(14.40 hodin)
(pokračuje Karel Havlíček)
Co tím jenom chci říct? Nemáte nejmenší morální právo kritizovat někoho a ukazovat na někoho, že je proruský, a proto tedy dovolte, abych opakovaně vyzval premiéra Fialu, ale nejenom jakožto premiéra, ale i jako lídra pětikoalice, protože to není jenom o vládních činitelích, aby přestal okamžitě zneužívat v české politice situaci na Slovensku, aby zklidnil předvolební emoce jeho kandidátů, kteří mně připadají, že jsou tak utržení ze řetězu, aby okamžitě skončil s rozdělováním společnosti na demokraty a nedemokraty. A pokud má jako politolog názor, že jsou zde parlamentní nedemokratické strany, tak aby udělal patřičné právní kroky, jinak to není nic jiného než akademické fráze. A za nás, jsem férový, mohu slíbit, že té situace nezneužijeme - myslím tím situace na Slovensku v rámci české politiky, nenecháme se vyprovokovat. Ano, budeme důsledná a budeme nekompromisní opozice a uděláme vše proto, abychom pětikoalici férově porazili v nadcházejících volbách, v řádných volbách. Ukážeme pochopitelně vaši nekompetenci, ukážeme vaše žalostné výsledky a současně uděláme - nebo ukážeme - to, jakým způsobem my bychom to řešili. Jinými slovy, porazíme vás. Porazíme vás, ale bez toho, aniž bychom vás přirovnávali, členové koalice, k agresorům. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Jestli jsem to dobře zaznamenala, nebyl tam návrh pořadu nebo změny pořadu? (Místopředseda Havlíček gestikuluje.) Nebyl, tak jenom, abych to neopomněla.
Pan předseda Okamura je další přihlášený. Protože se někteří odhlásili, následuje paní místopředsedkyně Dostálová, pak paní poslankyně Válková a další. Prosím, máte slovo.
Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, jako bod číslo 1 dnešní schůze Poslanecké sněmovny by chtěl navrhnout mimořádný bod v souvislosti s atentátem na premiéra Fica. Hnutí SPD důrazně odsuzuje atentát na slovenského premiéra Fica.
Označování lidí s jiným názorem a vlastenců za extremisty vede k radikalizaci společnosti a k projevům násilí. Odmítáme jakékoliv projevy politicky motivovaného násilí a podněcování k němu, ať jsou vedeny z jakýchkoliv pozic a z jakékoliv části politického spektra. V poslední době jsme i u nás svědky politického a mediálního lynče vykreslujícího politické oponenty s jiným politickým názorem jako antisystémové živly, populisty, extremisty a nepřátele státu sloužící zájmům cizích mocností. Tento mimořádně nebezpečný a vulgární způsob politického boje, kterým je rozdělována společnost, je vlastní zejména politickým silám označujícím se jako liberální, progresivní či prozápadní a jeho cíli, terči a oběťmi jsou především politici a politické subjekty hlásící se k vlastenectví, obraně národních zájmů, konzervatismu a odmítající vyzbrojování Ukrajiny. Tento způsob komunikace vedený u nás zejména vrcholnými představiteli současné vládní pětikoalice, tedy ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN, vede pouze k radikalizaci společnosti, nenávistným projevům a násilí tak, jako to vidíme na Slovensku. To hnutí SPD jednoznačně odmítá. A v čem by měla být celá pointa mimořádného bodu, který může skončit opravdu během jedné minuty? Hnutí SPD navrhuje, aby Poslanecká sněmovna přijala jednověté usnesení: "Poslanecká sněmovna důrazně odsuzuje atentát na slovenského premiéra Roberta Fica." My bychom byli rádi, aby se pouze hlasovalo o tomto usnesení, nic víc. Není potřeba ani - samozřejmě, když by někdo chtěl vystoupit, tak může, ale já už jsem řekl vše. To znamená, pouze bych chtěl, aby se hlasovalo o tomto jednovětném usnesení, aby o něm hlasovala Poslanecká sněmovna, nic víc. To znamená, aby se hlasovalo na návrh SPD o usnesení: "Poslanecká sněmovna důrazně odsuzuje atentát na slovenského premiéra Roberta Fica." Tím by to všechno, tím bychom měli tento bod vyřízen. Takže bych rád poprosil - a už k tomu nechci říkat ani víc, abych zbytečně nerozvířil debatu a nějak ten bod, třeba z toho neudělal nějaké další politikum - toto bych chtěl, abychom čistě toto prohlasovali.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Mohu se zeptat, jak chcete ten bod nazvat? Usnesení tam psát nechci, tudíž název bodu je Situace na Slovensku? Nebo?
Poslanec Tomio Okamura: Třeba. Já bych dal vysloveně neutrální název, aby to nevadilo ani Fialově vládní pětikoalici nebo vám, vysloveně neutrální název třeba...
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Reakce na situaci?
Poslanec Tomio Okamura: Reakce na situaci na Slovensku. (Předsedající: Dobře.) A pakliže by to mělo šanci, tak opravdu jen tento název a jen tato jedna věta, abychom to prohlasovali. (Předsedající: Děkuji.) Nic víc, vůbec, děkuju. Myslím, že je to jinak i v souladu s tím, co proběhlo ve slovenském parlamentu, taky všichni pro to dneska hlasovali, ale my jsme to měli připraveno už nezávisle na tom. Takže toto je bod číslo 1.
Dál bych tedy chtěl probrat jako bod číslo 2 schůze Poslanecké sněmovny hlasování o migračním paktu - migrační pakt, protože od minulé schůze Poslanecké sněmovny se situace opět posunula, protože minulé úterý proběhlo závěrečné hlasování o migračním paktu, a kdy ministr Zbyněk Stanjura za ODS se za vládu České republiky zbaběle a alibisticky zdržel při hlasování o migračním paktu EU, který zásadním způsobem poškozuje Českou republiku. Bylo to minulé úterý a tím byl definitivně schválen nový migrační pakt EU. Ministr Zbyněk Stanjura, jak jsem říkal, že se alibisticky zdržel, Fialova vláda nehlasovala proti, přestože jde o návrhy, které zásadním způsobem poškozují zájmy českého státu a jeho občanů.
Proti celému migračnímu paktu EU se v hlasování postavilo Maďarsko a Polsko, opět, opět se postavily proti, a Slovensko hlasovalo proti jeho nejškodlivějším normám. Tedy proti byly státy V4 kromě České republiky a já si myslím, že to je opravdu už velký problém, kdy Fialova vládní pětikoalice podráží spolupráci s našimi partnery ve Vé čtyřce, kde přitom máme podle našeho názoru společný zájem. A já bych opravdu, to bych chtěl otevřít, tento bod, to znamená, Situace kolem migračního paktu EU - to nazvěme, Situace kolem migračního paktu EU - jo, takhle bych to nazval...
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano, Situace kolem migračního paktu EU.
Poslanec Tomio Okamura: ... kdy já si myslím, že je opravdu to potřeba probrat i z této stránky, proč Fialova vláda hlasuje jako jediná v rozporu s ostatními státy V4 a opět proti zájmům nejenom Vé čtyřky a střední Evropy, jak tady vidíme i na těch třech zbylých vládách - a to v Polsku víme, že vláda se změnila. V Polsku víme, že se vláda změnila na prounijní vládu, na takzvanou prounijní vládu, a přesto Poláci si to vyhodnotili tímto správným způsobem a hlasovali proti. To znamená, tady to nesnese žádný argument Fialovy vládní pětikoalice, že snad - já nevím co, že vy to vítáte, ten migrační pakt, říká Vít Rakušan, ministr vnitra za hnutí STAN Fialovy vlády, nebo že je to v pořádku a pochvalujete si ten migrační pakt. No, tak to prostě není možné, tohleto. Migrační pakt EU přitom přináší nepřijatelný princip takzvané povinné solidarity, který spočívá v direktivním přerozdělování a přemísťování zejména afrických a muslimských migrantů na základě kvót do států, které jsou masovou migrací do Evropy zasaženy méně. Z této povinnosti se lze vykoupit pouze vysokým finančním takzvaným výpalným, což je 20 000 eur ročně na jednoho odmítnutého migranta, nebo v další fázi, pakliže by se chtěly státy nadmíru vyplácet, vykupovat z přerozdělování, tak pak už přijde na řadu povinné přerozdělení. Evropská unie v migrační politice absolutně selhala, nedokáže zajistit střežení své vnější hranice před nelegální masovou migrací ani vyhoštění a deportace migrantů, kteří v Evropské unii nemají právo na azyl. Hnutí SPD říká jasně, že o tom, kdo bude žít České republice, musí rozhodovat výhradně české státní orgány na základě českého práva. Požadujeme trvalou ochranu a kontrolu našich státních hranic a požadujeme po vládě Petra Fialy z ODS společný postup proti migračnímu paktu v rámci státu V4.
Jako bod číslo 3, mimořádný bod dnešní schůze Poslanecké sněmovny, chci navrhnout bod Fialova vláda likviduje české stavebnictví a nepomáhá rodinám zajistit si bydlení. Zopakuji ještě jednou: Fialova vláda likviduje české stavebnictví a nepomáhá rodinám zajistit si bydlení. Vláda totiž vůbec neřeší dostupnost bydlení, která se prudce zhoršuje. Stavební produkce v České republice v březnu klesla meziročně o 8,3 %, což je nejhorší výsledek za poslední tři roky. Objem bytové výstavby poklesl meziročně dokonce o 11,1 %. Počet nově zahájených staveb pak meziročně poklesl o katastrofálních 17,6 %. Tento rekordní pokles je způsoben zejména enormně dlouhými dobami stavebních řízení, vysokými úrokovými sazbami a významným zdražením stavebních prací a stavebních materiálů. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu. ***