Autorizováno.
(Jednání pokračovalo v 14.00 hodin.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, nacházíme se stále před schválením pořadu schůze. Já vás tady vítám po přestávce.
My budeme pokračovat ve vystoupeních s přednostním právem. Jako dalšího mám přihlášeného pana předsedu poslaneckého klubu Radima Fialu. Prosím.
Poslanec Radim Fiala: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, kolegové, dovolte mi, abych ještě před schválením... (Hluk v sále.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Ozývají se zde hlasy, že chybí člen vlády přítomný na jednání. Táži se vás, zda chvilku posečkáte, než dojde?
Poslanec Radim Fiala: Počkám.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Poprosím asi koaličního předsedu klubu.
Já tedy přerušuji na dvě minuty do 14.03, popřípadě než dorazí některý člen vlády, bylo-li by to dříve.
(Jednání přerušeno od 14.01 do 14.03 hodin.)
(Ve 14.03 hodin do sálu přichází ministr Marian Jurečka.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pan ministr se dostavil, kratičká pauza uplynula.
Já ještě načtu v mezičase omluvu, která dorazila. Omlouvá se pan poslanec Ivo Vondrák od 14 hodin z pracovních důvodů.
A před tou kratičkou pauzou hovořil s přednostním právem pan předseda poslaneckého klubu Radim Fiala, který se nyní opět ujme slova. Prosím.
Poslanec Radim Fiala: Tak děkuji. Samozřejmě, paní předsedající, pokud by vláda neměla čas na Sněmovnu, tak já si můžu vzít přestávku na poradu poslaneckého klubu. Stačí jenom říct, kdyby pan ministr potřeboval, tak to není určitě žádný problém.
My ještě nejsme v rozpravě, ale já jsem přesto požádal o přednostní právo, protože chci hovořit o důchodové reformě - nebo tak, jak to navrhuje tato vláda - ale já jsem si kritiku té důchodové reformy nechal až na rozpravu, na otevření rozpravy a teď bych se chtěl také trochu věnovat tomu, jakou má SPD představu o důchodové reformě. Já musím říct, že o tom systému máme jasnou představu - je potřeba ho reformovat, je potřeba ho stabilizovat, ale vyhnout se některým věcem, které navrhuje toto vláda. Já o tom budu hovořit jak teď, tak v obecné rozpravě.
Myslím si, že největším problémem, který je v té navrhované reformě, je zvyšování věku odchodu do důchodu po 65. roce. My jsme přesvědčeni v SPD, že musíme důchodový systém reformovat tak, aby byl dlouhodobě stabilní a udržitelný a aby garantoval i v budoucnu důstojné důchody lidem, kteří celý život poctivě pracovali a vychovávali děti. Ten problém je, že my tady řešíme teď důchodový systém, který bude za 20, 30 let, a dozvěděli jsme se, že vlastně není v důchodové reformě pětikoaliční - nebo dneska čtyřkoaliční - vlády stanovena nejvyšší hranice věku odchodu do důchodu, to znamená, že my jsme začali této důchodové reformě důvěrně říkat z práce do rakve. To znamená, žádný důchod za 30 let, žádný důchod, budete pracovat tak dlouho, až umřete.
Myslíme si, že klíčové je reformovat celé ekonomické prostředí, ve kterém náš důchodový systém funguje. V poslední době byl největší, co vlastně spustilo problém v tom, že se mění a reformuje důchodová reforma nebo důchody? Spustila to ta vysoká inflace, protože tady byli senioři chránění tím, chránění zákonem, že se jim valorizovaly důchody o inflaci prokázanou Českým statistickým úřadem. No a tím, že byla inflace... dosahovala dvouciferných čísel - až 18 procent - tak samozřejmě to způsobilo obrovský nápor na státní rozpočet a na důchodový účet. To znamená, já myslím, že to je ve všech zemích stejně. Pokud chceme udržet stabilní důchodový systém, nemůžeme připustit výrazné inflační tlaky, které by způsobily to, že se bude opakovat to, že inflace bude kolem 18 procent a během dvou let kumulovaná inflace až 30 procent. To je prostě pro zhodnocení úspor lidí strašně špatně a také samozřejmě pro valorizování důchodů. Pro všechny je to strašně špatně.
Z krátkodobého hlediska jde hlavně také o boj proti daňovým nedoplatkům - dle státního závěrečného účtu za rok 2023 se jedná o 110 miliard korun - o vyvádění peněz do zahraničí, nezdaněné dividendy - to jsou takzvané transferové platby, vloni to bylo 320 miliard. A to jsou peníze, které nám samozřejmě v důchodovém účtu, ne tyto celkové, ale to jsou peníze, které se nezdaňují a které nám i na tom sociálním pojištění chybí.
Dále jde o boj proti únikům daní a pojistným odvodům na černém trhu práce - o tom už se tady dneska mluvilo - dále pak o reformu podoby zaměstnávání lidi v exekucích. Černý trh práce je problém. Jestli někdo nemá smlouvu a pracuje načerno, to znamená, že neplatí daně, ale neplatí také sociální a zdravotní pojištění - a to jsou příjmy důchodového účtu, důchodového systému. Černý trh práce je opravdu problém a my si ještě potom řekneme, kolik peněz je zhruba na černém trhu práce a o kolik tedy důchodový účet přichází.
Zaměstnávání lidí v exekucích. Lidé, kteří mají exekuce, většinou také pracují načerno, protože by jim to exekutoři sebrali, vzali a oni by neměli nic. Samozřejmě je to špatně a je potřeba je motivovat k tomu - dluhy se platit musí, to bezpochyby - ale je potřeba tyto lidi motivovat k tomu, aby se nezaměstnávali načerno, aby nedocházelo k tomu, že nebudou platit také daně, sociální a zdravotní pojištění. ***