Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno !


(12.10 hodin)
(pokračuje Michal Šalomoun)

Evropa má v chilské zahraniční politice privilegované postavení. Pro Evropskou unii je Chile partner blízký svými pozicemi, je to typická spřátelená země, která téměř ve všem hlasuje v souladu s Evropou. Evropská unie je třetím největším obchodním partnerem Chile po Číně a USA. Po podpisu dohody začne být okamžitě prováděna obchodní část dohody, což přispěje k posílení obchodní výměny mezi zeměmi Evropské unie a Chile. Prozatímní dohoda, zaměřená především na liberalizaci obchodu, pozbude platnosti, jakmile po ratifikaci všemi členskými státy vstoupí v platnost pokročilá rámcová dohoda. Přibližně 99,9 % vývozu Evropské unie bude osvobozeno od cel, což by mělo zvýšit objem vývozu z Evropské unie do Chile až o 4,5 miliard eur.

V letošním roce si Česká republika připomíná sto let od navázání diplomatických styků s Chile. Bylo by proto hezkým gestem, kdybychom naše dobré vztahy stvrdili dokončením ratifikačního procesu dohody. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji, pane ministře. Prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení, kterým je pan poslanec Ondřej Benešík.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, vše podstatné zaznělo. Jedná se o takzvanou smíšenou smlouvu, kdy určité části budou platit po schválení Evropskou komisí, určité části po ratifikaci národními parlamenty. Chile je velmi důležitý obchodní partner, jak řekl pan ministr. Je to podobně smýšlející země, demokratická země, která má nejen České republice, ale vůbec členským státům Evropské unie co nabídnout, my jí máme co nabídnout, čili zde bych řekl jenom tu formuli, kterou určitě už vyslovil i organizační výbor, aby tento tisk byl přikázán zahraničnímu výboru.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji, pane zpravodaji. Otevírám obecnou rozpravu, do které se hlásí pan poslanec Strýček. Pane poslanče, prosím.

 

Poslanec Jiří Strýček: Vážený pane místopředsedo, děkuji za slovo. Já bych se přece jenom rád pozastavil tady u této smlouvy. Jak už tady zaznělo a všichni to víme, v podstatě jihoamerický region se stává jedním z nosných regionů pro naše exportéry a importéry a zejména Chile patří z tohoto pohledu k jednomu z nejdůležitějších, protože spolupráce, jak už tady zaznělo, je velmi dobrá a je zájem v ní pokračovat i do budoucnosti, takže já bych tady rád uvedl nějaké bližší aspekty této naší budoucí spolupráce.

Tato pokročilá rámcová dohoda mezi EU a jejími členskými státy na jedné straně a Chilskou republikou na straně druhé, dále jen dohoda, má po svém vstupu v platnost nahradit asociační dohodu s EU, která vstoupila v platnost jako celek v roce 2005.

Cílem této dohody je vytvořit předpoklady pro vzájemný politický dialog a spolupráci mezi EU a Chile a dále pak přispět k efektivnější dvoustranné spolupráci členských států EU s Chile. V neposlední řadě má dohoda i geopolitický význam.

Dohoda obsahuje ustanovení v politické oblasti, týkající se mezinárodního míru, spravedlnosti, bezpečnosti, právního státu, lidských práv, rovnosti pohlaví a věnuje se též obchodním tématům včetně zjednodušení obchodu pro malé a střední podniky, životnímu prostředí a obnovitelným energiím a udržitelnému využívání surovin.

Evropská unie je po USA a Číně hlavním obchodním partnerem Chile. Obě strany mají zájem o prohloubení spolupráce v řadě oblastí, zejména v boji proti globálnímu oteplování, ochraně oceánů, spolupráci v Antarktidě, zelený vodík a tak dále.

Chile je třetím nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky v Latinské Americe. Vzájemný obchodní obrat v roce 2022 činil 180 miliard USD a v roce 2024 oslaví ČR a Chile sté výročí navázání vzájemných diplomatických styků.

V nedávné době se tady pořádala konference pod názvem Země Latinské Ameriky ve spolupráci s Czech Trade. Byli tam samozřejmě i zástupci Czech Trade, který dlouhodobě působí v Chile, kteří si spolupráci velmi pochvalovali a stále kladli důraz na to, že Chile je v tomto regionu jednou z nejdůležitějších zemí pro naše obchodníky.

Já bych to ještě trochu rozvinul, protože ne všichni jste měli možnost se té konference zúčastnit, takže bych poskytl pár informací, které na té konferenci zazněly. Jsou to samozřejmě informace, týkající se pouze Chile.

Chile dlouhodobě patří mezi nejrozvinutější ekonomiky v regionu, nicméně má za sebou složité období, které je poznamenané nejprve sociálními nepokoji v roce 2019 a následně navazující pandemií. Chile nadále těží z vysokopříjmové ekonomiky s relativně nízkou úrovní zadluženosti, dobrého přístupu na mezinárodní finanční trhy a aktivního členství v OECD. Byť se pro rok 2023 předpokládá pokles HDP z důvodu přehřátí ekonomiky, taženého vládními protipandemickými opatřeními, v dalších letech se však očekává ekonomický růst a překročení hranice HDP 32 000 USD na osobu.

Růst ekonomiky je dlouhodobě podporován především vývozem nerostných surovin. Týká se to zejména mědi a lithia a dále i zemědělských produktů.

Vláda se v uplynulých několika letech snažila zmírnit ekonomické dopady pandemie různými fiskálními stimuly pro domácnosti i firmy, které však s sebou nesly výrazný nárůst míry inflace.

Otevřenou otázkou také zůstává v současné době projednaný text nové Ústavy, který může zásadním způsobem ovlivnit budoucí směřování země, a to jak politicky, tak i ekonomicky. Na straně velkých zahraničních investorů zatím převládá velká opatrnost a trošku nervózní očekávání.

V podstatě z pohledu České republiky, na co se můžou naši investoři eventuálně naši obchodníci zaměřit, jsou například těžební a ropné technologie, protože důlní průmysl je nosným odvětvím ekonomiky a podílí se téměř 60 procenty na chilském exportu. Roční objem investic dosahuje 5 miliard USD a těžební společnosti se snaží stát se hlavními propagátory takzvané zelené těžby.

Největší příležitostí pro české firmy skýtají oblasti dodávek technologických zařízení pro hlubinnou a povrchovou těžbu nerostů, smart miningu, to znamená inovativních řešení pro moderní doly a pro moderní důlní technologie, dále je to ekologizace provozu, vodohospodářství, měření znečištění, systémy včasného varování, likvidace škod, způsobených těžební činností, geologické a poradenské služby.

Chile, což je velmi důležité v současné době, je druhým největším producentem lithia, molybdenu a boru, ze 67,5 % je těžební průmysl v Chile vlastněn soukromými firmami. V tomto případě existuje několik skupin velkých mezinárodních společností, které zde vlastní některé doly na měď, lithium, zlato a stříbro. V průměru se ročně v těžebním průmyslu v zemi investuje kolem 5 miliard USD.

Další oblastí, která tam zazněla, že bude velmi důležitou do budoucnosti pro naši spolupráci, je oblast energetiky. Chile chce dosáhnout úplné uhlíkové neutrality do roku 2050. Chile má díky dobrým přírodním podmínkám obrovský potenciál pro rozvoj energetiky z obnovitelných zdrojů, a to především geotermální, solární a větrné.

Klíčovým energetickým oborem nadcházejících let bude takzvaný zelený vodík. Do roku 2030 by v zemi měla vzniknout bateriová úložiště o objemu 2000 megawatthodin. Připravují se rovněž projekty modernizace i výstavby tepelných elektráren, v nich se otevírají příležitosti pro české dodavatele, stejně jako v případě projektu malých a středních hydroelektráren. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP