Autorizováno.


(15.20 hodin)
(pokračuje Radek Rozvoral)

Hnutí SPD svůj plán důchodové reformy předložilo již před časem během vzájemných pracovních jednání ministrovi práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi. V hnutí SPD jsme si dobře vědomi, že by se na realizaci důchodové reformy měli podílet zástupci všech politických subjektů zastoupených ve Sněmovně, a to včetně opozice. V našich řadách máme erudované odborníky, kteří mají co nabídnout v rámci zkvalitnění celého systému sociálních dávek. Mimo konkrétních návrhů vztahujících se ke změně důchodového systému jsme navrhli i možné úspory ve státních výdajích. Podařilo se nám prosadit náš návrh na odpuštění důchodových odvodů pracujícím důchodcům a mírnější krácení předčasné penze lidem, kteří odpracovali 45 let, i když jsme to krácení chtěli větší, a máme to v jednom z našich pozměňovacích návrhů. Též navrhujeme, že se musí významně podpořit porodnost v pracujících rodinách, aby naše země měla v budoucnu dostatečný počet aktivních plátců důchodového pojištění, kteří v našem průběžném důchodovém systému ufinancují důstojné důchody svých rodičů a prarodičů.

Všechny tyto návrhy jsme zpracovali a představili našim občanům v rámci projektu Rodina na prvním místě. Jsme si vědomi, že podpora porodnosti by stabilizovala důchodový systém za několik desítek let, ale máme i podněty, že lze potřebné peníze sehnat i v krátkodobém horizontu. Během krátké doby lze získat do důchodového systému 100 miliard korun například tím, že se změní systém zaměstnávání lidí v exekucích, aby nebyli v šedé ekonomice, a nastavit takové kontrolní nástroje, aby se zabránilo daňovým únikům. Pro nás je zcela nepřijatelné, aby na nekompetentnost a neschopnost současné vlády efektivně řídit Českou republiku, která by vedla k její prosperitě a hlavně ke stálému zvyšování kvality života občanů, dopláceli právě lidé, kteří jsou nejvíce zranitelní, a to naši senioři.

Závěrem tedy zopakuji, že takto navrhovanou novelu zákona o důchodovém pojištění poslanci za hnutí SPD nepodpoří, a v rámci dalšího projednávání se budeme snažit prosadit naše pozměňovací návrhy, neboť jsme si vědomi, že vládní poslanci se budou snažit všemi prostředky, a hlavně na základě své převahy v Poslanecké sněmovně, tuto novelu co nejrychleji přijmout. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji a máme dalšího v obecné rozpravě, který se přihlásil, a to je pan kolega Radek Vondráček, který by měl být na řadě.

 

Poslanec Radek Vondráček: Dochází k zásadnímu pohybu na tabuli, tak já to sleduju. (Na tabuli ubývají řečníci přihlášení do rozpravy.)

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano, dochází k zásadnímu pohybu, protože tím pohybuji já.

 

Poslanec Radek Vondráček: Že bych něco způsobil?

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Myslím si, že ne, doufám. Prosím.

 

Poslanec Radek Vondráček: Vážený pane místopředsedo, vážený pane ministře, já se pokusím být relativně stručný a nebudu říkat vše, co jsem si připravil. Samozřejmě i ode mě si, pane ministře, vyslechnete, že tohle není reforma. Tohle je pouze označováno jako reforma, je to vehementně nálepkováno jako reforma, s podporou médií je to halasně oznamováno jako reforma, ale podle toho konání a podle toho způsobu prosazování poznáte, že se o reformu nejedná, že vy ani sami nevěříte, že to reforma je, protože reforma se opravdu dělá jinak.

Když chcete opravdu provést nějakou reformu, zásadní a tak zásadní, jako je reforma důchodového pojištění, tak musíte vycházet aspoň v nějakých základních rysech z nějakého celospolečenského souhlasu, z nějakého silného mandátu a musí být aspoň nějaká širší politická shoda mezi koalicí a opozicí. A tento zákon je prosazován velmi nešťastně, silou tady v Poslanecké sněmovně a my jsme to už během těch posledních tří volebních období zažili. Vy jste to, pane ministře, také zažil, protože jsme tu stejně dlouho, a znáte ty příběhy, jak dopadl druhý pilíř, který se zrušil za Sobotkovy vlády, kdy sociální demokracie tenkrát přísahala, když byla přehlasována, že jej zruší,

a když vyhráli volby, tak skutečně ten druhý pilíř zrušen byl. Já jsem zrovna z té generace a ten ročník, který se mohl do systému přihlásit dobrovolně a já jsem to tenkrát neudělal, protože tomu ti lidé nevěřili. (Ministr Jurečka směřuje k východu ze sálu.) Já jenom jestli pan ministr jde pryč, tak by bylo dobré, aby si sehnal náhradníka, ať... (Ministr Jurečka sděluje, že neodchází.)

