Neautorizováno!
(14.20 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Říká se, že ryba smrdí od hlavy. Já jsem se vždycky snažil jít příkladem, a chtěl bych tedy dokumentovat - mám takový projev, co se vlastně stalo na Úřadu vlády od 17. prosince 2021, kdy jsme ve 12.30 čekali novou vládu, měli jsme připravené kytky pro ministryně a červený koberec a já jsem připravil dopis panu premiérovi, který mimochodem nikdy nebyl ani zveřejněn. A mysleli jsme si, že vítáme vládu, která bude vládnout normálně a slušně. Teď vidíme po třech letech od voleb, jaká je to katastrofa. Pan premiér stále tvrdí, jak máme šetřit, jak nemá peníze a proč vlastně lidem nemůže dát peníze. Takže budu mluvit o jeho úřadě.
Jeho Úřad vlády, který jsme mu předali s novou zahradou v rámci přípravy na předsednictví, s novou fasádou, s novou kantýnou, s připraveným projektem pro vládní novináře, protože drtivá většina novinářů jsou provládní, i s projektem naproti - ta budova naproti, bývalé lázně - a pojďme se podívat, co vlastně se tam stalo? Pan premiér má na příští rok mít rozpočet miliarda 548 milionů. My jsme končili s rozpočtem asi miliarda 50 milionů, takže vlastně Úřad vlády má přesně o 500 milionů vyšší rozpočet. Za naší éry jsme snížili stav, který je systemizovaný, o téměř 270 úředníků.
Takže Úřad vlády je skutečně typickým příkladem plýtvání Fialovy vlády. Vždycky slyšíme od odborářů a dalších, jak se strašně těší na Úřad vlády, jak tam se dobře vždycky nají a jak tam mají všechno, bonbony a zákusky a všechno super. Takže co se vlastně stalo na Úřadě vlády od 17. prosince 2021? My jsme to předali v mašličkách a nastoupil tým pana premiéra, který začal naplňovat svůj dobře připravený plán, jak se v co nejkratším čase zbavit všech pro ně nepohodlných lidí na Úřadu vlády, následně svými lidmi a kamarády obsadit všechna významná funkční místa úřadu a ovládnout tak jeho klíčové útvary, na ně navázaná finanční místa i rozpočty, získat tak absolutní kontrolu nad celým jeho fungováním a uzpůsobit dění v něm k obrazu svému, což se jim, je nutno přiznat, povedlo opravdu dokonale, a kdekdo by se od nich mohl v tomhle směru učit. To, co jsme slyšeli, jak vysvětlovali úředníkům - a věřte mi, že když já jsem působil, nebyl nikdo členem hnutí ANO, nebyl - jak jim brutálně vyhrožovali a vysvětlili, že musí okamžitě vypadnout, protože mají na to nástroje.
Mimochodem, za mě na Úřadě vlády bylo jedno celé patro Úřadu vlády volné, jedno celé patro! Dnes tam už ani nemají kde sedět. A jelikož tehdy v nově jmenované a účelově nabobtnalé osmnáctičlenné vládě zasedli také tři zcela zbyteční ministři, kteří nemají a nikdy neměli žádná reálná ministerstva, jmenovitě to byla paní ministryně pro vědu a výzkum Langšádlová, později nahrazena panem Ženíškem, ministr pro evropské záležitosti - možná už jste zapomněli, že tam byl pan Bek, později nahrazen panem Dvořákem, a ministr pro legislativu Šalomoun.
Bylo samozřejmě třeba každému z těchto zbytečných ministrů, které spolu s místopředsedou vlády pro digitalizaci Bartošem hostí Úřad vlády, uměle vytvořit patřičnou organizační strukturu zahrnující de facto neomezený počet politických náměstků a vedle toho i celé organizační útvary, jako jsou sekce, odbory a oddělení, samozřejmě naplněné patřičným počtem pracovních a služebních míst, což v součtu představovalo a stále představuje na Úřadě vlády vyšší desítky zbytečných lidí. Celkový nárůst počtu systemizovaných míst za úřad tak vzrostl ze 484 míst v roce 2021, kdy jsme úřad opouštěli, na 581 místo, o 100 míst v roce 2024, přičemž v objemu čistě mzdových nákladů toto představovalo nárůst o cca 73 milionů korun. Ano. Bavím se o rozpočtu, o tom, jak to tam funguje.
Pokud jde o počet zbytečných míst vytvořených u jednotlivých ministrů bez portfeje, u paní Langšádlové, respektive u pana Ženíška, je to 14 míst, u pana Beka, respektive Dvořáka, 15 míst, u Šalomouna 21 míst - to je zajímavé, že teďka ho nepotřebujeme, když teda pan premiér vyhodil Piráty z vlády, respektive pana předsedu, nebo tedy pana Bartoše - a u pana Bartoše to bylo 19 míst, přičemž ve spoustě případů jsou tato místa obsazena nejrůznějšími kamarády, lidmi z K5 nebo K4 teď asi, ale možná ještě tam jsou, poměrně štědře placených z peněz daňových poplatníků. Vrcholem toho všeho pak bylo, že jeden z povedeného trojlístku zbytečných ministrů Dvořák dokonce neváhal zaměstnat na Úřadě vlády za peníze daňových poplatníků i svého syna. A to jsou jen místa na hlavní pracovní poměr. Obdobně jako těchto viditelných míst pak přibylo na Úřadě vlády i těch na dohodu, na DPP, DPČ, to je míst mimo klasickou systemizaci, což je takový trik, kterým se fialový tým snaží zakrýt skutečný počet zbytečných míst, a v podstatě to dělají na všech ministerstvech. Samozřejmě snaží se zakrýt hlavně ta koryta pro různé přátele a kamarády lidí z fialového týmu či K5 nebo 4 teď. Například v měsíci září 2023 bylo na Úřadě vlády takových dohodářů celkem 390, z toho 152 na DPČ a 238 na DPP.
Nejde však jen o samotné už tak štědré platy těchto zbytečných lidí obsazených na daná místa, ale také o další s tím spojené náklady, jako je provoz jimi využívaných kanceláří a jejich vybavení, kdy kvůli přebujelému aparátu kolem zbytečných ministrů a místopředsedy Bartoše bylo nutno pronajmout další kancelářské prostory - dobře slyšíte - pro Úřad vlády v ulici Rytířská a také rozšířit pronájem prostor v budově Ministerstva dopravy na Těšnově, kam byli přesunuti převážně běžní zaměstnanci Úřadu vlády, aby jimi uvolněné prostory ve Strakově akademii mohli využívat zbyteční ministři, jejich náměstci a další lidé z organizačních struktur, které jim byly uměle vytvořeny. Ano, dobře slyšíte. Takhle oni šetří, takhle pan premiér řídí ten úřad. ***