(pokračuje Tomio Okamura)
Já si myslím, že je potřeba zařadit tento bod, protože my v SPD bychom rádi od vlády slyšeli, jak to vlastně plánuje, protože máme informace z médií, ale váš postup rozporují i odborníci. Už jsme to tady zažili před létem, kdy my z opozice jsme vás upozorňovali, že systém digitálního stavebního řízení nebude funkční, a vyzývali jsme vás tady k tomu, abyste to dali nejprve na druhou polovinu roku do zkušebního provozu a spustili to až od 1. 1. 2025. Neudělali jste to, arogantně jste neposlouchali opozici, a teď jsou tady miliardové škody.
Pak jsme vám říkali - naposledy se ještě o tom hlasovalo tady v září - kdy jsme vás vyzvali, abyste udělali urychlenou novelu stavebního zákona, aby šly oba systémy používat souběžně - ten starý a ten, který jste zpackali. Vy jste nám tento návrh arogantně hlasováním zamítli. Na tu novelu tady čekáme doteď. Před čtrnácti dny, třemi týdny jsme slyšeli při odvolávání ministra Bartoše z Pirátů, že snad se nějaká novela chystá na Ministerstvu pro místní rozvoj, ale od té doby jsem to tady ve Sněmovně ještě neviděl a čas běží.
Do toho všeho vláda Petra Fialy rozhodla minulý týden, že digitální stavební řízení, které zkazila právě Fialova vláda, začíná od nuly, a oznámila, že náklady na nové digitální stavební řízení budou činit vyšší stovky milionů korun. Odborníci upozorňují na to, že to může dále paralyzovat stavební řízení, protože zavedení digitální formy do praxe má být až od roku 2028.
Jak jsem říkal, hnutí SPD ještě před spuštěním digitálního stavebního řízení opakovaně upozorňovalo na to, že systém je nepřipravený, nebude fungovat, a požadovali jsme jeho odložení nebo zastavení. Přestože digitální stavební řízení kritizovali dlouhodobě prakticky všichni jeho aktéři, kterých se přímo týká, nepřimělo to dlouhé měsíce vládu Petra Fialy přijít s návrhem, který by situaci řešil. Vláda měla vicepremiéra vlády pro digitalizaci - byl jím Ivan Bartoš z Pirátů - který za tři roky ve funkci v oblasti digitálního stavebního řízení nedotáhl do konce naprosto nic. Nefunkční systém digitalizace stále ohrožuje plnění zákonných lhůt stavebního řízení a tím již vznikly a dále vznikají přímé škody v řádech stovek milionů korun a následné škody ve výši miliard korun. Dalším důsledkem krachu digitálního stavebního řízení je zdražení bytů a nájmů.
Vláda se snaží zbavit odpovědnosti vyhazovem Pirátů z vlády, nicméně hlavní míru odpovědnosti nese premiér Petr Fiala společně s dalšími ministry. Nejen proto by měl premiér Petr Fiala podat demisi. Zároveň je potřeba vyvodit trestní a hmotnou odpovědnost konkrétních politiků za vzniklé škody. Podle našeho názoru musí ke změně procesu stavebního řízení dojít velice rychle, a nikoliv až od roku 2028, protože jinak dojde v krátké době k razantnímu poklesu stavební produkce. Takže to je bod číslo 8, který navrhuji na schůzi Poslanecké sněmovny.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Pane předsedo, omlouvám se, jenom si chci potvrdit: ten bod zní Digitalizace stavebního řízení?
Poslanec Tomio Okamura: Tak to tak nechme, nebo to opravím nebo upřesním: Fialova vláda svým rozhodnutím zavést digitalizaci až v roce 2028 může paralyzovat stavební řízení.
Jako bod číslo 9 bych bych chtěl navrhnout bod s názvem Fialova vláda a Evropská unie likvidují český průmysl. Stav a výkon českého průmyslu se stále zhoršují. Podmínky v našem domácím zpracovatelském průmyslu jsou dlouhodobě špatné. V září letošního roku se zhoršovaly už 28. měsíc v řadě. Vyplývá to z údajů zveřejněného indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu. Ten v září vykázal hodnotu 46 bodů, přičemž v srpnu to bylo 46,7 bodu. S tímto negativním vývojem se pojí i nejvýraznější snížení míry zaměstnanosti v našem průmyslu za poslední rok. Rozsáhlé propouštění oznámil například českolipský výrobce autosedaček Adient, na nějž dopadlo výrazné snížení poptávky po automobilech v Evropské unii a propad konkurenceschopnosti evropského automobilového průmyslu, způsobený zejména regulacemi takzvaného Green Dealu.
Důvodem propadu českého průmyslu jsou i rozsáhlé ekonomické problémy Německa, na které jsou mnozí naši výrobci navázáni jako subdodavatelé. Vývoj českého průmyslu za dobu, kdy je ve funkci vláda Petra Fialy, je alarmující, zejména co se týče automobilového průmyslu jakožto klíčového pilíře české ekonomiky. Hnutí SPD dlouhodobě jasně říká, že je v našem národním zájmu odstoupit od likvidační energetické politiky Evropské unie, včetně systému takzvaných emisních povolenek. Chceme též odstoupit od závazků Green Dealu, které bez širšího mandátu odsouhlasila Fialova vláda. Bez těchto kroků nemůže dojít k obnově naší hospodářské prosperity a k obratu v negativním vývoji výsledků českého průmyslu. Takže to je bod číslo 9, mimořádně závažný bod - Fialova vláda a Evropská unie likvidují český průmysl.
V rámci digitalizace, o které jsem hovořil ještě v předešlém bodě, bych rád připomněl, že SPD prosadilo provedení kontroly všech zakázek na Ministerstvu pro místní rozvoj, které souvisí se zpackanou digitalizací stavebního řízení. Minulý týden byl na návrh našeho poslance a předsedy kontrolního výboru Poslanecké sněmovny Radovana Vícha schválen na kontrolním výboru podnět k provedení kontroly všech zakázek Ministerstva pro místní rozvoj souvisejících s digitalizací stavebního řízení. Tento náš návrh byl schválen všemi hlasy přítomných poslanců. Zpackaná digitalizace stavebního řízení, která již více než tři měsíce nefunguje, má za následek miliardové škody s dopadem na žadatele o stavební povolení a kolaudace staveb, architekty, stavební firmy, města a obce.
Podle zjištění vydavatelství MAFRA ze 4. 10. 2024 bylo na Ministerstvu pro místní rozvoj v souvislosti s digitalizací zaplaceno již více než 80 milionů korun, a dokonce byly vypláceny i odměny. Existují důvodná podezření, že v této souvislosti došlo i k porušení zákona. V hnutí SPD jsme přesvědčeni o tom, že je potřeba zjistit Nejvyšším kontrolním úřadem výši škod a míru zavinění, případně pochybení, anebo porušení legislativy související s digitalizací stavebního řízení, a vůči viníkům přijmout odpovídající opatření. Nejen v této souvislosti hnutí SPD dlouhodobě prosazuje zákon o trestní a hmotné odpovědnosti politiků. Takže to bych ještě doplnil k té digitalizaci stavebního řízení.
Další bod, o kterém bych chtěl tady hovořit - bod číslo 10 - a který bych chtěl na schůzi Poslanecké sněmovny navrhnout, je, že Fialova vláda chce pod záminkou takzvaného boje proti dezinformacím veřejnoprávní média zneužít k cenzuře a propagandě. Jedná se o součást takzvané velké mediální novely, to znamená, o změnu zákona o České televizi a Českém rozhlase. Konkrétně jde o to, že v návrhu se nově definuje hlavní úkol veřejnoprávních médií, ke kterému má nově patřit mimo jiné přispívání k postupu proti dezinformacím.
To, že Fialova vláda po odchodu Pirátů teď říká, že se k tomuto návrhu najednou nehlásí, že to chtěli Piráti - to jsou neomarxisti, tady to vidíme na tomto příkladu - to samozřejmě Fialovu vládu vůbec nezprošťuje z toho, že s tím souhlasila. Vy jste s tím souhlasili. Přitom pojem dezinformace není nikde v právním řádu České republiky definován. Navíc je v pojetí současných vládních stran zneužíván k potlačování politicky nepohodlných názorů a k omezování ústavně garantované svobody projevu. ***