(11.20 hodin)
(pokračuje Jozef Síkela)

Takže vámi dosazení lidé podle za vás přijatých pravidel určili výši regulované složky ceny elektřiny a vy kvůli tomu svoláváte mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny. Pro mě je to jasný důkaz toho, že vaší politickou strategií je hodit všechny vaše přešlapy, průšvihy, veškerou vaši neschopnost na naši vládu. Proto na nás svádíte vaši jednoznačnou vinu za nárůst cen energií, vaši jednoznačnou vinu za zaostávání naší energetiky, vaši jednoznačnou vinu za naši závislost na Rusku. To je ten hlavní účel této mimořádné schůze. Ona totiž práce politika je o tom posouvat věci dopředu, zlepšovat je a dotahovat. Vy máte jako hlavní náplň politika marketing a ve vašem podání se někdy jedná o velmi zvláštní a dovolím si říct estébácký marketing. Lži, strašení, manipulace, zneužívání dvacetiletých kluků k vyvěšování hanopisů na úřadech, focení se s kdekým za peníze daňových poplatníků a hlavně snaha všechny vaše průšvihy hodit na ostatní.

Naše energetika je bohužel toho důkazem. Ale řekněme si na rovinu: Vy jste ti, kdo z České republiky vytvořili energetický skanzen, absolutně nepřipravený na proces dekarbonizace, natož na Putinovu energetickou válku. My jsme ti, kteří nás nejdříve před Putinem ubránili a teď ten váš skanzen opravujeme. Sorry jako. (Potlesk z pravé strany a bušení do lavic z levé strany sálu.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Budeme pokračovat v projednávání tohoto bodu. Přečtu omluvy. Dnes od 12.30 do 15 hodin z pracovních důvodů se omlouvá pan poslanec Jakub Janda a do 10 hodin z pracovních důvodů se omlouvá paní poslankyně Barbora Urbanová.

Jenom pro pořádek uvádím, že v této fázi projednávání bodu je možné vystupovat pouze s přednostními právy, a to v pořadí tak, jak byly nahlášeny. Faktické poznámky a reakce na vystupující nejsou možné.

Jako další vystoupí paní předsedkyně Alena Schillerová, připraví se pan předseda Tomio Okamura, potom pan předseda Radim Fiala a další. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Než přejdu k tomu, co tady chci říct, co jsem si připravila - no, pane ministře Síkelo... (Ministr je zaneprázdněn hovorem.) Já počkám, až si to řeknete. Možná si to řeknete potom, ne? Tak pane ministře Síkelo, vy jste se nedíval, jak se jmenuje ta schůze? Ta schůze není o regulované složce, měli bychom se o ní určitě také bavit, ale ona je o cenách energií od roku 2024.

Co se dozvěděli občané, milí občané, zástupci firem, kteří nás sledují, protože mi píší, vám určitě taky, co se dozvěděli z vašich vřelých slov? Nic. Vůbec nic. (Potlesk z řad poslanců ANO.) Putin, Babiš, tamta koncepce, jiná koncepce, tak to mělo být, tak to nemělo být - samozřejmě s arogancí vám natolik vlastní, to už jsme si zvykli - plakátky, show, roznášení. Ale proto tady nejsme. My jsme tady proto... Myslím si, že můj ctěný kolega Karel Havlíček byl naprosto korektní ve svém projevu. On mluvil o konkrétních věcech a očekával od vás odpovědi. Těch jsme se jako vždy nedočkali.

Takže jsem si tak myslela, když jsem vás poslouchala, tak mně šlo hlavou, nevím proč, můj dvouletý vnuk má hrozně rád pohádku Pat a Mat. Protože ještě nemluví, nevládne slovem, tak místo toho aby řekl babičko, pusť mi Pata a Mata, tak vždycky zavolá - bába vrrrrr. Tak to mi šlo hlavou, když jsem vás poslouchala. (Potlesk a smích z řad poslanců ANO.)

Teď co mám na srdci. Vážené dámy, vážení pánové... (Ministr Síkela odchází ze sálu.) Neutíkejte nám, pane ministře. (Ministr se omlouvá, že má pracovní program.) Aha, no to je škoda, no. Tolik jsem vám toho chtěla říct ještě - vrrrrr.

Tak vážené dámy, vážení pánové, fenomenální filozof Nassim Taleb publikoval v roce 2011 důležitou knihu s názvem Černá labuť. Vymezil v ní černé labutě coby nečekané události nebo jevy, které se sice vyskytují velice vzácně, ale pokud se již objeví, mají pro ekonomiku a společnost zásadně negativní význam. Zcela nečekaný, ministrem financí Zbyňkem Stanjurou navíc dlouhodobě veřejně odmítaný záměr, který má od ledna příštího roku přenést na faktury českých domácností a firem 65 miliard korun za elektrickou energii navíc, je zcela nepochybně vejcem, ze kterého se klube velmi temně černá labuť. Černá labuť, která zasáhne všechny čtyři základní póly hospodářské politiky České republiky. Vypůjčím-li si z ekonomické teorie takzvaný magický čtyřúhelník neboli praktickou pomůcku k hodnocení cílů národního hospodářství, tak hovoříme jak o negativním dopadu na inflaci, na ekonomický růst, na zaměstnanost, ale i na běžný účet platební bilance. Je to černá labuť, která má ambici zdeformovat pomyslný magický čtyřúhelník naší ekonomiky způsobem, který naše novodobé hospodářské dějiny nepamatují.

Nejprve k inflaci. Na možnou inflační černou labuť velmi příhodně upozornila v záznamu z posledního jednání Bankovní rady České národní banky viceguvernérka Eva Zamrazilová, když doslova řekla, cituji: "Rozsah zdražení energií není v souladu s očekáváním podniků, a proto vytváří nejen prostor pro další vlnu zdražování, ale přeneseně může zpomalit i tolik očekávané snižování úrokových sazeb."

Prvním a velmi bolestivým nákladem této nepředvídatelné politiky vlády je tedy ztráta ukotvenosti inflačních očekávání. Proč? Protože máme vládu, která je schopna porušovat své veřejné sliby z minuty na minutu jako korouhvička na střeše, jak se na ni foukne odkudsi z ideologické centrály ODS. Druhý náklad této nepředvídatelné hospodářské politiky a nečekaného zvýšení cen energií je v rovině snížení hospodářského růstu, tedy druhého ze čtyř vrcholů magického čtyřúhelníku.

Meziroční pokles hospodářského růstu v důsledku daňového balíčku kvantifikovala v poslední prognóze Česká národní banka na minus 1,4 % HDP. Česká bankovní asociace byla o něco zdrženlivější a negativní dopad odhadla na minus 1 % HDP. V každém případě hovoříme o sumě 77 až 107 miliard korun, o které se podle renomovaných makroekonomických pracovišť sníží bohatství naší země v každém jednom dalším roce. Je to samozřejmě naprosto logické, protože zdražení energií je učebnicovým protirůstovým faktorem, a to jak na straně poptávky, protože snižuje výdaje na konečnou spotřebu, tak na straně nabídky, protože zdražuje základní výrobní faktory.

Než přejdu k oficiálním číslům jednotlivých profesních svazů a asociací, jejichž studium by mělo být denním chlebem ekonomických expertů vlády a ministrů financí a průmyslu, dovolím si připomenout šokující vyjádření ministra Zbyňka Stanjury z této Sněmovny při prvním čtení rozpočtu. Sdělil tehdy - cituji - že "podle názoru jeho a kolegů z Ministerstva financí nemá rušení tohoto typu dotací relevantní vliv na HDP. Nemá vliv na HDP." ***




Přihlásit/registrovat se do ISP