z toho tržby z prodeje v rámci intervenčních nákupů ve výši necelých 227 milionů korun, příjmy na technickou pomoc programu rozvoje venkova ve výši 318 milionů korun a transfer z EU na program TAIEX ve výši 221 tisíc korun.
Předpokládané intervenční nákupy v roce 2022 ve výši necelých 227 milionů korun budou financovány zápůjčkou Ministerstva financí. Na zabezpečení společné zemědělské politiky připadají finanční prostředky ve výši cirka 35 miliard korun, z toho na přímé platby 22,6 miliard korun, Program rozvoje venkova včetně Horizontálního plánu rozvoje venkova necelých 12 miliard korun a opatření společné organizace trhu 781 milionů korun. Na zemědělské národní dotace připadá částka ve výši necelých 5 miliard korun a v roce 2022 budou stanoveny správní výdaje ve výši 2 168 000 000 korun. Ministerstvo zemědělství vyčlenilo na tyto výdaje dotaci ve výši 1,85 miliardy korun. Na marketingovou podporu značek kvality připadá částka 200 milionů korun.
Celkové zdroje a jejich užití v roce 2022 představují finanční prostředky ve výši více než 42,5 miliard korun a plně respektují výdajový rámec stanovený metodikou sestavování státního rozpočtu na rok 2022 včetně salda.
Předložený návrh rozpočtu byl sestaven v souladu s příslušnými nařízeními Evropské komise vydanými pro společnou zemědělskou politiku a současně respektuje podmínky stanovené pro její realizaci v České republice, vydané příslušnými nařízeními vlády České republiky.
Návrh rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu na rok 2022 byl projednán a schválen zemědělským výborem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dne 22. února tohoto roku.
Děkuji vám za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji, pane ministře, za uvedení návrhu rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu. Tento sněmovní tisk projednal zemědělský výbor, jehož usnesení bylo doručeno jako sněmovní tisk 146/1.
Prosím nyní, aby se ujal slova zpravodaj zemědělského výboru, pan poslanec Tomáš Dubský, informoval nás o jednání výboru a přednesl návrh usnesení. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Tomáš Dubský: Děkuji, vážená paní předsedající. Vážené kolegyně, kolegové, děkuji panu ministrovi za podrobnou zprávu a pouze doplním, že v porovnání se schváleným rozpočtem v roce 2021 dochází k navýšení objemu finančních prostředků o více než 2 miliardy korun. V návrhu rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu na rok 2022 jsou zohledněny veškeré očekávané zdroje a jimi financované užití zdrojů.
Zemědělský výbor projednal předložený materiál na své 4. schůzi dne 22. února a přijal doporučující usnesení ke schválení předloženého rozpočtu. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Také děkuji. Nyní zahajuji všeobecnou rozpravu, do které je přihlášen pan poslanec Karel Tureček. Poprosím, aby přišel k řečnickému pultu. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Karel Tureček: Děkuji za slovo, vážená paní předsedající. Kolegyně a kolegové, já jsem samozřejmě o rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu mluvil i při projednávání státního rozpočtu, a to v souvislosti s problematikou Programu rozvoje venkova. Já jsem samozřejmě kritizoval skutečnost, že v rámci tohoto programu není tento program jak ve státním rozpočtu, potažmo Státním zemědělském intervenčním fondu, dostatečně naplněn i z hlediska řekl bych národního kofinancování, chybí částka okolo 1,6 miliardy korun. To samozřejmě má za důsledek, že se plně nepodaří využít prostředky Evropské unie, zhruba ten vzorec je 1 koruna ze státního rozpočtu rovná se 2 koruny z prostředků Evropské unie, takže v této souvislosti by se jednalo až o propad financování programu rozvoje ve výši zhruba 4,8 miliardy korun. V této souvislosti jsme tu problematiku projednávali i na zemědělském výboru a zemědělský výbor přijal k rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu doprovodné usnesení, v němž jednomyslně - a to podotýkám - a na návrh opozice požádal ministra zemědělství, aby v průběhu roku 2022 prioritně posílil Program rozvoje venkova o částku ve výši 1 miliardy korun. ***