Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(16.20 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

Když se podíváte do novin, tak samozřejmě tady je tabulka, která začíná lednem 2022. Škoda, že tam nedali prosinec 2021, když jsme my končili na 5,6 nebo 5,3 %. Takže drahota polevuje pomalejším tempem, než se očekávalo a máme stále jednu z nejvyšších. V Evropě už některé země mají procento, 2 %, a můžeme si říct, jak to vlastně pan premiér komentoval. Nejdřív za to mohl Babiš, potom Putin, potom ČNB. No a potom on mohl za to, že to na chvilku kleslo, je to pod 10 %. Ale když on slavil 9,5 %, tak některé země měly jenom 2 %.

Kvůli inflaci reálná spotřeba domácností poklesla na úroveň roku 2016. Ano, u pětiny rodin s nejnižšími příjmy spadla dokonce na úroveň let 2010 a 2011. Inflace je podle hlavního ekonoma České spořitelny větším zabijákem životní úrovně, než cokoliv jiného. Je ale přesvědčen, že klesne. Ano, tahle vláda neudělala proti inflaci vůbec nic. Celé léto ty kauzy od Kolaříka, ty chlastačky a zmlácení milenky a ženy a nevím co ještě, přes jmenování soudců, přes Dozimetr a tak dále. Znovu včera bylo to, že za to může Babiš, protože podle pana premiéra Babiš údajně určuje ceny potravin.

Snad vám to už včera řekl Martin Hlaváček, za kolik se prodává ten rohlík, pane premiére. Za 1,50 až 1,60 ho ti potravináři prodávají. Nevím, jestli pan premiér chodí do obchodu, ale ten normální rohlík stojí 2,90 až 3,20, takže si můžete spočítat, kolik to je. Ale já jsem přesvědčen, že tahle vláda bude mluvit o Babišovi stále a i čtyři roky po - dva roky de facto za chvilku - volbách stále je to Babiš.

Takže ten vládní daňový balíček podle mého názoru nepřinese vůbec nic. Já vám potom ještě tady dohledám jeden článek o tom, že my jsme vlastně jediná země, která jde úplně jiným směrem. Všude jinde ty země snižují DPH, snižují daně a u nás to jde úplně opačným směrem. Tady jsem našel ten článek. Takže, pane premiére, například tady se píše, že finská vláda - a to je ten dopad - snížila DPH kadeřníkům o 14 bodů. Potom se tady píše, jak reagoval trh na snížení DPH například v Dánsku a jaké to bude mít dopady.

Jsem strašně zvědav, jak někdo spočítá to snížení DPH z 15 na 12 % u potravin, když máme stále nejvyšší... Podle mého názoru se to nedá spočítat, protože ten dopad bude, jak to tady potom vysvětlil ekonom Jaroslav Ungerman, tak když vzal kostku másla za 40 korun, tak bez DPH je to 34,80 a 5,20 je DPH. Když bude DPH 12 %, jak to schválila koalice - a jak vám vlastně lžou, že se něco stane - tak bude DPH 4,20 místo 5,20, takže koruna. Takže jsem zase zvědav, jak někdo zkontroluje, jestli to máslo už nestojí 40, ale 39 korun, takže je to samozřejmě totální nesmysl. O tom, co se tady stalo po revoluci se zemědělstvím a obchodními řetězci, tak to by samozřejmě bylo na strašně dlouho.

Pan premiér nám stále - nevím, proč se nemůžeme od něho dozvědět, co vlastně bude v letech 2024, 2025. Takže teď jsme se dozvěděli - tady je rozhovor - že Česko bude technologický tygr. Pan premiér přirovnal svoji vládu k fotbalovému týmu Liverpoolu. Když prý průměrný klub vede zajímavý trenér - průměrný klub, zajímavý trenér - dokáže dosahovat skvělých výsledků. Když je ten trenér ještě nesmírně skromný, tak je to úplná nádhera. Takže já si připadám někdy jako - nevím kde.

Pan Jurečka nám vysvětloval, že máme nejtěžší období od roku 1945. Jde nám to, chválí vládu Jurečka. (Smích.) Od roku 1945, fakt jo? Tak to nevím. Měli jsme tu totalitu a ta padesátá léta, vraždili tady lidi, tak já nevím, ale to žádný komentátor nekomentoval. Komentuje se jenom Babiš.

Vy vůbec nevíte, co to byl covid, nevíte. Vy jste nebyli v tom nasazení, vy jste nikdy neměli, vážená pětikoalice, ten stres, ten horor, když jsme bojovali za životy našich lidí. Jenom jste to zneužívali, přesvědčili jste plno voličů, jak jsme to dělali špatně. Dělali jsme to s nejlepším svědomím a vědomím, s největším nasazením a to byla krize. Vy jste žádnou krizi nikdy neměli.

Takže ta situace je taková, že skutečně pro nás - znovu to opakuji a proto to i navrhuji - abychom se o tom i pobavili, jaký je stav ve veřejnoprávních médiích, jak to vlastně všechno funguje. Včera večer to byla ukázková reportáž proti Agrofertu. Reportéři ČT od roku 2017 do roku 2022 vysílali 115 dílů, z toho bylo 38 reportáží o Agrofertu a 24 reportáží o Babišovi. Reportéry byla převážně paní Neumannová. Ta včera vystupovala ve dvojici s panem Řezníčkem proti Martinu Hlaváčkovi a neměli šanci, protože samozřejmě říkají nesmysly.

Celá ta reportáž měla vlastně vyznít tak, že... Znovu se tady opakuje paní Matesová. To je taková - už jsem o ní tady jednou mluvil - to je nějaká paní, která radila, byla ve Světové bance, kde tedy asi moc práce nemají, a radila bývalému ministru školství, který měl 16 poradců. Takže oni si vždycky vyberou toho správného, vážení spoluobčané, toho správného. Ty různé politology, kteří někde učili a mají někde nějaké příjmy a potom skončí jako poradci u prezidenta, jednou jsou u ČSSD, potom jsou zase někde jinde. Takže oni si vždycky to takhle zavolají do televize... dokonce že mě navštívili v Roudnici. No, představte si, nebyl jsem v kanceláři. Tak nevím, kdy tam byli. Ale myslím, že na sítích všichni vidí, že se neflákám a že chodím mezi lidi, bez panoptika. Teď Seznam Zprávy zase psal takový článek, že pan Fiala se nemá fotit podle Babiše, a zahlcuji sítě a teď tam nějaký PR... To člověka vždycky pobaví (Se smíchem.), jak jim je to líto, že pan premiér nejde takhle, že si dá inzerát a jde tak naslepo na koncert Kabátů, kde bylo 15 000 lidí v sobotu večer, že jsme šli s Karlem a s dalšími jen tak, jen tak, jo? (Se smíchem.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP