(pokračuje Andrej Babiš)
Mimochodem, když mluvím o středních Čechách, viděli jste, jak vypadá benešovská nemocnice? To je naše dílo, to všechno udělala Jermanová, jo? Tihle, co tam teďka jsou a budou, neudělali pro zdravotnictví ve Středočeském kraji vůbec nic. Vůbec nic! Jsou tam nové pavilony. Vypadá to skvěle, protože strategie našeho hnutí byla vždycky, že jsme chtěli ukázat lidem, že nejenom tady mluvíme, ale že pro ně něco děláme.
No, takže ono to vypadá, že pětikoalice by ráda zdravotnictví zpoplatnila, že to bude jenom pro bohaté, no a to my samozřejmě nechceme.
V roce 2013, když vyšel Health Corruption Report Evropské unie, podotýkám, tak tam bylo napsáno, jak se u nás ve zdravotnictví kradlo. Já sám jsem dával trestní oznámení na prodražený cyber (?) jako ministr financí. Pamatujete na IZIP, nebo jak se to jmenovalo, na ty digitalizace? Jak tam kradli Na Homolce, všude, neskutečné! Neskutečné!
Takže pro nás zdravotnictví je důležité, na rozdíl od této vlády. My jsme přidali obrovské peníze do českého zdravotnictví - vždyť ty sestry, kolik braly a tak dále - měli jsme projekt DRG. My jsme chtěli, když je nějaký zdravotnický úkon nebo výkon, aby dostávaly nejenom fakultní nemocnice obrovské peníze, ale aby je dostávaly i menší nemocnice - i když uznávám, že fakultky mají velké náklady - ale aby to bylo nějakým způsobem spravedlivé, aby tady nebyl boj o sestřičky. Když tedy sestry tady v Praze berou 60 000 v průměru, sakumprásk všechno, co vydělají, no ale samozřejmě v jiných městech berou jenom 30 nebo 40 a to jsme chtěli vyrovnávat.
Mezitím Českem se šíří nemoci, o kterých jsme si mysleli, že jsou ve vyspělé společnosti dávno vymýcené: tichá epidemie černého kašle, rostoucí počet případů záškrtu a svrabu, nebývalý výskyt spalniček - to je realita dnešních dnů.
Pan ministr Válek představuje symbol naprostého chaosu a nekompetentnosti. Místo toho, aby pracoval na zlepšení situace, přichází s nápady jako rozdělení zdravotní péče pro bohaté a pro ostatní, s poplatky u doktora, a dokonce přichází s nápadem trestat lidi za to, že nepůjdou k lékaři.
Za naší vlády jsme navýšili finance pro zdravotnictví o 229 miliard korun, zaměřili jsme se na boj proti rakovině, plánovali jsme vybudovat nejmodernější onkologickou nemocnici v Praze - to jsem říkal. Reformovali jsme duševní zdraví a zvýšili platy zdravotníkům. Nakupovali jsme nejmodernější přístroje a zkrátili čekací doby na zákroky. Dbali jsme na to, aby byl dostatek lékařů, a proto jsme navýšili kapacitu lékařských fakult o 30 procent a na tento účel jsme vyčlenili 7 miliard - to jsem také říkal. Místo toho, abychom snižovali ve zdravotnictví rozpočet, investovali jsme do zdraví našich občanů a zajišťovali dostupnost péče pro všechny. V Ústeckém kraji - o tom jsem mluvil - jsme investovali 5 miliard do modernizace nemocnic. V rámci projektů - to už jsem vlastně říkal, tady se to opakuje - investice do projektů... Já nevím, proč se to tak všechno vleče? Já vám povím, proč. Protože to nikdo neřídí. Kdyby bylo na mně... Za nás... My jsme tlačili na šéfa ŘSD, aby dálnice do Karlových Varů byla hotová podstatně dříve, než teď o tom mluví. Stejně ty projekty, tam musíte ředitele tlačit, musíte jim říkat: zrychlit, co nejdříve, a vytvořit samozřejmě finanční zázemí.
No, takže pan Válek, stejně jako pan Kupka, žijí z naší práce, otvírá různé pavilony, chirurgii v Plzni. Ale co zbytek? Co zbytek? Takže pokud to takhle půjde, naše zdravotnictví fakt bude mít velký problém. No a samozřejmě zvýšili DPH u léků na 12 procent, seškrtali rozpočet. Kdybychom tam byli my... Například i co se týká lékáren, proč... Ano, já vím, že nemocnice - a to by měl být projekt vlastně i v krajích - že každá nemocnice, která patří státu nebo ji má kraj nebo obec, by měla mít lékárnu, protože pokud bude stále koncentrace lékáren - ty malinké kolabují nebo zavírají - tak to asi také není dobře.
Takže teď se dostanu k té dopravě, o které jsem mluvil, že pan premiér Fiala a pan Kupka už tři roky si stále neomaleně přisvojují naši práci a mají tu drzost tvrdit, že vláda staví 200 kilometrů. Ano, staví díky nám, takže každý ví přece, že ta dálnice netrvá tři roky, kdysi trvala deset až třináct. My jsme udělali všechno pro legislativní změny, že se to zkrátilo. Když jsme převzali tyhle věci v roce 2014, tak tam byla výstavba 800 metrů, ano? Oni se teď chlubí, kolik investují - to je dobře, že investují, sice dělají to tak, že obcházejí rozpočet, že se to financuje mimorozpočtově, ale znovu opakuji: Tahle vláda neudělala pro lidi téměř nic - a chlubí se naší prací v dopravní infrastruktuře a zdravotnictví. Takže je dobře, že v tom pokračují, protože samozřejmě zažili jsme časy, kdy tahle pravicová... tyhle pravicové strany když byly ve vládě, nebyly peníze, nebyly peníze na dálnice, ale aspoň něco.
Ohledně digitalizace... My jsme Fialově vládě na spoustě front umetli cestičku, aby na to mohli navázat, jinak by tady nebylo nic. V dopravě samozřejmě to vláda musela udělat. No a my jsme na Ministerstvu pro místní rozvoj připravili a schválili skvělý stavební zákon, který čekal jen na spuštění. Vláda a pan Bartoš se ale rozhodli jít vlastní cestou - a jak to dopadlo, všichni víme. Znovu opakuju, že tahle vláda ze zásady neakceptuje, co jí doporučujeme - já jsem o tom včera mluvil - ohledně energií, ohledně vykoupení akcií ČEZu, ohledně digitalizace. Teď mluvíme o tom, jak by měli řešit samozřejmě povodně a tak dále. Takže Karel Havlíček napsal premiérovi. Karel Havlíček, náš stínový premiér, napsal premiérovi Fialovi 4. prosince 2023 otevřený dopis ve věci přesunu agendy digitalizace stavebního řízení pod Dopravní a energetický stavební úřad, ano? ale samozřejmě oni to ignorují, kašlou na to. No tak teď myslím, že znovu se Karel bude snažit vládě pomoct a dá jí nějakou konkrétní kuchařku.
Pokud někdo tady mluví o tom, co my a digitalizace, tak my jsme to dělali. Mimochodem, EET byl největší digitální projekt tady, a kdo tady dělal eRecept a eNeschopenku a další věci, ano? Já jsem měl pod sebou Dzurillu.
Včera jsem viděl v televizi nějakou debatu o tom, protože je jasné, že vždycky je rezortismus, a pokud premiér to neřídí - a on to neřídí - tak zkrátka to nefunguje, a proto za nás digitalizace byla pode mnou. Dzurilla to dělal, ano, sice potom to mělo strukturu na Ministerstvu vnitra, ale když premiér zavelí, tak zkrátka musí prosadit, aby rezortní ministři to akceptovali. Ale v této vládě když samozřejmě premiér to neřídí, protože zkrátka to neumí, no tak potom to vypadá, jak to vypadá. Takže zpackaná digitalizace stavebního řízení je výkladní skříní neschopnosti Fialovy vlády, nejenom exministra Bartoše. ***