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já to hlíddám, pane poslanče, nebojte se.

 

Poslanec Radek Vondráček: Ne, v pohodě. Tak. Jenom chci říct, že. Poznáte je po ovoci, je staré rčení už biblické. A když se podíváte na chování koalice při prosazování tohoto zákona, tak kdo je znalý věci a kdo umí číst mezi řádky, tak vidí, že tohle ani není prosazováno formálně jako skutečná reforma, která by tady měla vydržet po několik generací. Tou nápovědou pro vás může být, teď jsem viděl nějaký článek, nevím, na kterém serveru to bylo, kde byl rozhovor s Evou Decroix, kde říká: My máme aspoň tu odvahu do toho kyselého jablka kousnout. A já myslím, že tu nejde o nic jiného. Z mého pohledu je to přehnané politické gesto, kdy současná koalice chce akorát ukázat, že oni měli tu sílu předložit nějakou reformu, zatímco předtím to dvacet let nikdo neudělal.

Tak jednak on to opravdu dvacet let nikdo neudělal, ani ten Nečasův pokus nepočítám, protože bylo od začátku všem jasné, že to nebude fungovat a bude to zrušeno. Neudělá to podle mě ani současný ministr Marian Jurečka, protože to nemá s reformou nic společného, systém to neřeší. Uznávám, že my jsme nic nepředložili. Dva roky nás zdržel covid, na to se nechci vymlouvat. Paní ministryně Maláčová z tehdy ČSSD si zřídila komisi pro spravedlivé důchody, ale do jejího čela posadila paní Danuši Nerudovou, která s ničím kloudným nepřišla. Až během prezidentské kampaně a během kampaně do Evropského parlamentu jsem pochopil proč, a že to bylo od počátku odsouzeno k neúspěchu. Poté si paní Nerudovou ještě brala vláda jako expertku na své tiskové konference a dneska už s touto tematikou není zřejmě spojena žádným způsobem.

Podívejte se, já si vzpomínám, když tady stál Jan Bartošek v minulém volebním období, kdy jsme končili ve třetím čtení projednávání novely stavebního zákona. Tehdy si tady stoupl a řekl: Přijměte si, co chcete, až vyhrajeme volby, my to zrušíme. A také se to stalo a vy jste skutečně to stavební řízení pozastavili, odložili, změnil se stavební zákon, ale podívejte se, jak to celé dopadlo s tím stavebním řízením, kdy je paralyzována vlastně česká ekonomika, mluví se o miliardových škodách v municipalitě, mezi občany. Ta zkušenost je přímo karmická. Uvědomte si, k čemu tohle vede.

Řekli jste tady na mikrofon při novele zákona o elektronické evidenci tržeb, že zrušíte EET. Udělali jste to - čistě z politických důvodů. Doteď se s tím potýkáte, doteď se rozpočet potácí a museli jste přijmout daňový balíček, abyste nahradili ztráty z toho, že ten systém přestal fungovat. Všechno každého doběhne, stejně jak doběhl ODS ten druhý pilíř. Někteří z nás už si tu stoupli na mikrofon a řekli, jestliže vyhrajeme ty příští volby, tak tahle reforma půjde k čertu, ta reforma skončí, my to změníme. Já mám prostě pocit silného déja vu, je to nějaký uzavřený kruh, a já se tady ptám od toho mikrofonu, jestli opravdu to tak musí být, jestli u tak zásadních věcí, jako je reforma nebo novela důchodového pojištění, by opravdu nemělo být seriózně jednáno s opozicí a nemělo by dojít k nějaké shodě. Jinak tady poškozujete tím svým přístupem celý stát!

Sice na začátku možná byla nějaká nabídka k jednání pro opozici, ale z našeho... Já už jsem u několika takových jednání byl. My jsme se mockrát domluvili. Třeba když bylo potřeba za covidu přijmout rychle změnu volebních zákonů, aby se vůbec mohlo volit, tak se sešly všechny kluby včetně těch opozičních na Ministerstvu vnitra u Jana Hamáčka a my jsme se domluvili, protože ta nabídka byla míněna vážně. A ono se to pozná, že ta nabídka je míněna vážně, nebo když si někdo dělá jenom alibi, aby mohl říct, že oslovil opozici. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP