(10.00 hodin)
(pokračuje Vlastimil Válek)

A poslední, co bych si dovolil, vaším prostřednictvím, k panu poslanci Maškovi - děkuji za tu nabídku. Ministerstvo zdravotnictví má nachystanou legislativu. Já bych ji chtěl v prvním pololetí příštího roku předkládat ve Sněmovně a doufám, že na společných schůzkách, možná i se senátním zdravotním výborem, na půdě Ministerstva zdravotnictví tady tato témata i s úředníky, řediteli, vrchními řediteli probereme, protože tady, znovu opakuji, budeme muset najít opravdu široký nepolitický - já to zopakuji - nepolitický konsenzus, protože budeme muset nachystat zákon o registrech, který bude robustní a který bude kompromisem mezi GDPR a ochranou osobních údajů a tím, co bychom bezesporu my všichni, co jsme lékaři v této Poslanecké sněmovně, chtěli pro naše pacienty, tedy mít maximum informací, abychom je mohli co nejlépe léčit a co nejlépe tu jejich léčbu sledovat. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy? Není tomu tak. Zaznamenala jsem návrh pana poslance Farhana na to, aby Sněmovna přijala nesouhlasné stanovisko k odpovědi na interpelaci pana ministra Válka. Pan poslanec trvá na tomto návrhu usnesení? Ano.

Přivolám kolegy z předsálí, zagonguji.

Zaznamenala jsem žádost o odhlášení, tedy vás všechny odhlásím a poprosím vás, abyste se znovu přihlásili svými identifikačními kartami.

Než se ustálí počet přihlášených, přečtu omluvy: omlouvá se Berki Jan od 13 do 9 hodin z osobních důvodů, Vondrák Ivo do 10.30 z pracovních důvodů, dále se omlouvá Marek Výborný od 9.30 do 10.45 z pracovních důvodů. Toliko omluvy.

 

Počet přihlášených se nám ještě neustálil, zopakuji tedy návrh pana poslance Farhana, který zní, aby Sněmovna přijala nesouhlasné stanovisko k odpovědi na interpelaci pana ministra Válka.

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 50, přihlášeno 112 poslanců a poslankyň, pro 51, proti 61. Návrh byl zamítnut.

 

Tímto končím projednávání této interpelace a nyní bychom přistoupili k projednávání interpelace další.

Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek odpověděl na interpelaci poslance Kamala Farhana ve věci kapacity zdravotnických pracovníků a potřeby poskytovatelů péče k zajištění dostupné a kvalitní zdravotní péče. Interpelaci jste spolu s odpovědí obdrželi jako sněmovní tisk 320. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno 1. prosince 2022 do přítomnosti pana ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, kterého tady vidím, a budeme tedy pokračovat v rozpravě. Táži se, kdo se hlásí do rozpravy? Pan poslanec Farhan. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Kamal Farhan: Paní předsedající, dámy a pánové, pane ministře, dovolte mi, abych zdůvodnil, proč předkládám vlastně tuto druhou interpelaci. Mám zde několik otázek a nejdřív bych shrnul odpověď Ministerstva zdravotnictví.

Podle údajů Ministerstva zdravotnictví ve své odpovědi akutně chybí českému zdravotnictví 3 000 všeobecných sester a 1 000 lékařů. Navíc hrozí propad kapacit praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost, 30 až 40 % je již nyní v důchodovém věku. To je vlastně v té odpovědi. Ministerstvo doposud veřejně nesdělilo, jaké kroky chce činit, aby díky nedostatku personálních kapacit zdravotnických pracovníků neohrozilo zásadním způsobem kvalitu a dostupnost zdravotní péče. To je i důvod, proč to předkládám, abychom se to vlastně dozvěděli. Já jsem se z písemné interpelace dozvěděl, a nepovažuji to za akceptovatelné sdělení, není to tam napsáno konkrétně, ale že jakousi strategii představí ministerstvo na jaře roku 2023.

Ptám se tedy pana ministra po roce jeho působení, jak chcete řešit akutní nedostatek 3 000 sester, o kterých víte, a 1 000 lékařů, z nichž 40 a 60 % chybí ve vámi přímo řízených nemocnicích? Je to vlastně z vašeho sdělení. Jak chcete řešit kritickou situaci nedostatku praktiků, pediatrů, kterých je již nyní 30 až 40 % v důchodovém věku?

Z běžných rozhovorů s řediteli nemocnic, zdravotnických zařízení i pacienty je naprosto zjevné, že chybí zdravotničtí pracovníci celkově v některých odbornostech a v některých odbornostech je to až alarmující. Můžu se vás tady, pane ministře - a asi to v tuto chvíli nebudu dělat - mohl bych se ptát po jednotlivých odbornostech, ale to si myslím, že je na delší diskusi. Týká se to onkologů, chirurgů, pediatrů, praktiků, ale oba tuhletu informaci víme.

Chtěl bych vás teda, pane ministře, požádat, abyste představil veřejnosti srozumitelnou strategii, jak se Česká republika chce vypořádat s nedostatkem a narůstající potřebou zdravotnických pracovníků. Pro dostupnost a kvalitu péče je z mého pohledu toto nezbytná podmínka. Opravdu jsem znepokojen určitou nečinností Ministerstva zdravotnictví v této věci. Vnímám, že v loňském roce - možná mi budete oponovat, nebo předpokládám, že mi budete oponovat - se v tom neudálo skoro nic. Byl bych rád, kdyby v tom příštím roce, nebo byl bych rád, kdyby v roce 2023, ne v příštím roce, jste nám nabídl koncept řešení, ale i s nějakými praktickými kroky, a nejenom řeknu s nějakými virtuálními. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Do rozpravy se přihlásil pan ministr. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek: Děkuji, paní předsedající. Vážené poslankyně, vážení poslanci, dámy a pánové, tady jsem si vzal poznámky, protože je potřeba být co nejvíce konkrétní.

Nedostatek obecně zdravotnického personálu je dlouhodobý problém nejenom v České republice, ale po celém světě, jak se vlastně snižuje počet pacientů, které jeden zdravotník nebo tým obslouží. Personalizovaná medicína, pro laiky medicína, kdy tým chystá vlastně léčbu na konkrétního pacienta, jaksi na míru šitý oblek, toto ještě více zhoršila. A čím více přibývá pacientů, kteří potřebují ten oblek na míru, tím méně vlastně je počet krejčích, protože něco jiného je, když se oblek šije ve velkém a vy si ho koupíte pak supermarketu, a něco jiného je, když víc a víc musí mít oblek na míru. A to je totéž v medicíně.

Česká republika na to reagovala, protože musíme si říct, že abychom mohli zvýšit počet lékařů, musíme mít více studentů na lékařských fakultách. Studium trvá šest let a pak dalších pět let ti lékaři - v průměru pět let - se chystají k té vlastní profesi, tedy mají předatestační přípravu. To znamená, to, co se děje dneska, to, co dneska je nějaký počet lékařů na trhu, to má kořeny před zhruba jedenácti lety. To, kolik lékařů dneska atestuje, to má kořeny před pěti lety, protože před pěti lety ti lékaři absolvovali na lékařských fakultách. A tady došlo ke kroku, na kterém se podílely kupodivu pravicové i levicové vlády i vláda hnutí ANO, nebo tedy tehdy byl premiér Sobotka. Na popud akademických senátů, já byl tehdy předseda Asociace akademických senátů, a na popud rektorů vysokých škol došlo k něčemu, co bylo bezprecedentní, a já si toho velmi vážím jako lékař, jako akademik, že se navýšil počet studentů lékařských fakult. Zjednodušeně: stát se rozhodl poslat peníze zavázané v balíčku cíleně na lékařské fakulty, aby mohly přijmout víc absolventů. A já z pozice šéfa Akademického senátu, později tedy z pozice poslance, nyní z pozice ministra jednám s děkany, s děkany jednám pravidelně a sleduji, jak studenti postupují těmi lékařskými fakultami. A my v příštím roce budeme mít první plody, protože absolventi tady toho programu budou končit, takže budeme mít víc absolventů, a na to je potřeba se nachystat. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP