(9.10 hodin)
(pokračuje Klára Dostálová)
Vybírám, nebo vybrala jsem tedy několik konkrétních aspektů, které dokládají, že asi vážně, a teď si myslím, že už opravdu budeme používat ty slogany, že vládě vadí mladí, vládě vadí staří a dneska vlastně, když budeme projednávat daňový balíček, tak to vypadá, že vládě vadí i ženy, což už si myslím, že je opravdu alarmující, a možná by se nad tím měli i kolegové tady z poslaneckých lavic zaměřit.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Omlouvám se, že vás přerušuji. Kolegyně, kolegové, prosím, přesuňte své rozhovory do předsálí a prosím také o ztišení. Děkuji. Pokračujte, paní místopředsedkyně.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Prvním a zřejmě nejvíce palčivým problémem je pro mladé lidi bydlení, respektive jeho nedostupnost. Sen o vlastním bydlení se mladým generacím rozplývá doslova před očima. Reálné ceny nemovitostí v České republice od roku 2015 vzrostly o 167 %, nabídkové ceny o 103 % a index cen bytových nemovitostí o 112 %. Nárůst je v České republice druhý největší v Evropě. Hypoteční trh se vzhledem k těmto cenám a samozřejmě také v důsledku extrémně vysokých staveb a sazeb zcela logicky zastavil.
Bohužel pětikoalice nepřistupuje k řešení a vytváření žádné rozumné bytové politiky, právě naopak. Dnes se tu chystá zavádění poplatků za předčasné splacení hypoték v řádu desítek tisíc korun. To opětovně nejenom mladé lidi zásadním způsobem odradí od řešení bytové problematiky. Přitom relativně vysoký podíl vlastnického bydlení oproti ostatním zemím je pro Českou republiku výhodou, z které čerpají občané, ale i stát, který díky vysokému podílu vlastnického bydlení může počítat s výrazně nižší důchodcovskou chudobou. Jděte a zeptejte se penzistů, jak by vycházeli se svou penzí, kdyby museli platit nájem v řádu několika tisíc korun navíc? V Praze by to bylo v řádech několik desítek tisíc korun navíc. Navíc je tento krok a jeho načasování naprosto nepochopitelný.
Ještě minulý rok Ministerstvo financí vytvářelo specifickou českou daň z mimořádných zisků pro banky, protože měly mít extrémní zisky, a dnes jim vytváří dodatečné příjmy. Rozumí tomuhle někdo? Je to vůbec pochopitelné, aby v jednom roce nejdříve se říkalo, že mají banky extrémní zisky, tak je musíme zdanit, a na druhou stranu skoro rok poté, co toto vláda vyřkla, tak zase naopak bankám přihrajeme velké peníze na úkor našich mladých, zejména mladých spoluobčanů, do jejich kapes? Přece je logické, že mladí lidé hledají možnosti, jak se co nejrychleji vyvázat z dluhu. Hypotéka je prostě dluh pro ty mladé rodiny. Snaží se buď splatit ten svůj úvěr dříve, nebo hledají lepší úrokovou sazbu, a naše vláda je za tento krok chce potrestat, protože jim samozřejmě chce dát pokutu za to, že budou předčasně splácet svoje dluhy.
Navíc plánuje kabinet Petra Fialy našim pracujícím studentům zrušit daňovou slevu na studenta. Členové vlády vůbec neberou ohled na to, že v České republice je mnoho studentů, jejichž rodiny je nemohou finančně podporovat. Musí pracovat, jinak to nejde. A mladí lidé chtějí, a buďme rádi za to, že se drží na vysokých školách, i když třeba mají hlouběji do kapsy, musí u toho pracovat - a co uděláme my? No, taky je potrestáme. Tato vláda jim sebere tu slevu na studenta, se kterou oni samozřejmě počítají, protože to může být i významným příjmem do jejich rozpočtu. Životní náklady se za poslední rok dramaticky zvedly pro všechny občany, ale studenti toto navýšení cítí obzvláště senzitivně.
