(9.50 hodin)
(pokračuje Helena Válková)

Teď bych se ale připojila k tomu apelu, který tady před chviličkou řekla paní poslankyně Pastuchová, moje kolegyně z hnutí ANO, vaším prostřednictvím, paní místopředsedkyně, aby ukázali tedy tu vůli skutečně zvednout tu ruku a splnit ty sliby, které říkali v minulosti. Pak budu ráda, že jsem s touto stranou úzce spolupracovala, a budu s ní ráda spolupracovat, byť je, pokud ona bude mít zájem, byť je teď v koalici. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Také děkuji. A nyní vystoupí paní poslankyně Lucie Šafránková, řádně přihlášená do rozpravy. Připraví se pan poslanec Igor Hendrych. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Lucie Šafránková: Děkuji vám za slovo, paní místopředsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, jak již bylo řečeno, tak náš poslanecký klub SPD podpoří zjednodušení a snížení administrativní zátěže při žádostech o příspěvek na bydlení pro slušné a pracující občany a i další opatření obsažená v předkládaném návrhu. Zároveň vás však prosím o podporu našeho pozměňovacího návrhu, kterým chceme zvýšit rodičovský příspěvek o 60 000 korun, tedy zhruba o souhrnnou míru inflace od jeho posledního zvyšování v roce 2020. Za situace raketově rostoucí inflace a cen základních životních nákladů a potřeb považujeme toto opatření za nezbytné a nutné v rámci podpory našich rodin s dětmi. Současně navrhujeme, aby byl do budoucna rodičovský příspěvek zvyšován pravidelně každoročně, a to valorizačním mechanismem vycházejícím přímo ze zákona právě v závislosti na růstu inflace za předchozí kalendářní rok podle oficiálních údajů Českého statistického úřadu. Podpořme, prosím, v současné těžké situaci naše rodiny s nejmenšími dětmi. Je to jednoznačně v našem celém veřejném zájmu.

Dovolte mi vás také požádat o podporu doprovodného usnesení, které se týká formulářů a žádostí u dávek státní sociální podpory a pomoci v hmotné nouzi v tom smyslu, aby byly pro občany co možná nejjednodušší a co nejvíce pochopitelné.

A toto doprovodné usnesení zní: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

I. žádá vládu, aby uložila ministru práce a sociálních věcí České republiky, aby provedl revizi všech formulářů používaných v rámci žádostí o dávky státní sociální podpory a pomoci v hmotné nouzi z pohledu a) uživatelské přívětivosti, b) potřebnosti a nezbytnosti jednotlivých údajů, c) duplicit jednotlivých údajů, d) možnosti existence jednoho komplexního formuláře, který by se používal při opětovném dokládání podkladů k jednotlivým dávkám, a následně výsledek této revize předložil výboru pro sociální politiku do 30. září 2022;

II. žádá vládu, aby uložila ministru práce a sociálních věcí České republiky, aby do 31. října 2022 předložil výboru pro sociální politiku zprávu o aktualizaci formulářů provedené na základě opatření vyplývajících z výsledků revize na základě bodu I tohoto usnesení a o jejich zavedení do praxe."

Předem vám děkuji za podporu. (Potlesk z lavic poslanců SPD.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní je přihlášen pan poslanec Igor Hendrych. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Igor Hendrych: Děkuji za slovo, paní předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, vážený pane ministře, já si myslím, že budu dneska stručný. V podstatě mnohé z toho, co jsem chtěl říct, řekla moje kolegyně z klubu ANO, paní poslankyně Pastuchová, takže možná jenom pár nějakých věcí na doplnění a potom se dotknu ještě trošku svého oblíbeného tématu jednoho, které velmi souvisí s dnešním projednáváním.

Nejprve ještě možná o těch pozměňovacích návrzích, které v podstatě navyšují ten rodičovský příspěvek, ten náš o 400 000 a ten z SPD o 360 000. Já si skutečně myslím, že 300 000 loni je úplně jiná cifra než v roce 2022. A mladé rodiny, které v podstatě v dnešní době kalkuluji s tím, jestli založí rodinu, nebo nezaloží rodinu, tak velice často podle nových studií váhají a svá rozhodnutí odkládají. Čehož mimochodem je tedy znak určitý, nebo jasný znak, že průměrný věk matky prvorodičky dneska převyšuje třicátý rok věku. A ono to velice úzce souvisí právě s tím, do jaké míry jsou ti lidé schopni se ekonomicky v téhle náročné době zabezpečit. Současný stav v české populaci je takový, že na jednu ženu připadá zhruba 1,7 až 1,8 dítěte a populaci v České republice v podstatě permanentně doplňujeme z takzvaných naturalizovaných cizinců, což není určitě špatně, ale myslím si, že bychom měli podporovat i propopulační politiku v podstatě našich občanů, kteří se v České republice narodili.

Tak a teď ještě jedna poznámka, která tady nebyla úplně rozvedena. Dneska budeme schvalovat zjednodušení administrace příspěvku na bydlení, bylo to tady už několikrát kvitováno. Já to kvituji také. Digitalizace je v podstatě nevratný proces, evoluční v dnešní době, který je protkán v podstatě všemi sférami našeho života. A je dobře, že i v téhle oblasti k tomu přistupujeme. Krátká odbočka; na rozdíl od včerejšího projednávání EET, kde se vracíme do devadesátých let, ale v jiných případech opravdu ta evoluce pokračuje a je to dobře.

Nicméně já se obávám, a ne nějak ve zlém, že to stejně bude mít v současné době nebo v nějakých nejbližších letech poměrně malý dopad. Když se podívám na statistiky čerpání příspěvku na bydlení za loňský rok a za letošní rok, které jsem získal z Českého statistického úřadu, tak vidím, že ta čísla se v podstatě nijak neliší. Jsou v podstatě stejná, nějakým způsobem to osciluje kolem nějakých 150 000 plus minus v jednotlivých měsících. A když řeknu konkrétní příklad, který si myslím, že je hodně relevantní, a to je květen 2021 a květen 2022, tak dokonce v květnu 2021 bylo těch, kteří pobírali příspěvek, o 17 000 víc než loni - tedy bylo loni více než letos, tak, 18 000 2021 - bylo o 17 000 více než v roce 2022 v květnu, konkrétně.

Já jsem o tom hovořil v době, kdy jsme tady polemizovali nad tím, jestli je to, nebo není to dostatečný nástroj k tomu, aby se mírnily dopady energetické krize pro ty nejpotřebnější občany, což jsou především senioři, respektive rodiny s malými dětmi. A byl jsem neustále uklidňován, nejen já vlastně celé naše hnutí, že ano, tenhle ten nástroj sociální politiky je k tomu určen a on bude určitě fungovat. Já jsem v té době oponoval tím, že bohužel, bohužel nefungoval a nefunguje a že je o tom mnoho zmínek v odborné literatuře, která o téhle problematice píše už spoustu let. Je tady jakýsi rozšířený mýtus o tom, že dochází v České republice k jakémusi zneužívání řekněme, nebo nadměrnému využívání sociálních dávek, ale už se nehovoří o tom, že některé sociální dávky se zkrátka nevyužívají, a nevyužívají se dlouhodobě. A jak říkám, píšou o tom základní učebnice sociální politiky. Stačí se do nich podívat.

Ta statistika momentálně je v podstatě taková, že to pobírá zhruba 25 % (?) populace a nijak se to dramaticky nezvyšuje, přestože podle analýzy PAQ Research by v podstatě v dnešní době po rozšíření okruhu příjemců na to mělo nárok až 21 % (?) populace. A pobírají to pořád jenom 4 % (?) populace, což je zhruba 20 % oprávněných. Digitalizace by tomu mohla pomoci. Já neříkám, že ne. Ale bude to trvat ještě hodně dlouho, protože si nemyslím, že když najednou budeme moci spoustu věcí posílat elektronicky, že to současnou generaci seniorů nějakým způsobem přesvědčí k tomu, aby to tímhle způsobem podávali. Je to možná běh na dlouhou trať a bude se to týkat až nějaké následující generace řekněme za deset let. Přestože bych si strašně přál, aby to fungovalo, tak jsem v tomhle směru skeptický a poprosil bych vás tedy, abyste nadále vytvářeli jakousi kampaň a snažili se tuhle věc propagovat všemi možnými cestami tak, aby skutečně na tuto dávku dosáhlo co nejvíce lidí. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. A nyní s přednostním právem vystoupí paní místopředsedkyně Olga Richterová. Prosím, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP