(16.00 hodin)
(pokračuje Tomio Okamura)
Červnový index Happy Household Energy Price Index, který porovnává cenu energií pro domácnosti v jednotlivých evropských metropolích, uvádí, že například Pražané platí po přepočtu dle parity kupní síly měny za elektřinu nejvyšší cenu v celé Evropě. Slyšíte dobře, nejvyšší cenu v celé Evropě! Česko je přitom jeden z největších vývozců elektřiny na světě. V prvním pololetí letošního roku Česko vyvezlo o 5 milionů megawatthodin elektřiny více, než kolik dovezlo. Výrobní cena elektřiny v České republice je v řádu desetihaléřů. Vyrábíme extrémně levnou elektřinu a jsme v EU šestí největší exportéři. Elektřiny máme nadbytek, ale pro naše firmy a občany je kvůli Fialově vládě nejdražší v Evropě.
Vláda Petra Fialy totiž zcela úmyslně neřeší energetickou drahotu, ačkoliv by to šlo řešit fakticky, obrazně řečeno, škrtem pera. Stačilo by přijmout zákon, který by nařídil ČEZ prodávat napřímo v České republice a za režijní ceny. Ihned by se snížily náklady pekárnám, fabrikám, zemědělcům i rodinám a důchodcům. Namísto pomoci tato vláda naopak neskrývaně na drahotě parazituje a sama své občany a firmy těžce okrádá. Jaroslav Hašek říkával, cituji: "Dej krávě do držky a ona ti dá do držky." (Správně "do dížky".) To znamená, že jestli chci mléko, musím tu dojnou krávu nakrmit. Tahle vláda dělá pravý opak. Bere u té příslovečné huby každého, u koho to jde, aniž by přemýšlela, že když zlikviduje průmysl, zemědělce, živnostníky, tak tu nebude nikdo, kdo by ji živil.
Vláda nemusí být vždy za každou cenu populární. Pokud bude dělat nepopulární, ale správné věci, tak fajn. Ale tahle vláda Petra Fialy nedělá opravdu nic zásadního a pozitivního, a to v čase, kdy bylo třeba jednat už vloni. Už vloni přece začaly růst ceny energií, které odstartovaly inflaci, a začalo to tím, že eurohujeři, včetně těch českých ve vládě, s velkou slávou ohlásili plán na energetický kolaps Evropy zvaný Green Deal. Ten mimochodem zkusili Němci a k dnešnímu dni už víme, že skončil krachem. Jen odstavili svoje jaderné a uhelné elektrárny, které jim chybí, a tak jim levnou elektřinu z jádra a uhlí posílá servilní Fialova vláda na úkor našich občanů a firem. Němci chtěli vyrábět elektřinu spalováním ruského plynu, ale Američané, Poláci a Ukrajina je donutili nezprovoznit hotový Nord Stream 2.
Uvalili jste sankce na Rusko a teď zíráte, že Rusové zpožďují údržbu funkčního plynovodu, protože sankce blokují platby za opravy i předávku turbín. Tohle nevymyslel zlý Putin, tohle peklo jste ve své zemi a občany vymysleli vy. Vaše neschopnost, přesněji schopnost ničit vlastní země, je nadějná alespoň v tom, že jen blázen by teď riskoval a útočil na Evropu, když stačí počkat, až ji zničí politici vašeho typu. Je to velmi nešťastné, protože třeba Orbán v Maďarsku ukazuje, že lze zemi vést tak, aby přežila, aby přežil národ, kultura i ekonomika. Ruský plyn a ropu nakupují Maďaři, Bulhaři a další evropské státy a Němci mají s ruským Gazpromem uzavřenou smlouvu na odběr plynu až do roku 2030.
V úterý v televizní debatě energetický specialista Vladimír Štěpán natvrdo řekl, že bychom měli, tak jako velká část Západu, část plynu nakoupit přímo z Ruska. Poradce premiéra Fialy David Havlíček řekl, že to nejde kvůli Ukrajině. A tady bych rád zdůraznil, že SPD nikdy neprosazovalo závislost na jednom zdroji, ani na Rusku. Naopak jsme to byli my, kdo tady už několik let voláme po diverzifikaci zdrojů a po energetické bezpečnosti České republiky. Byla to jediná SPD, která už v minulém volebním období se tady snažila prosadit jak energetickou, tak potravinovou bezpečnost České republiky, nikdo ale naše volání a naše varování dříve neposlouchal. Poslanci současné vládní koalice se tomu smáli, ale hluchý byl i Andrej Babiš. A teď v krizi přesně vidíte, že bohužel došlo na naše slova a na vaši neschopnost a laxnost. A teď to tvrdě platí všichni občané České republiky, naše podniky a firmy, živnostníci, kteří také kvůli vaší vládě teď krachují.
Teď ale mluvím o letošní situaci, kdy samozřejmě možnosti alternativ jsou velmi omezené. Ochlazuje se, blíží se podzim, zima. Takže si to shrňme. Určitě je dobré - a my jsme o tom tady jako jediní hovořili - abychom pracovali na energetické bezpečnosti, diverzifikovali zdroje, abychom měli volbu, to chci znova zdůraznit. Ale teď se podívejme na letošní situaci, na to, co je teď před námi, tuto zimu. Němci bojují o každý kubík, aby si zajistili levné energie, a Fialova vláda naopak jako poslušné ovce dobrovolně naší zemi od levných zdrojů odstřihuje. Když to shrnu, energetičtí a ekonomičtí experti říkají zcela jasně, že je třeba snížit ceny energií, protože to jsou právě tyto vstupní náklady, které zvyšují ceny a vyrábí inflaci. Experti se shodují v tom, že cesta k tomu je jednoduchá a fakticky taková, jakou zvolily demokratické západní země, tedy zajistit levné zdroje ropy a plynu a zavést státní dohled nad cenami elektřiny. O tom mluví SPD tady celou dobu, to znamená, řešení, které je v některých západních demokratických zemích. Blouznění o evropském řešení, o společném evropském řešení je mimo realitu, a hlavně nemůže pomoci českým spotřebitelům. I pan premiér Fiala snad pochopí, že příjmy v České republice jsou jiné než třeba v Německu a není možné, aby tak jako dnes měli Češi německé výdaje a nízké české příjmy. Není možné, aby ceny elektřiny byly stejné jako na Západě. Není možné, aby Češi fakticky svou levnou elektřinou dotovali bohaté sousední státy.
K žádnému jednotnému postupu nedojde, protože jednotlivé státy už mají svoji vlastní energetickou strategii a politiku. Stejně tak nám nepomůže nákup společného zdroje, to totiž aktuálně neřeší tuto ani příští zimu. Řešení tu jsou, jen je Fialova vláda úmyslně ignoruje, a některá už jsem ve svém vystoupení řekl. Ale chceme-li ušetřit plyn, tak stačí třeba vypnout naše dvě plynové elektrárny a ušetříme zhruba 15 % plynu. Do budoucna je třeba postavit přečerpávací elektrárny, které by nám umožnily v uvozovkách skladovat přebytky energie tak, abychom nemuseli často ji zdarma vyvážet do Rakouska a Německa, aby tato energie byla k dispozici v energetických špičkách, kdy naopak my nakupujeme extrémně předraženou elektřinu z Německa. Připomenu jen, že Československo v osmdesátých letech plánovalo vybudovat celkem čtrnáct takových přečerpávacích elektráren, zcela nezbytných pro energetickou soběstačnost a stabilitu naší energetické sítě. Bohužel, tehdejší vlády stihly postavit jen jedinou.
Pojďme dál. Od dubna, od letošního dubna Asociace podnikatelů vyzývala vládu, aby s nimi komunikovala a představila jakoukoliv strategii. Dodnes je Fialova vláda ignoruje a nikdo netuší, co bude zítra. Nekompetentní ministr průmysl Síkela z hnutí STAN je zavřený v kanceláři nebo možná někde na dovolené, ale s podnikateli prostě nekomunikuje - s podnikateli a s firmami, s podniky prostě nekomunikuje. Přitom průmysl a podniky jsou klíčové pro naši ekonomiku a zaměstnanost a na tu vaši komunikaci si stěžují právě tyto asociace a svazy. ***