(16.00 hodin)
(pokračuje Věra Kovářová)

Pan ministr Rakušan hlasuje s náhradní kartou číslo 39. Je to v pořádku, pane ministře? (Ministr souhlasí.)

 

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 43, přihlášeno 157 poslanců a poslankyň, pro 83, proti 24. Návrh byl přijat.

Budeme tedy hlasovat a jednat meritorně i procedurálně po 19. a 21. hodině.

 

A nyní je přihlášen ke změně programu pan poslanec Janulík a připraví se pan poslanec Radek Vondráček, prosím, máte slovo. (Hluk v jednacím sále.)

 

Poslanec Miloslav Janulík: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Kolegové, já bych vás chtěl požádat o zařazení bodu po pevně zařazených bodech...

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Pardon. Prosím, kolegové a kolegyně, o ztišení. Opusťte sál, kdo má tedy co k řešení, abyste nerušili zde v sále řečníka.

 

Poslanec Miloslav Janulík: ... a ten bod by se jmenoval Výzva ke zrušení palestinského zastoupení v Praze. Bylo by to po pevně zařazených bodech. Mimo jiné je to třeba stanovisko Aliance pro Izrael.

Podívejte, já myslím, že to není potřeba dlouze zdůvodňovat, jenom pro osvěžení. Stát Palestina neexistuje, vlastně není světovým společenstvím uznán a nemá nezbytné atributy státu, tudíž nemá a nemůže mít ani oficiální diplomatické zastoupení. To pražské je pozůstatkem komunistické totality, kdy jsme se bratřili s Arafatem, odráželo to tehdejší politiku Sovětského svazu a sovětského bloku, do něj naštěstí už tedy už 33 roků nepatříme. Přestože tento stát neexistuje, jeho velvyslanectví je ale uvedeno na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky mezi legitimními diplomatickými zastoupeními a v tomto smyslu i využívá tohoto statutu. To je velmi podivné, přičemž však Česká republika ani po bezprecedentním napadení Izraele palestinskými teroristy si palestinského kvazivelvyslance nepředvolala, natož aby činila další obvyklé kroky. To jen potvrzuje, že ve skutečnosti se nejedná ani nemůže jednat o legitimní diplomatické zastoupení. A není ani překvapením, že ze strany palestinského velvyslanectví, kvazivelvyslanectví, včera nedošlo k odsouzení teroristických útoků a jejich krutosti vůči bezbranným civilistům, obdobně jako k tomu nedošlo ani ze strany představitelů Palestinské autonomie. Z politického hlediska je Gaza ovládána teroristy z Hamásu, je součástí Palestinské autonomie a Hamás byl zvolený v Gaze v legitimních volbách, to už je tedy taky nějaký pátek, proto je tímto způsobem vlastně zastoupen v České republice. Veřejně jej podporuje také teroristické křídlo Fatahu vládnoucí na Západním břehu. Z jeho řad je takzvaný prezident Palestinské autonomie Mahmúd Abbás, kterému tam ale nikdo jinak neřekne než Abu Mazen neboli otec války, který se připojil i ke lživému obvinění zasažení nemocnice v Gaze způsobené raketou vypálenou palestinskými teroristy.

Teroristické skupiny Hamás, Islámský džihád, Brigády mučedníků Al-Aksá a tak dál mají výraznou podporu mezi obyvateli Západního břehu, tedy Palestinská autonomie je jako taková úzce spjata s těmito organizacemi. Už jen tyto skutečnosti nám dávají právo palestinské zastoupení v naší republice zrušit. Je nepřijatelné, aby teroristické organizace, které reálně palestinským územím vládnou, měly diplomatické zastoupení v demokratické zemi, tím spíše, že se deklarujeme jako nejbližší spojenec Státu Izrael. Ani argument recipročního zastoupení neobstojí, tím spíše, že naše zastoupení v Ramalláhu nemá hodnotu velvyslanectví, je to pouze styčný úřad.

Touto výzvou bych vás tedy poprosil, abychom odhlasoval, že vyzýváme vládu České republiky k reakci na tento barbarský teroristický útok Hamásu, ukončit působení palestinského zastoupení v České republice a tak, aby Sněmovna svým usnesením k tomu vládu zavázala. V podstatě je to obdoba toho, které mělo naši velkou podporu minulý týden, takže bude tak zřejmé, že v podpoře Izraele ze strany České republiky nejde pouze jenom o slovo, ale o skutečné činy. Věřím, že odsun této kvaziambasády z České republiky nebude trvat tak dlouho jak přesun z Tel Avivu do Jeruzaléma naší ambasády a taky věřím, že - asi za necelou hodinu máme setkání Skupiny přátel Izraele a to je nejsilnější skupina v tomto Parlamentu, s mnoha desítkami členů, a když tedy teď budete moct osvědčit, že jste opravdu skutečnými přáteli Izraele, že nejde jenom o slova, ale, jak jsem říkal, o ty činy, že tento bod podpoříte.

Takže ještě jednou, je to Výzva ke zrušení palestinského zastoupení v České republice, jako první bod po pevně zařazených bodech. Děkuji vám. (Potlesk.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: První bod po pevně zařazených. Děkuji, pane poslanče. Nyní vystoupí pan poslanec Vondráček a připraví se pan poslanec Martin Kolovratník. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Radek Vondráček: Paní místopředsedkyně, děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, pokusím se ušetřit nějaký čas, ačkoliv možná teď už to nemá smysl, když jste si odhlasovali, že tady můžeme být i po půlnoci. Jenom připomínám, že jednací řád zná pouze dva časy, a to je 19.00 a 21.00, a jednací den vždy trvá až do následujícího jednacího dne. Fakticky jsme tady hlasovali dvakrát totožný návrh. Podruhé vůbec nemělo k tomu hlasování dojít, ale respektuji, že tady je nějaký úzus, že se ta dvacetčtyřka někdy říká. Jenom si prosím uvědomte, že ta hodina 24.00 nikde v jednacím řádu není. Příště bychom si to snad mohli někde vyříkat, aby se to dělalo správně.

Já patřím mezi ty poslance, kteří minule vzali svoji přihlášku k programu zpět, abychom se někam posunuli, nicméně mám pocit, že ten můj bod jaksi časem nezestárl a že je žádoucí, abychom ho projednali. Já jsem ho nazval, jestli si dobře vzpomínám, Zachování jednomyslnosti při hlasování Rady Evropské unie. Navrhuju to jako nový bod a navrhuju ho z toho důvodu, že je to tak důležitá věc, že se tím nemůžeme promlčet v rámci Parlamentu. Už to tady navrhovalo x poslanců, abychom to projednávali, a co následovalo? No, všechno odstartoval projev pana prezidenta na univerzitě v Bruggách, který vyzýval k tomu, abychom o té věci diskutovali. Když něco takového řekne hlava státu, jinými slovy říká, že to podporuje. Následovalo vyjádření premiéra Fialy, který řekl, že si nepřeje zrušení veta. Děkuju za to, že byl konzistentní, protože já už jsem ho jednou vyzýval na interpelacích, jaký jeho názor, a on tenkrát taky řekl: Kdyby to záleželo na mě, tak bych právo veta nerušil. Já bych to tedy potom vzal, že je to vyjádření předsedy vlády. Nicméně já si potom přečtu zase nějaké rozhovory s panem ministrem Dvořákem, který se jednak netají tím, že je eurofederalista, a pak někde říkal, že se svými protějšky někde o tom dále jedná. Tak jak to tedy je? Jedná o tom někdo? Nejedná o tom někdo? Místopředseda ODS pan Vondra řekl, že s panem prezidentem mluvil a ten souhlasil s tím, že jednomyslné hlasování je pro Českou republiku důležité, ale následně šel a měl projev, jaký měl.

Upozorňuju, že hlasování kvalifikovanou většinou oslabuje svrchovanost členských států, jimž jsou vnucena rozhodnutí bez jejich souhlasu. "Podstatou státní svrchovanosti je moc nad válkou, mírem a zahraniční politikou. Nemá-li ji stát, není suverénem, ale jen protektorátem." To je citát z článku pana doktora Koudelky v Mladé frontě, v iDNES.

Já jsem si proto připravil návrh usnesení, který vám za chviličku přednesu, a byl bych rád, kdyby se k tomu následně postavila vláda jako celek a jednou provždy jsme měli postaveno najisto, jak nás bude vláda a jednotliví ministři v Evropské unii reprezentovat. Já bych byl rád, kdybychom zařadili tento nový bod, zatím nebudu navrhovat jeho pevné zařazení, jenom ať tam je, na pořadu schůze. Pojďme se domluvit, že by to bylo velmi krátké. Navrhuji, abychom přijali toto usnesení: "I. Poslanecká sněmovna podporuje zachování současného rozsahu jednomyslného hlasování v Radě Evropské unie, přičemž zejména v oblasti zahraniční politiky a bezpečnosti jde o nutnou součást svrchovanosti členských států Evropské unie; II. Česká republika v souladu s čl. 1 Ústavy je svrchovaným státem i po vstupu do Evropské unie." ***




Přihlásit/registrovat se do ISP