(12.20 hodin)
(pokračuje Jana Pastuchová)

Druhý zákon (návrh) se týká sociálních služeb, který rozšiřuje § 5 odst. 1 o sociálních službách. Myslím si, že v tom původním návrhu bylo v tomto odstavci jedno slovo, že to bude zdarma. To se vyndalo a vlastně jste dali pozměňovací návrh, jak jste říkali, že sociální služby, pokud to bude klient, který na to nemá peníze, vy si to ověříte, tak mu stát tuto službu uhradí. Já jsem moc ráda, že nám pan ministr tady i vysvětlil - já jsem se na to ptala i pana předkladatele - že tam je "všechny sociální služby". Všechny, to znamená pobytové, terénní, vlastně i soukromé. Já jsem se ptala, a bála jsem se toho, aby - ptáme se, protože si myslím, že ty zákony vznikají rychle, a třeba i my jsme na některé v té pandemii nezareagovali nebo tam byly chybky, na které jste nás upozorňovali vy, takže jsem se zeptala na to, a bála jsem se, aby pobytové služby soukromého charakteru najednou nezahltili klienti z Ukrajiny s tím, že stát jim to bude hradit celé, s tím, že naši klienti na sociální služby čekají opravdu dlouho. Pan ministr ujistil, že budou kontroly. Samozřejmě, když to bude hradit stát, tak poskytovatelé si o to budou muset zažádat, o ty peníze, takže věřím, že kontrola tam bude. Takže s tím také nemáme problém, určitě to podpoříme.

Ale s čím máme problém, a to říkám na rovinu a myslím, že byste se chovali v našich opozičních lavicích úplně stejně, je solidární příspěvek na domácnost. Určitě ho podporujeme, ale nemůžete po nás chtít, abychom dali vládě bianko šek na to, aby si rozhodla o tom, kolik to bude peněz, na jak dlouhou dobu to bude, jaká bude maximální částka. My bychom to podpořili, kdybyste to tam měli. A přišlo to ráno, takže tam nebyla... já vím, že vy jste se nedohodli na vládě, jednotlivá ministerstva, to je všeobecně známo, vím, že to musí být opravdu legislativně dokonalé, aby nedošlo ke zneužívání těchto peněz, ale nemůžete po opozici chtít, abychom zvedli ruku pro něco, kde není jasná definice, kolik to je peněz, za kolik je to, nebo za kolik osob, jaká je maximální, protože v původním znění bylo, že to bude 1 000 korun na osobu, maximálně 5 000, to byl jeden návrh, s tím, že to bude za kalendářní měsíc, ale přitom tam bylo psáno, že to bude za 16 po sobě jdoucích dní. To se pak vymazalo, protože na tom nebyla shoda. Takže nemůžete se zlobit, a apeluji za náš klub hnutí ANO, že nemáme problém, nemáme problém a rádi bychom zvedli ruku pro tento solidární příspěvek, protože si opravdu vážím každého, kdo ubytování poskytne, a nemusejí být všichni v situaci mé jako poslankyně, která se svými financemi nemá problém, ale jsou i lidé, kteří nabízejí svoje ubytování, ale ty energie, vodu a všechno prostě hradit musí. Já jsem ráda, že něco takového bude, ale nemůžete po nás chtít, abychom zvedli ruku pro něco, kde opravdu není... a my vám dáváme hlas na to, že vy si můžete rozhodnout, jak chcete. My zvedneme ruku, když tam bude částka, počet dní, maximální částka, ale jako opoziční poslanci nemůžeme zvednout ruku pro tento pozměňující návrh, protože tam není vůbec nic konkrétního, o co bychom se mohli opřít.

To je asi za mě všechno. Musím to skončit takovou příhodou. Já věřím na náhody a tohle náhoda byla. Šla jsem z Nerudovy ulice do Sněmovny a předcházela jsem mladého tatínka s chlapečkem, mohly by mu být tak čtyři roky. Když jsem je předcházela, tak ten tatínek - byli v nějakém hovoru, on tam ukazoval na nějaké sochy - a já jsem procházela, když tatínek se ptal: A ty víš, co je to štěstí? A ten chlapeček něco zamumlal. A ten tatínek říkal: Já ti řeknu, co je štěstí. Štěstí je to, že já mám tebe a ty máš mě. Takže já bych chtěla všem ukrajinským rodinám popřát, aby si tohle mohly říct jednou zase všichni společně. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní je přihlášen pan poslanec Aleš Juchelka do obecné rozpravy. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Aleš Juchelka: Děkuji moc. Já úplně na úvod, vážená paní místopředsedkyně, vážené poslankyně, vážení poslanci, bych chtěl velmi poděkovat, jak už naznačil pan poslanec Kaňkovský, vaším prostřednictvím, že jsme měli opravdu včera velmi věcnou debatu, ptali jsme se na otázky, dostali jsme nějaké odpovědi, a já moc děkuji úředníkům Ministerstva práce a sociálních věcí, kteří připravili tento materiál v řádu opravdu bych řekl něco málo dnů. Mám samozřejmě k tomu ještě nějakých pár doplňujících dotazů.

Z hlediska sociálních služeb bude moci každý válečný uprchlík, a je to tak správně, čerpat veškeré služby, které se ho týkají, pokud, já nevím, je imobilní, má hendikepované dítě, senioři a tak dále. Takže můj dotaz je, jakým způsobem se připravuje nějaká kompenzace právě pro poskytovatele sociálních služeb, to znamená pro obce, kraje, pro nadregionální poskytovatele sociálních služeb, jestli to bude formou nějakých dotací přímo na ty poskytovatele, nebo zdali se vypíše nějaký dotační titul na MPSV a každý z těch poskytovatelů se bude o ty finance ucházet sám. Už jenom z hlediska sociálního zabezpečení víme, že v tuto chvíli, pokud je to vypočítáno, tak na 200 000 válečných uprchlíků je to v rozpočtu zhruba jedna miliarda.

Pan ministr tady říkal, jakým způsobem jsou připraveni referenti úřadů práce a jakým způsobem komunikují například s bankami proto, aby mohli ten humanitární příspěvek vyplácet přímo na účet a nemuseli tam stát fronty a vyplácet to v hotovosti. Za to chci moc poděkovat, že se myslí i na ně. Jen prosím, a včera jsem to říkal i na výboru pro sociální politiku, abychom mysleli na finanční odměny a ohodnocení těch referentů, kteří jsou skutečně na chvostu žebříčku všech státních úředníků, abychom na ně mysleli i z hlediska této nadměrné práce, kterou dostali už díky zvýšeným cenám energií.

My v Ostravě jsme několik dnů tu závěrečnou - a v Bohumíně také - destinaci, kdy přijížděly vlaky s válečnými uprchlíky, a ta zkušenost je skutečně taková, že oni vystoupí, co první chtějí, je najíst se, napít, vzít si nějaké věci, které si s sebou vzít nemohli, v rámci té humanitární pomoci, která na těch nádražích a v okolí je, jdou se potom ubytovat do těch ubytovacích zařízení, která tady stát podporuje 180, respektive 90 korunami pro dítě, tam vydrží několik dnů, odpočinou si a potom na základě svých dalších kontaktů putují dál, třeba do velkých měst, jako je Praha nebo Brno, nebo dál třeba do západní Evropy, kde mají nějaké vztahy a kontakty a rodinné příslušníky.

Mě jenom zajímá, zdali ministerstvo, ale to je možná spíše otázka na ministra vnitra, připravuje nějakou appku v ukrajinštině, kde by všechny ty informace prostě skutečně byly pohromadě z hlediska právě těch úřadů, toho, na co mají váleční uprchlíci nárok, aby mohlo být všechno dohledatelné de facto on-line v jejich rodném jazyce. Zdali se něco takového připravuje, poněvadž by to opravdu ulehčilo všem těm organizacím, které pomáhají přímo v té první linii z hlediska komunikace, poněvadž nefungují někdy ani letáčky, a možná, že je to třeba záležitost i Asociace krajů, aby se dohromady dala nějaká jednání a pomohlo se konkrétně právě takovýmto způsobem.

To zmocňovací ustanovení, které vládě vlastně umožní vládním nařízením čerpat ten příspěvek na solidární domácnost, já si myslím, že třeba už jako přemýšlíte nad nějakou částkou, jestli jste schopni nám tady říct, kolik by to tedy bylo, poněvadž jsme v posledních třech dnech samozřejmě viděli v tom návrhu zákona tu tisícikorunu nejdříve na byt, potom na osobu v maximálním počtu pěti. Také mě zajímá, kde se vlastně vzala ta částka těch 180, respektive 90 korun, odkud to půjde, ty peníze, a zdali se uvažuje o navýšení, když teď víme, co se v Jihomoravském kraji děje, a zdali se myslí také právě na ty obce a municipality, které - i soukromníky, kteří mají větší počet bytů - ubytovávají tyto válečné uprchlíky. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP