Autorizováno.
(12.50 hodin)
(pokračuje Berenika Peštová)
V každém případě jsem se chtěla zeptat pana ministra, když tady říká ta statistická data, chtěla bych vědět, jestli máte nějakou statistiku těch lidí, co si pro tu sociální dávku nepřijdou, myslím tím těch důchodců, těch seniorů, jestli máte nějaká taková data, jestli víte, kolik jich je, protože právě mají problémy s tím, že se stydí a nechtějí tam. Jestli máte statistiku toho, kolik těch seniorů si chodí do potravinových bank, protože samozřejmě nevyžijou, mají problémy, jestli máte statistiku, kolik dětí, těch rodičů jim dává peníze, protože samozřejmě ty rodiče nějak potřebují žít, takže je musí nějakým způsobem dotovat.
To jsou věci, které mě zajímají. A tam jsme to dotáhli. Dotáhli jsme to tam, že senioři se bojí pro dávky logicky, protože co by tomu řekli lidi, že senioři si chodí do potravinových bank, protože nemají na to, aby si přilepšili. A senioři... Budeme tady za ně bojovat.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan ministr Jurečka a následuje pan poslanec Nacher s faktickými poznámkami. Prosím, máte slovo.
Místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Právě proto, abychom dokázali nastavit lepší podmínky pro specificky ohrožené skupiny seniorů, tak důchodová reforma ta to zavádí. Vyšší základní solidární výši důchodů z dnešních 10 procent na 20 procent vůči průměrné mzdě trvalé. Tento mechanismus bude zachován. To je první posun.
Druhý posun je to, že se zavedlo výchovné, zůstane výchovné a bude rovný vyměřovací základ, protože kdo jsou lidé s podprůměrnými důchody? Především právě ženy, ženy, které vychovaly větší počet dětí. Toto se významně napravilo při zavedení výchovného, to výrazně pomohlo, a zároveň je tady další úprava, která právě pamatuje na ty situace lidí, kteří zůstanou sami v rámci úpravy změn podpory pro vdovy a vdovce. To jsou konkrétní změny v tomto materiálu, které pomáhají těmto lidem, o kterých se bavíme, že jsou těmi nejzranitelnějšími skupinami z řad seniorů. A nikdy ty systémy žádné, ani v Evropě neumí pokrýt 100 procent situací, proto tady je ten sociální systém, proto ty principy, které se staví na tom, když člověk nemůže sám, tak první, koho má ve svém okolí, aby mu pomohl, je jeho rodina.
To si myslím, že se na tom shodujeme obecně dlouhodobě, a myslím si, že ve většině případů je to spíše tak, že ti prarodiče podporují ty své děti a vnoučata. Ale ano, je naprosto normální, že je to i obráceně, ostatně dokonce o tom hovoří občanský zákoník. My na to často zapomínáme, máme pocit, že napřed je to jenom tak, že ten rodič se stará o své děti, když jsou v tom nejnižším útlém a mladém věku, ale vracejme taky zpátky připomenutí, že i ta rodina, i ty děti mají i tuto principiální povinnost, kdy jsou jejich rodiče vyššího věku. A pak samozřejmě ten systém toho státu, pak je ten důchodový systém, o kterém jsem tady hovořil, a pak je ten sociální systém.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní tedy pan poslanec Nacher s faktickou poznámkou, následuje paní poslankyně Knechtová. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Patrik Nacher: Děkuji. Já bych rád reagoval na kolegu, mého ctěného Michala Kučeru, že děkuju za ten vzkaz od jeho maminky, kterou zdravím do Ostravy, ale že mu to moc nevěřím, protože kdyby mu to vzkázala, tak by se tady přihlásil už ráno, nečekal na to moje vystoupení. Takže to beru jako reakci na to, že já jsem tady něco přečetl. Vy jste moc dobře slyšeli ode mě, že jsem řekl, že něco čtu poprvé, protože jinak mluvím bez papíru a čtu něco poprvé - jednak.
Za druhé jsem tady četl obecný pohled té generace, nikoliv nějaký jeden příběh. To jste nedávali pozor.
Za třetí. Mně to přijde trochu nefér, protože když si vzpomenu tady, když jsme tady řešili zákon o korespondenční volbě, tak jste tady vy četli srdceryvné příběhy, jak někdo musí jet volit 3 000 kilometrů. A byl to pro vás motiv, pro tu změnu. Tak když jste to tady četli, tak i kdybych tady četl nějaký srdceryvný příběh seniora, tak nemáte vy už po tomhletom právo mi říkat, ať to tady nečtu, protože vy jste to tady dělali u korespondenční volby celkem jako pravidelně, jo? Takže tolik jakoby na vysvětlenou.
Já nejsem přítelem čtení těhletěch vzkazů, protože to není černobílé, vám chodí jiné dopisy, nám chodí jiné, já jsem tady četl jakoby pohled, který ten pán asi sesbíral za celou generaci, tam nebylo nic, nějaký osobní vzkaz.
Nicméně ten můj dotaz na pana ministra platí. Vy jako vládní koalice jste tady přišli původně v prvním čtení s návrhem, že ten věk odchodu do důchodu nebude zastropován a že to máte spočítané. Za pár měsíců přicházíte sami k sobě s pozměňovacím návrhem, že to zastropuje na 67 let? co se za těch pár měsíců změnilo? Můžete mi normálně tady na mikrofon někdo odpovědět? Vy víte, co bude za třicet let? A před půl rokem jste (Předsedající: Čas.) nevěděli, co bude za třicet let, víte to až teď. (Potlesk poslanců hnutí ANO.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Čas. Paní poslankyně Knechtová, pan poslanec Vondráček. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslankyně Lenka Knechtová: Vážená paní předsedkyně, děkuji za slovo. Já bych ráda zareagovala na pana ministra a položila mu vlastně otázku, jak si teda jako vysvětluje to, že naše pečovatelky, vlastně vysvětlují seniorům, že ten příspěvek na péči vlastně nemají na zubní protézy a na zdravotní péči, ale že ji mají právě na tu pečovatelskou službu. Tak pak se teda musíme bavit s panem ministrem Válkem, jakým způsobem teda budeme zabezpečovat tu zdravotní péči pro ty seniory, jestli potom ty výdaje z toho průměrného důchodu jsou prostě ufinancovatelné.
A ještě bych se chtěla vrátit k těm seniorům, kteří podporují své děti a děti podporují ty seniory. Ono mnohé ty děti mě upozorňují na to, že třeba v lokalitě vlastně, kde Jihomoravský kraj přechází na kraj Vysočina, tak vlastně oni by rády o ty seniory pečovaly, ale prostě jsou tam velké dojezdové vzdálenosti. Projevuje se to i na financování vlastně sociálních služeb terénních, které prostě také něco stojí a tohleto jsou všechno jako finance, které potom ty rodiny jako řeší. Děkuju.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní tedy pan poslanec Vondráček s faktickou poznámkou, následuje pan poslanec Kučera. Upozorňuji, že ve 13 hodin bychom měli vyhlásit pauzu. Prosím, máte slovo.
Poslanec Radek Vondráček: Děkuji za slovo. Pane ministře, aby to nezapadlo, paní poslankyně Peštová vám dala dotaz, který zaujal i mě, a totiž jestli ten stát má nějaký přehled o těch důchodcích nízkopříjmových, kteří by si mohli požádat o nějakou sociální dávku a neudělali to. To jsou údaje, se kterými stát by měl disponovat, protože ví, kolik jak kdo bere důchod, a máte nějaké údaje, co stojí život, když to řeknu stručně. A mě by to opravdu zajímalo. Otázka, jestli nám to můžete zodpovědět, nebo jestli vás máme písemně interpelovat, abychom se to dozvěděli.
Protože a tím trochu navážu na kolegu Nachera, vy tady přicházíte s návrhem, který by měl přežít a měl by ovlivnit celé generace, měl by to být zákon na spoustu let, nazýváte to reformou, tak základ všeho je, že dokonale zmapujete současný stav. A jestliže ten materiál obsahuje predikce, co bude v roce 2050, tak byste v prvé řadě měli naprosto přesně vědět, co se děje teď a jaká jsou čísla teď. Takže konkrétní dotaz.
Opravdu by mě zajímala ta množina důchodců, kteří už opravdu dneska prostě řeknou my si pro žebračenku nepůjdeme a radši se ještě více uskromní. Děkuju.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní se dostáváme zpět do obecné rozpravy, byť už na ní máme pár minut, tak pan poslanec Rozvoral dostává slovo. Přeruším vás ve 13 hodin kvůli pauze, nicméně určitě můžete využít i ty dvě minuty.
Poslanec Radek Rozvoral: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Já ten projev mám asi na deset až patnáct minut, nechci ho nějakým způsobem dělit, tak žádám o pauzu na jednání poslaneckého klubu do 13 hodin. Děkuju.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. Ještě načtu omluvy. Benešík Ondřej se omlouvá od 12.30 z pracovních důvodů, Farhan Kamal od 14 hodin z pracovních důvodů, jelikož odůvodňuje zákon v Senátu, Fischerová Romana od 12 hodin z rodinných důvodů, Jáč Ivan po celý jednací den ze zdravotních důvodů, Kohajda Michael z důvodu zahraniční cesty z celého jednacího dne, Michálek Jakub do 12 hodin z osobních důvodů, Okleštěk Ladislav z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Pražák David z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Rais Karel z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Salvetr Rudolf od 14 hodin z pracovních důvodů, Vrána Petr z celého jednacího dne z pracovních důvodů.
Z členů vlády se omlouvají Blažek Pavel do 19 hodin z pracovních důvodů, Dvořák Martin do 16 hodin z pracovních důvodů, Šalomoun Michal z celého jednacího dne z pracovních důvodů a Válek Vlastimil od 11.30 do 12.30 z pracovních důvodů.
Nyní tedy do 13. hodiny vyhlašuji ještě přestávku na jednání klubu SPD a od 13 hodin přerušuji jednání. Sejdeme se zde zpět po pauze ve 14 hodin.
(Jednání přerušeno v 12.59 hodin.) ***