Navíc se opětovně musím vrátit k problematice bydlení, a to z pohledu vysokoškolských kolejí. Jejich cena v posledním roce dramaticky vzrostla a navíc samotných míst na kolejích je nedostatek. Mě by fakt zajímalo, jestli se někdo aktuálně zeptal studentů, jak jsou na tom. Studenti jsou doslova zoufalí. Dokonce mi říkali, že aspoň za nás byla ta sleva na jízdném, takže mohli třeba dojíždět domů, protože to měli relativně za dobré ceny, v podstatě za velmi nízké ceny, tak tolik lidí to umístění na kolejích třeba nehledalo a dojíždělo. Bohužel ale toto všechno padlo a nic se s tou podporou pro studenty neděje. Ani na jízdném, ani na kolejném, ani na vlastně dostupném bydlení jako takovém, protože samozřejmě zoufalí studenti potom shánějí byty na trhu, nájemní bydlení... Ale těch je nedostatek i pro všechny další spoluobčany, takže jich v jednom bytě žije dva, tři, čtyři, pět, aby to dali dohromady. Pro mě je absolutně zarážející, že zde vlastně mohou pomoci jenom konkrétní jasné činy, nikoliv slova pana ministra financí, který označuje studenty za podvodníky využívající daňové kličky, zatímco se plně nevěnují studiu.
Dalším bodem, který je alarmující z pohledu bydlení jako takového, vůbec z pohledu rodin, jsou náklady spojené s péčí o děti, domácnost a bydlením. Náklady na vodu, teplo a další základní služby stále rostou. To postihuje nejen mladé rodiny, ale v konečném důsledku celou společnost. Dle posledních informací Českého statistického úřadu došlo v červenci 2023 k meziročnímu nárůstu cen ve výši 8,8 %, přičemž na meziroční růst cenové hladiny v České republice měly největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde dlouhodobě rostou ceny vodného - meziročně dle červencových údajů o 16,3 %, stočného - meziročně dle červencových údajů o 26,9 %, elektřiny - meziročně dle červencových údajů o 23,4 %, či tepla a teplé vody - meziročně dle červencových údajů o 38,9 %. Přičemž vládní návrh v daňovém balíčku přichází se zvýšením daně z přidané hodnoty u řady položek, které nejenom zvýší finální ceny základních statků a služeb, ale také se negativně projeví v rozpočtech českých domácností. Toto opatření přitom může mít významně negativní dopad na většinovou populaci v České republice, a to bez ohledu na to, zdali žije v nájemním, či vlastnickém bydlení. To ve spojení s nečinností vlády v oblasti cen energií, inflace a všemi ostatní vládou navrhovanými opatřeními, jako například diskutované vrácení poplatku za obnovitelné zdroje na faktury domácnostem za energie, má toto zvýšení daní potenciál výrazně navýšit skupinu osob ohrožených bytovou nouzí. Je přitom vhodné upozornit, že jde o překvapivé opatření vzhledem k tomu, že jej navrhuje vláda, která zvyšování daní odmítala. A v kontextu daně z přidané hodnoty bude mít Česká republika nejvyšší sníženou sazbu DPH v celé Evropské unii. Přitom Česká republika patří k zemím, kde je zapotřebí vynaložit největší objem financí v poměru k průměrné mzdě za bydlení. Zároveň je potřeba v kontextu tohoto návrhu upozornit na zvýšení daně z nemovitosti, což bude mít za následek zvýšení nákladů všech druhů bydlení.
Vláda svým rozhodnutím zvýšit daň z přidané hodnoty v řadě senzitivních položek hazarduje s finanční soběstačností českých rodin. Jako by vláda Petra Fialy zkoušela, co ještě rodinné rozpočty vydrží. Je přitom důležité zdůraznit, že vládní návrh na zvýšení daně z přidané hodnoty se netýká jen několika marginálních položek. Proto se budeme snažit, a já vystoupím samozřejmě v řádné rozpravě se svými pozměňovacími návrhy, u některých položek souvisejících s bydlením dočasně - a tady opakuji dočasně, protože my pořád věříme tomu, že vláda začne krotit inflaci, že se podívá na ceny energií, abychom pořád nebyli na těch předních místech v Evropě - to znamená dočasně snížit sazby DPH tak, abychom ulevili rozpočtům českých domácností.***